سیدحسن خمینی: شرایط کشور سخت است
۱۰۱۶۷۶۶
۲۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۲
۵۶۵۵
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی گفت: همه در برابر قانون زندگی هم باید مساوی باشیم و اگر قرار است لطفی صورت بگیرد، اتفاقا قانون باید به نفع فقرا و غیر قدرتمندان تفسیر شود.

جماران نوشت: حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی گفت: همه در برابر قانون زندگی هم باید مساوی باشیم و اگر قرار است لطفی صورت بگیرد، اتفاقا قانون باید به نفع فقرا و غیر قدرتمندان تفسیر شود.

حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی تولیت مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، در مراسم پنجاهمین سالگرد تأسیس بهشت زهرا(س) گفت: بهشت زهرا(س) پیوند قریبی با مرگ دارد و مرگ هم واقعی ترین واقعیتی است که البته معمولا کسی آن را باور نمی کند.

یادگار امام افزود: مرحوم صدوق روایتی از امام صادق(ع) را نقل می کند که «ما خَلقَ اللّه ُ عَزَّ و جلَّ یَقینا لا شَکَّ فیهِ أشبَهَ بشَکٍّ لا یَقینَ فیهِ مِن المَوتِ». یعنی «خداوند عزّ و جلّ هیچ چیزی مانند مرگ نیافریده است که در عین آنکه یقینی است و هیچ شکّی در آن نیست، چونان شکّی است که در آن [کمترین] یقینی نباشد». اگر مرگ را باور داشتیم طبیعتا به گونه دیگری زندگی می کردیم.

وی یادآور شد: بسیار می گوییم و هر روز هم بر سر و دست می گیریم که «مرگ به عنوان واعظ کافی است». اما ما معمولا به این امر توجه نداریم؛ یقینی که شکی در آن نیست را شبیه ترین چیزها به شکی می دانیم که یقینی در آن نیست.

سیدحسن خمینی با اشاره به آیه «کل نفسٍ ذائقة الموت»، گفت: همه انسان ها و همه جانداران مرگ را می چشند. بعضی جاها قرآن می گوید، در هرجایی باشید مرگ شما را درک می کند اما در این آیه می گوید شما مرگ را می چشید. بعضی از مفسرین تعبیر لطیفی دارند و می گویند این یکی از ادله حیات پس از مرگ است. یعنی مرگ را می چشید و پس از آن شروع دوباره ای دارید و پایان شما نیست.

وی تأکید کرد: هر کاری که در اینجا انجام دادید، روز قیامت تماما وفا می شود. یعنی هر مقدار کاری که انجام داده اید اجر شما را وفا می کنند. بسیاری مفسرین هم گفته اند، نه اینکه جزای عمل را می بینید؛ خودش را می بینید. «این جهان کوه است و فعل ما صدا/ باز می آید صداها را صدا». اگر خوبی کردید خوبی می بینید و اگر بدی کردید بدی می بینید.

یادگار امام افزود: در ادامه این آیه می فرماید، کسی که از آتش دور و وارد بهشت شد، سعادت پیدا کرده است. زندگی دنیا هم هیچ چیزی جز یک متاع نیست. می گوید کالایی است که باید آن را بفروشید و در ازای آن نفع ببرید. این کالا را به قیمت مناسب بفروشید.

اگر کرونا مخصوص فقرا بود، جامعه جهانی را نمی ترساند

سیدحسن خمینی گفت: انسان وقتی از بهشت زهرا(س) عبور می کند، مانند همه آرامستان های دیگر، دائما باید با خودش این مسأله را مرور کند. بعضی وقت ها به تعبیر امام «تقارب آجال» می شود. یعنی مرگ ها به انسان نزدیک تر و ملموس تر می شود. مثل روزگار فعلی ما که کرونا می آید و همه را می گیرد. البته یکی از علل اینکه این بیماری این مقدار همه را می ترساند این است که فقیر و غنی را به یک اندازه می کشد. اگر این بیماری مختص فقرا بود، آنگونه که باید جامعه جهانی را نمی ترساند. چون اغنیا هم از آن راه فراری ندارند، لذا همه با هم از آن پرهیز می کنند.

وی با بیان اینکه این روزگار شرایط خاص خودش را پیدا می کند، ادامه داد: روز اول عید، لحظات تحویل سال، من به حرم آمده بودم و با رئیس سازمان بهشت زهرا تماس گرفتم و دیدم آنها در همان ساعت هم مشغول کفن و دفن هستند. واقعا چون مرگ تعطیل بردار نیست، خدمات مرگ هم تعطیل بردار نیست. به خصوص اینکه چنین حادثه ای پیش می آید و فراز و فرودهایی پیدا می کند و متأسفانه الآن در یک دوره فراز آن هستیم.

یادگار امام یادآور شد: بعضی از قصه های این روزهای کرونا خیلی تلخ است؛ ولی درس آموز است و بعدها انسان باید آنها را بیشتر مرور کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سازمان بهشت زهرا(س) نمونه ای از قانونی است که باید در همه کشور اعمال شود. البته این مختص بهشت زهرا(س) نیست و مختص به همه گورستان ها است. همان طور که قانون مرگ حق است و ضعیف و غنی نمی شناسد، باید قانون زندگی هم نسبت به همه یکسان اجرا شود.

سیدحسن خمینی ادامه داد: شما کارکنان در بهشت زهرا(س) با اینکه فردا خدا این مرده را می بخشید و یا نمی بخشد، نباید کاری داشته باشید و نمی توانید کاری هم داشته باشید؛ خبری هم از او ندارید. ما نمی دانیم فردا چه کسی مورد بخشش خدا واقع می شود و چه کسی مورد بخشش واقع نمی شود؛ که باید از آن به خدا استعاذه ببریم.

وی افزود: شیخ ابوالحسن خرقانی گفته که دو جمله خیلی من را تکان داد. یک بار دیدم مستی در خیابان می رود و به او گفتم مراقب باش زمین نخوری. مست پاسخ داد من زمین بخورم مهم نیست؛ تو مراقب باش زمین نخوری که خلقی با زمین خوردن تو زمین می خورند. یک بار هم ابوالحسن به یک نفر می گوید مراقب آخرتت باش؛ طرف مقابل جواب می دهد مگر تو از آن طرف خبر داری؟! مگر می دانی چه کسی عبور می کند؟!

یادگار امام با بیان اینکه بهشت زهرا(س) از یک جهت نماد تساوی است، تصریح کرد: همه در برابر قانون مرگ مساوی هستیم. باید این در قانون زندگی هم جاری باشد. همه در برابر قانون زندگی هم باید مساوی باشیم. اگر قرار است لطفی صورت بگیرد، اتفاقا قانون باید به نفع فقرا و غیر قدرتمندان تفسیر شود؛ به تعبیر امام، به نفع مستضعفین تفسیر شود. قانونی که وقتی به قدرت می رسد تیغش نمی برد، همان بهتر که از بیخ برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه شرایط کشورمان سخت است، افزود: واقعیت این است که دشمنان قسم خورده ای داریم. تحریم های بسیار ظالمانه ای که در کشور پدید آورده اند عامل فقر، پایین آمدن سطح درآمدها و سختی های شدید بر مردم شده است. علاوه بر آن ضعف مدیریت هم وجود دارد. علاوه بر اینها، بیکاری هایی اضافه شده است که به دلیل شیوع کرونا در همه جهان رخ داده است؛ همه این واقعیت ها می طلبد که خدمت رسانی در همه بخش ها، به خصوص در شهرداری، بیشتر شود.

سیدحسن خمینی اظهار داشت: نمونه بیشتر شدن خدمات شهرداری را ما در بحث کرونا دیدیم و جا دارد که من از شهردار متخصص تهران که شاید از متخصص ترین کارشناسان حوزه شهرسازی باشد که هم سابقه و هم تخصصش را دارد، توانمند، باهوش، متعهد و با عزم، تقاضا کنم که شهرداری وجهه کمک و خدمتش را برای این دوره سخت قرار دهد. سختی هایی که از تحریم ها پدید آمده و ان شاء الله خداوند لطفی کند و برداشته شود.

وی ادامه داد: کشور ما بیش از صدسال است که وابسته به نفت بوده است. یعنی در طول 120 سال گذشته نفت درآورده ایم و زندگی کرده ایم. هر وقت قیمت نفت خیلی بالا رفته دچار بیماری های هلندی اقتصاد شده ایم و وقتی خیلی پایین آمده دچار مشکلات دیگری شده ایم. در دوره هایی تدبیر کرده ایم؛ ولی چه کسی است که نداند درآمد عمده کشور به نفت و مشتقات نفتی بر می گردد و امروز هم تحریم ها هست و ضعف مدیریت ها و عدم توجه به نقاط اصلی و برجسته کردن بعضی فروع به جای بعضی اصول هم هست که ان شاء الله باید اینها را هم مرتفع کنیم.

شورای شهر تهران عملکرد قابل قبولی داشته است

یادگار امام تأکید کرد: شورای شهر بسیار خوب، باهوش و با همتی در تهران وجود دارد. شهرداری نیز می تواند و باید، یکی از الگوهای برجسته کمک به اقشار فقیر و مستضعف باشد. البته کسانی که از بیرون به تهران نگاه می کنند، خیال می کنند شهر تهران شهر طبقه متوسط به بالا است؛ در حالی که در شهر تهران هم دهک های ضعیف بسیاری داریم. شاید افرادی باشند که حتی از دهک های 9 و 10 روستایی هم درآمد کمتری دارند؛ باید آنها هم مورد توجه قرار بگیرند، که البته این مورد توجه دوستان بوده و هست.

وی در پایان با اشاره به سالگرد تأسیس بهشت زهرا(س) گفت: 25 تیر ماه سال 49 سنگ بنایی نهاده شده که امسال 50 سال از آن روز گذشته است. سال های دیگر هم خواهد آمد و 100 سال دیگر ما نیستیم و کسانی می آیند و صد و پنجاهمین سالگرد بهشت زهرا(س) را برگزار می کنند. اگر خوب باشیم از ما نام خوب می ماند و اگر خدای ناکرده بد باشیم، به نام نیک از ما یاد نمی کنند. ما می مانیم و اعمالمان و این بهشت زهرا(س) که نمادی است از اینکه همه در کنار هم در مساوات می مانیم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:31 - 1399/04/29
...سید حسن خمینی...شرایط کشور .. سخت..و در حالِ منفجر شدن است!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج