۸۷۱۲۳ ۳۲ نظر
۵۰۳۷

تبخال تناسلی دقیقا چیه؟

همه ما با تبخال لب آشنایی داریم و شاید خودمان یا اطرافیان‌مان تا به حال چند بار این بیماری دردناک را تجربه کرده باشیم. اما نکته اینجاست که تبخال انواع مختلفی دارد و ویروس‌های مختلفی عامل آن هستند. یکی از انواع شایع تبخال در ناحیه تناسلی است.

تبخال تناسلی دقیقا چیه؟
مجله سیب سبز: همه ما با تبخال لب آشنایی داریم و شاید خودمان یا اطرافیان‌مان تا به حال چند بار این بیماری دردناک را تجربه کرده باشیم. اما نکته اینجاست که تبخال انواع مختلفی دارد و ویروس‌های مختلفی عامل آن هستند. یکی از انواع شایع تبخال در ناحیه تناسلی است که می‌تواند با تماس پوست و ترشحات منتقل شود. اگر می‌خواهید بدانید این بیماری چیست و چه رابطه‌ای میان تبخال لب و تبخال ناحیه تناسلی وجود دارد و اینکه آیا تبخال درمان‌پذیر است یا خیر، گفته‌های دکتر ژانت سروش، متخصص بیماری‌های عفونی را از دست ندهید.

چه ربطی به تبخال لب دارد؟!

تبخال تناسلی شایع‌ترین بیماری تناسلی زخمی در جهان است که در بيشتر موارد از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود؛ اگرچه به ندرت ممکن است راه‌های انتقال غیرتناسلی هم داشته باشد. برای مثال اگر شخصی منطقه دیگری از بدنش آلوده باشد می‌تواند آن را به منطقه تناسلی منتقل کند اما اين نوع انتقال خیلی شایع نیست. علت این بیماری، ویروسی از خانواده هرپس‌ها یا ویروس‌های تبخال است. نوعی از این ویروس که منجر به بیماری تناسلی می‌شود HSV۲ یا ویروس هرپس سیمپلکس تیپ ۲ نام دارد. آن نوع از ویروس که منجر به تبخال لب می‌شود نیز HSV۱ یا هرپس سیمپلکس تیپ یک نام دارد. همه اینها از یک خانواده هستند اما تظاهرات‌شان در نقاط مختلف، متفاوت است.

بار اول از همه سخت‌تر است!

فردی که اولین‌بار مبتلا به ویروس می‌شود وارد یک دوره کمون ۲ تا ۳ هفته‌ای می‌شود. این دوره در برخی‌ها کوتاه‌تر و در برخی‌ها طولانی‌تر است. در بار اول علائم ابتلا به ویروس خیلی حاد و شدید هستند. به این صورت که معمولا در ناحیه تماس و منطقه بیرونی تناسلی، ضایعات جوشدار ایجاد می‌شود. این جوش‌ها گاهی‌اوقات به صورت تاول‌های آبدار خیلی کوچک هستند که ممکن است در همان چند ساعت یا روزهای اول بترکند و به صورت زخم باقی بمانند. درواقع این ضایعات بیشتر زخمی هستند و وقتی بيمار به پزشک مراجعه می‌کند ضایعه معمولا به صورت یک زخم در ناحیه تناسلی است. جوش‌ها معمولا بسیار دردناک هستند و شخص خیلی زود متوجه آن می‌شود. در اغلب موارد، تب و علائم عمومی مثل درد بدن، سر درد، ضعف و بی‌حالی نیز دیده می‌شود. غدد لنفاوی ناحیه کشاله ران بزرگ می‌شوند و معمولا در معاینه هم دردناک هستند. به‌خصوص در خانم‌ها اگر این زخم‌ها در اطراف مجرای ادرار ایجاد شوند به شدت سوزش ادرار پیدا می‌کنند. گاهی‌اوقات آنقدر ضایعه شدید است که ممکن است شبکه عصبی ناحیه لگن را هم درگیر کرده و فرد را دچار احتباس ادرار کند.

تبخال تناسلی دقیقا چیه؟

این ویروس ریشه‌کن نمی‌شود

اولین بار که شخص به این ویروس مبتلا می‌شود بیماری دوره بسیار طولانی دارد. گاهی اوقات
2 تا 4 هفته طول می‌کشد تا ضایعات به تدریج از بین بروند و دردشان کم شود. در تمام طول دوره حاد بیماری، فرد می‌تواند ویروس را از طریق ترشحات تناسلی و تماس پوستی ناحیه مبتلا به دیگران انتقال دهد. بعد از برطرف شدن علائم فرد وارد دوره‌ای می‌شود که فاز خوب شدن قطعی نیست به این دلیل که هر موقع مبتلا به ویروس هرپس چه تیپ یک و چه تیپ 2 می‌شویم، این ویروس در گانگلیون‌های عصبی بدن باقی می‌ماند. در نتیجه می‌تواند به صورت ضایعات عود کننده مکرر در طول زندگی تکرار شود کما اینکه خیلی‌ها این تجربه را در تبخال لب دارند.

بعضی‌ها هیچ علامتی ندارند!

یکی از مشکلات این است که فرد ممکن است با عود مکرر تبخال، دیگر علامتی نشان ندهد یا علائم آنقدر خفیف باشند که متوجه آن نشود. ممکن است فقط یک یا دو جوش کوچک باشد و درد خیلی خفیفی داشته باشد یا اصلا بدون التهاب و خارش باشد و حتی دیده نشود اما در عین حال بیمار می‌تواند ویروس را به دیگران انتقال دهد. پس افرادی که سابقه تبخال دارند ممکن است در هر دوره‌ای از زندگی‌شان پخش ویروس داشته باشند و این پخش باعث می‌شود دوباره با تماس بتوانند آن را به فرد دیگر منتقل کنند؛ اگرچه ممکن است ظاهر ناحیه تناسلی هیچ ضایعه‌ای را نشان ندهد.

عوارض خطرناک دارد یا ندارد؟

در کسانی که نقص سیستم ایمنی ندارند معمولا این ویروس مشکل جدی ایجاد نمی‌کند؛ ضایعه برای مدتی ایجاد می‌شود و فرد را آزار می‌دهد و بعد از بین می‌رود.
عوارض سیستمیک و درگیر کردن سایر احشا و قسمت‌های بدن معمولا دیده نمی‌شود. اما در بعضی موارد ممکن است حتی در افرادی که نقص سیستم ایمنی هم ندارند درگیری ریه، کبد، مغز و بعضی اوقات به صورت پخش ویروس در بدن مثل آبله مرغان دیده شود. با این حال این عوارض اغلب در افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند، اتفاق می‌افتد.

بستگی به سیستم ایمنی دارد

شدت تکرار تبخال بستگی به سیستم ایمنی فرد دارد. هرچه سیستم ایمنی ضعیف‌تر باشد یا فرد به هر دلیلی نسبت به عفونت‌ها مستعد‌تر باشد، عود تبخال می‌تواند سریع‌تر و شدیدتر شود. برای مثال کسانی که بیماری نقص ایمنی جدی مانند HIV دارند، افرادی که شیمی‌درمانی می‌شوند یا پیوند عضو داشته اند، افرادی که استروئید (کورتون) مصرف می‌کنند یا حتی کسانی که بی‌خوابی‌های طولانی‌مدت کشیده‌اند یا کاهش وزن و استرس خیلی شدید داشته‌اند ممکن است عود بیشتری داشته باشند. درواقع عود این ضایعات دیگر ارتباطی با تماس جنسی نخواهد داشت. یعنی بار اول که فرد مبتلا می‌شود به دنبال تماس جنسی است؛ دفعات بعدی عود خود ویروس است که اتفاق می‌افتد.

فقط در ۷۲ ساعت اول

وقتی برای اولین‌بار ویروس وارد بدن می‌شود و علائم پرسر و صدا ایجاد می‌کند به‌خصوص در ۷۲‌ساعت اول اگر فرد به پزشک مراجعه کند، می‌توان به سرعت درمان ضدویروس را برای او شروع و به این ترتیب تا حد زیادی علائم را کنترل كرد، یعنی به جای اینکه ویروس هفته‌ها طول بکشد تا از بدن دفع شود با این کار می‌توانیم طول دفع ویروس را کوتاه کنیم همچنین خطر ابتلا را برای اطرافیان بیمار کاهش دهیم. این درمان، علائم، سوزش، درد، تب و... بیمار را تخفیف می‌دهد در نتیجه به نفع بیمار است که به سرعت به پزشک مراجعه کند. اگر فرد بعد از ۷۲ ساعت مراجعه کند معمولا درمان ضد ویروس خیلی برایش موثر نیست اما با این حال اگر علائم خیلی شدیدی داشته باشد درمان را حتی بعد از ۷۲ساعت هم شروع می‌کنیم. در کل بهترین زمان مراجعه ۳ روز اول است؛ يعني بعد از اینکه بیمار اولین جوش، درد، تب و سوزش را احساس می‌کند. البته چه درمان ضدویروس بدهیم و چه ندهیم این دوره ۲ تا ۴ هفته‌ای طی می‌شود و فرد خود به خود بهبود پیدا می‌کند. بعد از اینکه ضایعات خوب شدند معمولا دیگر انتقالی رخ نمی‌دهد.

این ویروس تا آخر عمر در بدن باقی می‌ماند

اگر بيمار در مرحله حاد و به خصوص در ۷۲ساعت اول مراجعه كند و اولین‌بار ابتلایش باشد، حتما بايد درمان شود. این درمان از خانواده ضد‌ویروس تبخال است و «آسیکلوویر» نام دارد. البته هم‌خانواده‌های آن مثل «فامسیکلوویر» یا «والاسیکلوویر» نیز در دسترس هستند. درمان با این داروها بین ۳ تا ۵ روز بسته به شدت ضایعات تجویز می‌شود. در کسانی که عود مکرر دارند یعنی به‌طور متوسط در سال اول بیشتر از چهار‌بار عود تبخال دارند، بايد درمان طولانی‌مدت شود. این درمان کاملا باید با تصمیم پزشک متخصص باشد و تنها درصورتی تجویز شود که عودهای مکرر فرد را خیلی آزار می‌دهد.

خانم‌های باردار بیشتر مراقب باشند

اگر خانم بارداری مبتلا به تبخال تناسلی شود انتقالش به نوزاد به دو صورت عمده است. مهم‌ترین و شایع‌ترین راه انتقال به نوزاد هنگام عبور از کانال تولد است. یعنی اگر مادر ضایعه فعال تبخال تناسلی داشته باشد و همان موقع زایمان انجام شود و نوزاد از کانال زایمان رد شود احتمال اینکه مبتلا شود، زیاد است. این در حالی است که هرپس نوزادی خیلی شدید و خطرناک است. راه دوم انتقال مادر به جنین از طریق داخل رحمی یا دوران جنینی است. یعنی زمانی که جنین در رحم است مادر مبتلا به تبخال تناسلی شود و آن را به جنین منتقل کند. بنابراین نوعی عفونت داخل رحمی محسوب می‌شود و می‌تواند منجر به عوارض مختلف، سندرم‌های نقص مادرزادی جنین، زایمان زودرس و... شود که همه این موارد درمان‌های خاص خود را دارند.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  • سلام هفته سی وچهار بارداری هستم تب خال تناسلی گرفتم .دکترم پماد داده اثرنمیکنه
   خیلی میترسم نگران بچم هستم لطفا کمکم کنید

   پاسخ ها

   • نرگس

    من هم دچار همین مشکل شدم روزای اول خیلی وحشتناک بود دکتر پوست و دکتر زنان بهم گفت تبخال است تنها کاری ک کردم اول برا اطمینان ازمایش خون و نمونه دادم داروها هم مصرف نکردم منتها صبح و ظهر و شب با عنبر نسارا خودمو دود دادم معجزه کرد هنوز 1 هفته نشده ک خوب شدم برا بچه اتون هم ضرر ندار حتما دود بدید

  • قرص l-lysine که یکجور قرص مکمل هست و احتیاج به نسخه ندارد بگیرید و مصرف کنید . معجزه میکنه. روزی دو قرص ۱۰۰۰ میلی گرمی. البته اگر بارداری با دکتر مشورت کنید

  • سلام بنده هم هفته 35 بارداری هستم ازماه های اول بارداری همین ترشحات خارش دار رو داشتم اما کم کم بدترشد والان زگیل تناسلی و ترشحات خارش دارشدید دارم نگران نوزادم هستم لطفا راهنمایم کنید مممندنم ازتون.واقعا خیلی اذیت میشم

  • من واسه اولین بار نزدیک۱۰روزه ک گرفتم خیلی حالم بده هنوزم دارو ها تاثیر نزاشتن خیلی حالم بده نه میتونم غذا بخورم چون تو دهنمم زده نه دستشویی برم

  • اقای دکتر من چن سال پیش تبخال درلبم زدم چن بار
   و الان چن ساله ک تبخال نزدم.
   الان اگر رابطه ی دهانی داشته باشیم موجب تبخال تناسلی میشه؟؟
   با اینکه تبخالی ندارم

  • تلقیح دوباره واکسن فلج اطفال ویروس تبخال تناسلی را در بدن غیرفعال میکند...مجددا واکسیناسیون قطره فلج اطفال رو انجام بدید.

   پاسخ ها

   • بدون نام

    میشه لطفا بیشتر توضیح بدین

   • بدون نام

    شما از کجا این اطلاعات رو دارید،آیا منبع موثقی دارید؟

  • سلام من لبم شایدسالی یه بارفقط یه دونه تبخال کوچک آبکی میزنه وبعدسه چار روزخشک میشه آیابایدبرم دکتر؟واینکه بابوسیدن صورت بچم ویروس واردبدنش میشه؟

  • سلام من در شیراز از چندین نفر شنیده ام دارویی جدید در داروخانه ها یافت میشود که یک قطره طب سنتی هست که قطعا ثبت وزارت بهداشت رو هم داره برای تبخال معجزه میکنه .مال همین شرکت که داروی ترمیم زخم پای دیابتی هم درست کرده تو اخبار هم نشونش دادند. اسم و آدرسش رو پیدا کردم شرکت فارس قطره اعجاز پارک علم و فناوری فارس هست .یک قطره 20 میلی اسم دارو هاش هم همشون با نام ساینودرین شروع میشه. شماره پارک علم و فناوری فارس 07136360303 .خیلی سریع خوب میکنه .2و سه سال پیش خواهرم از انگلیس آمده بود ایران باور نمیکرد از این قطره زده بود دور لبش میگفت گرون ترین پمادها رو تو انگلیس میزنم رو تبخالم کمتر از سه روز خوب نمیکنه با این قطره ظهر تا شب زده بو صبح فرداش هیچ اثری ازش نبود .خودش میگفت عالیه

   پاسخ ها

   • بدون نام

    اونجا کار میکنی دلبندم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یا ویزیتوری؟؟؟

  • سلام من یه خانوم هستم و خیلی ناگهانی متوجه شدم روی باسنم جوشهای سفید و ریز زده مثل زمانیکه یک حشره آدمو میگزه اونجوری قرمز شده بود و بعداز اون متوجه شدم روی آلت تناسلیمم جوشهای قرمز و ریز و در بعضی از قسمتها جوشهای بررگتر بوجود اومده من الان شوک شدم که دلیلش چی میتونه باشه،از طرفی من خجالت میکشم این موضوعو با کسی درمیان بذارم اگه کسی تجربه داشته لطفا توضیح بده

  • لازمه بگم که احساس درد شدیدی ندارم فقط در ناحیه باسن کمی حس سوزش دارم رو پوستم،و ی وقتایی در ناحیه تناسلیم درد حس میکنم اما خیلی کم و وقتی تو آینه خودمو معاینه میکنم تورم باعث تغییر شکل ناحیه تناسلی من شده خیلی نگرانم لطفا اگه راهی وجود داره برای درمان خانگی توصیه کنید چون من به پزشک دسترسی ندارم

  • این واقعا درسته کخ دوباره واکسیناسون فلج اطفال بکنیم ویروسو غیر فعال میکنه تورو خدا یکی جواب بده

   پاسخ ها

   • بدون نام

    منم شنیدم اما عوارض داره .ریسکش بالاست

   • نویدی

    منم شنیدم . و ریسک بالایی داره. آیا کسی امتحان کرده ؟ اگه واقعا جواب بده میشه ریسکشو پذیرفت

  • من الان ي هفته ميشه تبخال تناسلي دارم از شدت درد و سوزش ادرار ميترسم حتي آب بخورم خيلي دارو برام تجويز شده بااينكه همشونو ب موقع استفاده ميكنم بي فايدست فقط بااستفاده از يخ دردمو تسكين ميدم

   پاسخ ها

   • بی نام

    یخ چطوری ؟ دردت بهتره

  • سلام کسایی که این مشکل رو دارن اول از اینکه
   به یخ رو بزارین رو به پارچه بعدش بزارین رو افت تناسلیتون
   دوم بتامتا زون محلولی 1% بزنین
   یک ساعت بعدش برین داروخونه بگین قطره ویولت رو میخوام .. محلولش بنفشه واسه افته
   2روز بزنین خوب میشه عالیه

  • سلام من تبخال روی باسنم زد رفتم دکتر پوست تشخیص هرپس بود قرص آسیکلوویر با تنتور ید برا شستشو داد بار دوم دوباره بعد چارماه از همونجای قبلی گرفتم آمپول سفازولین سه تا روزانه استفاده کردم خشک شد

  • ممکنه این بیماری با بیماریه دیگه ای اشتبااه بشه؟

  • سلام من الان دوروزه تبخال تناسلی زدم خیلی میترسم درد خارش و سوزش دارم موقع ادرار کوچک خیلی سوزش دارم دکترم رفتم برام دارو نوشته ولی آیا ممکنه دوباره بعد چندماه عود کنه؟

   پاسخ ها

   • Maryam

    سلام، من هم این ببماری رو دارم درصورت کوچیکترین بروزش دارو مصرف میکنم تا ازشیوع زیادش جلو گیری کنم

  • این بیماری درمانی داره ولی با رعایت اصول میتونید از بروزش تا حدی جلوگیری کنید وقتی همسرتون از لب یا دهان تبخال میزنه نزدیکی مواظب باشید در تماس نباشید باهاش ناحیه تناسلیو تمیز نگه دارید از تیغ براب تمیز کردن ناحیه استفاده نکنید دوباره میگم اگر با سشوار باد ملایم بگیرید و خشک نگه دارید عالیه چون رطوبت باعث بدتر شدنشه

  • این بیماری درمانی داره ولی با رعایت اصول میتونید از بروزش تا حدی جلوگیری کنید وقتی همسرتون از لب یا دهان تبخال میزنه نزدیکی مواظب باشید در تماس نباشید باهاش ناحیه تناسلیو تمیز نگه دارید از تیغ براب تمیز کردن ناحیه استفاده نکنید دوباره میگم اگر با سشوار باد ملایم بگیرید و خشک نگه دارید عالیه چون رطوبت باعث بدتر شدنشه

  • من چند روز خارش داشتم الان ۲ روز شایدم ۳ روزه که از درد و سوزش جونم به لبم اومده حتی از ترس دستشویی رفتن آب هم نمیخورم اگه راه حلی هس بگین که خیلی در عذابم شب و روزم شده گریه حالا تو این موقعیتم هم عادت شدم

  • سلام من چند روزه ابتلا ب بیماری تبخال تناسلی شدم سوزش شدید درد بدن تب دارم رفتم دکتر بهم قرض ضد ویروس داده دوروزه استفاده میکنم ولی کم نشده دردم از شما خواهش میکنم یه راه حل بهم بدین

   پاسخ ها

   • بدون نام

    منم همینجوری بودم هفته پیش, در حدی که دکتر گفته بود باید بستری شم, ولی قرص اسیلکلوویر و پمادشو هر 5ساعت استفاده کردم الان ده روز شده و خوب شدم

  • سلام مهندس قادری از همدان با استفاده از پماد سنتی ترکیبی درست کرده به مدت ۷ ماه هر روز استفاده کنید درمان میکنه

  • سلام من ۴ روزه سوزش ادرار و درد و خارش داشتم رفتم دکتر تشخیص عفونت داد ولی خوب نشدم پس فردا رفتم دکتر علائم مریضی خودشو نشون داده بود گفتند تبخال تناسلی زدم و زگیل هم زمان و گفت علائم سرطان الانم از درد و سوزش هنگام ادرار خیلی عذاب میکشم دکتر خوب میشناسید ؟!؟ نمونه برداری کردند خیلی میترسم

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج