۸۸۸۵۳۵
۴ نظر
۸۲۵۳
۴ نظر
۸۲۵۳
پ

علل لکه‌بینی قبل از قاعدگی

یک چرخه طبیعی قاعدگی هر ۲۸ روز اتفاق می‌افتد، و خونریزی قاعدگی معمولا حدود ۴-۷ روز طول می‌کشد. لازم نیست فاصله دقیق ۲۸ روز باشد، می‌تواند بین ۲۱ تا ۳۵ روز باشد.

وب‌سایت اوما: یک چرخه طبیعی قاعدگی هر ۲۸ روز اتفاق می‌افتد، و خونریزی قاعدگی معمولا حدود ۴-۷ روز طول می‌کشد. لازم نیست فاصله دقیق ۲۸ روز باشد، می‌تواند بین ۲۱ تا ۳۵ روز باشد. در دختران جوان ممکن است فاصله بین پریودی‌ها ۲۱ تا ۴۵ روز باشد. زنان بالای ۴۰ سال اغلب دوره‌های قاعدگی کمتری دارند. برخی از زنان دوره‌های قاعدگی طولانی تری تجربه می‌کنند، برخی دوره‌های کمتری تجربه می‌کنند

لکه بینی خونریزی واژینال پس از دوره قاعدگی و قبل از دوره بعدی است. لکه‌ها می‌تواند صورتی یا قهوه‌ای باشد. لکه بینی می‌تواند به صورت یک نقطه خون یا شبیه به یک دوره قاعدگی باشد. لکه بینی می‌تواند به دلایل بسیاری رخ دهد؛ اعم از طبیعی یا غیر طبیعی. گاهی اوقات تعیین علت واقعی دشوار است. برای بررسی اینکه خونریزی از واژن یا رحم است، یک تامپون را وارد واژن کنید. اگر هنوز مطمئن نیستید، به پزشک مراجعه کنید تا منبع خونریزی را مشخص کند. معاینه پزشکی می‌تواند حتی در صورت خونریزی انجام شود.

علل لکه‌بینی قبل از قاعدگی

خانم دکتر لیلا زنبق، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در مورد لکه بینی قبل از پریود، اظهار کرد: " توصیه میشود در هر نوع خونریزی غیر طبیعی رحم ابتدا تست حاملگی چک شود حتی اگر از روش‌های جلوگیری از حاملگی استفاده می‌کنید".

اقدام لازم در لکه بینی غیر طبیعی رحم

برای تشخیص دلیل لکه بینی، پزشک ممکن است آزمایشاتی انجام دهد از جمله:

 • معاینه عمومی
 • بررسی پرونده پزشکی
 • بررسی تاریخ قاعدگی
 • معاینه جسمی
 • انجام آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش خون
 • سونوگرافی واژینال
 • بیوپسی آندومتر

تفاوت بین لکه بینی و خونریزی

لکه بینی خونریزی واژینالی است که بین دوره ماهانه اتفاق می‌افتد. لکه بینی زمانی رخ می‌دهد که چند قطره خون را در لباس زیر مشاهده می‌کنید. از سوی دیگر خونریزی، شکل سنگین‌تر جریان خون است. لکه بینی یک دو روز قبل از پریود طبیعی است و جای نگرانی نداره، اما بیشتر از این زمان باید بررسی بشه و علتش مشخص شود. لکه بینی ممکنه وسط سیکل، بلافاصله بعد از اتمام خونریزی، اواخر سیکل رخ دهد.

۲۹ دلیل لکه بینی قبل از پریود

لکه بینی قبل از پریود، یک عملکرد بدنی ناخوشایند است. در اینجا ۲۹ دلیل در لکه بینی قبل از پریود ذکر شده است:

لکه بینی قبل از پریود با علل کم خطر

۱. این دوره اولین پریودی شماست:

برای بسیاری از دختران، چندین سال اول قاعدگی بسیار جدید و گیج کننده است. این دوره با احساسات دردناکی مانند گرفتگی، تامپون‌ها و پد‌ها و چرخه‌های نامنظم قاعدگی مشخص می‌شود. نه تنها تمام دختران این دوران قاعدگی را تجربه می‌کنند، بلکه بسیاری از آنان نیز در معرض لکه بینی قرار می‌گیرند. این مسئله طبیعی است و معمولا فقط یک اشتباه هورمونی است که باعث می‌شود پوشش رحم در زمان اشتباه ماه ریزش کند.

۲. برای پیشگیری از بارداری کار جدیدی انجام داده اید:

میلیون‌ها زن از روش‌های کنترل بارداری استفاده می‌کنند. هنگامی که قرص‌های ضد بارداری را شروع می‌کنید، متوقف کنید و یا تغییر دهید، لکه بینی یک عارضه رایج و عادی است. استروژن به حفظ رحم در محل کمک می‌کند. تغییر یا تجمع سطوح استروژن در بدن شما به عنوان یک نتیجه از تغییر روش کنترل بارداری می‌تواند منجر به لکه بینی بین پریودی‌ها شود. این نوع لکه بینی طولانی‌تر از ۱-۳ ماه است، زیرا بدن شما تلاش می‌کند تا با سطوح جدید استروژن سازگار شود.

لکه بینی معمولا یک اثر جانبی استفاده از قرص‌های ضد بارداری است. این قرص‌ها هورمونی هستند و ممکنه شامل ترکیبی از قرص ضد بارداری خوراکی، تزریق پروژسترون مصنوعی طولانی مدت، میله حاوی پروژسترون با آزادسازی آهسته باشند که در بازو تزریق می‌شود و یا دستگاه‌های داخل رحمی که پروژسترون را به داخل رحم آزاد می‌کنند، باشد. درمان‌هایی که فقط پروژسترون را شامل می‌شوند اغلب به پاتولوژی منجر می‌شود. لکه بینی معمولا به دلیل کاهش سطح هورمون مشاهده می‌شود.

هنگامی که شروع به مصرف قرص‌های ضد بارداری هورمونی می‌کنید، معمولا دو هفته پس از آخرین دوره لکه بینی را تجربه می‌کنید. پریودی شما به طور معمول در عرض شش ماه به روال معمول باز می‌گردد. لکه بینی ناشی از روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی معمولا یک یا دو ماه پس از شروع قرص متوقف می‌شود، اما ممکن است در هنگام توقف دوباره ظاهر شود.

لکه بینی همچنین می‌تواند با روش کنترل‌های بارداری مانند دستگاه داخل رحمی (IUD) رخ دهد. IUD دستگاهی است که برای جلوگیری از حاملگی داخل رحم قرار داده می‌شود. هورمون‌های IUD به آرامی آزاد می‌شوند، که چرخه قاعدگی و توانایی‌های تولید مثل را کنترل می‌کند. با این حال، در سه تا شش ماه اول، لکه بینی ناشی از IUD بسیار شایع است؛ حتی اگر پزشک از IUD هورمونی یا مسی استفاده کرده باشد. دستگاه داخل رحمی (IUD) به عنوان یک جسم خارجی در رحم عمل می‌کند و ممکن است باعث لکه بینی یا خونریزی شدید شود. لکه بینی در طول زمان کاهش می‌یابد و داشتن عوارض جانبی کاملا طبیعی است.

اگر از دارو‌های ضد بارداری هورمونی مثل تزریق میله استفاده کنید، ممکن است بین دو یا سه دوره اول پس از نصب، لکه بینی را تجربه کنید.
هنگامی که از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده میکنید، ممکن است در صورت فراموشی قرص، لکه بینی را تجربه کنید.
درمان جایگزینی هورمونی برای درمان علائم یائسگی نیز ممکن است منجر به لکه بینی شود.

۳. مصرف قرص اورژانسی به صورت صبحگاهی:

قرص اورژانسی پیشگیری از بارداری می‌تواند سبب لکه بینی شود. اگر چه این یک اثر جانبی نیست، هورمون‌های موجود در دارو (یا پروژستاین به تنهایی یا پروژستین در ترکیب با استروژن) می‌تواند موجب کاهش خونریزی زنان در دوران سیکل قاعدگی شود. این نوع لکه بینی کاملا طبیعی است.

علل لکه‌بینی قبل از قاعدگی

۴. شما لکه بینی لانه گزینی دارید:

برخی اوقات لکه بینی در ابتدای حاملگی طبیعی است. اگر لکه بینی داشته باشید، اما به مدت چند هفته پریود نشدید، احتمالا به دلیل لکه بینی لانه گزینی است. لکه بینی لانه گزینی یا خونریزی لانه گزینی، زمانی است که یک تخمک لقاح یافته خود را در دیواره داخلی رحم قرار می‌دهد. هنگامی که جنین در رحم کاشته میشود، عروق خونی کوچک می‌توانند فوران کنند و باعث می‌شود مادر باردار، ترشحات صورتی یا قهوه‌ای داشته باشد. لکه بینی لانه گزینی معمولا قبل از دوره بعدی و پنج تا ده روز پس از باروری رخ می‌دهد. تقریبا ۳/۱ زنانی که گزارش کردند که لکه بینی لانه گزینی را تجربه کرده اند ادعا کردند این نوع لکه بینی متفاوت از لکه بینی قاعدگی است.

دلایل این امر شامل رنگ‌های مختلف در لکه بینی (خون تیره‌تر از خون پریودی است)، بافت (ترشح بیشتر) و درد ناشی از لکه بینی (گرفتگی در یک زمان) می‌باشد. سطح خطر کم است، اما اگر اولتراسوند تایید کند که حامله هستید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. لکه بینی می‌تواند نشانه حاملگی خارج از رحم باشد که جنین حاصل از آن خارج از رحم رشد می‌کند. زمانی که حاملگی خارج از رحم بدون مراقبت باقی می‌ماند می‌تواند برای مادر خطرناک باشد.

۵. لکه بینی تخمک گذاری دارید:

لکه بینی تخمک گذاری برای برخی افراد بسیار طبیعی است و نگران کننده نیست. زنان می‌توانند یک یا دو روز قبل از تخمک گذاری لکه بینی داشته باشند. هنگامی که تخمک گذاری می‌کنید، لکه بینی خفیف امری طبیعی است. چند دلیل بالقوه برای تشخیص لکه بینی تخمک گذاری وجود دارد. به عنوان مثال، این لکه بینی می‌تواند ناشی از ظهور فولیکول‌های تخمدان باشد. هنگامی که یک فولیکول بالغ شده و منفجر می‌شود، می‌تواند موجب لکه بینی خفیف شود. افزایش سطح استروژن در طی تخمک گذاری ممکن است منجر به لکه بینی یا خونریزی شود.

۶. پیش از یائسگی است:

هنگامی که به یائسگی نزدیک می‌شوید ممکن است لکه‌های صورتی یا قهوه‌ای پیش از پریودی مشاهده کنید. در طول این مرحله گذار، دوره‌های شما نامنظم تر، گاهی سنگین‌تر و ممکن است یک هفته قبل از پریودی لکه بینی داشته باشید. تخمک گذاری در وسط چرخه رخ می‌دهد، و بعد از قاعدگی تقریبا ۲ هفته بعد اتفاق می‌افتد. هنگامی که در دوران پیش از یائسگی هستید، سطح هورمون شما ممکن است نامنظم باشد و این الگوی معمول را دنبال نکنید. هنگامی که وارد دوره یائسگی می‌شوید تمام خونریزی قاعدگی متوقف می‌شود. با این حال، اگر در این مرحله خونریزی می‌کنید، با دکتر خود مشورت کنید. جایگزینی هورمونی می‌تواند یک علت رایج خونریزی واژینال در یائسگی باشد، اما لکه بینی نیز می‌تواند نشانه‌ای از سرطان یا سایر بیماری‌های جدی باشد.

۷. شما خشکی واژن دارید:

خشکی واژن، یا آتروفی واژن، یک علت شایع لکه بینی است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بافت واژن دیگر مرطوب و الاستیک نیست و به دلیل تغییر در استروژن تحریک می‌شود. هنگامی که سطوح تولید استروژن مختل می‌شود، موجب خارش، خشک شدن و تحریک واژن می‌شود. زنانی که در دوره یائسگی هستند، معمولا بیشتر خشکی واژن را تجربه می‌کنند. این به این دلیل است که تخمدانهایشان کمتر تولید استروژن می‌کنند، که منجر به لاغری بافت نازک واژن و کاهش تعداد غدد روان کننده می‌شود. زایمان و پیامد‌های آن، اصطکاک در هنگام مقاربت جنسی، درمان‌های هورمونی، دارو‌های پیشگیری از بارداری، دارو‌هایی نظیر دارو‌های ضد افسردگی و واکنش به مواد مانند الکل می‌توانند خشکی واژن را ایجاد کنند. اگر هنوز قاعدگی دارید، خشکی واژن معمولا چیزی نگران کننده نیست. اگر در حین یائسگی خشکی واژن دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

۸. شما استرس دارید:

استرس می‌تواند تقریبا هر چیزی در بدن شما ایجاد کند. استرس می‌تواند عدم تعادل زیادی در بدن شما ایجاد کند و لکه بینی از آن استثنا نیست. استرس احساسی (افسردگی، اضطراب، نگرانی، بی خوابی) و استرس فیزیکی (کاهش وزن یا افزایش وزن، بیماری، رژیم غذایی نامناسب، ورزش بیش از حد) می‌تواند بر دوره شما تأثیر بگذارد. این به این دلیل است که استرس شدید باعث می‌شود که بدن شما میزان بیشتری از هورمون کورتیزول را آزاد کند، و پس از آن بدن شما باعث آزاد شدن استروژن و پروژسترون می‌شود. عدم توازن هورمونی می‌تواند چرخه دوره شما را خراب کند و می‌تواند آن‌ها را نامنظم کند. در حالیکه ورزش باعث کاهش استرس می‌شود، ورزش بیش از حد می‌تواند منجر به غیبت قاعدگی (آمنوره) شود و موجب لکه بینی شود.

۹. کاهش استروژن:

از هر ده خانم یک نفر در طول تخمک گذاری در دوره قاعدگی خود لکه بینی را تجربه می‌کند، زیرا باعث کاهش شدید سطوح استروژن می‌شود. این نوع لکه بینی معمولا حدود ۱۰ تا ۱۴ روز قبل از دوره بعدی شما رخ می‌دهد. لکه بینی همچنین می‌تواند به علت کاهش سطح استروژن که معمولا پیش از تخمک گذاری پیش می‌رود رخ می‌دهد. این نوع لکه بینی به علت تغییر مقدار استروژن است که باعث تحریک اندومتری می‌شود. کاهش استروژن باعث می‌شود که زنان دچار ترشحات واژن قهوه‌ای یا لکه بینی شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند گرفتگی و درد کمتری را تجربه کنند.

۱۰. شما تخمک گذاری تاخیری را تجربه می‌کنید:

اگر خانمی هستید که در انتهای چرخه تخمک گذاری دارید، ممکن است منجر به ماتلشمرز شود. ماتلشمرز درد یک طرفه در شکم است که با تخمک گذاری در وسط چرخه قاعدگی همراه است و معمولا حدود چهارده روز قبل از دوره بعدی شما رخ می‌دهد. درد از چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد، اما می‌تواند چند روز ادامه داشته باشد. درد معمولا در طرف تخمدان است که تخمک را آزاد می‌کند. علاوه بر درد خفیف، ماتلشمرز می‌تواند خونریزی واژینال خفیف یا لکه بینی ایجاد کند. تخمک گذاری تاخیری می‌تواند به این معنی باشد که شما کیست کوچک روی سطح تخمدان خود دارید، که منجر به شکستن تخمک و ایجاد لکه‌های واژن می‌شود.

۱۱. شما پریودی تاخیری یا جزئی دارید:

در طی پریودی عادی، خون واژن حاوی خون قدیمی، پوشش آندومتر و بافت مرده است. هنگامی که پریودی تاخیری یا جزئی دارید، خونریزی ماهیانه شما کامل نمی‌شود و مقدار کمی از پوشش باقی می‌ماند. این پوشش تا یک ماه در رحم باقی می‌ماند. هنگامی که این بافت باقی مانده در نهایت خارج می‌شود، لکه‌های قهوه‌ای یا صورتی باقی می‌گذارد. این نوع لکه بینی طبیعی است.

علل لکه‌بینی قبل از قاعدگی

۱۲. یک شی را وارد واژن کرده اید یا آسیب واژینال را تجربه کرده اید

اگر اخیرا چیزی وارد واژن خود (تامپون، آلت تناسلی، و غیره) کرده اید، می‌تواند باعث لکه بینی شود. اگر اخیرا نزدیکی جنسی داشته اید و واژن خود را به اندازه کافی روان نکرده باشید، اصطکاک می‌تواند باعث لکه بینی شود. همچنین لکه بینی می‌تواند در اثر داشتن رابطه جنسی با فردی که دارای آلت تناسلی بزرگ یا کلفت است رخ دهد. خونریزی دهانه رحم می‌تواند در اثر نفوذ عمیق در طول رابطه جنسی رخ دهد.

۱۳. شما افتادگی مجاری ادرار دارید

مجرای ادرار لوله‌ای است که مثانه را به خارج از بدن شما متصل می‌کند که ادرار را از مثانه به داخل مجرای ادرار منتقل می‌کند. افتادگی مجاری ادرار زمانی اتفاق می‌افتد که پوشش داخلی شما از طریق باز کردن مجرای ادرار پیش می‌رود. از این رو، دهانه مجاری ادراری شما متورم می‌شود. این امر باعث ایجاد تحریک در مهبل (واژن) و خونریزی یا لکه بینی می‌شود. این مشکل به راحتی با کرم استروژن، حمام سیتیز، و آنتی بیوتیک‌ها قابل درمان است.

لکه بینی قبل از پریود با علل خطر متوسط

۱۴. لقاح انجام شده است

اگر اخیرا باردار شده اید، احتمال لکه بینی وجود دارد. در چند ماه اول حاملگی، به علت همه تغییرات هورمونی جدید، لکه بینی ناشی از آن طبیعی است. اگر مطمئن نیستید که حامله باشید، آزمایش بارداری انجام دهید یا از پزشک متخصص خود بپرسید. پزشک می‌تواند به شما در هدایت بارداری کمک کند و تأیید کنید که لکه بینی طبیعی است و یا ناشی از حاملگی خارج از رحم است.

۱۵. شما کم کاری تیروئید دارید یا تیروئید شما آهسته کار می‌کند.

عدم تعادل هورمونی یکی از دلایل اولیه برای لکه بینی واژینال قبل از دوره شماست. یکی از دلایلی که یک زن ممکن است بیش از اندازه استروژن تولید کند به علت مسئله تیروئید است. تیروئید آهسته (هیپوتیروئیدیسم) می‌تواند تغییرات و عدم تعادل در متابولیسم بدن، حس دما و پریودی ایجاد کند، اما به ندرت تهدید کننده زندگی است. هورمون‌های کم تیروئید می‌توانند سایر نشانه‌های ترسناک مانند خستگی مداوم، دمای بدن نامنظم، افزایش قابل توجه وزن، ریزش مو و درد گردن را ایجاد کنند. یک دکتر باید این علائم را در اسرع وقت بررسی کند. اما مطمئن باشید، آن‌ها طبیعی هستند و معمولا با دارو قابل درمان هستند.

۱۶. اخیرا زایمان کرده اید یا سقط جنین داشته اید

لکه بینی خفیف تا خونریزی شدید می‌تواند چند هفته اول پس از زایمان یا سقط جنین رخ دهد. دلیل این اتفاق این است که در رحم شما هنوز بافت موجود است. این لکه بینی می‌تواند طبیعی باشد، اما باید با پزشک خود به بررسی آن بپردازید.

۱۷. دارو‌های خاصی مثل ضد انعقادی مصرف می‌کنید

ضد انعقاد (یا "رقیق کننده خون") دارو‌هایی هستند که سبب جلوگیری از لخته شدن خون و جلوگیری از رشد لخته‌های موجود می‌کنند. این دارو‌ها باعث تشکیل لخته در قلب، رگ‌ها و یا شریان‌ها می‌شود. در حالی که ضد انعقاد به لخته شدن کمک می‌کند، لکه بینی یک عارضه جانبی آن قبل از دوره پریودی یا خونریزی بیش از حد طبیعی در پریودی است.

همچنین دارو‌هایی مانند فنوتیازید، که آرام بخش و دارو‌های ضدافسردگی سه حلقه‌ای است که بر جذب سروتونین تأثیر می‌گذارد، می‌تواند منجر به لکه بینی شود. لکه بینی همچنین در زنان مبتلا به کورتیکواستروئید‌ها (دارو‌های ضد التهابی) رایج است. مصرف دارو‌های رقیق کننده خون مانند هپارین، وارفارین یا آسپرین همچنین باعث لکه بینی می‌شود.

۱۸. شما ساییدگی دهانه رحم دارید

ساییدگی دهانه رحم زمانی است که سلول‌های داخل کانال دهانه رحم یا سلول‌های غدد سرویکال در سطح بیرونی دهانه رحم قرار دارند. این مشکل با انجام آزمون غربالگری رحم، یا آزمایش اسمیر، به راحتی قابل تشخیص است. می‌توانید با ساییدگی دهانه رحم متولد شده باشید یا از طریق تغییرات هورمونی ایجاد شده باشد. برای بسیاری از زنان، هیچ مشکلی در ارتباط با ساییدگی دهانه رحم وجود ندارد. با این حال، برای بعضی ها، این می‌تواند باعث ایجاد لکه بینی شود، زیرا سلول‌های غدد لنفاوی به راحتی خونریزی می‌کنند.

۱۹. شما یک سقط جنین داشتید

معمولا قبل از سقط جنین لکه بینی رخ می‌دهد. سقط جنین، از دست دادن بارداری قبل از رشد جنین یا نطفه در خارج از رحم است. در سقط جنین، ممکن است علائم متفاوتی مانند گرفتگی شکمی، درد پشت، درد شکمی و لکه بینی را تجربه کنید. این علائم همچنین نشانه‌های بارداری هستند. در بسیاری از موارد، لکه بینی اولین نشانه سقط جنین است. این اغلب در ۲۰ هفته اول بارداری رخ می‌دهد.

اسکن اولتراسوند میتواند کمک کند تا ببیند آیا جنین هنوز زنده است یا خیر. سقط جنین معمولا بین ۵ تا ۶ هفته حاملگی رخ می‌دهد. اگر پس از سقط جنین، محصولاتی در رحم وجود داشته باشد، همچنین می‌تواند منجر به لکه بینی شود.

علل لکه‌بینی قبل از قاعدگی

۲۰. شما سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید

سندرم تخمدان پلی کیستیک یک اختلال هورمونی است که مانع از تخمک گذاری طبیعی می‌شود و می‌تواند باعث خونریزی غیرطبیعی و یا لکه بینی بین دوره‌ها شود. این امر می‌تواند باعث ایجاد موارد آزار دهنده مانند مو‌های ناخواسته و آکنه شود. این امر در دختران نوجوان و زنان جوان بسیار رایج است. از هر ۱۰ زن یک نفر PCOS دارد. اگر PCOS دارید، تخمدان‌ها سیگنال‌های هورمونی درستی از غده هیپوفیز دریافت نمی‌کنند.

بدون این سیگنالها، هر ماه نمیتوانید تخمک گذاری کنید، که بر چرخه قاعدگی شما تأثیر میگذارد. این امر باعث می‌شود که دوره شما نامنظم باشد. در صورت وجود علائم مانند دوره‌های نامنظم، مو‌های اضافی روی صورت و سایر قسمت‌های بدن، آکنه، افزایش وزن و تکه‌هایی از پوست تیره در پشت گردن و سایر نقاط، با پزشک خود مشورت کنید. شایعترین درمان برای PCOS کنترل زایمان یا سایر انواع درمان‌های هورمونی است.

۲۱. التهاب یا عفونت دهانه رحم دارید

سرویسیت، التهاب یا تحریک در دهانه رحم است. علائم بسیار شبیه به واژینیت هستند، مانند ترشحات واژن، خارش، درد با مقاربت و لکه بینی. اگر مجرای ادرار شما آلوده شود، احساس درد و سوزش خواهید داشت، که جزو علائم سرویسیت می‌باشد. سرویسیت می‌تواند به علت عفونت‌هایی مانند بیماری‌های منتقله از نوع جنسی باشد. یک پزشک می‌تواند تنها چند روز از تشخیص و درمان سرویسیت استفاده کند. شایعترین علت ابتلا به سرویسیت، بیماری‌های منتقله از راه جنسی است، لذا بهترین روش پیشگیری از استفاده از کاندوم و محافظت در طول مقاربت است.

لکه بینی قبل از پریود با علل خطر متوسط به بالا

۲۲. شما یک بیماری انتقال جنسی دارید

همانطور که قبلا ذکر شد، سرویکست می‌تواند باعث لکه بینی شود و از طریق بیماری‌های منتقله از راه جنسی ایجاد شود. شایع‌ترین انواع که باعث خارش می‌شوند، کلامیدیا و سوزاک است. کلامیدیا، اگر درمان نشود، می‌تواند مسائل جدی بهداشتی مانند بیماری التهابی لگن و ناباروری را ایجاد کند. از آنجا که کلامیدیا اغلب نشانه‌ها را ایجاد نمی‌کند، مهم است که هر ساله آزمایش شود. با این حال، نشانه‌های خاصی شامل سوختگی ناخوشایند واژینال در هنگام ادرار، لکه گذاری بین دوره ها، درد شکم، درد پشت، حالت تهوع و درد در طول رابطه جنسی است.

گونوره یکی دیگر از STD‌های معمولی است که اگر درمان نشود، می‌تواند به بیماری‌هایی مانند HIV و ناباروری منجر شود و می‌تواند به قسمت‌هایی از بدن مانند خون، مفاصل، قلب و حتی مغز گسترش یابد. علائم شامل ترشحات زرد و یا واژن است که ممکن است بوی بد، احساس سوزش در حال ادرار، درد در هنگام رابطه جنسی و لکه بینی بین دوره‌ها ایجاد کند. گونوره نیز می‌تواند در قسمت‌های دیگر بدن شما مانند گلو و مقعد ایجاد شود.

تبخال تناسلی نیز می‌توانند باعث ایجاد سرویسیت شوند. برای جلوگیری از هر نوع STD، به طور منظم به پزشک یا کلینیک محلی مراجعه کنید.

۲۳. شما کیست تخمدان دارید

لکه بینی بین پریودی‌ها می‌تواند به علت کیست تخمدان باشد. کیست تخمدان کیسه‌های کوچکی است که در تخمدان شما رشد می‌کنند و با مایع پر می‌شوند. ممکن است تا زمانی که کیست پاره نشود، متوجه نشوید کیست تخمدان دارید. اگر یکی از کیست‌ها پاره شود، درد لگن، لکه بینی و ناراحتی شدید را تجربه می‌کنید. اگر در معرض درد شدید هستید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. به طور معمول، پزشکان منتظر خواهند ماند تا ببینند کیست‌ها خودشان درمان می‌شوند یا خیر. اگر کیست‌ها برطرف نشوند، می‌توانید از جراحی برای برداشتن آن‌ها استفاده کنید.

۲۴. شما فیبروم‌های رحم دارید

فیبر‌های رحم (لیومیوم‌ها یا میوماها) رشد غیر سرطانی در رحم است که می‌تواند در طول سال‌های کودکی رخ دهد. این فیبروئید‌ها می‌توانند در اندازه‌های کوچک رشد کنند. این فیبروئید‌ها می‌تواند در سایز‌های مختلف باشد. برخی از زنان مبتلا به فیبروئید رحم علائمی مانند خونریزی شدید قاعدگی، لکه بینی بین دوره ها، فشار لگن یا درد، ادرار مکرر و یبوست را تجربه می‌کنند. اگر چه فیبر‌های رحم معمولا خطرناک نیستند، می‌توانند باعث درد و ناراحتی شوند و می‌توانند به عوارض ناشی از کم خونی از خونریزی شدید منجر شوند.
لکه بینی قبل از پریود با علل پر خطر

علل پرخطر لکه بینی قبل از پریود

۲۵. شما پولیپ دارید

پولیپ‌های رحم یا پولیپ آندومتر، رشد غیرسرطانی هستند که به دیواره داخلی رحم متصل می‌شوند که به حفره رحم گسترش می‌یابد. پولیپ‌ها ممکن است با فیبروئید همراه باشد. پولیپ‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که رشد سلولی در رحم رخ می‌دهد. آن‌ها عمدتا در زنانی یافت می‌شوند که در معرض یائسگی قرار دارند، اما ممکن است زنان جوان نیز پولیپ داشته باشند. معمولا این مشکلات غیرقابل تشخیص هستند. با این حال، برخی می‌توانند سرطانی باشند و به سرطان تبدیل شوند. در حالی که پولیپ‌ها معمولا در رحم باقی می‌مانند، برخی می‌توانند از طریق باز شدن رحم به داخل واژن حرکت کنند. علائم پولیپ‌ها عبارتند از خونریزی نامنظم قاعدگی، لکه بینی قبل از پریودی، خونریزی واژینال پس از یائسگی و ناباروری. در صورت وجود هر یک از این علائم، به پزشک مراجعه کنید.

۲۶. شما اندومتریوز دارید

آندومتریوز رشد غیر سرطانی است که زمانی که بافت اندومتری درون دیواره عضلانی رحم ایجاد می‌شود، رشد می‌کند. بافت اندومتری ضخیم شده، تجزیه شده و خونریزی می‌کند؛ مانند یک دوره طبیعی قاعدگی. با این وجود، رحم بزرگ می‌تواند دردناک باشد و باعث لکه بینی بین دوره‌ها و پریودی سنگین‌تر می‌شود. علت آدنومتریوز مشخص نیست، اما معمولا بعد از یائسگی اتفاق می‌افتد. برخی از درمان‌ها می‌توانند درد را کاهش دهند، اما تنها درمان هیسترکتومی است.

۲۷. شما بیماری التهابی لگن دارید

بیماری التهابی لگن یک عفونت در اندام‌های تولید مثل زن است. این بیماری به علت عفونت‌هایی مانند STDs، مانند کلامیدیا و گونوره، و استفاده از IUD‌ها ایجاد می‌شود. PID یک نگرانی جدی در سلامت است که می‌تواند باروری در زنان را تحت تاثیر قرار دهد. هیچ تستی برای PID وجود ندارد و تشخیص علائم دشوار است. علائم شامل درد در قسمت پایین شکم، تب، ترشحات غیر معمول و بوی بد واژن، لکه بینی بین دوره ها، خونریزی در طول رابطه جنسی و احساس سوزش در هنگام ادرار کردن است.

در صورت وجود هر یک از این علائم، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. همچنین مهم است که هر سال برای STDs آزمایش شوید. PID قابل درمان است. با این حال، درمان‌ها آسیب‌های ایجاد را جبران نمی‌کنند. آنتی بیوتیک‌ها درمانی برای PID می‌باشد. PID بدون درمان می‌تواند منجر به تشکیل بافت اسکار در داخل و خارج لوله‌های فالوپ شود که منجر به انسداد لوله، حاملگی خارج رحمی، ناباروری و درد دراز مدت لگن / شکم می‌شود.

علل لکه‌بینی قبل از قاعدگی

۲۸. شما حاملگی خارج رحمی دارید

حاملگی خارج از رحم عارضه‌ای در دوران بارداری است که جنین در خارج از رحم تشکیل می‌شود. در یک حاملگی طبیعی، تخمک بارور به رحم متصل می‌شود. در حاملگی خارج رحمی، تخمک‌های بارور شده در یکی از لوله‌هایی که تخمک را از تخمدان به رحم حمل می‌کنند، دیده می‌شود. حاملگی خارج رحمی نمی‌تواند به طور طبیعی پایان یابد. تخمک بارور هیچ شانسی برای زنده ماندن ندارد و بافت‌های در حال رشد ممکن است برخی از بخش‌های تولید مثل را از بین ببرند. این امر می‌تواند منجر به خونریزی شدید شود و می‌تواند زندگی مادر را تهدید کند. در ابتدا، حاملگی خارج رحمی ممکن است علائمی را نشان ندهد. اگر علائم رخ دهد، شامل حساسیت در سینه‌ها و حالت تهوع است. با این حال، خونریزی و درد ناگهانی و لکه بینی اولین نشانه‌های حاملگی خارج رحمی می‌باشد. اگر درد شدید در شکم یا لگن، خونریزی واژینال، سرگیجه شدید، سردرد و درد شانه دارید، به پزشک مراجعه کنید.

۲۹. ممکن است سرطان بدخیم داشته باشید

لکه بینی می‌تواند نشانه‌ای از سرطان‌های بدخیم مانند اندومتر، تخمدان و سرطان دهانه رحم باشد. سرطان آندومتر شایع‌ترین سرطان بدخیمی زنان است و بیشتر قابل درمان است. این سرطان ناشی از بافت غدد درون رحم است. متأسفانه اکثر بیماران علائم را تجربه نمی‌کنند تا زمانی که سرطان به طور گسترده رشد می‌کند. علائم عبارتند از خستگی، التهاب، تورم شکمی، مسمومیت‌های دستگاه گوارش مانند گاز، تهوع و صرع، تغییر در حرکات روده و لکه بینی واژن. سرطان تخمدان رشد سلول‌های بدخیم غیر طبیعی است که در تخمدان‌ها آغاز می‌شود.

زنان مبتلا به سرطان تخمدان علائمی را نشان می‌دهند که پایدار هستند. علائم شامل:

 • التهاب
 • درد لگن یا شکم
 • مشکل خوردن یا احساس سیری سریع
 • لکه بینی غیر طبیعی
 • یا علائم ادراری

سرطان دهانه رحم با استفاده از آزمایشات پاپ اسمیر و آزمایشات لگنی تشخیص داده می‌شود. لکه بینی واژن اولین علائم بیماری است. خونریزی واژینال سنگین، ترشحات واژینال سنگین و درد کمر علائم دیگری است که رخ می‌دهد. برای همه این سرطان‌ها تشخیص زودهنگام کلیدی است.

لکه بینی بین دوره‌ای امری شایع است، اما اگر این اتفاق بیش از یک یا دو بار پشت سر هم رخ داد با پزشک صحبت کنید تا علت را تعیین کند و اطمینان حاصل شود که هیچ خطری برای سلامتی وجود ندارد. در صورت موارد زیر از کمک پزشک استفاده کنید:

 • اگر حامله هستید
 • علت لکه بینی بین دورهه‌ای را نمی‌دانید
 • لکه بینی پس از یائسگی رخ می‌دهد
 • اگر لکه برداری به خونریزی شدید مانند قاعدگی تبدیل شود.
 • اگر علاوه بر لکه بینی، احساس درد، خستگی یا احساس سرگیجه دارید.
پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
آموزش هوش مصنوعی

تا دیر نشده یاد بگیرین! الان دیگه همه با هوش مصنوعی مقاله و تحقیق می‌نویسن لوگو و پوستر طراحی میکنن
ویدئو و تیزر میسازن و … شروع یادگیری:

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • دکتر چ

   یکی از عللش لانه گزینی و بارداری هست.دیگری تنبلی تخمدان که ومروزه بیشتر خانمها بهش مبتلا هستند چون اینجا کسی غدای ارگانیک نمیخوره یعنی گیرش نمیاد.

  • لیلا

   سلام وقت بخیرمن ۵ماه پیش عملپلیپ داشتم قبل ازعمل همیشه دوروزلکه بعدپریودمیشده ام ولی خداروشکربعدعمل هنیشه ۲۳میشده ام ولی این سری بخاطرداروگیاهی رقیق کننده لی خون دوروز لکه بینی دارم وفعلا هم پریودنشده ام سوالم اینه که ایا ممکنه بعدقطع این داروسریهای بعداین دوروز لکه بینی خم منظم بشه؟؟

   پاسخ ها

   • بدون نام

    اینجا مطبه که سوالتو میپرسی؟

  • بدون نام

   بهترین درمان تخمدان پلی کیستیک یاهمون تنبلی تخمدان چیست؟

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج