adexo3
۱۲۷۵۶۸۵
۱۵۶۳
۱۵۶۳
پ

مرفاوی: استقلال در تبریز نگرانم کرد

تیم فوتبال استقلال اگرچه در روند امتیازگیری در نیم‌فصل اول بد عمل نکرد اما بازی‌های اخیر این تیم که همراه با افت فاحش فنی بود باعث شد تا برخی نگرانی‌ها نسبت به آینده آبی‌ها ایجاد شود.

فرهیختگان: تیم فوتبال استقلال اگرچه در روند امتیازگیری در نیم‌فصل اول بد عمل نکرد اما بازی‌های اخیر این تیم که همراه با افت فاحش فنی بود باعث شد تا برخی نگرانی‌ها نسبت به آینده آبی‌ها ایجاد شود. در این خصوص برخی نسبت به کم‌کاری استقلالی‌ها در زمین هشدار می‌دهند و برخی دیگر هم پای مسائل غیرفنی را وسط می‌آورند. با این حال هرچه که باشد این اتفاقات برای هواداران آبی تازگی نداشته چراکه شبیه به همین اتفاقات دو سال پیش نیز در زمان سرمربیگری محمود فکری رخ داد. 

بر همین اساس درخصوص برخی مسائل مرتبط با استقلال دقایقی با صمد مرفاوی، مدیرفنی این تیم در زمان سرمربیگری محمود فکری که در حال حاضر هدایت تیم ملی جوانان را عهده‌دار است به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه می‌خوانید.

صحبت را از تیم ملی جوانان و آخرین وضعیت این تیم آغاز کنیم. به نظر می‌رسد تا حدودی از عدم تعامل باشگاه‌ها با تیم ملی نگران و گلایه‌مند باشید. 

قبل از هر نوع گلایه‌ای باید درباره اهداف‌مان از رقابت‌های مرحله نهایی قهرمانی آسیا که انتخابی جام‌جهانی نیز به‌شمار می‌رود صحبت کنیم. برای رقابت‌های پیش‌رو که اسفندماه برگزار می‌شود هدف اول‌مان این است که به جام‌جهانی صعود کنیم و در وهله بعدی قصد داریم بعد از کسب سهمیه جام‌جهانی برای قهرمانی رقابت کنیم. بر همین اساس از مهرماه چندین اردو را در مراحل مختلف پشت‌سر گذاشتیم و هر ماهه این برنامه‌ها تا قبل از اعزام به مرحله نهایی قهرمانی آسیا ادامه خواهد داشت. 

درباره این برنامه‌ها با جزئیات بیشتری صحبت می‌کنید؟

در دی ماه دو مرحله اردو را برنامه‌ریزی کردیم که مرحله اول را از اول تا دهم دی درحالی سپری کردیم که در این مرحله یک‌مقدار شرایط برایمان سخت بود چون دوباره رقابت‌های لیگ برتر از سر گرفته شده و به همین دلیل برخی تیم‌ها بازیکنان‌شان را از ما می‌خواستند. این درحالی است که چند تیم هم بازیکنان خود را به ما ندادند. همین موضوع کار ما را سخت کرد اما با این اوصاف ما سعی کردیم نفرات دیگری را آزمایش کنیم و بازیکنان دیگری را دعوت کردیم. برای مرحله دوم که از 23 دی ماه آغاز می‌شود قرار است برای برگزاری دو بازی تدارکاتی در سفری 6 روزه راهی اردن شویم. بعد از اردوی اردن نیز باید منتظر باشیم که ببینیم برای بهمن ماه می‌توانیم یک اردوی خارجی دیگر را در برنامه داشته باشیم یا خیر که فعلا این امر مشخص نیست و منتظر موافقت فدراسیون فوتبال هستیم. 

عدم همکاری و تعامل باشگاه‌ها با تیم‌های ملی همیشه در فوتبال ایران تکرار شده است. برای جلوگیری از این موضوع فدراسیون باید چه تدبیر یا الزامی را بیندیشد؟

ما همین حالا هم برای برگزاری اردوی اردن از فدراسیون درخواست کردیم تا همه نفراتی که می‌خواهیم را به‌صورت کامل در اختیارمان بگذارند تا بتوانیم این چند اردوی آخر منتهی به رقابت‌های قهرمانی آسیا را به‌صورت کامل پشت‌سر بگذاریم که هنوز در این خصوص هم پاسخ قطعی دریافت نکرده‌ایم که آیا می‌توانیم همه نفرات خود را به‌صورت کامل داشته باشیم یا خیر. ما فعلا منتظر این قضیه هستیم. البته ما هم دنبال بهانه نیستیم و به هر شکلی اردوی خود را تشکیل می‌دهیم چون این تیم، تیم ملی ایران است و باید در رقابت‌های بین‌المللی از منافع فوتبال ایران و پرچم کشورمان دفاع کند. ما همیشه سعی کرده‌ایم با باشگاه‌ها تعامل کنیم اما انتظار هم داریم در این مرحله حساس که ما باید اردوهای خود را تشکیل بدهیم و به مسابقات نهایی برویم تمامی باشگاه‌ها با ما همکاری کرده و مثل گذشته تعامل خود را با ما داشته باشند تا ما بتوانیم با ظرفیت کامل از حیثیت فوتبال ایران دفاع کنیم. 

به نظر می‌رسد از این عدم تعامل یک‌مقدار دلخور باشید. 

نه اینکه بگویم تعاملی نیست، تا حدودی همکاری‌هایی وجود دارد اما برای این اردوهای مرحله آخر می‌خواهم این تعامل و همکاری صد در صدی باشد. از مربیان تیم‌های مختلفی که با ما همکاری می‌کنند تشکر می‌کنم. فقط باشگاه فجرسپاسی اصلا با ما همکاری نکرد و از این باشگاه بسیار گله‌مند هستم چون انتظارم از این مدیران بیشتر از این صحبت‌ها بود. وقتی تیمی به نام شهید هست و تیم ملی نیز می‌خواهد از پرچم یک کشور دفاع کند؛ بنابراین توقع می‌رود چنین تیمی سرلوحه همکاری سایر باشگاه‌ها باشد اما متاسفانه این باشگاه در این مقطع با ما هیچ همکاری نداشت. با این حال تیم‌هایی مانند فولاد و حتی استقلال و پرسپولیس با ما همکاری و تعامل کاملی داشتند و هیچ مشکلی با این تیم‌ها نداشتیم و بازیکنان آنها همیشه در اختیارمان بودند. اصولا با تیم‌های دیگر مشکلی نداشتیم و فقط از فجرسپاسی گلایه داریم چون از این تیم انتظار بیشتری داشتیم که متاسفانه اصلا با ما همکاری نکردند. امیدوارم برای اردوی آخر همه تیم‌ها همکاری سابق خود را داشته باشند و این دغدغه را داشته باشند که برای فوتبال ملی می‌خواهیم با رقبا بجنگیم و ان‌شاءالله این تعامل به‌وجود بیاید. 

به استقلال برسیم. به‌عنوان کسی که سابقه سرمربیگری در این باشگاه را دارید، مشکل این روزهای استقلال را در کجا می‌بینید؟

نمی‌خواهم خیلی درباره استقلال صحبت کنم. بالاخره این تیم دارد کار خودش را انجام می‌دهد و هر صحبتی که بخواهم درباره این باشگاه داشته باشم ممکن است از لحاظ روحی و روانی برای این تیم حاشیه‌ساز شود و این تیم ضرر کند. من مربی‌ای هستم که خیلی دوست ندارم درباره تیم‌های دیگر و نقاط ضعف و قوت آنها صحبت کنم چون مربی کار خودش را انجام می‌دهد. اما به‌عنوان یک استقلالی می‌توانم نقطه‌نظرات خودم را بگویم و انتظار دارم این تیم از لحاظ فنی مقداری پیشرفت داشته باشد و نزول نکند و پایین نیاید. در آستانه شروع نیم‌فصل دوم هستیم و باید در این نیم‌فصل تیم‌ها از لحاظ فنی پیشرفت و جهش داشته باشند، اما بازی آخر استقلال در تبریز من را نگران کرد. در هر صورت امیدوارم شرایط بهتر شود و این تیم بتواند دوباره به شرایط آرمانی قبل بازگشته و به کورس برگردد. 

برخی عقیده دارند برهم زدن زوج آجورلو – ساپینتو در کار این تیم و موفقیت احتمالی بعدی وقفه انداخت. 

اصلا به چنین چیزی اعتقاد ندارم که زوجی در کار بوده یا زوجی هست. مربی همان مربی هست و کادر فنی هم همان کادر فنی و بازیکنان هم همان‌ها هستند و همگی دارند کار خود را انجام می‌دهند. پس ماجراهای اخیر ربطی به موضوع مدیریت ندارد و چه‌بسا کار برای فتح‌الله‌زاده از وقتی که آمده با توجه به شرایط و بحران‌های اخیر سخت شده باشد. در غیر این صورت مسائل اخیر به سوالی که مطرح کردید ارتباطی ندارد. 

پس چرا بعد از جام‌جهانی روند استقلال تا این اندازه نزولی شده است. 

قبل از جام‌جهانی بازیکنان انتظار داشتند به اردوی تیم ملی دعوت شده و راهی قطر شوند و سعی می‌کردند از لحاظ فنی عملکرد خوبی داشته باشند که با پایان یافتن این رقابت‌ها شاید یک‌دسته از بازیکنان نیز اشباع شده باشند. البته برخی از بازیکنان هم وقتی دیدند به اردوی تیم ملی برای حضور در جام‌جهانی دعوت نشدند شاید از لحاظ روحی و روانی برای آنها مشکلاتی به‌وجود آمد که باید در این برهه این مشکلات را جمع کرد. امیدوارم بازیکنان هم به شرایط آرمانی خود برگردند تا بتوانند با پیراهن این تیم در رقابت‌های پیش‌رو افتخار‌آفرینی کرده و دل هواداران را شاد کنند. 

به‌عنوان یک گلزن قهار در سال‌های دور با پیراهن آبی، مشکل خط حمله استقلال را در کجا می‌بینید؟

من مقصر را مهاجمان تیم نمی‌دانم چون آنها می‌توانند کار خودشان را انجام داده و هرکدام نیز توانمندی‌های خاص خودشان را دارند. این مشکل برمی‌گردد به تفکرات و شکل تیمی که کادرفنی و تفکرات فنی چه برنامه‌هایی می‌توانند برای این مهاجمان داشته باشند. هر برنامه‌ای که کادرفنی درنظر می‌گیرد مهاجم باید آن را انجام بدهد این درحالی است که استقلال مهاجمان توانمندی را در اختیار دارد. 

به نظر شما آنها خوب تغذیه نمی‌شوند که خوب گل نمی‌زنند؟

من نمی‌توانم این موضوع را به این شکل عنوان کنم اما باید شرایط و مسائل فنی تیم به‌خوبی اجرا شود که یک مهاجم بتواند به گل برسد. من در این مورد فقط به یک نکته بسنده می‌کنم و دیگر درباره مسائل فنی هیچ صحبتی نمی‌کنم. استقلال هم در بخش دفاع و هم در بخش هجومی باید قوی‌تر و بهتر از اینها باشد. فقط به این جمله اکتفا می‌کنم که این دیگر برمی‌گردد به تفکرات فنی و تاکتیک‌هایی که سرمربی برای تیمش درنظر می‌گیرد و دیگر دخالتی نمی‌کنم. 

شما در برهه زمانی که با محمود فکری همکاری می‌کردید اسیر کم‌کاری برخی بازیکنان شدید تا از این سمت برکنار شوید، به نظر می‌رسد تا حدودی تاریخ تکرار شده باشد. چقدر با مباحثی که در فضای هواداری دوباره به تازگی مطرح می‌شود موافقید؟

زیاد نمی‌خواهم در این خصوص صحبت کنم که کم‌کاری وجود دارد یا خیر. در هر صورت یک بازیکن حرفه‌ای وقتی با تیمی قرارداد حرفه‌ای می‌بندد باید تفکراتش حرفه‌ای باشد. اگر دقیقه یک وارد زمین می‌شود باید به همان اندازه که دقیقه 90 وارد زمین می‌شود کارش را به نحو احسن انجام بدهد و باید تفکرات حرفه‌ای داشته باشد و اصلا مسائل این‌چنینی که درباره کم‌کاری بازیکنان مطرح می‌شود را قبول ندارم. بازیکن باید حرفه‌ای فکر کند و باید با تمام وجودش برای تیمش و هوادارانش بازی کند. 

زمان شما ظاهرا در این خصوص برخی مسائل محرز شده بود. 

نمی‌توانم درباره همان زمان هم به این شکل صحبت کنم و معتقدم اصلا چنین مباحثی برای فوتبال خوب نیست به‌خصوص برای تیم پرقدمت و پرهواداری مثل استقلال. 

در هر صورت در آن زمان بعدا یک بازیکن خاص به‌صورت ضمنی این موضوع را تایید کرد. 

شاید این فرد تفکرات خودش را گفته باشد اما تفکرات من این نیست و اعتقاد دارم وقتی یک بازیکن قرارداد حرفه‌ای می‌بندد همان‌طور که پول حرفه‌ای می‌گیرد باید بازدهی حرفه‌ای هم‌ داشته باشد. من این را می‌گویم. 

اگر در زمان شما بازیکنی کم‌کاری کرده باشد او را می‌بخشید؟

من اصلا در این مورد فکر نمی‌کنم که بحث بخشش مطرح باشد. من می‌گویم مربی باید توان آن را داشته باشد که این بحث را جمع کند. این مهم است. 

یعنی زمان شما توانایی‌اش نبود یا اتفاقات دیگری افتاد؟

اصلا به عقب برنگردیم و من هم قصد ندارم به گذشته برگردم که بخواهیم به این مسائل فکر کنیم که بازیکن کم‌کاری کرده است یا خیر. فرض را بر این می‌گذاریم که اصلا کم‌کاری نشده است. تیم باید در هر زمینه‌ای توانمند باشد. 

درباره استقلال صحبتی می‌ماند؟

برای استقلال آرزوی موفقیت می‌کنم و ان‌شاءالله شرایط خیلی بهتر از اینها بشود.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج