انجمن مددکاری: فرزندکشی، فقر فرهنگی است
۱۰۰۲۰۴۱
۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۳
۴۴۰۶ 
رییس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران معتقد است، فشار روانی و اجتماعی ناشی از فقر فرهنگی از مهمترین دلایل بروز برخی آسیب‌های اجتماعی نظیر فرزندکشی به شمار می‌رود.

خبرگزاری ایرنا: رییس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران معتقد است، فشار روانی و اجتماعی ناشی از فقر فرهنگی از مهمترین دلایل بروز برخی آسیب‌های اجتماعی نظیر فرزندکشی به شمار می‌رود.

مصطفی اقلیما در خصوص علل اجتماعی بروز فرزندکشی در یک جامعه اظهار داشت: در واقع رشد آدمی در یک محیط اجتماعی با آموزش افکار، عقاید، هنجارها و ارزش‌های متعددی همراه می‌شود و بروز برخی اتفاقات که در تعارض با این عقاید و باورها است، سبب اقدام به ناهنجاری می‌شود.

اقلیما ادامه داد: به عنوان مثال فرار دختر در یک شهرستان به طور حتم با اعتقادات و ارزش‌های سنتی منطقه در تضاد و این مساله برای والدین با فشارهای اجتماعی همراه است.

رییس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران تصریح کرد: نگاه جامعه، اقوام و خویشاوندان، تفکرات خانواده و برخی عناصر فرهنگی از مهمترین فشارهای اجتماعی محسوب می‌شود.

این جامعه‌شناس با بیان اینکه در بطن هر فاجعه معلولی از علت‌ها نهفته است، گفت: به عنوان مثال عدم تحویل آنی یک دختر فراری به خانواده، بی‌تردید سبب کاهش هیجانات منفی همچون خشونت و پرخاشگری است و می‌تواند از بروز برخی از فجایع انسانی نظیر قتل پیشگیری کند.

وی افزود: بنابراین سیاست‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هر یک در بروز آسیب‌های اجتماعی یک جامعه اثرگذار است و قانون و مقررات نیز صرفا معین وقوع یک واقعه نیست.

‌ اقلیما تاکید کرد: فرار یک دختر هم گاه ناشی از عدم محبت والدین است؛ به عبارت دیگر این عامل هم می‌تواند به عنوان یکی از علت‌های آسیب اجتماعی (فرار و خشونت و قتل و...) مطرح شود. بنابراین آموزش پدر و مادر از دوران کودکی در رابطه با این مباحث نقش مهمی در جلوگیری از آسیب‌ها ایفا می‌کند.

وی همچنین فقر خانوادگی، اقتصادی، ازدواج‌های اجباری و شماری از ارزش‌های اجتماعی را از دیگر عوامل بروز این آسیب تاثیرگذار دانست و گفت، به منظور پیشگیری، زیرساخت‌ها (نظیر آموزش‌های دوران کودکی در هر خانواده) باید اصلاح شود.

انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
09:01 - 1399/03/15
دلیل اصلی بیکاری وفقرزیادتوکشورفقربیادعقل محرمحبت میره نصف بیشترایران بیکارن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
خسته نباشی با اون محر محبت اول یادبگیر چی بگی وچطور بنویسی بعدش اظهار نظر کن مشورت هم یادت نره
Iran, Islamic Republic of
09:57 - 1399/03/15
ملت دانا == بچه ها خوشبخت
Iran, Islamic Republic of
10:23 - 1399/03/15
شما چکاره اید پس؟؟
چرا برای رفع این فقر کاری انجام نمیدهید؟؟
نقش آموزش و پرورش چی شده ؟؟
Iran, Islamic Republic of
10:57 - 1399/03/15
مطمئنی فقر اقتصادی نیست؟
پاسخ ها
بدون نام
Netherlands
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
۹۹درصدش فقراقتصادیه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج