۸۷۰۷۴۸
۱۶ نظر
۵۰۹۲
۱۶ نظر
۵۰۹۲

۱۵ حیوان فوق‌العاده با توانایی‌های شگفت‌انگیز

در این مطلب شما را با لیستی ۱۵ تایی از حیواناتی آشنا کنیم که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی شگفت انگیزی می‌باشند که حتی روی بعضی از ابر قهرمان‌های دنیای فیلم و سریال را کم می‌کنند!

برترین‌ها: همه شما احتمالا ابر قهرمان‌هایی مانند مرد عنکبوتی، هالک، سوپرمن و ... را با ویژگی‌های شگفت انگیزشان می‌شناسید. اما آیا تا کنون شنیده اید که در دنیای جانوران هم می‌تواند حیواناتی با قابلیت‌ها و ویژگی‌های عجیب و شگفت انگیز وجود داشته باشد؟

در ادامه با برترین‌ها همراه باشید تا شما را با لیستی ۱۵ تایی از حیواناتی آشنا کنیم که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی شگفت انگیزی می‌باشند که حتی روی بعضی از ابر قهرمان‌های دنیای فیلم و سریال را کم می‌کنند!

۱- بدون نیاز به آب

۱۵ حیوان فوق‌العاده با توانایی‌های شگفت‌انگیز

بر طبق یک باور عمومی، نمی‌توان بدون نوشیدن آب بیشتر از ۳ روز زنده ماند. اما موش‌های کانگورو می‌توانند تا سال‌ها بدون خوردن آب زندگی کنند. آن‌ها در کویر‌ها و بیابان‌های به شدت خشک زندگی می‌کنند و آّب مورد نیاز بدن خود را از دانه‌ها و گیاهانی که میخورند، تامین می‌کنند. این موش‌ها همچنین می‌دانند که چطور آب را از ادرار خودشان قبل از آنکه آن را دفع کنند، جدا کنند. با این روش آن حتی یک قطره از رطوبت را نیز هدر نمی‌دهند.

۲- دویدن بر روی آب

۱۵ حیوان فوق‌العاده با توانایی‌های شگفت‌انگیز

نوعی از مارمولک (Cloned Basculas) توانایی غیر قابل باور دویدن بر روی آب را دارد. آن‌ها ابتدا پا‌های عقبی آن‌ها که دارای انگشتان بلندی است را باز می‌کنند که می‌تواند بر روی سطح آب قرار گیرند و در نتیجه یک سطح بزرگ از پا‌های مارمولک با سطح آب تماس برقرار می‌کند. سپس وقتی که شروع به دویدن در سطح آب می‌کند، پا‌های خود را مثل پمپی با سرعت تمام حرکت می‌دهد. این قضیه باعث می‌شود تا او غرق نشود و در سطح آب نگه داشته شود.

۳- زندگی جاودان

۱۵ حیوان فوق‌العاده با توانایی‌های شگفت‌انگیز

آیا تاکنون رویای زندگی جاودان و ابدی را در سر داشته اید؟ خب یک حیوان است که قبلا به این موضوع دست یافته است. نوع خاصی از عروس‌های دریایی وجود دارند که در بسیاری از اقیانوس‌های جهان وجود دارند و می‌توانند تا ابد زندگی کنند. هنگامی که این موجود به پایان زندگی خود نزدیک می‌شود می‌تواند تا به زمان جنینی خود تغییر حالت دهد و این چرخه هر بار تکرار می‌شود.

۴- اسپایدرمن در دنیای حیوانات

۱۵ حیوان فوق‌العاده با توانایی‌های شگفت‌انگیز

دنیای حیوانات نیز اسپایدرمن مخصوص به خود را دارد و این موجود مارمولک چلپاسه است. این موجود این توانایی را دارد که از هر نوع سطح عمودی بالا برود و حتی می‌تواند به راحتی بر روی سقف نیز حرکت کند. این غلبه بر نیروی گرانش به لطف ساختار منحصر به فرد پا‌های این مارمولک است که با مو‌های کوچکی پوشیده شده اند که می‌توانند تقریبا به هر سطحی بچسبند.

۵- دید در شب

۱۵ حیوان فوق‌العاده با توانایی‌های شگفت‌انگیز

میمون شبگرد هندی پستانداری است که در مناطق جنوب شرقی آسیا زندگی می‌کند. صرف نظر از دم، طول آن‌ها تنها حدود ۱۰ سانتیمتر است، با این حال چشمان آن‌ها ۱.۳ سانتیمتر عرض دارد. همان طور که احتمالا حدس زده اید این بدین معنی است که چشمان آن‌ها بیشتر اندازه سر آن‌ها را در بر می‌گیرد. این قضیه آن‌ها را تبدیل به موجودی با بالاترین نسبت چشم نسبت به کل بدن در میان جانوران کرده است. این چشمان بزرگ باعث شده است که آن‌ها به راحتی در شب‌های کاملا تاریک بتوانند مانند روز روشن اطراف خود را ببینند.

۶- انفجار صوتی

۱۵ حیوان فوق‌العاده با توانایی‌های شگفت‌انگیز

نوع خاصی از میگو‌ها با طول ۲.۵ سانتیمتری خود چنان صدای بلندی از خود ایجاد می‌کند که طعمه خود را گیج می‌کند و از پای در می‌آورد. علی رغم اندازه کوچک، میگوی تپانچه‌ای دارای یکی از بلندترین صدا‌ها در میان جانوران دریایی است. هنگامی که میگو چنگال هایش را به هم می‌زند، چنان صدای بلندی ایجاد می‌کند که مانند انفجار صوتی می‌ماند. به طور طبیعی این صدا طعمه را گیج می‌کند و میگو می‌تواند آن را بدون تلاش زیاد به دام بیاندازد.

۷- ایمن نسبت به سم

۱۵ حیوان فوق‌العاده با توانایی‌های شگفت‌انگیز

صاریغ‌ها به عنوان موجوداتی شناخته می‌شوند که با نقشه‌ای زیرکانه هنگام حمله حیوانات شکارچی خود را به مردن می‌زنند. اما این تمام ماجرا نیست و این موجودات همچنین نسبت به زهر مار‌ها نیز ایمن هستند. راز این ایمنی به پپتیدی برمی گردد که به صاریغ‌ها کمک می‌کند تا مواد شیمیایی خطرناک را خنثی نمایند.

۸- ضد آفتاب طبیعی

۱۵ حیوان فوق‌العاده با توانایی‌های شگفت‌انگیز

اسب‌های آبی جانورانی هستند که می‌دانند چطور پوست خود را از آفتاب محافظت نمایند. با زندگی در زیر آفتاب سوزان آفریقا، این حیوانات عرقی را از بدن خود ترشح می‌کند که شبیه یک ماده روغنی قرمز رنگ است که بخار می‌شود و باعث می‌شود تا بدن این موجودات خنک بماند. بعلاوه، این ترکیب به عنوان مرطوب کننده، ضد آفتاب و ضد عفونی کننده هم عمل می‌کند.

۹- عینک آفتابی طبیعی

۱۵ حیوان فوق‌العاده با توانایی‌های شگفت‌انگیز

میرکت‌ها سایه‌ای تیره را در اطراف چشم‌های خود دارند که همانند عینک‌های آفتابی عمل می‌کنند. این پشم‌های سیاه، تابش مستقیم اشعه‌های خورشید را بلاک می‌کند و در نتیجه میرکت‌ها می‌توانند به طور مستقیم بدون اینکه چشم‌های آن‌ها اذیت شود به خورشید نگاه کنند. این ویژگی باعث می‌شود تا میرکت‌ها بتوانند به راحتی آسمان را نگاه کنند و از وجود پرنده‌های شکارچی به راحتی آگاه شوند و بقیه گروه را از وجود خطر آگاه کنند.

۱۰- مقلد حرفه‌ای

۱۵ حیوان فوق‌العاده با توانایی‌های شگفت‌انگیز

اگر در حال تلاش برای یادگیری یک زبان جدید هستید، احتمالا به مرغ‌های دم چتری به شدت حسادت کنید! جنس‌های نر این پرنده در تلاش برای جذب جفت برای خود می‌توانند صدای ۲۰ نوع دیگر از پرندگان را تقلید کند. البته آن‌ها همچنین می‌توانند صدا‌های مصنوعی همچون صدای اره، آژیر خطر و حتی صدای سگ‌ها را نیز تقلید کنند!

۱۱- به سخره گرفتن نیروی جاذبه

۱۵ حیوان فوق‌العاده با توانایی‌های شگفت‌انگیز

بز‌های وحشی به خاطر قدرت بالا رفتن شان از جا‌های مختلف معروف اند. اما بز‌های آلپی مناطق شمالی ایتالیا در این رشته قهرمان المپیک اند! این موجودات می‌توانند تقریبا از هر سطح عمودی بالا بروند و قانون‌های فیزیک را در این زمینه به سخره بگیرند.

۱۲- ولورین زیر دریا

۱۵ حیوان فوق‌العاده با توانایی‌های شگفت‌انگیز

گونه‌ای از سمندر‌ها که به ماهی پیاده رو مکزیکی معروف اند توانایی شگفت انگیزی در بازسازی خود دارند. آن‌ها نه تنها می‌توانند اندام بیرونی مثل دست و پای خود را بازسازی و دوباره ایجاد کنند بلکه ارگان‌های پیچیده‌ای مثل مغز و قلب را نیز می‌توانند دوباره تولید کنند. علاوه بر این آن‌ها می‌توانند اندام‌های جدا شده دیگر سمندر‌ها را نیز به خود پیوند بزنند.

۱۳- جی پی اس طبیعی

۱۵ حیوان فوق‌العاده با توانایی‌های شگفت‌انگیز

ماهی‌های سالمون (قزل آلا) مسیریاب‌های ماهری اند که می‌توانند ماهرترین مسیریاب‌های روی زمین را خجالت زده کنند! این ماهی‌ها می‌توانند میدان مغناطیسی زمین را حس کنند و از آن برای مسیر یابی استفاده کنند.

۱۴- رکورد دار پرش

۱۵ حیوان فوق‌العاده با توانایی‌های شگفت‌انگیز

کک‌ها می‌تواند واقعا آزار دهنده باشند. اما این موضوع از شگفت انگیز بودن آن‌ها چیزی کم نمی‌کند. این موجودات ریز می‌توانند بیشتر از ۲۰۰ برابر اندازه بدنشان بپرند. اگر انسان‌ها قادر به چنین پرشی بودند، می‌توانستند ۴۰۰ متر به هوا بپرند! شگفت انگیز‌تر اینکه آن‌ها بیشتر این نیرو را از انگشتان خود می‌گیرند تا از زانو‌های خود.

۱۵- سلاح شیمیایی

۱۵ حیوان فوق‌العاده با توانایی‌های شگفت‌انگیز

تعدادی از حیوانات از خود با زهر و یا نیش‌های تند و گزنده محافظت می‌کنند در حالی که تعدادی وجود دارند که از سلاح شیمیایی استفاده می‌کنند! گونه‌ای از هزارپا‌ها وجود دارد که هیدروژن سیانید تولید و وقتی احساس خطر می‌کند آن را در هوا پخش می‌کند که اگر به پوستتان تماس برقرار کند می‌تواند باعث سوختگی و ایجاد زخم‌های چرکی شود.

منبع: BrightSide

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج