۱۱۷۵۸۰۹
۵۰۰۰

دربی فوتبال ایران بدبخت شده!

مدافع سابق پرسپولیس معتقد است تعویض مدیران در پرسپولیس امری طبیعی به شمار می‌رود و نباید سطح فنی پایین دربی را به مسائل مالی و مدیریتی ارتباط داد.

ورزش سه: مدافع سابق پرسپولیس معتقد است تعویض مدیران در پرسپولیس امری طبیعی به شمار می‌رود و نباید سطح فنی پایین دربی را به مسائل مالی و مدیریتی ارتباط داد.

بهروز رهبری‌فرد کاپیتان سال‌های نه چندان دور پرسپولیس حالا در قامت یک پیشکسوت دیگر کری نمی‌خواند. او که چهره‌ای جنجالی در فوتبال ایران به شمار می‌رفت و همیشه پای ثابت درگیری‌ها بود، در آخرین مصاحبه‌اش با پختگی بالایی حرف زده و مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را به دلیل رفتاری که پیش از دربی داشته‌اند، مواخذه کرده است. بهروز در این مصاحبه کیفیت فنی دربی را زیر سوال برده و حتی با کنایه گفته که بهتر بود بازیکنان دعوایی راه می‌انداختند تا تماشاگر حداقل هیجانی را در جریان بازی تجربه می‌کرد.
در ادامه می‌توانید مصاحبه بهروز رهبری‌فرد چهره محبوب هواداران پرسپولیس را در ادامه بخوانید.
*دربی تهران با آن همه سر و صدا کیفیت خوبی نداشت و هواداران دو تیم را هم راضی نکرد.
قبل از اینکه درباره دربی تهران حرف بزنیم دوست دارم به موضوعی اشاره کنم. در حال حاضر یکسری اتفاقات در فوتبال ما از طرف بزرگتر‌ها رخ می‌دهد که جای تأسف دارد. یک زمانی بازیکن حرفی می‌زند و به دلیل اقتضای سنش قابل توجیه است اما از عزیزانی که مویی سپیده کرده‌اند انتظار این نوع مصاحبه‌ها نمی‌رود. من بارها در جمع پیشکسوت‌ها گفتم و خواهش کردم که به خاطر جمع کردن فالوئر روبه‌روی همدیگر قرار نگیرند و حرف‌هایی نزنند که بعداً پشیمان شوند. این دنیا و بخصوص دنیای فوتبال خیلی کوچک است و آدم‌ها خیلی زود به هم می‌رسند. من مصاحبه‌های مدیران دو باشگاه را قبل از بازی شنیدم و چون سردار آجورلو را یک مدیر فوتبالی می‌دانم اصلاً از ایشان انتظار نداشتم. همانطور که از مدیر پرسپولیس انتظار این حرف‌ها نمی‌رفت.
*شما با سردار در پاس کار کرده‌اید.
بله من همین الان هم با یکی دو مدیر در ارتباطم که یکی از آنها سردار آجورلو است. حتی در زمان کاندیدا شدن ایشان برای ریاست فدراسیون هم صحبت‌هایی با هم داشتیم. به خاطر همین می‌گویم انتظار نداشتم، چون ایشان در پاس اصلاً اهل کری خواندن نبود و نمی‌دانم چه اتفاقاتی افتاده که این صحبت‌ها مطرح شده است. من واقعاً خوشحال شدم که دربی تماشاگر نداشت. البته الان تمام سینماها و سالن‌های سرپوشیده باز شده و مشغول به کار هستند و نمی‌دانم چرا فوتبال که در فضای باز برگزار می‌شود باید بدون تماشاگر باشد.
*چطور؟
برای اینکه با توجه به مصاحبه‌های انجام شده از سوی دو اعضای دو باشگاه، اگر دربی تماشاگر داشت شاید تنش‌ها روی سکو خیلی زیاد می‌شد، اما این‌بار که بازی تماشاگر نداشت حساسیت و حاشیه‌ها را خود مسئولان دو باشگاه به وجود آورده بودند.
*این حرف‌ها را کسی می‌زند که خودش در دوران فوتبالش کری‌های زیادی می‌خواند.
اتفاقاً می‌خواستم در این باره هم حرف بزنم. من زمانی که فوتبال هم بازی می‌کردم و با مردم در بیرون برخورد داشتم همه می‌گفتند شخصیت شما با داخل زمین خیلی فرق دارد. واقعاً همینطور هم بود. شما کاملاً درست می‌گویید من دعواهایم را داخل زمین کردم و کری هایم را هم خوانده‌ام، اما الان چرا باید مثلاً برای علی منصوریان، محمد نوازی یا... کری بخوانم. الان باید حرف فنی بزنیم و فالوئر جمع کردن کمکی به فوتبال ما نمی‌کند. البته اگر فنی حرف بزنیم فالوئرهای‌مان کم می‌شود. قبلاً فقط می‌گفتند تماشاگرنما اما الان به نظرم در فوتبال‌مان هم پیشکسوت‌نما داریم هم مدیرنما و یکی باید قبل از دربی مراقب اینها باشد تا حساسیت را بیشتر نکنند.
*به دربی بپردازیم که به زعم خیلی‌ها بار فنی نداشت.
من با احترام به تمام تیم‌ها باید بگویم که بازی‌های داخلی را نگاه نمی‌کنم، چون چیزی به دانش فوتبالی‌ام اضافه نمی‌کند اما دربی حسابش با بقیه فرق می‌کند. این بازی آنقدر کیفیتش بالا بود و موقعیت‌های زیادی روی دروازه‌ها خلق می‌شد که من از استرس زیاد دستم عرق می‌کرد. اتفاقاً بازی را با دو تن از هنرمندان کمدی کشورمان می‌دیدم و برای‌شان کری می‌خواندم که شما سریال طنز می‌سازید اما ببینید این دربی چقدر هیجان دارد، اما دقیقه ۳۰ دیدیم یکی از دوستانم بی‌خیال تماشای بازی شد و من هم خجالت کشیدم حرفی بزنم.
*قبول دارید که این دربی زیاد بازیکن دربی‌باز نداشت؟
بله نداشت. من یادم هست آخرین دربی که بودم هم استرس داشتم. این بازی بازیکنانی را می‌خواهد که بتوانند در آن شرایط خودشان را کنترل کنند. یک زمانی علی آقا می‌گفت هر کجا گیر کردید توپ را به علی کریمی بدهید یا قبل‌تر از آن می‌گفت فقط توپ را تو ۱۸ به فرشاد برسانید. آن سال از خط دروازه تا نوک حمله هر دو تیم بازیکن دربی‌باز داشتند. فوتبال بازیکن پرروی فوتبالی می‌خواهد. لطفاً با بی‌ادبی اشتباه گرفته نشود. منظورم بازیکن نترس که درگیر شود و تکل بزند.
*شاید یک دلیلش این بود که برخلاف سال‌های گذشته بازیکن دربی‌باز نداشت.
این موضوعی که شما می‌گویید کاملاً درست است. الان فوتبال ما علی کریمی ندارد که دو سه نفر را دریبل کند یا عابدزاده‌ای که با یک دست توپ بگیرد. فوتبال ما مدل آلمانی یا بهتر بگویم ماشینی شده است. در این بازی هم شما اگر به تعویض‌ها و چیدمان مربیان دو تیم نگاه کنید متوجه خواهید شد که فقط برای نباختن به زمین آمده بودند. جالب اینکه همان شب بازی دورتموند و بایرن بود و فوتبالی‌ها دیدند تیم‌هایی که برای پیروزی به میدان می‌آیند چطور بازی می‌کنند. این بازی که بار فنی نداشت حداقل دعوایی، تکلی می‌زدند تا برای تماشاگر جذابیتی داشته باشد. مسی و رونالدو هم در قالب تیمی‌شان عالی هستند اما یک جاهایی لازم باشد خودشان نتیجه را تغییر می‌دهند اما پرسپولیس زیاد از این بازیکنان ندارد. این بازی به خاطر همان حاشیه‌های قبلش اگر تماشاگر داشت حتماً چند نفری در رختکن آب قند لازم می‌شدند، چون فشارشان می‌افتاد.
*به تعویض‌ها اشاره کردید. به عنوان مثال خیلی از پرسپولیسی‌ها انتظار داشتند مهدی عبدی زودتر به زمین بیاید.
ببینید من در تمرینات نیستم و از آمادگی بچه‌ها اطلاع کاملی ندارم. زمان خودمان وقتی می‌گفتند چرا فلانی بازی نمی‌کرد دلیلش را می‌دانستم اما به نظرم پرسپولیس باید با دو مهاجم بازی می‌کرد و عبدی هم می‌توانست از ابتدا در ترکیب قرار گیرد.
*ترس از باختن روی کیفیت بازی خیلی تأثیر می‌گذارد.
بله زمان ما هم علی پروین می‌گفت اگر قهرمان شوید و دربی را ببازید هوادار راضی نمی‌شود، اما بازیکنان سرخابی باید بدانند پیراهن چه تیمی را پوشیده‌اند و چه زمانی بهتر از دربی که می‌توانند هواداران‌شان را شاد کنند.
*البته بحث‌هایی هم بود که برخی مشکلات مالی هم روی تیم تأثیر داشته و...
ببینید پرسپولیس از زمان فتحعلی شاه مشکل مالی داشته است. زمان ما هم مدیران بعد از چند ماه عوض می‌شدند. هیچ‌وقت یادم نیست یک مدیر ۵-۶ سال دوام آورده باشد. ما هم در آن زمان استادیوم اختصاصی نداشتیم و همین مشکلات مالی هم وجود داشت. پس بیاییم بحث فنی بکنیم تا خروجی‌اش کمکی به فوتبال کرده باشد. این دربی به نظر من هیچی نداشت و بیشتر یک دورهمی بود.
*شاید مهم‌ترین اتفاق بازی دقیقه آخر بود که استقلالی‌ها اعتقاد به پنالتی داشتند.
من که چند مرتبه فیلم را دیدم به نظرم قبل از همه اینها بازیکن استقلال به اندازه یک دست در آفساید بود. اما ببینید فوتبال ما چقدر بیچاره شده که همه دربی‌اش شده یک خطای مشکوک به پنالتی. مگر بازی بارسا-رئال، یووه- میلان و بایرن با دورتموند حساس نیست؟ پس چرا آنها این همه فرصت گل ایجاد می‌کنند. به قول داوران این صحنه را هم می‌شد پنالتی گرفت هم نگرفت.
*شاید اگر VAR بیاید شرایط بهتر شود.
خدا کند نیاید چون دربی ما که کیفیت ندارد و آن وقت دیگر نمی‌توانیم درباره همین پنالتی‌ها و خطای اوت دستی و این چیزها صحبت کنیم.
*با تمام این صحبت‌ها چقدر به قهرمانی پرسپولیس امیدواری؟
ببینید من خیلی تیم‌ها را هنوز ندیدم. مثل آلومینیوم و فجر اما با اینکه سپاهان، گل‌گهر و استقلال تیم‌های خوبی هستند اما پرسپولیس با جذب یک بازیکن بازیساز می‌تواند برای ششمین سال متوالی قهرمان شود.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج