۷۲۲۳
۵۰۰۰

همه چیز در مورد تفسیر خواب‌

خواب‌هايی که زندگیتان را عوض می کنند

آنچه در خواب مي‌بينيد تصاوير بي‌اهميتي نيستند. شايد وقتي بيدار شويد همه آن‌ها را فراموش كنيد اما اگر سعي كنيد و آن‌ها را به خاطر بياوريد مي‌توانيد نكته‌هايي مهمي از دل آن‌ها بيرون بكشيد.

خواب‌هايی که زندگیتان را عوض می کنند

خواب‌هايی که زندگیتان را عوض می کنند

كمتر انساني را پيدا مي‌كنيد كه به خواب‌ها و روياهايي كه مي‌بيند اهميت ندهد، اما اكثر ما نمي‌دانيم اين خواب‌ها چه معنايي دارند اما متخصصان مي‌گويند، دقت كردن بيشتر به روياهاي شبانه مي‌تواند به بالا رفتن كيفيت زندگي انسان كمك كند. دكتر گائل دلاني، پروفسور روان‌پزشكي مي‌گويد: «هرشب، وقتي رويايي ببينيد اين ناخودآگاه‌تان است كه نسبت به زندگي شما و اتفاقاتي كه براي شما افتاده واكنش نشان مي‌دهد... اگر به اين خواب‌ها دقت كنيد مي‌توانيد راه‌حل بسياري از مشكلات خودتان را در آن‌ها پيدا كنيد.» در اين مطلب شما نكته‌هاي بسيار مهمي در مورد تعبير روياها و چگونگي استفاده از تعبيرآن‌ها در زندگي واقعي را پيدا مي‌ كنيد.


وقتي فلج شدن به نفع شماست

طي 90 دقيقه اول خواب، شما از خواب سبك به مرحله خواب عميق وارد مي‌شويد. سپس وارد مرحله REM مي‌شويد كه در آن ضربان قلب و تنفس شما نامنظم شده، حركات چشم‌ها سريع مي‌شود و سرعت فعاليت مغز بالا مي‌رود و در اين مرحله حدود 80درصد روياها شكل مي‌گيرد. در همين مرحله هم هست كه روياها واضح و شفاف هستند. به‌طور معمول شما طي خواب شبانه‌تان 3 تا 5 بار وارد اين مرحله مي‌شويد اما جالب‌ترين نكته در اين ميان اين است كه طي اين مرحله تقريبا تمام اعضاي ديگر بدن شما فلج مي‌شوند، اما چرا؟ دكتر ويليام كولر، فوق تخصص خواب و مدير مركز خواب اسپرينگ هال مي‌گويد: «اين فلج شدن واكنش طبيعي بدن است تا بدن در حين خواب ديدن به خواب‌ها عمل نكند، مثلا باعث شود كه فرد در زمان خواب ديدن لگد نزند يا ندود يا مشت نزند.»

اما وقتي كه رويا مي‌بينيد در مغزتان چه اتفاقي مي‌افتد؟ متخصصان خواب در اين مورد مي‌گويند كه اطمينان ندارند، ولي اكثر آن‌ها مي‌گويند، خواب ديدن نتيجه رويارويي خاطرات و احساس فرد است. در واقع از جهتي خواب ديدن مي‌تواند احساس شما را درباره تمام آنچه طي روز براي‌تان اتفاق افتاده تعديل كند و از جهتي ديگر هم خواب ديدن تفسيرهاي ناخودآگاه شما در مورد خود شما و جهان پيرامون‌تان است. دكتر كولر مي‌گويد: «در خلال خواب، خاطرات ذخيره مي‌شوند. رويا ديدن روندي است كه باعث تقويت حافظه درازمدت مي‌شود.» درواقع مي‌شود گفت كه خواب ديدن روندي است كه طي آن ناخودآگاه و مغز شما تصميم مي‌گيرند چه مسائلي را در ذهن‌تان ذخيره و كدام‌ها را پاك كنند.


وقتي زنگ خطر در بدن‌تان به صدا درآمده

خيلي از انسان‌ها خواب‌هايي مي‌بينند كه مي‌توانند تعبيري در مورد اتفاقات آينده آن‌ها داشته باشند، مثلا بسياري از انسان‌ها خواب‌هايي مي‌بينند كه در مورد يك انسان خاص يا يك موضوع خاص است و بعد براي آن فرد يا موضوع اتفاقي مي‌افتد. اما دكتر بارت مي‌گويد، تجربيات او نشان داده كه خواب‌هاي پيشگويانه، در مورد انسان‌هاي عادي در اين زمان وجود ندارد: «وقتي به‌طور ناخودآگاه نگران كسي يا چيزي هستيم، در خواب آن فرد يا چيز را مي‌بينيم، مثلا اگر فاميل بيماري داشته باشيم يا با رئيس‌مان دعوا كرده باشيم ممكن است خواب خطر براي آن فاميل يا خواب اخراج از كار را ببينيم و بعد كه اين اتفاق‌ها افتاد فكر كنيم كه خواب‌هاي ما پيشگويانه بوده اما در واقع خواب‌ها فقط واكنش ناخودآگاه ما به آنچه در اعماق وجودمان مي‌دانيم و گاه حتي به خاطر نمي‌آوريم، است.»

دكتر استنلي كريپلر، متخصص روان‌شناسي مي‌گويد: «در يك مورد بايد اين خواب‌هاي پيشگويانه را جدي بگيريم آن هم در مورد بيماري‌هاست، به‌خصوص در مورد مشكلات قلبي. بارها شده است كه افراد، حتي جوان‌ها، خواب‌هايي در مورد بيماري خود و بيماري‌هاي قلبي خود ديده‌اند و وقتي مورد معاينات قرار گرفته‌اند مشخص شده است كه واقعا دچار اين مشكل بوده‌اند، درواقع اين خواب‌ها زنگ خطري است كه ناخودآگاه شما به صدا درمي‌آورد تا بدانيد در بدن‌تان اتفاق نامناسبي افتاده است.»


چرا خواب‌هاي‌تان سورئال است؟

اما چرا روياها خيلي اوقات شبيه واقعيت نيستند؟ اگر واقعا روياها همان چيزهايي هستند كه ما در زندگي عادي مي‌بينيم پس چرا اين‌قدر شكل‌هاي آن‌ها متفاوت،‌ خاص و دور از واقعيت است؟ دكتر دلاني مي‌گويد: «زماني كه مي‌خوابيم هوشياري و ذهن بيدار ما خاموش مي‌شود، براي همين است كه ناخودآگاه تصاوير و شكل‌هايي را مي‌سازد كه غريب و عجيب و از لحاظ منطقي غيرواقعي به نظر مي‌رسد.»


چرا خودتان را به شكل آنجلينا جولي در خواب مي‌بينيد؟

آيا اين واقعيت دارد كه هيچ‌كس در خواب خودش را يعني تصوير چهره‌اش را نمي‌بيند؟

دكتر دلاني مي‌گويد: «من ۳۰ سال است در حيطه خواب كار مي‌كنم، بسياري از مراجعان من خودشان را در خواب‌هاي‌شان ديده‌اند، البته خيلي از اوقات آن‌ها خودشان را به چهره‌اي متفاوت در خواب ديده‌اند، حتي خانمي بود كه خودش را در خواب به شكل آنجلينا جولي مي‌ديد... وقتي خودتان را به شكل فرد ديگري در خواب ببينيد، احتمالا ناشي از اين است كه ذهن و ناخودآگاه شما شباهت‌هايي ميان شما و آن فرد مي‌بيند... براي مثال در مورد خانمي كه خودش را به شكل آنجلينا جولي در خواب مي‌ديد، متوجه شدم كه اين خانم بسيار به كارهاي نيكوكارانه علاقه دارد و حتي يك كودك را از كشوري دوردست به فرزندي قبول كرده، اين همان كاري است كه آن بازيگر مشهور و همسرش هم انجام داده‌اند، درواقع ناخودآگاه زن اين گونه شباهتي ميان اين ۲ نفر يافته و در خواب خود را به شكل آنجلينا جولي ديده است.»


وقتي خودتان را به شكل فرد ديگري در خواب ببينيد، احتمالا ناشي از اين است كه ذهن و ناخودآگاه شما شباهت‌هايي ميان شما و آن فرد مي‌بيند...


جاي كوسه‌ها را با دلفين‌ها عوض كنيد

بين ۸ تا ۱۰ درصد افراد بالغ كابوس‌هاي تكرار شونده، مثل تحت تعقيب بودن يا غرق شدن مي‌بينند. دكتر شيلي هريس، پروفسور علوم خواب در مركز پزشكي سون‌فاير در برانكس مي‌گويد: «اين حالت زماني اتفاق مي‌افتد كه شما زير فشار استرس مدام باشيد، ذهن‌تان با اين كابوس‌ها سعي مي‌كند با اضطراب و ناراحتي كه با آن درگير است كنار بيايد.» دكتر هريس مي‌گويد: «اول به پزشك مراجعه كنيد، برخي داروها مي‌توانند كابوس‌هاي تكراري ايجاد كنند، اگر اين‌طور نبود به يك متخصص خواب مراجعه كنيد تا شيوه‌هاي مختلف خواب‌درماني را براي شما اجرا كند. يكي از اين شيوه‌ها نوشتن كابوس‌ها و تلاش براي تغيير آ‌ن‌هاست.


وقتي با گريه از خواب بيدار مي‌شويد

گاهي اوقات خواب‌هاي ما آن‌قدر واقعي به نظر مي‌رسند كه با خنده يا گريه از خواب بيدار مي‌شويم؛ دكتر بارت مي‌گويد: «اين حالت در افرادي اتفاق مي‌افتد كه ذهن‌شان در خواب هم كاملا بيدار است.

در اين گونه خواب‌ها تصاوير كاملا شفاف و واضح هستند و همه‌چيز واقعي به نظر مي‌رسد.» دكتر توره نيلسن، فوق تخصص روان‌پزشكي مي‌گويد: «وقتي خواب‌هاي دردناك و ناراحت‌كننده واقعي مي‌بينيد، احتمالا حس بد در تمام طول روز همراه‌تان خواهد بود.»

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج