۵۱۴۲۵
۳۸ نظر
۵۰۲۸
۳۸ نظر
۵۰۲۸

درمان تبخال با نسخه های خانگی و طبیعی

در ميان شيوه​هاي طبيعي درمان تبخال ، روشهايي وجود دارد که مي​تواند علاوه بر تسکين درد روند درمان تبخال را تسريع کند و هیچ عارضه‌ای هم نداشته باشد.


درمان تبخال با نسخه های خانگی و طبیعی

مجله سیب سبز: لابد می‌دانید که تبخال بيماري​ شايعی ناشي از ابتلا به عفونت ويروسی از خانواده هرپس سيمپلکس است و خودش را با برجستگي​هايي قرمز رنگ يا تاول​هايي کوچک در ناحيه لب، لثه​، بيني و زبان نشان می‌دهد. اين ضايعه پوستي که گاهی با علائمي مانند سوزش و خارش همراه است به دلايل مختلف از قبيل استرس، هيجان و يا مصرف بي​رويه بعضی از خوراکي​ها و موادغذايي در بدن به وجود مي​آيد. افرادي که ابتلا به تبخال​هاي دهاني را تجربه کرده​اند حتما مي​دانند که در طب مدرن درمانی برای این بیماری وجود ندارد و متخصصان تنها با تجويز داروهاي ضدويروسي مانند آسيکلووير به تسریع بهبودتبخال کمک مي​کنند و البته گاهی همین دارو، باعث ایجاد حساسیت در پوست می‌شود. در حالي که در ميان شيوه​هاي طبيعي درمان تبخال ، روشهايي وجود دارد که مي​تواند علاوه بر تسکين درد روند درمان تبخال را تسريع کند و هیچ عارضه‌ای هم نداشته باشد. توصيه ما به شما اين است که اگر اين شيوه​هاي طبيعي را براي درمان تبخال انتخاب مي​کنيد پيش از هر چيز با متخصص طب سنتي مشورت کنيد.

«جعفری» معجزه مي‌کند

در شرايطي که تبخال در ناحيه دهان، لب و لثه به وجود مي‌آيد درمان آن ساده‌تر و راحت‌تر از زماني است که ويروس ناحيه تناسلي را به خود درگير مي‌کند. يکي از روش‌هاي درمان تبخال دهاني شست‌وشوي محل تبخال با عصاره يا جوشانده ريشه گياه جعفري است. شست‌وشوي محل تبخال با اين عصاره که يکي از طبيعي‌ترين داروهاي ضدويروس هرپس است، موجب تسکين درد و افزايش سرعت درمان مي‌شود. علاوه بر اين افرادي که با جوشانده به دست آمده از ريشه جعفري محل تبخال و اطراف آن را شست‌وشو دهند از انتقال بيماري به بخش‌هاي ديگر لب، لثه و زبان پيشگيري می‌کنند.

تسکين درد و التهاب با برگ زيتون

درمانگران طب سنتي چين و هند بر اين باورند که استفاده از مرهم برگ زيتون مي‌تواند تاثير زيادي در کاهش التهاب و درد ناشي از ابتلا به تبخال داشته باشد. از آنجا که برگ زيتون خاصيت ضدالتهابي و ضدويروسي دارد مي‌تواند بهترين داروي طبيعي براي درمان بيماري‌هاي پوستي ويروسي مانند تبخال باشد. امروزه نيز محققان از همين خاصيت برگ زيتون براي تهيه پماد ضدتبخال استفاده مي‌کنند که علاوه بر جنبه‌هاي درماني مي‌تواند به پيشگيري از ابتلا به اين بيماري نيز کمک کند. علاوه بر اين عصاره زيتون موجود در محصولات درماني و بهداشتي مثل پماد، صابون يا کرم با کنترل راديکال‌هاي آزاد مي‌تواند ابتلا به بسياري از بيماري‌هاي پوستي را کنترل کند و حتي براي درمان سوزش و التهاب نيش حشرات مفيد باشد.

روغن گل راعی ضدخارش

بروز تبخال در بدن همواره با سوزش و خارش شدید همراه است. به گونه‌ای که بیمار را کلافه کرده و او را وادار به تحریک، خارش و لمس ناحیه تبخال می‌کند. در حالي که این کار نه تنها تسکینی برای درد بیمار محسوب نمی‌شود بلکه موجب انتقال ویروس تبخال به سایر قسمت‌های لب، لثه و حتي اندام‌هاي ديگر می‌شود. متخصصان طب سنتی برای برطرف شدن مشکل خارش موضع تبخال در طول مدت درمان استفاده از روغن گل راعی را به صورت استعمال خارجی توصیه می‌کنند. برای این منظور پنبه‌ای را به روغن يا اسانس بدون افزودني با گل راعی آغشته کرده و محل تبخال را به روغن آغشته کنید.

پيشگيري از پیشرفت تبخال با چاي

استفاده از روغن تهيه شده از چای طبيعي تاثیر زیادی در پیشگیری از انتقال بیماری تبخال به سایر قسمت‌های عضو درگیر دارد. به توصيه درمانگران طب چيني برای این منظور روغن چای را توسط گوش‌پاک‌کن روی تبخال بزنيد و اين كار را چند بار در طول روز تکرار کنيد. البته پيش از استفاده از روغن چاي بايد از سلامت بودن روغن، خالص بودن و اصل بودن آن و همين‌طور از افزودني‌هاي درون آن مطمئن باشيد. فراموش نکنيد که مصرف هرگونه افزودني معطر به روغن‌هاي طبيعي مي‌تواند از خاصيت درماني آنها بکاهد و حتي موجب افزايش و توسعه تبخال شود.

درمان تبخال با نسخه های خانگی و طبیعی

معجون سیب و عسل را امتحان کنید

در ميان برخي درمانگران شيوه‌هاي طبيعي استفاده از معجون سيب و عسل مي‌تواند تاثير زيادي در بهبود تبخال‌هاي دهاني داشته باشد. براي تهيه اين معجون کافي است سيب پوست کنده و رنده شده را با يک قاشق عسل مخلوط کنيد و اين مرهم را يک بار در روز با آرامش ميل کنيد. مصرف اين معجون به مدت ۳ تا ۴ روز مي‌تواند تاثير زيادي در بهبود تبخال‌هاي دهاني داشته باشد.

خاصیت ضدویروسی گل همیشه بهار

مرهم گل همیشه بهار از دیگر مواد طبیعی و گیاهی برای درمان تبخال به ویژه تبخال‌هايي است که روي لثه و لب ديده مي‌شود. قرار دادن این مرهم روی تبخال علاوه بر آنکه به کنترل و از بین رفتن ویروس‌ها کمک می‌کند، موجب تسریع روند درمان تبخال و از بين رفتن ويروس مي‌شود. افرادي که از جوشانده، مرهم گل‌ هميشه بهار يا داروهاي صنعتي تهيه شده از اين گياه براي درمان بيماري خود استفاده مي‌کنند علاوه بر تسريع روند درمان به کاهش ميزان خارش و سوزش موضع تبخال نيز كمك مي‌كنند.

تا تبخال دارید کدام غذاها ممنوع است؟

برای درمان تبخال بهتر است در طول دوره درمان از خوردن غذاها و خوراکی‌هایی مثل انواع شکلات، کاکائو، آجیل، گندم، عدس، بادام زمینی، انواع سس، غذاهاي حاضري و سرخ‌کردني، کره بادام زمینی و جو پرهیز کنید. مصرف این مواد موجب تحریک بیماری تبخال شده و به طول درمان آن می‌افزاید. این مواد از آن جهت که موجب افزایش حساسیت و تحریک‌پذیری تبخال می‌شوند، بهتر است در طول مدت درمان و تا مدتی پس از بهبودی بیماری توسط بیمار مصرف نشود.

فورا به پزشک مراجعه کنيد، اگر ...

اگرچه ابتلا به تبخال به ويژه تبخال‌هاي دهاني از جمله بيماري‌هاي نگران‌کننده و خطرناک نيست اما سهل‌انگاري در درمان اين بيماري مي‌تواند عوارض جبران‌نشدني به همراه داشته باشد.

اگر تبخال روي بيني و در نواحي نزديک به چشم بروز کرده، بايد فورا براي درمان آن به پزشک مراجعه کرد و از هرگونه خوددرماني پرهيز کرد زيرا يکي از شايع‌ترين اختلال‌هاي ناشي از عفونت‌هاي چشمي ناشي از تبخال يا ويروس هرپس، اختلال در بينايي است.

در شرايطي که تبخال بزرگ، قرمزرنگ و داراي کانون‌هاي عفوني و چرکي است بايد براي درمان سريع‌تر به پزشک مراجعه کرد.

در شرايطي که ابتلا به تبخال با افزايش حرارت بدن و تب و لرز همراه بود بايد از پزشک مشورت گرفت تا احتمال ابتلا به بيماري‌هاي ديگر نيز بررسي شود. شايد بروز تبخال علامتي براي ابتلا به بيماري‌ای ديگر باشد.

در صورتي که درون تبخال به جاي رطوبت و ترشحات معمول تبخال سطحي چروک خورده داشت و علائمي مانند سردرد و دردهاي عضلاني نيز با تبخال همراه بود در اين شرايط نيز بايد به پزشک مراجعه کرد و روند بيماري را بررسي کرد.

افرادي که در ناحيه تناسلي دچار تبخال يا ضايعات پوستي شبيه آنچه با نام تبخال‌هاي دهاني است، مي‌شوند نيز بايد فورا به پزشک مراجعه کنند تا احتمال ابتلا به تبخال تناسلي را بررسي کنند.

۴هشدار مهم

هرگز تبخال‌هایی که در اطراف چشم ایجاد شده را نخارانید یا آنها را دستکاری نکنید.

در دوران ابتلا به تبخال مصرف مایعات خنک، بستنی و عرق‌های گیاهی با طبع خنک را جدی بگیرید.

در روز اول و دوم شروع بیماری محل بروز ضایعه پوستی را با یک تکه یخ کمپرس کنید.

برای گذاشتن دارو، روغن یا مرهم‌های گیاهی روی تبخال حتما از گوش‌پاک‌کن استفاده کنید و در صورتی که دست شما با آن تماس داشت برای پیشگیری از انتقال به دیگر افراد خانواده در طول روز چندین بار دست‌هایتان را بشویید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  مطالب خواندنی

  نظر کاربران

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج