۷۱۳۵۲۹
۴ نظر
۵۰۵۹
۴ نظر
۵۰۵۹
پ

چیز‌های عجیبِ آلرژی‌ زا

آلرژی انواع گوناگونی دارد که شایع‌ترین آنها شامل آلرژی‌های محیطی (گرده، خاک، گیاه رگ وید)، غذایی (بادام زمینی، صدف)، حیوانات و داروها می‌شود. اما آلرژی‌های غیر معمولی نیز وجود دارند که ممکن است حتی تصور هم نکنید که بتوانند واکنش آلرژیک تولید کنند.

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: عطسه و آبریزش بینی و فین و فین کردن؛ اگر اینها برای‌تان آشناست پس بدانید که تنها نیستید. خیلی از افراد دست کم به یک چیزی آلرژی دارند و تعداد این افراد نیز روی به افزایش است. برای بیشتر افرادی که آلرژی دارند، علائم آزاردهنده‌اند اما خیلی شدید نیستند، ولی برای عده‌ای دیگر آلرژی می‌تواند واکنش‌های خطرناکی به نام آنافیلاکسی ایجاد کند.

آلرژی انواع گوناگونی دارد که شایع‌ترین آنها شامل آلرژی‌های محیطی (گرده، خاک، گیاه رگ وید)، غذایی (بادام زمینی، صدف)، حیوانات و داروها می‌شود. اما آلرژی‌های غیر معمولی نیز وجود دارند که ممکن است حتی تصور هم نکنید که بتوانند واکنش آلرژیک تولید کنند.

چیز‌های عجیبِ آلرژی‌ زا

۱. دستمال‌ مرطوب‌های پاک کننده

دستمال مرطوب‌های پاک کننده بسیار رایج هستند اما می‌توانند اثرات ناخوشایندی روی شما بگذارند. این دستمال‌ها حاوی موادی هستند که پوست شما را تمیز کنند و همچنین نگهدارنده و عطر نیز دارند. هر چند بسیاری از صابون‌ها و پاک کننده‌ها نیز همین مواد را دارند اما در مورد دستمال‌های مرطوب، باقیمانده‌ی این مواد روی پوست می‌ماند و شسته نمی‌شود. این اتفاق می‌تواند پوست مستعد آلرژی را وادار به واکنش کند.

چه باید کرد

اگر نیاز دارید از دستمال مرطوب پاک کننده استفاده کنید، دنبال نوع بدون عطر یا بدون نگهدارنده‌ی متیل ایزوتیازولینون باشید چون این مواد بیشترین احتمال آلرژی زا بودن را دارند. استفاده از لیف‌های معمولی همراه با پاک کننده یا صابون، انتخاب بهتری است که هم پوست شما را تمیز می‌کند و هم آلرژن ندارد.

۲. لوسیونی که مدتهاست از آن استفاده می‌کنید

خیلی از افراد نسبت به لوسیون یا کرمی که مدتهاست از آن استفاده می‌کنند واکنش آلرژیک نشان می‌دهند. شناسایی علت دقیق آن کار سختی است، مخصوصا اینکه فرد مدتهاست بدون هیچ مشکلی از محصول استفاده می‌کند. واکنش‌های آلرژیک زمانی روی می‌دهند که شما مکررا در معرض چیزی قرار بگیرید اما کاملا مشخص نیست چرا این اتفاق ناگهان بعد از یک مدت طولانی روی می‌دهد. یک دلیل احتمالی می‌تواند این باشد که سیستم ایمنی توسط عامل دیگری فعال شده و بنابراین نسبت به هدف اشتباهی، واکنش بیش از حد نشان می‌دهد.

چه باید کرد

زمانی که واکنش آلرژیک ایجاد شد باید فورا استفاده از محصول را متوقف کنید. نسبت به مواد و ترکیبات محصول دقت داشته باشید تا بتوانید عامل آلرژی را پیدا کنید. استفاده از قرص آنتی هیستامین و کرم استروئیدی به تسکین خارش کمک می‌کند و علائم باید طی یک هفته برطرف شوند.

۳. کرمهای ضد خارش یا آنتی بیوتیک

زمانی که دچار خارش پوستی می‌شوید احتمالا اولین فکری که به ذهن‌تان می‌رسد این است که از یک کرم یا پماد ضد خارش برای تسکین استفاده کنید، اما ممکن است ببینید اتفاقی که می‌افتد کاملا برعکس است! گاهی افراد نسبت به داروهایی که برای درمان آلرژی استفاده می‌شوند آلرژی نشان می‌دهند. مثلا کرم‌های ضد خارشی که حاوی آنتی هیستامین هستند یا بی حس کننده‌های موضعی.

چه باید کرد

داروی متفاوتی را امتحان کنید. اگر دارویی را استفاده کردید و علائم آلرژی‌تان بهتر نشد شاید قرص آنتی هیستامین، راه حل بهتری باشد.

۴. عروسک‌های پولیش

عروسک‌های پولیش بامزه و دوست داشتنی هستند اما واقعیت این است که مانند آهن ربا برای مایت‌های خاک عمل می‌کنند. این عروسک‌ها می‌توانند موجب آبریزی بینی، سرفه و خس خس سینه شوند و حتی برانگیزاننده حملات آسم باشند. مایت‌های خانگی عاشق محیط‌های گرم هستند و در بیشتر وسایل نرم ِ خانه مانند پرده‌ها، مبل، تختخواب، فرش و بالش و کوسن که بتوانند از پوست انسان تغذیه کنند زندگی می‌کنند. چیزی که باعث می‌شود مایت‌های خانگی آلرژی زا باشند، پروتئین مدفوع آنهاست. شما شاید بتوانید از مایت‌های خانگی‌تان کم کنید اما هرگز نمی‌توانید کاملا از شرشان خلاص شوید.

چه باید کرد

ماهی یک بار تمام اسباب بازی‌های پولیش را در دمای 60 درجه شستشو دهید یا اگر قابل شستشو نیستند آنها را در کیسه‌های فریزری دست کم به مدت 12 ساعت در فریزر بگذارید. برای بالش‌های‌تان از روبالشی‌های ضد آلرژی استفاده کنید و ملافه‌ها را در دمای حداقل 60 درجه بشویید.

۵. کاندوم

آنهایی که به لاتکس آلرژی دارند اگر در تماس با آن قرار بگیرند دچار خارش‌های پوستی می‌شوند. لاتکس، لاستیکی گیاهی است و برای عده‌ای این آلرژی می‌تواند آنقدر خطرناک باشد که واکنش آنافیلاکسی ناگهانی و کُشنده ایجاد کند. گفته می‌شود که بیش از 6 درصد جمعیت زمین به لاتکس آلرژی دارند. آلرژی به لاتکس از مواد شیمیایی ناشی می‌شود که در فرآوری لاستیک آن به کار می‌رود. این آلرژی واکنش پوستی ایجاد می‌کند که می‌تواند قرمزی و تاول بوجود بیاورد. پروتئین موجود در لاستیک طبیعی نیز می‌تواند واکنش آنافیلاکسی ناگهانی ایجاد کند.

چه باید کرد

امروزه خیلی از چیزهایی که از لاتکس تهیه ساخته می‌شوند از موادی تهیه می‌شوند که کمتر آلرژی زا هستند اما هنوز بیشتر کاندوم‌ها حاوی آنها هستند. امروزه بیشتر کاندوم‌ها از مواد مصنوعی مانند پلی ایزوپرن هستند که باعث می‌شود انتخاب‌ خوبی برای محافظت در برابر واکنش‌های آلرژیک باشند.

۶. مایع منی

هر چند این آلرژی نادر است اما گفته می‌شود که بعضی از خانمها نسبت به مایع منی واکنش آلرژیک نشان می‌دهند. این سیستم ایمنی بدن است که نسبت به اسپرم واکنش نشان می‌دهد. علائمی چون احساس سوزش، التهاب، خارش و یا کهیر بعد از تماس مایع منی با پوست در این نوع آلرژی مشاهده می‌شود. در موراد شدیدتر ممکن است واکنش آناقیلاکسی روی بدهد و موجب مشکلات تنفسی بشود.

چه باید کرد

این آلرژی معمولا نسبت به فرد خاصی ایجاد می‌شود بنابراین یک خانم ممکن است نسبت به یک مرد این آلرژی را داشته باشد و نسبت به مرد دیگری دچار این آلرژی نشود. وقتی آلرژی تشخیص داده شد می‌توان حساسیت زدایی کرد (مشابه واکسن‌های آلرژی) تا زوجین رابطه‌ی جنسی بدون واکنش آلرژیک داشته باشند.

۷. پشم

پشم هم می‌تواند خارش ایجاد کند حتی اگر آلرژی نداشته باشید. اما برخی از افراد ممکن است دچار خارش‌های شدیدی شوند که علت آن حساسیت به لانولین است؛ ماده‌ای طبیعی و موم مانند که توسط گوسفند تولید می‌شود. لانولین روغنی است که باعث حساسیت‌های پوستی چون کهیر و خارش و قرمزی و یا پف کردن چشمها و گرفتگی بینی می‌شود. لانولین در بعضی از محصولات آرایشی و بهداشتی نیز وجود دارد.

چه باید کرد

می‌توانید از آزمایش خون یا تست پوستی آلرژی برای تشخیص آلرژی کمک بگیرید. اگر به لانولین حساسیت دارید نمی‌توانید درمانش کنید اما می‌توانید از محصولاتی که برچسب «فاقد لانولین» خورده‌اند استفاده کنید یا بسته به شدت آلرژی خود آنتی هیستامین و استروئید مصرف کنید.

۸. تاتو

طی دهه‌های گذشته تاتو رواج زیادی پیدا کرده است. عده‌ای از افراد به جوهر تاتو حساسیت دارند. مطالعات نشان داده عامل آلرژی زا، جوهر قرمز است که حاوی جیوه و سولفید است. بعضی‌ها ممکن است حتی نسبت به حنای سیاه که در تاتوهای موقت به کار می‌رود حساسیت داشته باشند.

چه باید کرد

برای تاتو کردن به مراکز معتبر و تمیز مراجعه کنید و دست کم 24 ساعت پیش از انجام تاتوی اصلی، تست پوستی آن را انجام دهید. فراموش نکنید که بعضی از واکنش‌ها تا سالها ممکن است شروع نشوند؛ اما اگر تاتوی شما شروع کرد به تغییر کردن به پزشک مراجعه کنید.

۹. ناخن مصنوعی

آمار نشان می‌دهد 59 درصد از خانمها از لاک یا ناخن‌های مصنوعی استفاده می‌کنند. محصولاتی که روی ناخن‌ها استفاده می‌شود مانند چسب ناخن، لاک و ناخن‌ اکریلیک می‌توانند موجب اگزما یا درماتیت تماسی شوند. حتی ممکن است درماتیت یا اگزمای صورت ایجاد شود زیرا ما صورت خود را در طول روز بارها و بارها لمس می‌کنیم.

چه باید کرد

اگر به ناخن مصنوعی یا لاک ناخن حساسیت دارید بهترین کار این است که از محصولاتی که حاوی مواد آلرژی زا هستند اجتناب کنید. ناخن‌های هایپوآلرژنیک که از صمغ پلی استر یا سلولز استات بوتیرات در آن استفاده شده می‌توانند جایگزین‌های بهتری باشند اما احتمال آلرژی همچنان وجود دارد.

پ
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي ٧/٢ ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

گوناگون

مطالب خواندنی

نظر کاربران

 • بدون نام

  جالب بید :))))

 • بدون نام

  خانومه مي تونه اينقدر شوهر عوض كنه تا مورد غير آلرژي زا رو پيدا كنه البته تضميني نيست كه اين بار به رفتار و قيافه ي طرف آلرژي پيدا نكنه

 • آرش

  چقدر بی ادبی مجله رفتی مثل همیشه یه متن خارجی رو کامل ترجمه کردی گذاشتی نمیگی یه بچه ۱۱ ساله بیاد مورد ۵ و ۶ رو بخونه فکرش مشغول میشه که اینها چیه

  پاسخ ها

  • شقا

   داداش دلت خوشه ها الان تنها کسایی که این چیزارو نمیدونن بزرگسالا ان/:

ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج