جزئیات دخل و خرج خانوار‌های ایرانی
۱۰۰۸۴۴۹
۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
۳۸۶۶ 
اوضاع درآمد و هزینه خانوارهای شهری از این حکایت دارد که با متوسط درآمد ۵۴ میلیونی در سال، میزان درآمد آنها حدود شش میلیونی بیش از هزینه‌هایشان است.

خبرگزاری ایسنا: اوضاع درآمد و هزینه خانوارهای شهری از این حکایت دارد که با متوسط درآمد ۵۴ میلیونی در سال، میزان درآمد آنها حدود شش میلیونی بیش از هزینه‌هایشان است.

 طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار، برای بررسی متوسط هزینه‌ها و درآمد یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی در سطح کشور و استان‌ها است، بر این اساس مرکز آمار در سال ١٣٩٨ حدود ۱۹ هزار و ۸۹۸ خانوار نمونه در نقاط شهری و ۱۸ هزار و ۴۳۰ خانوار نمونه در نقاط روستایی کشور را مورد بررسی قرار داده است.

اما نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که متوسط هزینه‌ کل خالص سالانه‌ یک خانوار شهری ۴۷ میلیون و ۴۳۷ هزارتومان بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل(۱۳۹۷) ٢٠.٦ درصد افزایش نشان می‌دهد. از هزینه‌ کل سالانه‌ خانوار شهری۱۱ میلیون و ۷۵۲ هزار تومان با سهم ٢٤.٨ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ۳۵ میلیون و ۶۸۵ هزار تومان با سهم ٧٥.٢ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است.

در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم با ٢٢.٠ درصد به هزینه‌ گوشت و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با ۴۸ درصد مربوط به هزینه مسکن، سوخت و روشنایی اختصاص دارد.

درآمد بیشتر از هزینه

اما متوسط درآمد اظهار شده‌ سالانه‌ یک خانوار شهری ۵۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به سال قبل، ٢٤.٤ درصد افزایش داشته است. بر این اساس در سال ١٣٩٨ رشد متوسط درآمد سالانه خانوارهای شهری بیشتر از رشد متوسط هزینه کل سالانه بوده است.

وضعیت منابع درآمد خانوارهای شهری نشان می ­دهد که ٣٢.٥ درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ١٦.١ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و ٥١.٤ درصد از محل درامدهای متفرقه خانوار تامین شده است.

اوضاع دخل و خرج در خانوار روستایی

بررسی وضعیت هزینه و درآمد خانوارهای روستایی در سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که متوسط هزینه‌ کل خالص سالانه‌ یک خانوار روستایی ۲۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده است که نسبت به سال قبل ٢١.٧ درصد افزایش دارد. از هزینه‌ کل سالانه‌ خانوار روستایی ۱۰ میلیون و ۲۶۶ هزار تومان با سهم ٣٩.٣ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ۱۵ میلیون و ۸۳۴ هزار تومان با سهم ٦٠.٧ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است.

این در حالی است که در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم مربوط به هزینه‌ آرد، رشته، غلات، نان و فرآوردهای آن و گوشت هر کدام ۲۲ درصد و در بین هزینه‌های غیرخوراکی، بیشترین سهم با ۳۰ درصد مربوط به مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.

از سوی دیگر متوسط درآمد اظهار شده­ سالانه‌ یک خانوار روستایی ۲۹ میلیون و ۷۰۲ هزار تومان بوده است که نسبت به سال قبل ٢٧.٤ درصد افزایش داشته است.

درآمد خانوارهای روستایی ٣٠.٧ درصد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ٣٣.٥ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و ٣٥.٨ درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تامین شده است.

در استان‌ها چه می‌گذرد؟

اما جریان هزینه و درآمد خانوارها در به تفکیک استان‌ها در سال گذشته اینگونه بوده که استان تهران ۷۲ میلیون و ۷۱۷ هزار تومان بیشترین و استان کرمان با۲۶ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان هزینه را در سال ١٣٩٨ داشته‌اند.

همچنین استان تهران با ۸۱ میلیون و ۳۱۷ هزار تومان بیشترین و استان کرمان با حدود ۳۴ میلیون کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری را در سال ١٣٩٨ به خود اختصاص داده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:25
Iran, Islamic Republic of
11:43 - 1399/04/03
فقط امار پشمکی.....اخه کجا درامد خانوار تهرانی در سال اینقدره؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:44 - 1399/04/03
عجب با درامد سالانه۵۴ملیون یعنی طرف هرماه۴ملیون و۵۰۰هزارتومن درامد داره ولی این درحالیه که حداقل دستمزد کارگران به دو ملیون نمیرسه ومجموع دستمزد کارگری به سه ملیون نمیرسه من که دیگه به این امار ارقام اعتماد نمیکنم
Iran, Islamic Republic of
11:45 - 1399/04/03
کدام نا فهمی این آمار رو داده
Iran, Islamic Republic of
11:46 - 1399/04/03
رفته ولنجک قیمت گرفته حتمن
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1399/04/03
این آمارها رو از کجا آوردین؟
فکر کنم یه سری به افغانستان زدن یا پاکستان وگرنه تو این....از این خبرا نیست
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1399/04/03
چطور میشه موقعی که میزان تورم تمامی کالاهای مورد نیاز خانوار حدود ۴۲ درصد رشد داشته اما میزان هزینه ۲۰ درصد افزایش یافته باشد. با این آمار خواهی دادن چسبها پر نمیشه.
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1399/04/03
این امار دروغ و من دراوردی،،،کجا درامد مردم اینقده
Iran, Islamic Republic of
12:33 - 1399/04/03
همه چی گرون شده
نه اینکه مابیشتر مصرف میکنیم
بیچاره شدیم بااین همه گرونی
هی چی باهیچی جور در نمیاد بخور ونمیر
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1399/04/03
فک میکنی مردم دارن زندگی میکنند ...
Iran, Islamic Republic of
06:25 - 1399/04/04
این امارباسرشکن کردن درامدافرادثروتمندباسایراقشارحاصل شده است.امانبایددریک همچون اما ری افرادی را که شایدتنهایک درصدجمعیت معمولی جامعه هستندراکنارسایراقشارگذاشت.اگراین قشرمتمول کنارگذاشته شود میتوان امیدوار بود به آماری نزدیکتربه واقعیت رسید.والبته درصدافرادثروتمنددرتهران بیشترازسایرشهرهاست.وبایداینراهم لحاظ کرد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج