جاباما
۱۳۸۹۹۵۵
۳۷ نظر
۶۱۹۹
۳۷ نظر
۶۱۹۹
پ

چند رفتار زشتی که در ایران با افراد مطلقه می‌کنند

هراس اجتماعی از تاثیر منفی بر زندگی دیگران و طرد اجتماعی، تنها بخشی از تجربیات زنان مطلقه در زندگی روزمره‌شان است.

برترین‌ها: هراس اجتماعی از تاثیر منفی بر زندگی دیگران و طرد اجتماعی، تنها بخشی از تجربیات زنان مطلقه در زندگی روزمره‌شان است. در همین رابطه علی نورانی، روزنامه نگار روایتی از نحوه برخورد با یکی از زنان مطلقه را مطرح کرده که با اظهارنظرهای متفاوت کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه شده است.

چند رفتار زشتی که در ایران با افراد مطلقه می‌کنند

علی نورانی در توئیتر خود نوشت: بعد سالها امروز فهمیدم که یکی از دخترای فامیل رو اجازه ندادند سر سفره عقد ما باشه به این بهانه که طلاق گرفته و بدشگونه! خاک بر سر من و هر نفهمی که چنین عقیده‌ای داره. اگر میدونستم هرگز اون روز چنین اجازه‌ای نمی‌دادم. زنان سنتی خودشون بزرگترین دشمن حقوق زنان هستند.

پس از انتشار توئیت خبرساز نورانی، اکانت کاربری «عمو نیما» از اهالی رسانه هم روایتی دیگر در تائید اظهارات او منتشر کرد و گفت: تا عاقد اومد عقد برادرم ر بخونه، عموم رفت بیرون رفتم دنبالش و گفتم کجا رفتی؟ گفت چون یکبار طلاق گرفتم و مجدد ازدواج کردم، خوب نمیدونن سرعقد باشم گفتم غلط کرده هرکسی خوب نمیدونه و من تااینجا کلی با رسومات غلط جنگیدم تا این دوتا بچه بهم رسیدن.

اما آخرین اظهارنظر مربوط به یگانه خدامی، روزنامه نگار مطرح است که اتفاق مشابهی را که برایش رخ داده است را در تکمیل حرف‌های علی نورانی و «عمو نیما» توئیت کرد: سر عقد خواهرم بالای سر سفره عقد نبودم و تور بالای سرشون رو‌ نگرفتم. به بهانه فیلم گرفتن دورتر ایستادم. خواهرم ناراحت شده بود اما بهش گفتم نمی‌خواستم بعدا کسی بهت حرف بزنه و بگه کاش خواهر‌ طلاق گرفته‌ات سر عقد نمی‌اومد.

در مطلب زیر این مساله به بررسی این مساله و یا بهتر بگوییم بحران اجتماعی پرداخته‌ایم:

تقی آزادارمکی، جامعه‌شناس:

* ما یک پا در سنت داریم و یک پا در مدرنیته و بین این دو در رفت‌وآمد هستیم و این موضوع به نوعی باعث شده آسیب‌ها و فشارهای یک جامعه سنتی را تحمل کنیم در حالی که مدرن زندگی می‌کنیم و همینطور آسیب‌های یک جامعه مدرن را تحمل می‌کنیم در حالی که هنوز طناب‌ها و ریسمان‌های باورهای سنتی بر گردن ماست؛ بنابراین یک زن مطلقه در این جامعه به راحتی نمی‌تواند مدرن زندگی کند و با برخوردهایی مواجه می‌شود که در بیشتر موارد از عدم فرهنگ سازی و اصلاح نگاه غلط سنتی به زنان مطلقه است.

چند رفتار زشتی که در ایران با افراد مطلقه می‌کنند

* بحث علامت دار شدن و لیبل خوردن یک زن طلاق گرفته هم وجود دارد که به محض تجربه‌ طلاق، نگاه‌ها نسبت به او تغییر می‌یابد و دیگران همان ابتدا که متوجه طلاق او می‌شوند نگرش و رفتارشان نسبت به این زن تغییر می‌یابد و از همان ابتدا به این شخص به منزله یک فرد با اثرات منفی نگاه می‌کنند!

* زنان زیادی هستند که چندین سال بعد از جدایی نیز طلاق خود را پنهان می‌کنند تا از نگاه‌های مخرب و مکرر اطرافیان که نتیجه عدم آگاهی و فرهنگ اجتماعی مناسب است در امان بمانند.

چند نمونه از اظهارنظر برخی کاربران از طیف‌های مختلف درباره این بحران اجتماعی را برایتان آورده‌ایم که می‌خوانید:

کاربری به نام کیان در این خصوص نوشت: یک سری اصلا دعوت دعوت نمیکردند،یک سری دعوت میکردند ولی دختر حق نداشت موقع خواندن خطبه عقد، پشت سر عروس و داماد باشد! کاراکتر مادر در برادران لیلا، تصویر دقیقی از زن سنتی را نشان میدهد.

فائزه توئیت زد: دختر خاله ام جدا شده بود. خونواده آقا گفتن باید بیرون باشه و شگون نداره و ما عیبمون میشه. من آوردمش و خودشم قند رو روی سرمون سابید. خداروشکر دستش خیلی خوب بود منم جدا شدم.

اکانت کاربری «بهار دلکش» هم نوشت: روز عقدمون زنگ زدیم به خاله و عمه‌ام (که هر دو همسرانشون فوت کردن) تا تو محضر باشن اما خودشون قبول نکردن! ما خانواده خرافاتی نبودیم اما تو اطرافیانمون کم از این دست آدم‌ها نداریم. حس کردم به خاطر سنگینی نگاه و حرفای این طور آدما نیومدن وگرنه خودشون دلشون می‌خواست بیان.

مهسا هم در در این پدیده اجتماعی گفت: موقع عقد دخترداییم که تو کرونا بود و کلا تعداد ادمای محضرم خیلی کم بود در حدی که حتی مامان خودمم نبود ولی مامانبزرگ دخترداییم فرمود من نباید قند بسابم رو سرش چون مجردم حالا ما قرارمون از سال های دور باهم این بود که هر کدوممون که عروس شد قندشو اون یکی بسابه، و واقعا دلم شکست.

چند رفتار زشتی که در ایران با افراد مطلقه می‌کنند

طاهره هم خاطره ای در این خصوص روایت کرده است: ۱۰ سال پیش یک هفته بعد از طلاقم مجلس دومادی برادرم بود، سفره عقد فرمالیته واسه فیلم میخاستن، زنداداشم(عروس) گفت تو نیا مطلقه ای بدشگونی.

فرانک هم نظر داد: در نامزدی برادرم، مادرعروس به دروغ به عکاس گفته بود که مادرداماد گفته چون مطلقه هستی سر عقد از اتاق بری بیرون‌ و دل بنده‌خدا چقدر شکسته بود. حالا ما تا مدت‌ها روحمون هم خبرنداشتخلاصه عکاس همه عکسهارو پاک کرد و حتی یه عکس هم بهشون نداد :))) هروقت یادش میفتم دلم خنک میشه.

حساب کاربری «خاله هتی» هم اینگونه واکنش نشان داد: بعضی از رسوم واقعا مزخرفه خدا رو شکر که توی فامیل سنتی مون حداقل همین یه مورد رو هیچ وقت ندیدیم.

مریم هم توئیت زده است که من شخصی رو میشناسم که عقد خواهرش دعوتش نکردن سر همچین خرافاتی چقدر هم غمگین بود از این موضوع.

شراره نوشت:  این رسم واقعا رسم مزخرفیه یکی نوشته بود همون لحظه ک فهمیدم از سر سفره عقد پاشدم رفتم دنبال طرف آوردمش و دادم قند رو بسابه واقعا تحسین برانگیز بود.

محمد هم با گلایه نظر داده است: عصبانیم که در ازدواج من خیلی عادی و نرمال چنین اتفاقی افتاده و من بی‌خبر بودم.

زهره هم  در این خصوص اینگونه صحبت کرده است: مامان من درست به همین دلیل سر عقد ما نیاستاد. هر چی هم گفتیم برای ما اهمیتی نداره گفت اگر تو زندگیتون گره‌ای بیافته، من هرگز خودم رو نمی‌بخشم.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  نظر کاربران

  • ناشناس

   امان از خرافات و جهل

   پاسخ ها

   • مردم

    امان امان امان

  • ناشناس

   ولی متأسفانه بعضی از خانمهای مطلقه از لحاظ عاطفی دنبال شریک میگردن که بیشتر از سر از رابطه ی دونفره یه خانواده در میارن و زندگی زن دیگه ای رو از هم میپاشونن

  • ناشناس

   قدیمیها بهتر زندگی میکردن و موفق تر هم بودن چرا فکر میکنید هرچی قدیمی ها می گفتن و انجام میدادن خرافات هست اکر هست چرا اینقدر وضع ما آدم های پیشرفته از همه لحاظ نسبت به قدیمی ها بدتر هست

   پاسخ ها

   • ناشناس

    این دیدگاه شماست که وضع زندگی ها الان بدتر شده!
    اتفاقا خیلی هم بهترشده دیگه کسی مجبور نیست یه زندگی جهمنی رو بخاطر حرف مردم تحمل کنه !

  • ناشناس

   والا این رفتارهای زشت نه تنها با زنان مطلقه مرسومه با دختران مجرد هم رایجه!!

   پاسخ ها

   • ناشناس

    دقیقا تازه الان بهتر شده خانومایی که دهه ۶۰ هم شوهرشون به ناحق طلاقشون میداد باهاشون بد برخورد میکردن الان برخورد با مطلقه ها بهتر شده ولی با دختران مجردی که سنشون بالا رفته برخوردها فاجعه است

  • رضا کرد ارومیه

   خب دیگه عین واقعیته اون اگه زن زندگی بود طلاقیش نمیکردن که بره زندگی یکی دیگرو خراب کنه

   پاسخ ها

   • ناشناس

    خاک تو سرت با این طرز فکرت ، فکر میکنی تو همه طلاقها زنها مقصرن ؟! حتما تو فامیل تو اینطوره

  • ناشناس

   اتفاقا خواهر من هم عقدشون رو یواشکی،گرفتن و نه خانواده نه خواهرم به من چیزی نگفتن که مبادا من اونجا باشم .البته بهتر که نبودم چون الان خواهرم خوشبخت نیست اگر بودم میگفتن بخاطر حضور تو بوده.خداروشکر که نبودم.درسته دلم خیلی شکست،وچقدر منتظر بودم که عقد خواهرم بشه وخواهر کوچولوم ر سر عقدش ببینم ،ولی الان میگم خداروشکر که همه دست به دست،هم دادن ومن اونجا نبودم.وگرنه میگفتن حضور تو باعث این روزگار وبدبختی خواهرت بوده.درصورتی که انتخاب بدی داشت.

  • ساسان

   واقعا سنت و رسم مزخرفیه خاک بر سر همچین آدم هایی که هنوز این رسم رو دوست دارن اما مطمئن باش همین بلا سر خودشان میاد

  • مهدی

   ۱۲ سال پیش درست بعد عقد محضری، متوجه مشکلی شدیم و مراسم عقد و عروسی کنسل شد. من سالهاست کارمندم و الان ۶ ساله بعنوان پرسنل نمونه طبق امتیاز کلیه کارمندان سازمان از بین ۳۰ نفر پرسنل واحدمون پیاپی دارم انتخاب میشم. سالهاست با بیشترین امتیاز و بیشترین فعالیت دارم با انتخاب خود ۱۵۰۰ نفر پرسنل سازمان نفر اول از بین ۳۰ پرسنا واحدمون انتخاب میشم. اما هر بار رفتم به یکی از همکارای خانوم سازمان گفتم امکانش هست بیشتر باهم صحبت کنیم تا ببینیم میتونیم باهم ازدواج کنیم؟ همیییشه رد کردن و فقط هم ۱ دلیل میارن: ببخشید، راستش چون شما مطلقه هستین تمایل ندارم. جالبه، راستش این در حالیه که بعضیاشون حتی خودشونم مطلقه بودن!! باید به حال این مملکت، با داشتن ملتی با این سطح فرهنگ گریست...

   پاسخ ها

   • ناشناس

    خانومای مطلقه ای که معمولا حقوق سازمانی خوبی دارن دنبال پسر مجردن ، اما برادر اینهمه دختر مجرد هست شما چرا مثل پزشکان فکر میکنید باید حتما با هم صنفتون ازدواج کنید و با آدمای اون سازمان ازدواج کنید ؟

  • ناشناس

   متاسفانه بیشتر خانمهای مطلقه بدشون نمییاد که زندگی دوستان و اطرافیانشون هم به سرنوشت خودشون دچار بشه.همه ماهم بی تعارف از این دسته ادمها دیدیم.با احترام به تمام خانمهای مطلقه ای که دلیل محکمه پسندی برای طلاق داشتن و بعد از اون هم سرشون تو زندگی خودشون بوده.

  • ناشناس

   یک مشت مزخرفات بی پایه و اساس که فقط دل مردم رو می سوزونه و باعث دوری میشه

  • ناشناس

   زن مطلقه از ویروس جزام هم برای تازه عروسها خطر ناکتر است ، بد اموزی دارند حتی با ممیک صورت، خطر ناک هستند.

  • بیحوصله

   دقیقا خیلیاشون همین کارو میکنن

  • ناشناس

   سنت و رسم قدیم بهتر بود چون زن ها به هر بهونه ی داشته و نداشته دنبال طلاق و مهریه و نفقه و ماشین سواری و از هم پاشوندن زندگی بقیه به خصوص همجنس های خودشون و به خاک سیاه نشوندن شوهر نبودن. الانه روز از ساعت عقد به فکر طلاق و مال و اموال غصبی و باد آورده یه بیچاره دیگه به اسم شوهر هستند.باور نمیکنید امار طلاق بالای 60 درصد رو چی میگید.

  • ناشناس

   نتیجه بی حجابی و بی نمازی افزایش طلاق است چه خوشتون بیاد چه نیاد

   پاسخ ها

   • محمد

    خودت خوشت میاد کافیه.کاری به دیگران نداشته باش

   • ناشناس

    نتیجه رانت دزدی مسئولین میشه طلاق جوانان

  • ناشناس

   نادان غیر از این کلمه مورد دیگری برازنده این افراد نیست !!!!!!!!!!!!!

  • ناشناس

   تا زمانیکه بین زنان سرزمین ایران با مردان فرقی قائل باشیم وضعییت همین است .

  • ناشناس

   واقعا👍🏼👍🏼👍🏼

  • ناشناس

   لعنت به. خرافات

  • ناشناس

   مطمئن باشید یه چیزایی لیاقت میخواد ،اینکه شما رو دعوت نکردند از نادانی بوده چون مطمئنا شما برکت هستید

  • مهشید

   این نوشتتون خیلی ب دلم نشست که لیاقت میخواد باآرزوی یه زندگی خوب برای تمام مطلقه هاچه زن چه مرد

  • ناشناس

   برو گم شو با این طرز فکرت وقتی سر بچه هات و عزیزات طلاق اومد میفهمی کارمای چیو داری پس میدی

  • ناشناس

   تو حالت خیلی بده باید سریعاً بری دکتر
   ما تو خانواده داشتیم بنده خدا جدا شده سر سفره عقد فامیل هم اومدن و فامیلمون هم سالیان ساله که خوشبخت داره زندگیشو میکنه بچه اش هم بزرگ شده این چرندیات چیه ، تو عقد خودمم به کسی نگفتن تو مطلقعه ایی یا شوهرت مرده چون هم خودم پدر نداشتم هم همسرم پدر نداشت مادرامون کنارمون مثل کوه بودن ، این خوزعولات مزخرفاتو بذارید کنار

   پاسخ ها

   • ناشناس

    بعضی اقوام و بعضی مناطق همچین رسوم عثب افتاده از دارن

  • ناشناس

   خواهرم دوست طلاق گرفتش رو دعوت کرد حتی داد قندم بالای سرش بسابه خانمها باید خودشون هوای خودشون رو بیشتر داشته باشن

  • گلدونە

   بعضیهاشون خوبن اکثرا میرن زندگی یەخانوادە ی دیگرو نابود میکنن

  • نرگس

   عقد من شاید از خانواده همسرم بالغ بر ده تا طلاق گرفته و همسر فوت کرده بود، از پدر و مادرش بگیر تا،دوتا از خاله هاش و دختر خاله ش وعمو و عمه هم فوتی هم جدا شده کلا طلاق توشون زیاده اصلا نه من نه خانواده ام به این مسئله توجه نکردیم الان خداروشکر با همسرم زندگی خوبیم داریم ، البته خانواده همسر من باید خودشون مراعات میکردن این هجم از این آدما رو نمی‌اوردن

  • ناشناس

   کاملا درسته، من مجردم و بیشتر از ده سال هست کار میکنم ، یه بار یا همکارم تو جمع گفت از آدمای مجرد باید دوری کنیم به زندگی آدم چشم دارن

  • ناشناس

   اصلا اینطور نیست

  • ناشناس

   متأسفانه سنت های غلط و خرافات در وجود بیشتر افراد جامعه رخنه کرده ، کسانی هستند به ظاهر روشنفکر که همه این خرافات رو پذیرفتند

  • ناشناس

   مجردی رو عشقه

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج