۴۹۱۱۷
۵۴ نظر
۵۱۶۱
۵۴ نظر
۵۱۶۱
پ

کیست های شایع و ترسناک دختران جوان

تخمدان پلی‌کیستیک، بیماری است که امروزه انگار گریبانگیر بسياري از دختران جوان شده و آنها را با مشکلات باروری مواجه کرده است. دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنان و فوق‌تخصص نازایی و لاپاراسکوپی به شما می‌گوید که آیا این نگرانی را باید جدی بگیرید یا خیر.

مجله سیب سبز: تخمدان پلی‌کیستیک، بیماری است که امروزه انگار گریبانگیر بسياري از دختران جوان شده و آنها را با مشکلات باروری مواجه کرده است. این بیماری شاید ۳۰ سال پیش فقط در خانم‌های چاق دیده می‌شد اما الان دخترهای جوان لاغر حتی در سنین ۱۷ سالگی هم به آن مبتلا می‌شوند!
شاید شما هم تا به حال با جابه‌جایی‌های چند روزه عادت ماهانه‌تان و رشد چند موی زائد روی چانه یا قفسه سینه و افزایش آکنه‌هایتان دلهره کیست‌های تخمدانی را از سر گذرانده باشید. دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنان و فوق‌تخصص نازایی و لاپاراسکوپی به شما می‌گوید که آیا این نگرانی را باید جدی بگیرید یا خیر.

وقتی محیط بدن مردانه می‌شود!

تخمدان پلی‌کیستیک همان بیماری «اشتین لونتاین» است که در زمان قدیم با علائم «هیرسوتیسم» (افزایش رشد موهای زائد)، افزایش آکنه صورت، الیگومنوره (تعداد کم دفعات قاعدگی) یا آمنوره (فقدان قاعدگی) و نازایی توسط آقای «اشتین لونتاین» شناخته شد. در زمانی که این بیماری مطرح شد بیشتر مختص افراد چاق بود و علت بروز آن به هم خوردن تعادل هورمون‌ها در خانم‌هاست به این ترتیب که سطح هورمون‌های مردانه یا به طور مستقیم در خون بالا می‌رود یا گیرنده‌ها نسبت به این هورمون‌ها حساس‌تر می‌شوند و محیط بدن خانم‌ها تبدیل به یک محیط مردانه می‌شود.
کیست های شایع و ترسناک دختران جوان
تخمک‌گذاری‌ها معمولا در این محیط مردانه اختلال پیدا می‌کند. درچنین مواقعی شاهد عدم تخمک‌گذاری یا کم شدن تخمک‌گذاری‌ها و افزایش علائم مردانه ازجمله رشد موهای ریش و سبیل و بقیه قسمت‌های بدن و ریزش موهای سر به‌طریق مردانه در دو طرف شقیقه‌ها می‌شویم.

چه علائمی دارد؟

هر فردی که بیماری پلی‌کیستیک دارد ممکن است تمام علائم ذکر شده برای آن را نداشته باشد. این بیماری طیف گسترده‌ای دارد. برای مثال ممکن است دورتا دور تخمدان فقط فولیکول‌های ریز با فاصله بین 2 تا 9 میلی‌متر وجود داشته باشد و بیمار هیچ‌گونه علامتی نداشته باشد يا کسی که اصلا در سال پریود نمی‌شود و تمام بدنش از موهای زائد پوشیده شده و موهای سرش به میزان زیادی کاسته شده است. این بیماری معمولا از ابتدا با نامرتبی پریودها شروع می‌شود به این ترتیب که پریودها يك تا 2 هفته عقب می‌افتد و در نهایت به جایی ختم می‌شود که بیمار فقط با استفاده از آمپول‌ها یا قرص‌های پروژسترون پریود می‌شود.
کم یا زیاد بودن خونریزی‌ها در زمان عادت ماهانه بستگی به جایگاه بیمار در این طیف دارد. برخی از افراد مبتلا بسیار چاق هستند و معمولا سطح هورمون‌های زنانه‌شان هم بالاست. در این افراد ضخامت لایه داخل رحم زیاد می‌شود در نتیجه خونریزی‌هایشان می‌تواند زیاد باشد. بیماران دیگری هم هستند که هر 2 تا 3 ماه یک‌بار پریود می‌شوند و چون در این فواصل چند ماهه تخمک‌گذاری ندارند سطح داخلی رحم‌شان ضخیم می‌شود.
این ضخیم شدن آندومتر یا لایه داخلی باعث می‌شود بعد از چند ماه که پریود اتفاق می‌افتد بسیار شدید باشد. وضعیت برای برخی افراد نیز برعکس است، یعنی بيمار هر 2 تا 3 هفته یک بار پریود می‌شود. در این افراد سطح هورمون‌ها به علت تخمک‌گذاری به طور مرتب بالا و پایین نمی‌شود و چون در وسط سیکل به طور ناگهانی یکی از هورمون‌های استروژن یا پروژسترون افت می‌کند بيمار دچار خونریزی می‌شود و فکر می‌کند پریود شده درحالی که این خونریزی پریود نیست و مربوط به عدم تعادل هورمون‌هاست.

حتی دختران 16 ساله لاغر هم ممکن است مبتلا شوند!

بیماری پلی‌کیستیک می‌تواند جنبه ارثی و مادرزادی داشته باشد به خصوص در خانواده‌هایی که دچار چاقی موروثی نیز هستند. در حال حاضر شیوع آن نسبت به 30 سال پیش خیلی بیشتر شده است. در قدیم این بیماری فقط در بیماران چاق دیده می شد اما امروزه حتی لاغرها هم ممکن است دچار پلی‌کیستیک‌های بسیار مقاوم به درمان شوند.
کیست های شایع و ترسناک دختران جوان
متاسفانه درحال حاضر کمتر کسی پیدا می‌شود که در سونوگرافی‌اش این کیست‌ها دیده نشود و علائمی نداشته باشد. تنها کسانی که به طور مرتب ورزش می‌کنند و غذای فست‌فود و چرب نمی‌خورند و مراقب هیکل خود هستند، دچار این علائم نمی‌شوند. بیشتر افراد مبتلا به بیماری پلی‌کیستیک زمانی به پزشک مراجعه می‌کنند که با علائم آن مواجه مي‌شوند.
دختران جوان مبتلا به این بیماری که تازه پریود شده‌اند و معمولا هم لاغر هستند کمتر متوجه علائم آن می‌شوند بنابراین بیشتر مراجعان در رابطه با این بیماری در سنین بالای ۱۶ سال قرار دارند. این افراد ۱۶ تا ۱۷ ساله معمولا باید پریودهایشان بعد از ۴ تا ۵ سال مرتب شده باشد اما باز هم شاهد بی‌نظمی‌های عادت ماهانه هستند و آمنوره دارند. در کل می‌توان گفت رده سنی مبتلایان بیشتر بین ۱۶ تا ۳۶ سال است.

مبتلایان به این بیماری نازا نمی‌شوند

این بیماری را می‌توان با در نظر گرفتن علائم کلینیکی، سونوگرافی و آزمایش‌های خاصي تشخیص داد. زمانی که بيمار با علائم هیرسوتیسم، آکنه، نامرتبی پریود یا حتی نازایی مراجعه می‌کند برای او آزمایش‌هایی در روز دوم عادت ماهانه درخواست می‌شود تا اختلالات هورمونی‌اش مشخص شود. در این افراد معمولا سطح هورمون‌های هیپوفیزی LH و FSH دچار اختلال می‌شوند به این ترتیب که نسبت هورمون LH به FSH بیشتر از ۲ می‌شود.
علاوه براین فاکتور مهم دیگری به نام(AMH (Anti Mullerian Hormone نیز وجود دارد که میزان طبیعی این هورمون معمولا بین ۵ تا ۵/۵ است اما میزان آن در مبتلایان به بیماری پلی‌کیستیک حتی تا ۱۲ هم می‌رسد. در سونوگرافی نیز به خصوص اگر به طریق واژینال انجام شود معمولا فولیکول های زیر ۱۰ میلی‌متری بسیار زیادی دور تا دور تخمدان مشاهده می‌شود.
برخی پزشکان به بیماران ترس واهی می‌دهند مبنی براینکه مبتلایان به این بیماری هیچ‌وقت باردار نمی‌شوند درحالی که ممکن است حتی پریود بیمار مرتب و علائم شدید نداشته باشد. این اظهار نظر بیمار را وحشت‌زده می‌کند درصورتی که باید در مورد بیماری پلی‌کیستیک به خوبی توضیح داده شده و به آن رسیدگی شود. در بسیاری از موارد مبتلایان به این بیماری یا با رژیم یا با درمان بالاخره باردار می‌شوند.

پزشک برایتان قرص ضد دیابت تجویز کرده است؟!

برای درمان این بیماری جدا از کاهش وزن و ورزش مرتب می‌توان برحسب علائم بيمار از درمان‌های دارویی نیز استفاده كرد. یکی از این داروها متفورمین یا همان داروی ضددیابت است. متفورمین ورود قند را به سلول تسهیل می‌کند و این باعث می‌شود فرد همیشه گرسنه نباشد و احساس سیری کند. درنتیجه وزن بيمار کاهش پیدا خواهد کرد. این کاهش وزن باعث می‌شود متابولیسم هورمون‌ها بهبود یابد و چربی بدن کاهش پیدا کند در نتیجه هورمون‌های جنسی کمتر داخل این چربی‌ها تجمع پیدا می‌کنند.
بارها دیده شده که با تجویز متفورمین برای چند ماه، پریود بيمار مرتب شده یا بيماري که نازایی داشته خود‌به خود باردار شده است. در آخر اگر هیچ یک از روش‌های درمانی ازجمله استفاده از متفورمین، دگزامتازون، رژیم غذایی، ورزش و ... جواب نداد و بیمار نتوانست وزنش را پایین بیاورد و پریودهایش را منظم کند، مجبور می‌شویم از لاپاراسکوپی استفاده کنیم. در لاپاراسکوپی فولیکول‌هایی که ریز هستند را معمولا با الکترود می‌سوزانیم. البته در گذشته متاسفانه پزشکان یک قطعه از تخمدان را برمی‌داشتند و این باعث می‌شد سطح هورمون‌های مردانه افت کند و فرد باردار شود.
کیست های شایع و ترسناک دختران جوان
برای رفع موهای زائد یا هیرسوتیسم نیز می‌توان از داروهای بسیار ساده مانند اسپیرونولاکتون استفاده كرد. این دارو مدر است و باعث افزایش ادرار می‌شود و علاوه بر کاهش موهای زائد رشد موهای سر را نیز بهبود می‌بخشد. از طرفی اگر بیمار آکنه داشته باشد معمولا از داروهای ضد آکنه موضعی یا حتی داکسی سایکلین می‌توان استفاده كرد. اگر هم آکنه خیلی شدید باشد گاهی اوقات بیمار مجبور می‌شود تحت‌نظر متخصص پوست از دارویی به‌نام روآکوتان استفاده کند که حاوی اسید رتینوئیک است. البته این دارو باید باتوجه به آزمایش های کبدی مصرف شود.
پ
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارنتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارنتي ٧/٢ ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

گوناگون

مطالب خواندنی

نظر کاربران

 • آمیتریس

  این بیماری خوب شدن هم داره؟یعنی میشه که بدن به حالت عادی برگرده؟چه مدت طول میکشه؟

 • نیلو

  من دختر15 ساله هستم که به این بیماری مبتلا شدهام ایا خوب می شوم ؟

  پاسخ ها

  • علیرضا رضایی

   بله چرا که نه اگه تحت نظر باشین و رژیم غذایی مناسب داشته باشین چرا که نه

  • مرجان

   اگر کیست داری برو یکماه ساپوژکس مصرف کن خوب میشی. من کیست 3 سانت و نیم داشتم جواب گرفتم.

 • parvin

  باسلام
  من جواب سونوگرافیم وجود کیست فاقد سپتا وجز solidاست البته با اندازه ی 30میلی متر ،ایا امکان رفع شدن با دارو وجود دارد .باتشکر

 • فاطمه

  من دختری 16 ساله هستم و زیر دلم ی کم درد میکنه فقطهمین ب نظر شما من افونت ندارم

 • فهیمه

  عمل کیست تخمدان به بکارت اسیب میزند؟؟حتی بکارت ارتجاعی

 • بدون نام

  ببخشین من نامزد هستم کیست تخمدان دارم چیکار کنم

 • بدون نام

  سلام من 24ساله سه تا کیست به بعد دو49ویکی29در آدنکس دارم به نظر شما من قرص ضد بارداری خوب بعد این برای بارداری مشکلی ایجاد نمکنه

 • محدثه

  این بیماری کلا ازبین میره یانه؟؟

 • مونا

  سلام من دختری 31 ساله هستم محردم الان 6ماه پریود نشدم احتمال داره درست داشته باشم

 • بدون نام

  سلام من بیست سالمه دخترهستم دردهای درناحیه شکم دارم بادردشدیدهنگام پریودشدن،پریدشدنمم حداقل چهارروزجلومیفته آیاکیست

 • نهال

  سلام دختر هستم 19 ساله من کیست در دارم ایا امکان نازایی وجود داره

 • شیما

  من پریودم منظمه ولی این ماه احساس کردم خونریزی کمی دارم نمیدونم کیست دارم یانه ولی زیر شکمم درد میکنه وانگار یه چیزی داره نبض میزنه علائمش میشه ترشح هم باشه ترشح سفید و غلیظ میشه لطفا زود جواب بدید ممنون میشم

 • mahsam

  سلام من ۱۹سالمه تابستون سال گذشته به خاطر نامنظم بودن عادت ماهیانه به پزشک مراجعه کردم که بعداز انجام سونوگرافی مشخص شد کیست۶۰میلیمتری در تخمدانم وجود داره دارو مصرف کردم ولی خوب نشد که در سونوگرافی دوم که بخاطر تکرر ادرار انجام دادم مشخص شد که کیست تخمدانم۶۸میلیمترشده که باز یک دوره دارو مصرف کردم وبعد سونوگرافی انجام دادم که گفتن مشکلی نداره ولی من چندروزه که باز دچارتکرر ادرارو درد در ناحیه زیر شکم شدم میخاستم بدونم به نظر شما اون کیست هنوز ازبین نرفته یانه؟واینکه اگه بازهم وجود داشت باید دارو مصرف کنم یا جراحی انجام بدم بهتره؟....باتشکر

 • fariha

  من مجردم دکتر برام سونوگرافی رحم وتخمدان نوشته میتونم انجام بدم ضرری نداره

 • بدون نام

  سلام من دختر 15ساله هستم زمان پریودیم زیر شکمم خیلی درد میگیره ایا به نظر شما کیسته؟

  پاسخ ها

  • کیمیا

   م ارع

 • بدون نام

  سلام من ٢٣ سالمه دو ماهه خونريزيم كم شده خيلي.آيا اين نشانه كيسته؟؟

 • الهام

  من دختری ۱۵ ساله هستم الان تازگی هاست که قبل از قاعدگی یک در میان تخمدانهام درد میکنه فاصله بین قاعدگی هام هم ۵روزه آیا این درد ممکنه وجود کیست باشه؟؟ تازه هم مدت یک الی دو هفته اس که ورزش دراز نشست انجام میدم ممکنه علت این دردها باشه؟؟؟

 • شهناز

  من دختری ۱۵ ساله هستم ۴ ماه پیش فهمیدم ک کیست دارم...الان ۲ماه ک بادارودرمانی کیستم رفع شده ...واین ۲ماه است ک پریود نمیشوم..

 • شاپرک

  سلام خسته نباشيد
  ايول عالي بود خيلي چيزا برام گنگه ولي اينا رو بخونم خيلي بهم کمک ميکنه

 • بدون نام

  من دختری 12 ساله هستم که با این بیماری مواجه شدم
  آیا راه درمانی داره

 • بدون نام

  ایا کسی هست که سنی ازش گدشته وتجربه هایس رآ ازکیست ودرمان ان برامون بگه

  پاسخ ها

  • اتنا

   سلام من ۱۹ سالم کیست دارم حدود ۸ سانت والان ازداخل خویزی کردهدو۵۰۰ سی سی مایع داخل شکم هست ودرد عجبی دارم میشه بگید احتیاج به عمل هست

 • فرزانه

  سلام کیست ۳ملی دارم چهار ماه میشه پیش داکتر رفتم اما گم نشده چطور کنم

 • ناشناس

  سلام من ۱۳سالمه پهلوها بعضی اوقات دردمیگیره ایرانیست تروخدازودجواب بدید

 • ناشناس

  موفق سلام هفده سالمه این ماه دوبار پریود شدم و کیست هم دارم مشکل چیست؟ راه حل بدین خواهشا نگرانم

 • بدون نام

  سلام کیست 5 م داشتم پاره شده دارو میخوردم اثر نکرده چکار کنم

 • هدیه

  سلام من دختری۱۷‌سالم یع ماه پریود نداشتم دیشب فجیه زیر شکمم درد میکرد مشکل چیه

 • زهره

  من ۱۵ سالمه کیست دارم به گفته دکترم خیلی بزرگه اگه با دارو درمان نشه نازا میشم

 • زهرا

  منبیش از ۱ساله ک موهای زائدم زیاد شده و جوش کمی دارم اما عادت ماهانم دقیقا سرموقع میشه.بجز یک بار ک ۱۰ روز عقب افتاد. اما حدود ۱ساله یکمی نسبت ب قبلم چاق شدم ایا کیست دارم؟؟؟

 • بدون نام

  سلامم من 20سالمه ومجردم کیست تخمدان داشتم و عمل جراحی انجام دادم بعد 4 ماه هست که دوباره کیست تخمدان برگشته وسمی هستش به نظر تون من باید چیکار کنم

 • فاطمه

  برای رفع کردن کیست چه چیزایی دارو گیاهی بخورم رفعشه

 • بدون نام

  سلام من ۱۷سالمه موها زائد زیر چونه دارم عادت ماهانه ام عقب میوفته وقتی هم میشم یک روز یا دوزدز بیشتر نیس ولی خیلی کمه و درد های وحشتناکی دارم بنظرتون باید چیکار کنم

 • فاطمه

  سلام من ۱۷ سالمه کیست خارج ازتخمدان دارم و باداروهم خوب نمیشه خوش خیمه ولی الان دو روزه درد میکنه میگن با لاپروسکوپی خوب میشه ولی من میترسم کسی هس انجام داده باشه بعد کیستم ۵۶ میلیمتره یعنی بزرگه؟

 • کارلین

  سلام من 23سالمه یه ماهه مرتب پریودم ینی پریودیم تموم نمیشه چکارکنم ب نظرتون کیست دارم؟ کی مثه من بوده توروخدا جواب بدین خیلی میترسم

  پاسخ ها

  • بدون نام

   من مثل تو بودم کیست داشتم

 • فاطمه

  سلام من دختری ۱۷ ساله هستم که ۴ ماه پریود نشدم امروز رفتم ازمایش دادم گفتن کیست ۷ سانتی دارم ایا خطر داره

 • حانیه

  ببخشید من مجردم ولی یه کیست 6سانتی دارم نمیدونم چیکارکنم درداش سرسان آور چیکارکنم

 • بدون نام

  من دختری ۱۴ ساله هستم که کیست و ضعیفی تخمدان دارم ایا واسه بچه دار شدن مشکلی هست

 • ب

  ابیل

 • رقیه

  من 27سالمه کیست دارم آیا با قرص رفع میشه یا باید عمل کنم. اگه کیست دفع بشه من پردم پاره میشه یا ربطی به اون نداره

 • هلیا

  سلام من ۱۴سالمه کیست تخمدان دارم خیلی اذیت میشم راسته میگن دختر رو عمل نمیکنن؟؟

 • کیانا بلوچ

  با سلام من دختر ۱۵ ساله هستم و نامزاد دارم و الان یک ماه از دوران قاعدگیم میگذرد طرف راست زیر شکمم خیلی درد داره پاه راستمم درد شدیدی داره ترشح زیاد سفید پنیری دارم و هیچ وقت اب حالت تناسلی نامزاد روی من نریخته یه دختره باکره هم هستم به نظر شما کیسه یا از بارداری یه دفعه تست بارداری دوتا بی بی چک گرفتم منی بوده شما را خدا تو را خدا فقط جواب بدین پایی مرگ زندگی در میانه فقط زود جواب بدین به خدا راست میگم

 • فرشت۳

  سلام من ۱۷ سالمه در ۱۳ سالگی پریود شدم ولی تا بحال اصلا منظم نشدم یه ماه میشم پنج یا شش مام نمیشم خودشم موهای زاعد زیر چانم دارم البته موهای زاعد دختر عموم هام نیز دارند اضافه وزنم دارم و دخترم

  پاسخ ها

  • خداوند تنها همراه منه

   امکان داره به خاطر چاقی باشه باید وزن کم کنی و اگه وزنت کم شد دوباره پریود نشدی برو دکتر سونو بگیر و خطر ناکه که ۵ سال منظم نشدی

 • Aynaz

  سلام ببخشیدمن دختری ۱۸ساله هسم هنگام پریودی دردم خیلی زیاد هم کمروهم زیردل،جدیداکنارلبه واژنم ی گوشت اضافی اورده ولی دردمیکنه میخواستم کمکم کنیدخجالت میکشم ب کسی بگم

 • بدون نام

  سلام من 16سالمه یک ماهه پیش درسونوگرافی فهمیدم کیست 5سانتی متری دارم قرص جلوگیری روسه ماه پزشک تجویز کرد خوردم ولی خوب نشدم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید

 • بدون نام

  سلام من 16سالمه یک ماهه پیش درسونوگرافی فهمیدم کیست 5سانتی متری دارم قرص جلوگیری روسه ماه پزشک تجویز کرد خوردم ولی خوب نشدم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید

 • خداوند تنها همراه منه

  سلام ببخشید من ۱۲ ساله هستم سه ماهه پریود شدم و نا منظم هستش این ماه دو هفته پریود شدم و کم رنگ بود یعنی هفته ی اولش سه بار شدم و هفته ی دومش هم سه بار شدم و کم رنگ بود طبیعی است یا کیست دارم؟ و درد در ناحیه ی شکمم ندارم برم دکتر یا طبیعی است؟ ولی ماه های دیگر زیاد میشدم طبیعی است؟؟؟؟ توروخدا جواب بدید خواهش میکنم

 • الهه

  سلام من شش ماه پریود نشدم چند وقت پیش رفتم دکتر فهمیدم تنبلی تخمدان دارم و دکتر هم برام آمپول و قرص نوشت ولی استفاده نکردم امروز فهمیدم که پریود شدم به نظرتون باید داروهامون مصرف کنم

 • فرزانه

  جیرکیا امیدتون به خداباشه

 • ریحانا

  سلام دخترم 21 سالمه پریدم نامنظم بود ترشح زیاد دارم سوزش ادرار دارم رفتم سونو گرافی کیست 7 میلی خون ریزی کرده میترسم بعدا باردار نشم راهنماییم کنید

ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج