مقصر بازگشت کرونا کیست؛ مردم بی‌خیال یا دولت سهل‌انگار؟
۱۰۰۲۴۶۱
۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۹
۱۰۳۳۷ 
با وجود همه هشدارها و نگرانی‌ها به نظر می‌رسد موج دوم کرونا در ایران از راه رسیده و در روزهای اخیر با بیشترین تعداد روزانه مبتلایان از ابتدای این بحران تاکنون مواجهیم.

برترین‌ها: با وجود همه هشدارها و نگرانی‌ها به نظر می‌رسد موج دوم کرونا در ایران از راه رسیده و در روزهای اخیر با بیشترین تعداد روزانه مبتلایان از ابتدای این بحران تاکنون مواجهیم. اگرچه از همان زمان آغاز همه‌گیری کرونا مسئولان بهداشتی کشور از امکان بازگشت و پیک‌های مجدد کرونا می‌گفتند و آلارم می دادند و حتی چند باری از خرداد ماه به عنوان زمان احتمالی موج دوم صحبت شد، اما آنچه با آن مواجهیم، اتفاق ناگواری است که پیشگیری از آن ناممکن نبود. مهمترین دلیل این ادعا هم این که در هفته‌های اخیر آمارهای ابتلا به کرونا در همه کشورها، جز استثنائاتی مثل برزیل که اساسا به محدودیت‌ها تن نداده، فروکش کرده. این که چرا ایران باز هم با بازگشت موج مبتلایان باید تبدیل به یکی از کانون‌های مورد توجه جهانی کرونا شود، موضوعی است که حتی اگر در داخل کشور بدیهی باشد مطمئنا با واکنش-های بین‌المللی مواجه خواهد بود.

مقصر بازگشت کرونا کیست؛ مردم بی‌خیال یا دولت سهل انگار؟
شرح عکس: نمودارهای چگونگی ابتلا به کرونا در کشهورهای مختلف و کل جهان یک واقعت را نشان می‌دهد: آمار کرونا در ایران عجیب و با بقیه دنیا متفاوت است!

اما با وجود همه پیش‌بینی‌ها چگونه این اتفاق رخ داده است. شاید در این زمینه چند عامل بیش از همه تاثیرگذار بوده. دکتر نمکی وزیر بهداشت سیزدهم خرداد در حاشیه برنامه کشوری شدن طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت»، با ذکر این که «با روالی که می‌بینیم دقیقه 90 از گوشه‌های زمین گل خواهیم خورد» گفت:« متاسفانه دو اتفاق بد در حال وقوع است؛ یکی اینکه مردم فکر می‌کنند که کرونا تمام شده است. این یک پیام منفی هم دارد و آن اینکه مردم نمی‌دانند که کرونا می‌تواند به همین راحتی بازگردد. متاسفانه برخی مسوولان هم تصور کرده‌اند که کرونا تمام‌شده و همواره به من فشار می‌آورند که اینجا و آنجا را باز کنیم. آقایی از فلان ستاد یا فلان وزارتخانه باورشان شده که همه چیز عادی‌ است، همه جا را راه‌بیندازیم. فلان لیگ را راه بیندازیم و...؛ اینطور نیست، کرونا نه‌تنها تمام نشده، بلکه هر لحظه ممکن است دچار پیک خطرناک شویم.»

با این حساب مهمترین دلایل بازگشت موج کرونا را می‌توان اینگونه بیان کرد:

مقصر بازگشت کرونا کیست؛ مردم بی‌خیال یا دولت سهل انگار؟
یک- مردم نسبت به کرونا سر شده‌اند. خسته شده‌اند و مراقبت‌ها را کنار گذاشته‌اند. توضیح این واقعیت هم احتمالا نیاز به آمار و شواهد ندارد. با یک نگاه به اوضاع خیابان‌ها و شهرهای کشور می‌بینید که رفتار مردم شبیه جامعه‌ای نیست که با یک بیماری کشنده و اپیدمیک مواجه است. سفرهای میلیونی که در روزهای نیمه خرداد اتفاق افتاد گواهی می‌داد که برای مردم خطر کرونا بی‌اهمیت شده است. بسیاری از ایرانی‌ها که از آغاز مواجهه با بیماری هم موضوع را جدی نمی‌گرفتند و آن را تبلیغات حکومت می‌دانستند حالا بدون نیاز به زدن ماسک و رعایت فاصله‌گیری در بازار و خیابان آمد و شد می‌کنند، به کارهایشان می‌رسند، به سفر می‌روند و در شلوغ‌ترین اماکن در کنار هم تردد می‌کنند.

مقصر بازگشت کرونا کیست؛ مردم بی‌خیال یا دولت سهل انگار؟

دو- دولت و نهادهای مقابله با کرونا، رفتاری کم و بیش مشابه مردم دارند. با باز شدن همه اماکن و برداشته شدن محدودیت‌ها در واقع این سیگنال به مردم داده شد که اوضاع عادی است و خطر رفع شده است. وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا در هفته‌های اخیر جز دادن هشدار و بالا بردن ابراز نگرانی‌ها، هیچ تلاشی برای کنترل بیماری و ممانعت از بازگشت موج دوم نکرده‌اند.

منتقدان می‌گویند دولت زیر فشار مراکز مختلف برای باز کردن اماکن مذهبی و اقتصادی ناچار به عقب‌نشینی شده است. اما نتیجه این شده که حالا روحانی می‌گوید:« اخطارها و هشدارهای مسئولین در خصوص اوج‌گیری مجدد بیماری در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌ها و فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی، باید از سوی مردم و کسب و کارها به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

مردم شریف ایران باید بدانند چنانچه در هر بخشی از کشور این هشدارها جدی گرفته نشود و خدای ناکرده شیوع بیماری دوباره اوج بگیرد، مسئولین ناگزیر از بازگرداندن محدودیت‌ها خواهند بود.» اما همین؟ در حالی که زحمات شبانه‌روزی کادر پزشکی و ایجاد محدودیت‌ها روند رو به رشد بیماری را کنترل کرده بود، همه موانع را برداشتیم تا حالا دوباره از برگرداندن محدودیت‌ها بگوییم؟ اینجا چند سوال جدی مطرح است.

1- نمی‌شد برداشتن محدودیت‌ها و بازگشت به شرایط عادی کمی به تاخیر بیفتد تا ایران هم مثل کشورهای اروپایی سطح بیماری را به حداقل برساند و با ازدحام بیماران موج مجدد مواجه نباشد؟ حتی اگر ملاحظات اقتصادی و معیشتی کشور و مردم را جدی بدانیم، نمی‌شد پروتکل‌ها جدی‌تر گرفته می‌شدند، استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی با شدت بیشتری اجرا می‌شد و همه چیز را ناگهان رها نمی‌کردیم؟

2- حتی اگر لزوم باز شدن بازارها را بپذیریم، بسیاری از اماکن پررفت و آمد را می‌شد همچنان بسته نگه داشت. در حالی که در مساجد و اماکن متبرکه برای هفته‌ها بسته بود و همکاری لازم از طرف متولیان صورت گرفته بود، نمی‌شد توجیه لازم انجام شود و اجتماعات دوباره شکل نگیرند و اجازه داده شود روند کاهشی به نقطه مطلوب برسد. امکان این نبود که برای مثال در روزهای تعطیلات اخیر جاده‌ها بسته بماند و استان‌های بیماری‌خیز مسافرپذیر مثل گیلان و مازندران و قم و خوزستان و خراسان‌رضوی ناگهان با انبوه جمعیت مواجه نشوند؟

3- در حالی که ایران به عنوان یکی از مراکز شیوع بیماری در جهان مطرح است و متهم به سهل‌انگاری در برخورد با نمونه‌های اولیه شده، جالب است که دوباره به مرکز توجه جهانی بدل شویم؟ که همه زحمات بر باد رود و با عجله و بی‌مبالاتی دولت و بی‌خیالی شهروندان، بار دیگر همه چیز را از نو آغاز کنیم؟

برچسب ها:
انتشار یافته: 120
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:22 - 1399/03/16
بیشتر دولت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
بالاسر بلانسبت یک عده احمق که به بقیه ضرر میرسونند و مسافرت میرن باید زور حاکم باشه و اجازه خروج خودروها داده نمیشد
یک ایرانی (کاربر قدیمی )
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
دولت جادههارو می بست . مردم با پورتکل سر کار میرفتن . محدودیتها رو برنمیداشت . هر دو مقصر مردم بیفکر . دولت هم از خدا خواسته . هر چه کمتر بهتر ‌
ایرانم سرافراز
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
هر دو دولت قرنطینه نکرد مردم هم رعایت نکردن ...باور کنید خیلیها اصلا باور ندارن ویروس کرونا هست
عباس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
علیرغه همه کاستی ها در عملکرد دولت باید پذیرفت که دولت در خیلی موارد قدرت کافی برای اعمال محدودیت ها نداره و نهادهای تصمیم گیر و کانونهای قدرت جاهای دیگه هستند که با فشار به دولت اون رو مجبور به انجام برخی کارها میکنه چون در نهایت میدونند همه کاسه کوزه ها سر دولت شکسته میشه و اسمی از اونها نخواهد اومد کمی هم منصف باشیم
******* shanjani ******
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
... مقصر بازگشت .کرونا .. فقط دولت است.برای کشتار مردم . و سپس به غنیمت گرفتن .یارانه مردم . به نفع خودش !!
بهنام
United States
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
متاسفانه افرادی که رعایت میکنند هم به اتش بقیه خواهند سوخت و این حکایت دردناکی است از جامعه ما که انگار فرمان این مملکت کاملا در اختیار نادانان است و بقیه کنترلی روی سرنوشت و زندگی خود ندارند، جالب است من با هزار مشکل اقامتی را در یک کشور دیگر اخذ کردم ولی بدلیل همین رفتارهای جاهلانه اقامت من تمدید نشد و این فرصت را نیز به لطف کسانی که طی سالها در ان کشور دزدی و کلاهبرداری کردند و نام ایران را خراب کردند و همینک بدون رعایت اصول بهداشتی همچنان اجازه ورود به سیاری کشورها را ندارند، از دست دادم ، نمیدونم به کجا باید سرگذاشت و چگونه میتوان از این مملکت خراب گریخت . و زندگی خود
بسیجی ولایت
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
دولت محترم باید همه اماکن را تعطل کند
Ali
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
عباس راست میگه احسنت
ر ی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
هر دو
بدون نام
-
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
عباس همینطوره
محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
دولت از سمت دولت در سایه تحت فشاره
بدون نام
Germany
۰۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
اونایی که با امار تلفات آمریکا در دو ماه قبل با دمبشون گردو میشکشتند الان کدوم گوری هستند ..اونایی که با تظاهرات سیاهان آمریکا تلویزیون را تسخیر کردند الان کجایند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
شما که میگی برای گرفتن یارانه شان،آیا اینهایی که
دراثرکرونا به رحمت خدا رفتن و اکثرا بیمه هستن و خانواده های اینها حقوق تأمین اجتماعی رو دریافت خواهند کرد از این به بعد ،باوجودیکه شاید هنوز سالها باید حق بیمه پرداخت میکردندShanjaniکاربر
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
فقط دولت بی عرضه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
مردم ....فاصله گذاری رو رعایت نمی کنند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
دولت که نگفت برید مسافرت نادانها.دولت که نگفت ماسک نزنید و توی هم بلولید.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
عباس جان شما خبرای مربوط به دستوراترعیس ج را دنبال کن ــ خبرها رو دنبال کن
Iran, Islamic Republic of
20:24 - 1399/03/16
اولا ایندفعه اگر نظر بنده رو اوکی نکردی برترینها رو بعد از چند سال از روی گوشی حذف میکنم ... دوم اینکه هم دولت مقصر وضع موجود هم بعضی از ما مردم.
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
مقصر دولت است .چون با عادی سازی شرایط باعث میشن مردم بی خیال وضعیت بشن.دولت به مردم هیچ کمکی نکرد و تنها یک میلیون وام داد.خیلیها بدبخت بودن بیچاره تر شدن.صدا و سیما هم که همش بدبختی کشورای دیگه دو نسون میده و اینکه شرایط کرونا توی کشورای دیگه خرابه و ایران ....
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
الان دولت با اجازه دادن بازشدن همه جا این شک رو ایجاد کرده که همه چیز تموم شده
مهدکودک پسر من باز شده مربی میگه اگر خبری بود دولت اجازه بازگشایی نمیداد!!! پولمون رو پس نمیده، تازه میگه بچه هاتون رو بیارین وگرنه همین پولتون هم سوخت میشه
Iran, Islamic Republic of
20:26 - 1399/03/16
لعنت به این دولت که با جان مردم اینطوری بازی میکند اماکن مذهبی چرا باید باز شود حالا یکدجا کسب کار مردم است از اجبار باز شود ولی اماکن مذهبی چرا
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
والله مردم بیشتر از این که به مساجد برند سر از شمال و پارک ها سر در آوردند
اونایی که مسجد می رند رعایت می کنند کسی نمیره تو مساجد تا اون جا که نماز جماعت برگزار نمیشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
دولت هیچ کارست
بدون نام
United Kingdom
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
به شما هیچ ربطی نداره پولدارم بدنمم اوکیه اصلا لاکچری بازیه ماها نمیگیریم شماها به فکر سیستم ایمنی بدنه ضعیفتون باشین
مرگ بر کفار
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
اماکن تفریحی و تجاری چرا باز شد
Iran, Islamic Republic of
20:28 - 1399/03/16
خدایی هر دو مردم بی خیال دولت بی اختیار وبی تدبیر
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
به شما هیچ ربطی نداره پولدارم بدنمم اوکیه اصلا لاکچری بازیه ماها نمیگیریم شماها به فکر سیستم ایمنی بدنه ضعیفتون باشین
Iran, Islamic Republic of
20:33 - 1399/03/16
هر دو ولی مردم فرهنگ ندارن وگرنه انگلیس و امریکا و اروپا و اسیا هم قرنطینه رو برداشتن الان هیج جای دنیا قرنطینه نیست همه جا ور داشتن ولی کدوم کشور ملتش رفتن مسافرت
Denmark
20:33 - 1399/03/16
از فردا طرح ترافیک اجرا میشه...مترو و اتوبوسها وحشتناک شلوغ میشه...مهمترین علت موج دوم کرونا تصمیمات دولت است..برای دوزار درآمد بیشتر طرح ترافیک اجرا میشه...جان مردم برای حکومت اهمیت نداره...اگه مردم بد هستن... دولت!!!تو خوب باش
Iran, Islamic Republic of
20:35 - 1399/03/16
اول حاکمیت دوم مردم.
پاسخ ها
بدون نام
United States
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
حاکمیتو مردم میسازه اولو اخر مردم هستن پس
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
والا سمت ما ک مردم قربونشون برهدولت
خیلی خوب رعایت کردن طفلیا
بعنوان کسی ک در جامعه کمی رفت وآمد دارم واقعا دسشونو میبوسم
Iran, Islamic Republic of
20:38 - 1399/03/16
ایرانی جماعت از قدیم این عادت بد رو داشته و خواهخد داشت
تا یه بلایی سرمون نیاد کاری رو انجام نمیدیم
همیشه دنبال درمان بودیم تا پیشگیری
پاسخ ها
منوچهر
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
هردو دولت ومردم بیخیال از ماست که برماست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
بعضی از مردم مقصرند که حرف گوش نمی دهند ومسئولینی که در بعضی از شهر ها به دولت فشار می آورند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
دولت از خود اختیاری ندارد وتحت فشارست ودوم مردم هم نسبت به این مسئله بی تفاوت شده اند وقتی که می بینند خیلی از مسوولین خودشان رعایت نمی کنند مردم هم بی خیال میشن
بچه‌ نظام‌ اباد‌ تهران
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
مقصر‌ صدر‌ صد‌ دولت‌ است‌ چون‌ خیلی‌ زود‌ قرنطینه‌ رو‌ برداشت‌ الانم‌ اگر‌ قرنطینه‌ نشه‌ مخصوصا‌ تهران‌ دوباره‌ کلی‌ فوتی‌ میدیم
Iran, Islamic Republic of
20:38 - 1399/03/16
بابا مردم هم خودمون داریم میبینیم که بیشعورن و رعایت نمیکنن اصلا خیلی ها متاسفانه و بدون ماسک و ... دارن میچرخن حالا کاش فقط خودشون مریض میشدن بدتر یکی چند نفر دیگه رو هم آلوده میکنن کاش مقررات سختگیرانه ای برای رعایت موارد بهداشتی اجرا میشد وسایل بهداشتی با قیمت مناسب و برای اونهایی که توانایی خرید ندارن رایگان داده میشد بعد در صورت عدم رعایت جریمه میکردن
Iran, Islamic Republic of
20:38 - 1399/03/16
دولت که به فکر منافع خودشه چکار به مردم داره ؟؟؟ وقتی مردم مثل بچه ۱ ساله گول میخورن بیشتر از این انتظاری نیست ازشون
Iran, Islamic Republic of
20:39 - 1399/03/16
علت متفاوت بودن نمودار به دلیل امار کاملا غلط در اسفند و فروردین بود که تعداد مبتلا و فوتی هابسیار بیشتر از امار رسمی بود
مردم ایران هم که پراید سوار میشن روزی 70 نفر فوتی رقمی محسوب نمیشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
دقیقا
Iran, Islamic Republic of
20:39 - 1399/03/16
همه ی خودمون می دونیم.این دولت بی مسئولیت تره هم برای ملت خرد نمی کنه.یعنی یه جورایی دارن زمان رو می گذرونن.چرا ما به فکر خودمون و هم وطنامون نیستیم.یکسال مسافرت نریم چیزی ازمون کم میشه.؟چرا اینقدر سنگدل و بی رحم شدیم.به فکر پرستارا باشیم.به فکر بزرگترا و خواهر و برادرایی که بیماری زمینه ای دارند باشیم.چرا مثل کبک سرمون رو زیر برف کردیم و هیچی رو نمی بینیم‌.دولت بی عرضست.خودمون به هم کمک کنیم
Iran, Islamic Republic of
20:39 - 1399/03/16
مردمی که چیزی برای از دست دادن ندارن و مسئولین نالایق
Iran, Islamic Republic of
20:40 - 1399/03/16
خدا رحم کنه به کادر درمان و خدمات بیمارستان ها.
Iran, Islamic Republic of
20:40 - 1399/03/16
وقتی پاساژها و مراکز بزرگ خرید و مساجد و زیارتگاهها رو بدون هیچ برنامه ای باز میکنن وقتی هیچ کنترلی بر روی هیچ فعالیتی نیست و وقتی مردم دارای فقر فرهنگی هستن نتیجه میشه اوج دوم کرونا و به مراتب با تعداد کشته های بیشتر به دلیل فرسودگی و خستگی کادر درمان
Iran, Islamic Republic of
20:41 - 1399/03/16
هر دو ولی خب جمعیت کثیری از مردم عام هستند و نمی توانند تصمیم درستی بگیرند اینجا بود که باید دولت از جدیت استفاده میکرد که متاسفانه نکرد .
Iran, Islamic Republic of
20:41 - 1399/03/16
دولت که جای خودش ولی مردم کوچکترین کاری برای این وی روس لعنتی انجام ندادن گاهی به روز ماسکی قرنطینه ای کردند دلشون برای هموطنان که در بیمارستانها دلشون برای کودکانی یتیم شدند البته خیلی ها هم مرات کردند شاید امتحان باشد برای همه
Iran, Islamic Republic of
20:41 - 1399/03/16
کرونا مگه رفته بود کسی باعث اومدنش دوبارش باشه وسط کار همه محدودیتهارو برداشتن
Iran, Islamic Republic of
20:42 - 1399/03/16
مسولین نباید اجازه باز گشایی می دادند باید هزینه زندگی مردم رو می دادند مردم بشینم تو خونه ولی ای دریغ
United States
20:47 - 1399/03/16
ماشاالله مردم بی خیال گربه بابا مردم مقصرند بخدا بیایید ببینید همدان انگار نه انگار تازه دیروز درمسجد فاتحه هم بود دیگه دولت بدبخت چکار کنه گنجنامه و عباس آباد همدان چه خبره تا ببینید شمال را
Iran, Islamic Republic of
20:55 - 1399/03/16
تقصیر دولته بی خود گردن مردم نندازین
Iran, Islamic Republic of
21:03 - 1399/03/16
معلومه هیچی از سیاست و اقتصاد و ... نمی دونید که برای کم کردن محبوبیت دولت میگید دولت سهل انگار
Iran, Islamic Republic of
21:05 - 1399/03/16
دولت حسن کلید ساز توپ رو انداخت تو زمین مردم...یعنی ما که میگیم بشینید خونه ولی مردم گوش نمیکنن...
Iran, Islamic Republic of
21:10 - 1399/03/16
بیخیالی مردم در رفتن به اماکن مقدسه،مساجد،رفتن بدون ماسک در مترو و اتوبوس،قرنطینه نکردن قم و شهرهای دارای وضیعت قرمز
Iran, Islamic Republic of
21:12 - 1399/03/16
اول دولت که وضعیت رو عادی کرد, حالا خودش یا بالاجبار یه خاطر فشار یک سری ..
و در نهایت مردمی که به چشمشون اعتماد دارن و چون دیدن همه جا باز شده یعنی عادی شده. من به ناچار برای عرض تسلیت جایی حاضر شدم برای نیمساعت تمام حضار بدون ماسک و دستکش و تنها بنده با ماسک و دستکش بودم به قدری نگاهها یه جوری بود و آدم احساس می کرد من اشتباه کردم ماسک زدم و در نهایت مجبور شدم ماسک و دستکشم رو البته با رعایت بهداشت بردارم.
Iran, Islamic Republic of
21:16 - 1399/03/16
در درجه اول دولت
با روندی که دولت در پیش گرفت عملا باعث شد مردم هم فکر کنن همه چی تموم شد
همین الان از یک طرف حرف از پیک دوم میزنن از یک طرف دنبال باز کردن سینما هستن
Iran, Islamic Republic of
21:22 - 1399/03/16
عزیزان که لطف کردن پیام گذاشتن و دوستان خوب برترین ها
همیشه یادتون باشه ملت و دولت ایینه همدیگرند
امکان نداره ما ملتی خوب باشیم دولت و رهبر و غیره بد
همه مثل همیم
از قرنها پیش هم همینطور بودیم و هستیم و خواهیم بود تا زمانیکه ما منتظریم یکی بیاد درست کنه وضع همینه
عزیزانی که منتظرن برادرانه میگم از این کشور برید چون امکان اصلاح وجود نداره مگر چکمه رضاشاهی
از خانواده خودتون شروع کنید اونهایی که حرف میزنن عمل کمتر دارن بقیه هم خنثی و بادی به هر جهت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
احسنت و احسنت و احسنت
من سالها است دانشگاه تدریس می کنم
خودم دانشگاه شریف درس خوندم و همواره میتونستم از ایران برم ولی . خوب اینجا رو دوست دارم
همیشه سر کلاسهام میگم اگر معتقدید لایق بهتر از این هستید از خودتون شروع کنید
فقط وقتی وضعمون بهتر میشه که اکثریت جامعه به این نتیجه برسن که
باید شهروندان بهتری باشند
Iran, Islamic Republic of
21:26 - 1399/03/16
ملت و دولت..دیگه وقتی دولت بیخیاله جون ملته ...ملت هم بخیال جون خودشونو خانوادش میشه و میره سفر !!!هر دو برابرن
Iran, Islamic Republic of
21:34 - 1399/03/16
صد درصد دولت،مردم درگیر و گرفتارن،دغدغه مالی دارن،مردم و تطمیع کنید،همه میمونن تو خونه شون
Iran, Islamic Republic of
21:36 - 1399/03/16
خیلی واضح بود که‌وقتی دولت از دستاورد خودش در زمینه مهار کرونا تعریف و‌تمجید میکنه‌ مردم دیگه‌کرونارو جدی نمیگیرند.
Iran, Islamic Republic of
21:41 - 1399/03/16
خوب معلومه مردم مسولین بهداشت که واقعآ خوب بودن مردم بیخیال کرونا شدن
Iran, Islamic Republic of
21:42 - 1399/03/16
دولت مقصر هست ولی مردم خیلی مقصر هستند اصلا رعایت نمیکنن
تو شمال ما نه بومی ها رعایت میکنند نه مسافران همه کنار خیابان و ساحل و جنگل چادر زدند و یه وضع افتضاحه
Iran, Islamic Republic of
21:51 - 1399/03/16
با درود کمی واقع بینانه نگاه کنیم دولت به هیچ عنوان عزمی برای این کار یعنی کنترل ویروس نداشت چون اصولا این دولت بی برنامه است اعتقاد دارم که کلا نظام دغدغه هایی دارد که برایش این ویروس مهم نبود چون فکر حفظ نظام به هر صورت در هر جامعه ای عاقبتش همین است بنا براین دولت بی فکر چون تمایلی نداشت با عادی جلوه دادن اوضاع این وضعیت را بوجود اورد خوب فکر کنید که این نظام در قبال مردم چه هدفی را دنبال میکند بنا براین درودی دیگر به کرونا
Iran, Islamic Republic of
22:11 - 1399/03/16
چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است دولت سهل انگار
Iran, Islamic Republic of
22:13 - 1399/03/16
مردم مقصرنبستند،مسولین تکلیفشان با خودشان روشن نیست ،چطور می شود دریک محله تمام صنوف بازباشد بعد قهوه‌خانه تعطیل است ،تجمع ،تجمع است، تجمع در مسجد باشد یا قهوه خانه باشد هردوجا مردم نفس می کشند،اینجاست که با بی تدبیری همه چیز را بهم می ریزند ،البته مسولان.
Iran, Islamic Republic of
22:32 - 1399/03/16
این دولت به درد همین ملت میخوره، در و تخته به هم جور شده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
تصحیح میکنم دولت نه حکومت
دقیقا درسته نظرتون
Iran, Islamic Republic of
22:37 - 1399/03/16
نقش حاکمیت و مسئولیت های آن در قبال جامعه با تمام ابزارهای کنترل وقوانینی که در اختیا دارد؛ بدون تردید بسیار بیشتر از مردم است!!!
بیچاره کارمندان بخش دولتی که مستعمره همچین دولت بی مسئولیتی هستند !!!
به عبارتی دولت برای بی مسئولیتی خود دنبال شریک جرم میگردد و چه مجرمی بی پناه تر از مردم
Iran, Islamic Republic of
22:47 - 1399/03/16
هنوز متوجه نشدید ایرانی باید زور بالا سرش باشه.شما جاده ها باز گذاشتید مشاغل پر خطر و بازارها بدون هیچ کنترلی فعالن.چطور فکر میکنید مردم رعایت میکنن؟
Iran, Islamic Republic of
22:48 - 1399/03/16
ما همه
باید جدی بگیریم. اینج هم دولت مردان هم خود ملت کمتر رعايت میکنن
Iran, Islamic Republic of
22:56 - 1399/03/16
دولت برای اینکه به شهروندانش کمک مالی نکنه ، محدودیتها را برداشت و فکر کرد مردم گرسنه به فاصله گذاریها ادامه خواهند داد . قرنطینه هزینه دارد و دولت نمیخواهد پول مردم را برای مردم خرج کند تازه ماسک ۵ هزار تومانی را ۱۵ هزار تومان قیمت گذاشته تا یک درآمدی هم داشته باشد.
Iran, Islamic Republic of
23:06 - 1399/03/16
ببین دنبالدمقصر نگرد خودت مقصری اولا که صریح وشفاف نیستی ما مقصریم که رعایت نکردیم دولت مقصره که همش شعار داد و حتی یک ماسک هم به ملت نداد پس همه مقصریم...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
مقصر اصلی دولت است که سفر ها را آزاد وهمه جا ده ها وزیارتگا هارا باز کرد
Iran, Islamic Republic of
23:12 - 1399/03/16
خیلی از افراد از طولانی شدن این شرایط خسته شده اند و هنوز هم معلوم نیست تا کی ادامه دارد،بی خیال کرونا شده اند. اما اگر دولت در برداشتن محدودیتها و اعمال آنها سهل انگاری و عجله نمی کرد، قطعا شرایط بهتری داشتیم.
Iran, Islamic Republic of
23:13 - 1399/03/16
مقصر اصلی فقط و فقط ملت هستن که فقط و فقط مینالند از بی پولی بعد میرن مسافرت پول خرج میکنن
Iran, Islamic Republic of
23:23 - 1399/03/16
همین رحلت امام باید راه ها بسته میشد ..نباید مساجد وزیاریتگاه ها باز میشد نباید رودخانه ها باز میشد این سه روز طرح میزاشتند زحمات کادر پزشکی به حدر رف
Iran, Islamic Republic of
23:31 - 1399/03/16
تمام بدبختی وشیوع بیماری فقط بهاطر این جماعت تهرانی خودخواه وازخدابیخبراست که فقط منتظردوروز تعطیلی اند بپرند برن شمال دنبال ولگردی وعیاشی والا باتوجه به شیوع کرونا درقم اگر دولت قم وتهران را قرنطیه میکرد اینجوری درکل کشور شیوع پیدا نمیکرد درهمون اوج شیوع تهرانیهلی عیاش شمال کشور را محاصره کرده بودند وحتی کار بدرگیری کشید ومردم بیچاره شمال هم تاوان بی خیالی تهرانیها را دادند انشاله یک زلزله ای بیاد تهران وکار این جماعت عیاش وخوش گزرانی را که باپولهای باداورده اختلاس رانت وووووو دنبال عیش ونوشند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
چه عقده ای داری مطمئن باش این عقده قبل دیدن خرابی تهران تو رو میکشه
خخخخخ
Iran, Islamic Republic of
00:14 - 1399/03/17
بیرون رفتن یک طرف قضیس اکثریت مردم حتی تو بیرونم ماسک و دستکش نمی زنن
پاسخ ها
م م
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
چراپاسخ های من دربرترینها ثبت نمی شود
Iran, Islamic Republic of
00:31 - 1399/03/17
هر مقصر هستند دولت روز اول اگر دوهقته قرنطینه می کردن این اتفاق نمی افتد ومردم هم بخیال شدن می رود مسافرت گوش شنوا ندارند هر چند می گویند وضعیت دارد خراب می شود گوش به حرف نمی دهند بخاطر همین هم دارد بدتر می شود
Iran, Islamic Republic of
00:36 - 1399/03/17
گنه کرد در بلخ آهنگری،،به شوشتر زدند گردن مسگری
Iran, Islamic Republic of
01:03 - 1399/03/17
مقصر هر کی هست بخدا یه عده بیگناه دارن این وسط داغون میشن من بچه ام حالشبده جرات ندارم ببرمش دکتر از ترس اینکه الوده بشه اخه چرا به فکر خودمون نیستیم چرا کمک نمیکنیم زودتر تمام بشه ابن بیماری لعنتی
Iran, Islamic Republic of
01:45 - 1399/03/17
اگرشهرهایی که وضعیت سفیدوشهری که وضعیتش قرمزاست بایدموقع تعطیلات راههای شهری که وضع خوبی نداره بسته شوداصل دوای دردقرنطینه است .
Iran, Islamic Republic of
01:56 - 1399/03/17
دولت .
وقتی میتونه اعتراض ابان ماه با سرکوب مردم جمع کنه البته چون ب مصلحت دولت بود .
پس میتونه ی عده دیوانه جمع کنه
Iran, Islamic Republic of
03:07 - 1399/03/17
تقصیر روحانی هست که دستور بازگشایی همه جا رو صادر کرد
Iran, Islamic Republic of
03:13 - 1399/03/17
وقتی روحانی دستور بازگشایی همه جا رو صادرکرد مردم هم فک کردن دیگه خطر رفع شده..روحانی اگه جون مردم براش ارزش داشت قرنطینه رو ادامه میدادوماهی یه میلیون هم می ریخت تو حساب افراد یارانه بگیر که دغدغه اقتصادی نداشته باشن ومیزاشت تا آمار کرنا درتمام استانها به صفر برسیدبعد میگفت علی برکت الله..بفرمائید بیرون
Iran, Islamic Republic of
05:29 - 1399/03/17
ای اقا مردم مقصرند خودشان راعایت نمیکنند میگی دولت مگه ماها بابد دولت زور روی سرمان بزاره تا ادم بشیم عجب شماها مردم خوبی هستی اصلافکر کن دولت نیست خودت چکار میکنی اینو بگو
Iran, Islamic Republic of
05:56 - 1399/03/17
نود درصد هرمزگان به کرونای خوش خیم مبتلا هستند.
Iran, Islamic Republic of
06:39 - 1399/03/17
فقط دولت حسن کلید ساز بی پول به ظاهر
Iran, Islamic Republic of
08:12 - 1399/03/17
از ماس که بر ماس.
هر ملتی خودش سرنوشتشو تعیین میکنه.....
Iran, Islamic Republic of
08:25 - 1399/03/17
بعضی بدون توجه به کرونا مراسم عروسی میگرن توی خونه یا تالارها با جمعیت زیلد
Iran, Islamic Republic of
08:37 - 1399/03/17
ماهمه مقصریم مردم باید خودشان برای خود دل بسوزانند و لاغیر
Iran, Islamic Republic of
21:55 - 1399/03/18
ملت که چیزی دیگه براشون نمونده که از دست بدن بیخیال همه چی شدن
Iran, Islamic Republic of
02:41 - 1399/03/20
مقصراولی وثانی وثالثی مسولین هستندومرتبه بعدی اقلیت جهالت ورزوسهل انگار!استدلالش بحواله رفتارهاوتصمیمات ستادمرکزی کرونا.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج