حسن نصرالله: لبنان نمی‌تواند مثل ایران شود
۱۰۱۳۵۵۱
۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۹
۱۲۴۹۹ 
دبیر کل حزب‌الله لبنان شامگاه سه‌شنبه طی سخنانی، به تشریح اوضاع کنونی و شرایط اقتصادی لبنان پرداخت و با انتقاد از سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه این کشور گفت که آمریکایی‌ها از این اقدامات خود متضرر خواهند شد.

خبرگزاری فارس: «سید حسن نصرالله»، دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان شامگاه سه‌شنبه در مورد تحولات لبنان و منطقه غرب آسیا سخنرانی کرد.

سید حسن نصرالله در ابتدا یاد و خاطره جنگ تموز (جنگ ۳۳ روزه) و شهدای این جنگ و شکست دشمن صهیونیست و طرح خاورمیانه جدید را گرامی داشت. جنگ مذکور ۱۲ ژوئیه ۲۰۰۶ با حملات رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان به دنبال اسارت نظامیان صهیونیست به دست رزمندگان حزب‌الله آغاز شد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین با اشاره به سالروز درگذشت آیت‌الله محمد حسین فضل الله، از علمای و مراجع تقلید لبنان او را شخصیتی بزرگ و حامی مقاومت در این کشور دانست.

سید حسن نصرالله به شرایط اقتصادی لبنان اشاره کرد و گفت که ارزیابی اوضاع اقتصادی باید ارزیابی ملی و مشمول تلاش‌های همه لبنانی‌ها باشد و حتی کسانی که در لبنان مقیم هستند.

او گفت که در سخنرانی گذشته خود نگاه به شرق را مطرح کرد ولی این سخنان وی به معنای این نیست که کلا از غرب و داشتن روابط با کشورهای غربی قطع رابطه کند. او گفت که لبنان به جز رژیم صهیونیستی می‌تواند بر حسب ضرورت و نیاز با کشورهیا غربی روابط و همکاری داشته باشد.

سید حسن نصرالله گفت: «برخی تلاش کردند که موضوع نگاه به غرب را به جایی دیگر سوق دهند؛ برخی می‌گویند غرب برای ما به منزله اکسیژن است. ما از شما نخواستیم که این اکسیژن را رها کنید ولی اگر غربی‌ها این اکسیژن را از ما قطع کند، ما باید چه کار کنیم؟:

سید مقاومت به برداشت‌های اشتباه برخی در رابطه با اظهارات قبلی خود مبنی بر نگاه به شرق و برقراری روابط تجاری و اقتصادی با ایران اشاره کرد و گفت که برخی چنین برداشتند که نگاه به شرق و برقراری روابط با ایران به این معناست که ما می‌خواهیم لبنان را به مدل ایرانی تبدیل کنیم. ولی ما چنین چیزی نگفتیم. ما از ایران خواستیم به ما کمک کند. هنگامی که ایران با فروش مشتقات نفتی و بنزین آن هم با لیره لبنان موافقت کند، بدین معناست که ایران لطف و فداکاری بزرگی انجام می‌دهد.

او در ادامه مقاومت ایران در برابر تحریم‌های ظالمانه آمریکا طی چند دهه را ستود و به مقایسه ایران و لبنان پرداخت و گفت: «مطمئن باشد که لبنان عناصر و عوامل مدل ایرانی را ندارد؛ مدل که باعث شد که ایران در برابر تحریم‌های آمریکا بایستد و مقاومت کند.

سید حسن نصرالله افزود: «ایران تقریبا در مواد غذایی خودکفاست و صنایع و تجهیزات آن پیشرفته و توسعه یافته است و توانسته است به فضا ماهواره ارسال کند و در تولید بنزین، گازوئیل، برق خودکفا شود و به خارج دارو صادر کند ولی لبنان عناصر و پتانسیل‌های مدل ایران را ندارد؛ مطمئن باشد. اگر ایران بخواهد به لبنان کمکی [اقتصادی] بکند،‌ باید محترمانه این موضوع بررسی شود و نباید کسی آن را مایه نگرانی بداند».

دبیر کل حزب الله تصریح کرد: «[راهکار دیگر، اقدامات بانک مرکزی است]، خرید مشتقات نفتی از ایران با لیر چقدر برای بانک مرکزی [مصرف دلار] را صرفه‌جویی می‌کند؟ من این را ضمانت می‌کنم و این را به مسئولان لبنان و به دور از چشم رسانه‌ها پیشنهاد کردیم و گفتیم این گزینه را آزمایش کنیم تا ببینیم این مسیر ما را به کجا می‌رساند».

وی گفت: «ایران چهل سال است که در برابر تحریم‌ها مقاومت کرده است ولی در لبنان ما همین که کمی تحریم و تهدید آمد، دیدیم که برخی از مردم برای تسلیم شدن در برابر آمریکا عجله دارند. ما در لبنان قصد نداریم این کشور را به کشوری دیگر تبدیل کنیم».

حسن نصرالله: لبنان نمی‌تواند الگوی ایران را پیاده کند

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه در لبنان باید با هر کشوری که به دنبال کمک به این کشور است، روابط برقرار کرد، اظهار داشت که نباید برای برون رفت از اوضاع کنونی تنها یک راه و روش را انتخاب و بر آن اصرار و تأکید کرد.

او افزود برخی می‌گویند برای برون‌رفت از اوضاع کنونی به سراغ صندوق بین‌المللی پول برویم، ما گفتیم مانعی نیست ولی این بدین معنا نیست که گزینه‌های دیگر را رها کنیم. سید حسن نصرالله گفت که باید در لبنان مسیرهای ممکنی که مانع از فروپاشی اقتصادی و گرسنگی در لبنان می‌شود را رفت و نباید به یکی اکتفا کرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان شرایط اقتصادی و مالی اخیر این کشور را خطرناک‌ترین تهدید دانست و گفت که این تهدید ملت و دولت لبنان را نشانه رفته است ولی لبنانی‌ها می‌توانند این تهدید را به فرصت تبدیل کرده و اقدامات مناسبی اتخاذ کنند.

سید حسن نصرالله گفت که داشتن روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای شرق مانند ایران و چین و عراق این فایده را دارد که به آمریکایی‌ها و سایرین این پیام را خواهد فرستاد که لبنان گزینه‌های دیگر نیز دارد.

او گفت که لبنان به دلیل برخی سیاست‌ها تقریبا به کشوری مصرف کننده تبدیل و به گونه‌ای شده است که من باب تشبیه، آب و اکسیژن هم به لبنان وارد می‌شود. سید حسن نصرالله گفت که لبنان ساده‌ترین محصولات و تولیدات را وارد می‌کند و باید این کشور به یک کشور تولید کننده تبدیل شود.

او خواستار تغییر معادله و مدل اقتصادی در لبنان شد و گفت که باید به سمت تولید رفت و مسئولیت این کار بر عهده دولت و ملت لبنان است.

دبیرکل حزب‌الله گفت که باید به سمت مقاومت زراعی یا جهاد کشاورزی رفت و وارد نبرد احیای بخش زراعی و صنعتی شد. وی این دو بخش را شرط اساسی ثبات و مقاومت لبنان دانست.

سید حسن نصرالله گفت که تا زمانی که مردم لبنان خود به تولیدکننده تبدیل نشوند و از دست‌رنج خود استفاده نکنند، نمی‌توانند ملتی دارای حاکمیت باشد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه سخنان خود، به دخالت‌های سفیر آمریکا در بیروت در امور داخلی لبنان اشاره کرد و گفت این دولت لبنان است که سرنوشت مردم این کشور را تعیین می‌کند نه سفیر آمریکا یا وزارت خارجه این کشور.

او گفت: «ما هر روز مورد حمله قرار می‌گیریم و این سفیر آمریکا می‌آید و علیه ما حرف می‌زند. خطرناک‌تر از این، نشست و برخواست او با رهبران سیاسی در لبنان و تحریک آن‌ها علیه حزب‌الله است». سید حسن نصرالله اظهارات سفیر آمریکا را مردود دانست و از دولت لبنان خواست در برابر اتهام‌های وی علیه مقاومت اسلامی در این کشور سکوت نکند.

دبیرکل حزب‌الله اقدام قاضی لبنانی (محمد مازح) در صدور قرار منع مصاحبه رسانه‌های لبنان با سفیر آمریکا در بیروت را شجاعانه و شرافتمندانه دانست و گفت که سفیر آمریکا به جای مصاحبه با این رسانه و آن رسانه در لبنان و حمله به حزب‌الله، به جنگ‌ها و جنایت‌هایی که آمریکا در کشورهای منطقه انجام داده نگاه کند. شما از تروریسم اسرائیلی و تروریسم تکفیری در منطقه حمایت می‌کنید؛ لذا توصیه می‌کنیم حد و حدود خود را بشناسید و به خودتان احترام قائل شوید.

سید حسن نصرالله به جنگ ۳۳ روزه اسرائیل علیه مقاومت لبنان اشاره کرد و گفت که همه کسانی که در این جنگ کشته شدند، خونشان بر گردن دولت جنایت‌کار آمریکا است که از اسرائیل حمایت می‌کند.

او دولت ترامپ را مورد خطاب قرار داد و گفت که «سیاست‌های شما برای خفه کردن لبنان، حزب‌الله را قوی‌ خواهد کرد و متحدان و نفوذ شما در لبنان را تضعیف خواهد کرد».

سید حسن نصرالله در پایان سخنرانی خود به طرح اشغال کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت که سرگرم شدن لبنانی‌ها به اوضاع اقتصادی خود نباید باعث شود لبنانی‌ها از حمایت از فلسطینیان و ایستادن در کنار آن‌ها برای مقابله با طرح اشغالی الحاق کرانه باختری غافل شوند.

دبیرکل حزب‌الله گفت: «خطرناک‌‌ترین مسئله در حال حاضر، طرح [اشغالی] الحاق کرانه باختری به قلمرو رژیم اشغالگر است. ما با گروه‌های مختلف فلسطین در ارتباط هستیم و دیروز پیامی از برادر اسماعیل هنیه (رئیس دفتر سیاسی حماس) دریافت کردم. آنچه می‌خواهم بگویم این است که ما نباید فلسطینی‌ها را فراموش کنیم. همه باید با صدای رسای خود موضعی در حمایت از فلسطین اتخاذ کند و در ارتباط با رهبران فلسطینی جهت هماهنگی و همکاری به منظور مقابله با این طرح باشد. این مسئله باید تقویت شود».

انتشار یافته: 37
در انتظار بررسی:9
Iran, Islamic Republic of
23:16 - 1399/04/17
خواهش می کنم شما الگوتونو ایران قرار ندید
بعد نگی نگفتی
Iran, Islamic Republic of
23:22 - 1399/04/17
آره پیشرفت کرده ولی در ساخت موشک نه دیگر صنایع
Iran, Islamic Republic of
23:24 - 1399/04/17
البته مقامات و مسئولین ایران که جیبشون پر هست و هر کس که در این کشور صاحب منصب هست تونسته در مقابل تحریم ها مقاومت کنه لطفا شما هم از خود مردم ایران مایه نذارید. مردم پدرشون در اومده
Iran, Islamic Republic of
23:25 - 1399/04/17
خودکفایی ایران دیگه حرف نداره فقط یه کمی به چین و روسیه وابسته هست
Iran, Islamic Republic of
23:27 - 1399/04/17
ایران داره تمام دار و ندار ملتش رو به لبنان چین، و فلسطین میده .درسته کسی مثل ما نیست
Iran, Islamic Republic of
23:30 - 1399/04/17
بله پیشرفت صنایع و تجهیزاشون دیگه حرف نداره از خودرو بگیر و یخچال و کل لوازم خانگی شون که با خارجیش مو نمیزنه فقط همون اول باید یه فاتحه براشون بخونی.
Iran, Islamic Republic of
23:31 - 1399/04/17
فقط پوشک نمی تونیم تولید کنیم
Iran, Islamic Republic of
23:31 - 1399/04/17
این دفعه غیر مستقیم گفت که تا ایران پول داره و میتونیم بدوشیمش این کارو میکنیم بعدم میریم سمت غرب
Iran, Islamic Republic of
23:32 - 1399/04/17
ایران به قول حسن نصرالله پیشرفت کرده ولی نمیدونم چرا مردم اینهمه در بدبختی زندگی میکنند
Iran, Islamic Republic of
23:33 - 1399/04/17
صد حیف به این عظمت و موقعیت ایران خاعن و اختلاس گر زیاد داردو که تاحالا اگر خیانت نبود از ژاپن پیشرفته تر بودیم چراکه این همه نعمت در ایران هست در هیچ۵ جای جهان۵ نیست فقط خداوند به احترام آقا امام حسین علیه السلام واینکه وسرزمیین امام رضا علیه اسلام رحم کند
Iran, Islamic Republic of
23:36 - 1399/04/17
تو تامین شو کاری به این حرفها نداشته باش
Iran, Islamic Republic of
23:41 - 1399/04/17
به به لبنان رو هم ازمون گرفتن به سلامتی
Iran, Islamic Republic of
23:48 - 1399/04/17
سلام و درود
این قسمت خیلی مهمه

سید حسن نصرالله به شرایط اقتصادی لبنان اشاره کرد و گفت که ارزیابی اوضاع اقتصادی باید ارزیابی ملی و مشمول تلاش‌های همه لبنانی‌ها باشد و حتی کسانی که در لبنان مقیم هستند.

دقیقا ارزیابی که اینجا اصلا بهش توجه نمیشه.
Iran, Islamic Republic of
23:53 - 1399/04/17
بهتر است هیچکس الگوی ایران را پیاده نکند ما درس عبرت تاریخ شدیم !
Iran, Islamic Republic of
23:56 - 1399/04/17
همه دنیا به فکر کشور ومردم خودشون هستن به جز ایران
اینم ازعمو نصرا ...
Iran, Islamic Republic of
00:01 - 1399/04/18
سانسور چی بازم سانسور کن همه رو، هرچی گذاشتم قیچی شد. ولی خدایی هست.
Iran, Islamic Republic of
00:05 - 1399/04/18
تمام کشورها دنبال منافع خودشون در جهت راحتی و آسایش مردمشون هست، جناب نصرالله توقع دیگری هم از شما نداشتیم راحت باشید قرار نیست برای روابط خود با اروپا و آمریکا از کسی اجازه بگیرید یا دلیل بیاورید، فقط توایرانه که زیادی به اندوه شما فکر می‌کنند وگرنه ملت ایران که حساب نمیشن.
Iran, Islamic Republic of
00:08 - 1399/04/18
آره بد بختی شو ما میکشیم نونشو لبنانیا میخورن
United Arab Emirates
00:12 - 1399/04/18
سید خیلی حرف میزنی بسه دیگه
Iran, Islamic Republic of
00:13 - 1399/04/18
اقا سید شما فرمانده ایرانی هستی
Iran, Islamic Republic of
00:45 - 1399/04/18
هر وقت راجب ایران حرف میزنی تمام بدن ایرانی ها می لرزه میگن این دیگه چه نقشه ای برا ما کشیده و کمک میخاد!!!!
Iran, Islamic Republic of
01:17 - 1399/04/18
شما نگران نباشید ایران از گلوی ما میبره میده به شما
Iran, Islamic Republic of
01:21 - 1399/04/18
شما تا ایران را دارید نگران اقتصاد نباشید.
Iran, Islamic Republic of
01:23 - 1399/04/18
درود برحزب الله درود بر سید حسن نصرالله عزیز
Iran, Islamic Republic of
01:23 - 1399/04/18
درود برحزب الله درود بر سید حسن نصرالله عزیز
Iran, Islamic Republic of
01:35 - 1399/04/18
والا ماایرانیها داریم زیر فشار گرانی له میشیم به امام حسین شکم سیر نمیتونیم غذا بخوریم برنج هندی هم دیگه روحانی نمیده بهمون .نمیدونم چطور انصاف ووجدانشون اجازه میده به شما کمک اقتصادی کنن وشماهم تازه باید فکر کنید؟!؛
Iran, Islamic Republic of
01:46 - 1399/04/18
از پرایدچیزی نگفتی اسم نویسی به قیمت کارخانه بخری
Iran, Islamic Republic of
02:19 - 1399/04/18
یعنی حتی اینا هم مارو قبول ندارن اوج بدبختی
Iran, Islamic Republic of
02:35 - 1399/04/18
دست از سر ایران بردار پای شرفت
Iran, Islamic Republic of
06:30 - 1399/04/18
صدالبته
حماقت مسئولان ایرانی را هیچ دولتی ندارد
Iran, Islamic Republic of
07:35 - 1399/04/18
بله درست میفرماید
اونا فقط راحت
پول ازمامیخواهند
Iran, Islamic Republic of
07:55 - 1399/04/18
تا دیگه این بنده خدا هم که گوشت و پوست و استخونش از ایرانه ، فهمیده مدل ایرانی رفتار کردن فایده ای نداره .
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1399/04/18
جرأت داری یه زن ایرانی بگیر!!!
Iran, Islamic Republic of
08:55 - 1399/04/18
خوب حرف میزنی
آخه بین خوب حرف زدن و حرف خوب زدن خیلی فاصله هست .
Iran, Islamic Republic of
09:34 - 1399/04/18
سلام اینم میگه از ایران الگو برنمیداریم و صلاح کشور باشه باهرکشوری رابط برقرار میکنیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج