۱۰۸۲۳۹۲ ۳۲ نظر
۵۰۲۸

این بدن توست؛ پس دوستش داشته باش

شاید برای شما پیش آمده باشد که با رفتن روی ترازو و دیدن وزنتان سِگرمه‌هایتان درهم رفته و یا با رفتن جلوی آیینه و دیدن اندامتان ناراحت شده‌اید. امروز مطلب ما درباره این است که به شما بگوییم چطور خودتان را همان‌طور که هستید بپذیرید و دوست بدارید.

برترین‌ها: شاید برای شما پیش آمده باشد که با رفتن روی ترازو و دیدن وزنتان سِگرمه‌هایتان درهم رفته و یا با رفتن جلوی آیینه و دیدن اندامتان ناراحت شده‌اید. شاید هم افرادی را دیده باشید که به دلیل نقص عضو مادرزادی و یا براثر سانحه، مدام با خودشان درگیر و از حضور در جمع دوستان فراری هستند. امروز یعنی ۲۱ ژانویه، روز سلامت وزن زنان نام دارد. در دنیای امروزی وزن بدن یکی از چالش‌های زندگی بسیاری از زنان شده است. چالشی که به اشتباه درگیر دنیای مد و فشن شده، امید است که سلامتی جسم بانوان جایگزین کلیشه‌های اشتباه در مورد وزن زنان شود. امروز مطلب ما درباره این است که به شما بگوییم چطور خودتان را همان‌طور که هستید بپذیرید و دوست بدارید. با ما همراه باشید.

این بدن توست؛ پس دوستش داشته باش

جنبش مثبت‌نگری به بدن

جنبش «مثبت‌نگری به بدن» (Body Positivism) جنبشی اجتماعی است برای پذیرش بدنمان همان‌طور که هست. هدف این جنبش اجتماعی پذیرش بدن طبیعی در تمام اشکال است و البته مبارزه با تصویری که بازار و تبلیغات می‌کوشد به‌عنوان بدن ایده‌آل در جامعه تثبیت کند.

در سال ۱۹۹۶، کانی سابچک و الیزابت اسکات، سازمان بدن مثبت (link is external) را، که این جنبش برگرفته از فعالیت‌های آن است، به راه انداختند. هدف این سازمان کمک به زنان است تا استاندارد‌های زیبایی را بازبینی کنند و جلوی تلاش‌های فردی برای رسیدن به ایده‌آل‌های دست‌نیافتنی را بگیرند. یکی از بنیان‌گذار‌های این سازمان خواهرش را به‌دلیل افراط در غذا نخوردن و بی‌اشتهایی عصبی از دست داده بود. جنبش مثبت‌نگری به بدن به‌طور خلاصه یعنی ایستادگی در برابر «ننگ‌انگاری چاقی و لاغری»، پدیده‌ای که در چند دهه اخیر و در پی تبلیغات پرتعداد رسانه‌ها، برنامه‌های تلویزیونی، تولیدکنندگان لباس و لوازم آرایشی و زیبایی بسیار شیوع پیدا کرده است.

چگونه خودمان را دوست داشته باشیم؟

در دنیایی هستیم که چه بخواهیم چه نخواهیم هر روز با هزاران عکس پر زرق و برق در شبکه‌های اجتماعی روبه‎رو هستیم که دروغ یا راست، به ما نشان می‏‌دهند که آدم‏های اطراف‏مان زندگی‎ شاد و موفقی را تجربه می‏‌کنند و انگار که ما از این قافله عقب مانده‎ایم. مشکل، اما از آن‏جایی شروع می‏‌شود که همه چیز زندگی‏مان را با بقیه مقایسه می‌کنیم، از بشقاب غذا گرفته تا هیکلی که در آینه می‌بینیم! اگر به آدم‎های جامعه دقت کنید، می‌بینید آدم‌های خوشبخت آن‌هایی نیستند که یک قالب خاص، یک هیکل خاص یا یک مدل موی خاص دارند، و یا حتی اگر دچار نقص عضو هستید باید بدانید کسانی خوشبخت واقعی هستند که خودِ واقعی‌شان را دوست دارند و تغییرات اطرافیان در روحیه‌شان تاثیری نمی‏‌گذارد.

این بدن توست؛ پس دوستش داشته باش

بخش قابل توجهی از مردم جهان، از بدن خودشان رضایت ندارند و واقعیت‌های آن را نمی‌پذیرند. با این‌حال، چرا پذیرفتن واقعیت‌ها و ویژگی‌های بدن تا این اندازه برای آنان سخت شده است؟

متخصصان می‌گویند که فضای جوامع امروزی، ارزش و اهمیت اصلی را به ظاهرِ بیرونی افراد اختصاص می‌دهد و ویژگی‌های درونی (مانند هوش، مهربانی و...) را نادیده می‌گیرد. بنابراین، افراد فکر می‌کنند که اگر تمامی «نقایص» بدن و ظاهر بیرونی‌شان را اصلاح کنند، درنهایت به جایگاه مطلوبی در جامعه می‌رسند و «خوش‌بخت» می‌شوند. همین وضعیت مانع از این شده است که بسیاری از افراد جامعه، بدن خودشان را بپذیرند و واقعیت‌های آن را دوست داشته باشند. حقیقت این است که اگر ما بتوانیم با این حالت‌های منفی‌نگرانه مقابله کنیم و در ادامه به بدن خودمان عشق بورزیم و به آن احترام بگذاریم، درنهایت افراد سالم‌تر و شادتری خواهیم بود.

مطالعات نشان داده‌اند که هرچه افراد، تصویر بهتری از بدن خودشان در ذهن داشته باشند، بدن سالم‌تر و زندگی بهتری خواهند داشت. نکات زیر، دلایل این تاثیرگذاری را به شما خواهند گفت.

۱. بدانیم که همه درگیرش هستیم

تصور غیر واقعی از زیبایی را همه جا، و هر روز می‌بینیم. چه کسی با آرایش حرفه‌ای و نور پردازی مناسب در یک عکس فوق العاده نیست؟ اینکه کسی توقع داشته باشد شبیه عکس‌های مجله‌ها شود اشتباه است. بیایید عیوب خود را قبول کنیم، هر کدام از ما سایز و شکلی متفاوت دارد.

۲. خود را دوست بدارید و تغییر بکنید

درست است، بسیاری از افرادی که وزن خود را کم می‎کنند متوجه می‏‎شوند عزت نفس و اعتماد به نفس‎شان بالا رفته است، اما دوست داشتن بدن خود نباید بسته به چند عدد روی ترازو باشد. باید خود را در تمام طول این فرایند دوست داشته باشید. در واقع هرچقدر احساس بهتری درباره خود داشته باشید، سلامت خود را بیشتر در اولویت قرار می‏دهید. وقتی خود را دوست بدارید، می‌خواهید سالم و فعال باشید و در کنار خانواده و دوستان بمانید.

این بدن توست؛ پس دوستش داشته باش

۳. گفت‌وگوی مثبت با خودتان را تمرین کنید

سرزنش و شرمندگی را کنار بگذارید، و قدردانی و واقع‌بینی را جایگزین آن‌ها کنید. کلماتی که هر روز برای توصیف ظاهر خودتان استفاده می‌کنید را بررسی کنید و کلمات مثبت را در میان آن‌ها قرار بدهید.

بعد بهتر است که یک دفترچه یادداشت بردارید و فهرستی از ویژگی‌های مثبت خودتان بنویسید: من لبخند زیبایی دارم؛ من چشم‌های زیبایی دارم یا من بازوان قوی خودم را دوست دارم و. در ادامه هر شب این فهرست را بخوانید تا واقعا باورشان کنید. وقتی که این ویژگی‌ها را باور کردید، می‌توانید سراغ فهرست جدید بروید.

این بدن توست؛ پس دوستش داشته باش

۴. به قضاوت شدن‌ها توجه نکنید

کاملا متناسب شدن می‏تواند هدف همه اشخاص نباشد و این طبیعی است. برای این که نشان دهید به سلامتی‌‏تان اهمیت می‎دهید حتما مجبور نیستید دایم به باشگاه بروید یا مثل قهرمانان پرورش اندام شوید. کوچک‌ترین تصمیمات برای سلامتی مهم‎اند. شما تنها روی یک بدن کنترل دارید و آن بدن خودتان است. پس به هیچ کس دیگر اجازه ندهید درباره آن قضاوت کند.

۵. بدن خودتان را با بدن دیگران مقایسه نکنید

این قانون مهم را در زندگی خودتان اجرا کنید: هرگز در آن دسته از بحث‌های مربوط به رژیم غذایی که شما را آشفته می‌کنند، مشارکت نکنید و هرگز هم درباره بدن دیگران بدگویی نکنید. به‌گفته متخصصان، وقتی که شما در ذهن یا کلام خودتان درباره دیگران با نظر مثبت صحبت می‌کنید، به زیبایی‌های متفاوت احترام می‌گذارید و دیگر برای درجه‌بندی زیبایی افراد تلاش نمی‌کنید.

۶. مراقبت از خود را تمرین کنید

وقتی احساس مثبتی به بدن خود دارید، متوجه می‎شوید چه زمانی به ماساژ یا مراقبت احتیاج دارید، متوجه می‏شوید بعد از ورزش به چه مقدار استراحت نیاز دارید. وقتی بدن می‎گوید خواب یا آب نیاز دارد، می‎فهمید. دیگر بهتر از قبل می‏دانید با چه غذا‌هایی آن را سیر کنید و پرخوری نمی‏کنید.

این بدن توست؛ پس دوستش داشته باش

۷. حسرت هیکل قبل‎تان را نخورید

بعضی‎ها هستند که همیشه در حسرت اندامی که یک روز شبیه عروسک‌های باربی بوده گیر می‌کنند و همیشه و همه جا افسوس گذشته را می‌خورند. همان‌طور که زندگی در جریان است، بدن ما هم به‎طور مداوم تغییر می‎کند. اتفاقات زیادی در زندگی می‎تواند باعث ایجاد تغییرات در بدن شود. بچه دار شدن، ورزش کردن، بالا رفتن سن، شرایط روحی و... همه و همه می‌توانند باعث چاق یا لاغر شدن ما شوند.

اما واقعیت این است که هر روز، شانس دوباره‌ای است برای این که بدن جدیدمان را دوست داشته باشیم. جدای از مسائل بزرگ تری که در زندگی وجود دارد، هنوز کلی فعالیت جذاب و باورنکردنی است که نباید بگذارید افسردگی به خاطر هیکل جلوی کشف و ماجراجویی کردنشان را بگیرد.

۸. به یاد داشته باش این تنها بدن توست

ما فقط یک بدن داریم. اگر همه عمر را با نفرت از بدنی که دارید سپری کنید، در واقع خود را در یک مکان منفی زندانی کردید. چرا نسبت به جایی که تمام مدت در آنیم (بدنمان) احساس بد و ناخوشایند داشته باشیم؟ با درک این مسئله که این تنها بدن ما است، باید سعی کنیم با انتخاب‌های سالم و ملاطفت از آن محافظت کنیم.

۹. به بدن‌تان نشان بدهید که دوستش دارید

این بدن توست؛ پس دوستش داشته باش

به‌جای این‌که فقط روی محدود کردن رژیم غذایی برای کاهش وزن یا ورزش کردن برای سوزاندن کالری‌ها تمرکز کنید، این کار‌ها را انجام بدهید: تغذیه مناسب بدن، تحرک بدنی مناسب و لذت بردن از تجربه‌های زندگی.

بنابراین، فعالیت‌هایی را انجام بدهید که احساس خوبی نسبت به خودتان به‌وجود می‌آورند و قابلیت‌های بدن‌تان را به شما یادآوری می‌کنند، مانند ورزش‌های گروهی و مفرح، پیاده‌روی در پارک و. این محرک‌های مثبت، احساسات خوبی در شما ایجاد می‌کنند و می‌توانند رابطه شما با بدن‌تان را اصلاح کنند.

خودتان را با نقص عضو دوست بدارید

ممکن است مادرزادی دچار نقص عضو باشید و یا در اثر سانحه عضوی از بدنتان دچار نقص شود. طبیعی‌ست که مدتی نتوانید با این موضوع کنار بیایید و مدام از خود بپرسید چرا من؟ اما بهتر است این موضوع را بپذیرید و برای حال خوبتان تلاش کنید. با یک جسم نقص‌دار هم می‌توان زندگی کرد، شاد بود و احساس خوشبختی کرد. تمام زیبایی‌های زندگی در زیبایی ظاهر خلاصه نمی‌شود. شما فقط یک‌بار فرصت زندگی کردن دارید، پس از ثانیه به ثانیه آن لذت ببرید. می‌توانید با خودتان و بدنتان قهر باشید و گوشه‌نشینی را انتخاب کنید، و یا درمقابل می‌توانید زندگی را از نو شروع کنید. انتخاب با خودتان است.

این بدن توست؛ پس دوستش داشته باش

نظر شما در این باره چیست و چه پیشنهاداتی دارید؟

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  • عالی

   پاسخ ها

   • بدون نام

    برای من مهمه اما نه برای جذابیت بیشتر بخاطر اینکه در حالت طبیعی بمیرم حداقل پنجاه سال دیگه مهمون این بدن هستم
    .کید و قلب و غیره هم تحت تاثیر وزن هستند وهمینطور اگر ورزش نکنید عضله ها تحلیل میره و سن بالا حرکت و فعالیت سخت میشه
    کلا هر کاری حتی ورزش رو برای صلاح خودتون انجام بدید نه نظر دیگران

  • من با حذف چربی های اظافه بدن که برای سلامتی بدن خوبه موافقم اما همینجوری بدن خودمم دوست دارم. متلک ونیشخندزدن دیگران برام مهم نیست

   پاسخ ها

   • بدون نام

    منم

   • بدون نام

    من نیز

   • بدون نام

    من هم آری

  • چاقی که خوبه .یه استخونبندی خیلی باریک دارم که دهن و دماغم توش خیلی بزرگ نمایان میشه.پیشونی تنگ و کوتاه چشمهای ریز موهای کم پشت.از همون بچگی زدند تو سرم و تو خیابون تحقیر شدم.با اینکه باهوش بودم نه دانشگاه رفتم نه گردش و تفریح.چون از تمسخر متنفرم.چون مغرورم

   پاسخ ها

   • بدون نام

    وقتی سن آدم بالاتر میره کم کم تحمل این مسائل آسون میشه و میفهمی حرف و متلک مردم و دیگران چقدر بی ارزشه ...پس برای خودت زندگی کن و خوش باش و سعی کن کوچکترین اهمیتی به حرف منفی هیچ آدمی ندی

   • بدون نام

    كار اشتباهي كردي عزيز، مردم هميشه دنبال عيب و ايرادند هميشه بهترين خودت باش.

   • ممد

    واقعا انقدر زندگیتو به خاطر دیگران تلف کردی

   • بدون نام

    شوخیه؟؟

   • live

    حرف مردم فقط برای عقب نگه داشتنه اگه راست میگن خوبیهاو محسناتتو میگفتن
    که غیره ممکنه نداشته باشی

  • گامبو بودن چیز خوبی نیست

   پاسخ ها

   • نوا

    برچسب زدن و لقب بد دادن به افراد دارای اضافه وزن هم چیز خوبی نیست

  • موافقم مهربانی ولبخند وزیبا حرف زدن مهر باطلی هست بر همه زشتیها مهربان باشید زیبا حرف بزنید ولبخند برلب داشته باشید تا خودتان را با هر شرایطی دوست داشته باشید

   پاسخ ها

   • بدون نام

    شمادرمورد مقاله نظر دادید؟

  • دل خوش سیری چند؟

   پاسخ ها

   • بدون نام

    تو ناله کن

   • بدون نام

    بخدا این تیپ مقاله ها ماجرای ضرب المثل به شتر گفتن کوهانت کج است گفت کجام صافه
    به بدنتون توجه کنید برای سلامتی چون اگر سلامتی نباشه خودتون ضربه میخورید

  • ای خدا این چه جنبشی هست راه افتاده چند سال هم هست تو آمریکا هست که با چاق بودن و اضافه وزن بالا باید کنار اومد و خودتو دوست داشته باشی که حتی مدل ها چاق هم دیگه راه افتاده .درسته آدم باید خودشو هر جوری دوست داشته باشه

  • من گامبو هستم

  • مردم عادتشونه
   یذره کوتا :کوتوله
   یذره بلند:دراز،نردبون دزدا
   یذره چاق:گامبو
   یذره لاغر...
   .....
   ....
   ...
   نباید اهمیت داد ،چون داغون میکنه ادمو

   پاسخ ها

   • نوا

    هرررررر جوری که باشی مردم حرف برای گفتن پیدا میکنن. عاشق خودتون باشین بابا ، از هرکدوم ما فقط و فقط یه دونه تو کل جهان هست .

  • من که خودم را دوست دارم

  • متنفرم از بدن چاق و افرادی که چاق هستند ولی هیچ ورزشی نمیکنن و هیچ رژیمی نمیگیرن تا وزنشونو کاهش بدن متنفرم از تنبلی

  • مطلب خوبیه ولی بیماریهایی هم هستن که باعث چاقی میشن .ولی نباید با ظاهر انسانها چاق ،لاغر، زشت،زیبا کار داشته باشیم شخصیت ،منش و رفتار باعث میشه بدترین ظاهر فراموش بشه.زشتی و زیبایی رو ما انسانها تعریف میکنیم در اصل این اشتباهه.چشمها را باید شست جور دیگر باید دید.

  • اغلب به آموزشهای مدرسه بسنده میکنیم که این چیزا هم توش نیست
   جوری باشید که انگار توی دنیا تنهایید و قراره روز آخر رو لذت یا عبادت و... کنید
   واقعا باید با تمرین به جایی رسید که نظرات دیگران فقط در صورت اعتبار دادن خودمان مهم شوند
   این تمرینها در متنهای افزایش اعتماد و عزت نفس هستند

  • آدم وقتی مریض باشه نمیتونه بدنش و دوست داشته باشه شایدم فقط من اینطورم

   پاسخ ها

   • فروغ

    اتفاقا من وقتی مریضم بیشتر بدنمو دوست دارم چون احساس میکنم بیشتر به حمایت من احتیاج دارن ودر خوب شدنم موثرمبشه

   • بدون نام

    قبول دارم موقعی که روحم بیمار بود اصلا نه روحمو دوست داشتم نه جسممو ولی وقتی خوب شدم دیگه فکر نمیکردم بهش

  • من وقتي محصل بودم دوست داشتم چاق باشم حالا در سن پنجاه سالگي آرزو ميكنم لاغر باشم اون موقع فكر ميكردم افراد چاق نيرومندتر و موفقترند

  • چقد چاقا با این مطلب خوشحال شدن خخخخ
   خوش باشید
   حالتون رو وقتی لباس مجلسی میپوشید باید دید نه الان ک با شلوار و بلوز گل و گشاد لم دادید رو مبل و تنها یه گوشه نشستید
   برید خودتونو لاغر کنید واسه سلامتیتونم خوبه

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج