۷۵۱۹۵ ۷ نظر
۵۰۰۶

راز لباس‌های غیر رسمی سروش صحت

سروش صحت كه سال‌هاست در سينما، تلويزيون و تئاتر به عنوان بازيگري توانا شناخته شده حالا بعد از كارگرداني ۲ مجموعه تلويزيوني «ساختمان پزشكان» و «پژمان» نشان داد در عرصه كارگرداني هم حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد.

راز لباس‌های غیر رسمی سروش صحت
مجله زندگی ایده آل: سروش صحت كه سال‌هاست در سينما، تلويزيون و تئاتر به عنوان بازيگري توانا شناخته شده حالا بعد از كارگرداني ۲ مجموعه تلويزيوني «ساختمان پزشكان» و «پژمان» نشان داد در عرصه كارگرداني هم حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد. از ما نشنيده بگيريد ولي اين اصفهاني با نمك دارد به رقيبي جدي براي طنزسازهاي شناخته شده تلويزيون مثل مهران مديري و رضا عطاران تبديل شده است. «زندگي ايده‌آل» در همه اين سال‌هايي كه با شما همراه بوده بارها بي‌بهانه و با بهانه سراغ اين هنرمند محبوب رفته است بنابراين سعي كرديم اين بار هم مثل هميشه با حرف‌هاي جديدي مهمان شما باشيم. با «ايده‌آل» همراه باشيد:

زنان بعضا فوتبال روی اعصاب‌شان است؟ یا علاقه‌ای به آن نشان نمی‌دهند؟

چیزهایی هست که به خلق و خو، فیزیک، متابولیسم، ترشح هورمون‌ها و... ربط دارد اما اتفاقا فوتبال از آنها نیست. من زنان زیادی را می‌شناسم که طرفدار دوآتیشه فوتبال هستند و آقایان زیادی را هم می‌شناسم که اصلا هیچ علاقه‌ای به فوتبال ندارد و حتی نگاه هم نمی‌کنند.

مخاطب سریال‌های تلویزیونی اکثرا زنان هستند. در «پژمان» چه ترفندهایی استفاده کردید که سوژه‌ای مردانه برای زنان هم جالب باشد؟

قصه ما صرفا فوتبالی نیست. ما یک قصه خانوادگی و اجتماعی داریم که نقش اول آن یک فوتبالیست است. پژمان جمشیدی هم که فوتبالیست است نقش این فوتبالیست داستان ما به نام پژمان را بازی می‌کند يعني از خاطرات پژمان جمشیدی در این داستان استفاده کردیم اما سریال «پژمان» داستان زندگی پژمان جمشیدی نیست. پيمان و مهراب قاسم‌خاني کلی داستان‌پردازی کردند، قصه‌هاي زيادي به خاطرات واقعي پژمان اضافه کردند، روابط کاملا تغییر کرده و هیچ شباهتی به زندگی پژمان جمشیدی ندارد.

راز لباس‌های غیر رسمی سروش صحت

باز هم من جوابم را نگرفتم. ترفندهای شما برای جذب مخاطب اکثریتی تلویزیون که زنان باشند، چیست؟

فكر مي‌كنم ما وقتی روی سریالی کار می‌کنيم، چه موقعی که پیمان و مهراب دارند می‌نویسند و چه موقعی که من دارم می‌سازم، لحظه به لحظه بر اثرگذاري روي مخاطب فکر نمی‌کنیم و اینطور برنامه‌ریزی نمی‌کنیم که این را مثلا برای میانسالان بسازیم یا برای زنان و... . ما با شناختی که در این سال‌ها از تلویزیون و مخاطبان‌مان پیدا کردیم در ناخودآگاه‌مان یکسری ویژگی‌ها، نکات و... به وجود آمده که از آنها استفاده می‌کنیم. داریم برنامه‌هایی مثل برنامه‌های کودک و نوجوان که مخاطب اصلی آن مشخص است و تکلیف روشن‌تر است اما سریال‌های شبانگاهی آنقدر گروه مخاطبان‌شان وسیع است که خیلی نمی‌توانیم دسته‌بندی کنیم. این سریال‌ها برای عموم مردم است. ما هم داریم در همین اجتماع زندگی می‌کنیم و با مسائل و دغدغه‌های مردم آشنایی داریم. سعی می‌کنیم آنها را در قصه شیرینی لحاظ کنیم. همین‌طور تلاش می‌کنیم هم با زنان، هم با مردان، هم با جوانان، هم با میانسالان و مسن‌ها، هم آنهايي که در مرکز هستند، هم آنها که در شهرستان‌ها هستند و... ارتباط برقرار کنيم. کلا یکی از وظایف اصلی تلویزیون این است که بتواند برنامه‌هایی برای مخاطب عام بسازد.

پژمان اعجاب‌انگيز

بازی گرفتن از یک فوتبالیست در مقابل دوربین چه سختي‌هايي دارد؟

پژمان آنقدر با هوش و بااستعداد بود که بازی گرفتنی احتیاج نداشت، خودش خوب بازی می‌کرد. پژمان واقعا اعجاب‌انگیز بود.

به هر حال بازيگر نبوده و اولين تجربه تصويري‌ او بوده است. خاطره بامزه‌اي از وي داريد يا اينكه كار عجيبي كرده باشد؟

پژمان اوايل كار فكر مي‌كرد هر وقت مي‌رسد بايد جلو دوربين برود. يك هفته‌اي طول كشيد تا با اين مسئله كنار بياد كه بقيه عوامل و گروه هم بايد كارهاي‌شان را انجام بدهند و بعد فيلمبرداري شروع خواهد شد.

«پژمان» یک کار طنز است؟

بله

پس چرا خیلی وقت‌ها ما واقعا برای پژمان ناراحت، متاسف یا غمگین می‌شویم؟

این کار طنز است ولی طنزی که چون بستر اجتماعی دارد زمان‌هايي، طنز تلخی می‌شود. این طنز دارد موقعیتي اجتماعی و انسانی را بررسی می‌کند؛ بنابراين هم لحظات خنده‌دار و مفرح و هم لحظات تلخ و دردناک دارد. هر ستاره‌ای ممکن است افول کند و مشکلاتی داشته باشد و اصلا قرار است مخاطب همین را ببیند كه هر آدمي ممكن است در بهترين موقعيت هم كارش به گره بخورد.

چه فرقی بین ستاره‌هاست که یکی افول می‌کند و یکی ماندگار می‌شود؟ این در حرفه شما هم هست یعنی مختص فوتبال نیست.

۲ مسئله وجود دارد؛ یکی اینکه بعضی‌ها مثل ناصر ملک مطیعی و فردین و... ستاره نبودند، سوپراستار بودند یعنی از ستاره‌های عادی مشهورتر بودند. من فکر می‌کنم اینها فراتر از زمان خودشان به یاد می‌مانند. از آن طرف پارامترهای دیگری هم دخیل است. مثلا ستاره‌اي بازیگری را خوب بازی می‌کند، بعضی ستاره‌ها شخصیتی فرای بازی‌شان داشتند، یکی به دليل یک فیلمش هرگز از ياد نمي رود، ديگري ژستي یا حرکتي به ياد ماندني دارد، یکی نگاهش، یکی صداش و خلاصه هر آدم به يادماندني به خاطر ويژگي و آني به ياد مي‌ماند.

با همه و همه و همه شوخی کردیم

کمی از تفاوت‌های این کار با کارهای سابق‌تان بگویید.

اینکه نقش اصلی ما را یک فوتبالیست بازی کرد و ما وارد دنیای فوتبال شدیم تنها تفاوت این کار با کارهای سابق بود. اگر نه ما مثل همه کارهای‌مان خانواده‌هایی در داستان داشتیم و پیرو آن روابط خانوادگی داشتیم و روابط شغلی و مسائل کاری را داشتیم حالا فوتبال به آن اضافه شده بود. این ويژگي از یک طرف امتیاز کارمان بود و از طرف ديگر می‌توانست به عاملی برای شکست ما تبدیل شود. فکر کنید وقتی این همه طرفدار عاشق فوتبال دارند كارمان را تعقیب‌ می‌کنند کافی بود یک اشتباه کنیم و کمی از خط درست خارج شویم تا همان چیزی که می‌توانست قدرت کارمان باشد به نقطه ضعف‌مان تبدیل شود. نکته دیگر کار ما این بود که شخصیت اصلی ما ساخته و پرداخته ذهن نویسنده‌های کار بود اما بازیگر اصلی ما یک فوتبالیست بود که با اسم واقعی خودش داشت بازی می‌کرد. همینطور دوستان این آدم که آدم‌های شناخته‌شده‌ای هستند می‌آیند و نقش‌هایی که خودشان نیستند را با اسم واقعی خودشان بازی می‌کنند مثل بهروز رهبری‌فر، آقای حمید درخشان عزیز، علی موسوی عزیز ، آقای ماهینی، آقای برهانی، آقای محمدی و... . این دوستان حاضر شدند از اسم خودشان مایه بگذارند و اجازه دادند نام‌شان پشتوانه این نقش‌ها باشد.

راز لباس‌های غیر رسمی سروش صحت

چطوری این همه آدم شناخته شده را راضی به این کار کردید؟

به ما اعتماد کردند و ما هم همه سعی کردیم از اعتمادشان سوءاستفاده نکنیم. ما با همه و همه و همه شوخی کردیم ولی تمام سعی‌مان را کردیم که به هیچ کس، هیچ کس و هیچ کس بی‌احترامی نکنیم.

شرط اول اينه، خوش بگذره

حال و هوای پشت صحنه چطور بود؟

ما با ترکیبی از آدم‌هایی که قبلا با هم کار كرده‌ايم و آدم‌های جدید کار کردیم. خیلی تجربه خوبی بود؛ به من که خیلی خوش گذشت.

یعنی یک کار دورهمی بود؟

همه کارهایی که ما می‌کنیم همین‌طوری است؛ هم کار می‌کنیم، هم لذت می‌بریم. اصلا شرط اول کارمان این است که خوش بگذرد.

تنبلم!

اگر قدرت این را داشتید چیزی را در دنیا تغییر بدهید چه چیزی را تغییر می‌دادید؟

عمر آدم‌ها را طولانی‌تر می‌کردم و کاری می‌کردم بیشتر به آنها خوش بگذرد.

از کدام شخصیت معاصر بدتان می‌آید؟

فکر می‌کنم همه ما نسبت به صدام حسین خیلی حس بدی داریم.

چیزی که به خاطرش نمی‌توانید خودتان را ببخشید، چیست؟

من آدمی هستم که وقت زیاد تلف کردم. مثلا یکسری چیزهایی مثل موسیقی یا یادگیری زبان‌های مختلف بوده که همیشه دوست داشتم اما سراغ‌شان نرفتم. حالا اینطور نیست که خیلی خودم را سرزنش کنم ولی كمي سخت است برای این تنبلی‌ها خودم را ببخشم.

خاطره‌ای که هیچ وقت نمی‌توانید فراموش کنید؟

من بیشتر خاطراتم یادم نرفته و خیلی از لحظه‌های زندگی‌ام همیشه در یادم هست. شاید برای همین وقتي است كه مي‌خواهم خاطره خاصی را بگویم، سختم است. تلخ‌ترین را می‌توانم بگویم، ولی شیرین‌ترین را نمی‌توانم.

تلخ‌ترین چه بوده؟

مرگ مادرم. مادرم در اثر سرطان از دنیا رفت.

باارزش‌ترین چیزی که به جز اموال‌تان دارید؟

دوستانم. من خانواده‌ام هم به عنوان دوست‌اند که برایم مهم هستند. یعنی ارزش خانواده‌ام هم به خاطر رفاقتی است که با هم داريم.

اگر قرار باشد فیلم زندگی‌تان را بسازند دوست دارید چه کسی از بازیگران سینمای ما نقش شما را بازی کند؟

(با خنده) دوست دارم پژمان نقش مرا بازی کند.

راز لباس‌های غیر رسمی سروش صحت

مهم‌ترین نقطه قوت‌تان؟

نمی‌دانم این را دیگران باید بگویند. بعضی از اطرافيان می‌گویند خوش‌اخلاقم، صبورم و دیر اعصبانی می‌شوم.

مهم‌ترین نقطه ضعف‌تان؟

تنبلی

کدام شخصیت معاصر در قید حیات است که بیشترین تاثیر را روی شما گذاشته است؟

راستش همه آدم‌هايي كه مي‌بينيم مستقيم يا غيرمستقيم روي ما تاثير گذاشته يا مي‌گذارند.

به خاطر چه چیز بیشتر از همه به پدر و مادرتان مدیون هستید؟

به خاطر همین که من را به دنیا آوردند.

سخت‌ترین کار برای شما جلوی دوربین چيست؟

خندیدن وقتی خنده‌ات نمی‌آید به خصوص وقتی مجبورم با صدای بلند بخندم خیلی برایم کار سختی است. اگر تکرار هم بشود دیگر بدتر.

هر چي رنگي تر، بهتر

شما را یک وقت‌هایی با کلاه می‌بینم و یک وقت‌هایی بی‌کلاه ماجرا چيست؟

وقتی موهایم کوتاه است کمتر کلاه می‌گذارم و وقتی موهایم بلند باشد بیشتر کلاه سرم می‌گذارم.

به ندرت شما را با لباس رسمي‌ ديده‌ايم حتي در مراسم‌ها. چرا؟

چون لباس رسمي ندارم.

به چه رنگ‌هايي براي لباس‌هاي‌تان بيشتر علاقه داريد؟

اصولا رنگ‌ها را دوست دارم؛ هر چه رنگي‌تر، بهتر.

اهل برند بازي هستيد؟

نه.

اهل خريد هستيد؟

خيلي.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج