افزایش ۸۵درصدی قیمت برنج در بازار
۱۰۲۲۰۶۴
۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
۳۰۱۷
در حالی قیمت برنج وارداتی نسبت به پارسال تا ۸۵ درصد و در دو ماه اخیر بیش از ۱۸ درصد رشد داشته که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از این کالا و کاهش واردات آن در مدت اخیر نمی تواند در این تغییر بی تاثیر باشد.

خبرگزاری ایسنا: در حالی قیمت برنج وارداتی نسبت به پارسال تا ۸۵ درصد و در دو ماه اخیر بیش از ۱۸ درصد رشد داشته که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از این کالا و کاهش واردات آن در مدت اخیر نمی تواند در این تغییر بی تاثیر باشد.

 آنچه تغییر قیمت کالا و خدمات در تیرماه امسال از سوی مرکز آمار منتشر شد نشان داد که تورم نقطه به نقطه (نسبت به تیرماه سال گذشته) و تورم ماهانه (نسبت به خردادماه) هر کدام ۴.۴ درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که در بین کالا و خدمات وضعیت افزایش قیمت برنج قابل توجه است؛ به گونه‌ای که برنج خارجی بالاترین حد افزایش قیمت را نسبت به پارسال داشته و حدود ۸۵.۱ درصد گران شده است.

جزئیات بیشتر در این رابطه از این حکایت دارد که هر کیلوگرم برنج خارجی در تیرماه سال گذشته ۸۸۰۰ تومان بوده که در تیرماه امسال با رشد ۸۵ درصدی به ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است. همچنین هر کیلو از آن در خردادماه ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت داشته که تا تیر ماه با رشد ۱۸.۲ درصدی همراه شده است.

افزایش قیمت و تورم برنج خارجی در حالی اتفاق می‌افتد که جزو کالاهای اساسی بوده که تا همین ابتدای امسال در لیست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار داشت، اما از اواخر اردیبهشت‌ماه ارز دولتی آن حذف و واردات با نرخ سامانه نیما که در حال حاضر به بیش از ۱۸ هزار تومان می‌رسد انجام می‌شود که خود می‌تواند از عوامل افزایش قیمت برنج خارجی باشد و رشد ۲۶۰۰ تومانی آن در کیلو در فاصله خردادم تا تیرماه مشهود است.

از سوی دیگر آمار گمرک نشان می‌دهد که در سه ماهه ابتدای امسال واردات برنج خارجی نسبت به همین مدت در سال گذشته کاهش داشته است؛ به طوری که در سه ماهه ابتدای امسال ۲۰۸ میلیون تومان برنج وارد شده در حالی که واردات در مدت مشابه سال قبل حدود ۷۰۷ میلیون دلار بوده است، که البته به گفته مسئولان در این افت شدید عواملی مانند پاسخگویی تولیدات داخل و مشکلاتی که در رابطه با اختصاص ارز وجود داشت نیز دخیل بوده است.

اما برنج ایرانی تغییر قابل توجهی نداشته و آمار نشان می‌دهد که متوسط قیمت هر کیلو برنج ایرانی در تیرماه امسال ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است که در مقایسه با تیرماه سال گذشته که حدود ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان گزارش شده بود ۲۲۰۰ تومان گران شده است.

برنج ایرانی نسبت به خردادماه امسال ۲.۴ درصد و تیرماه سال گذشته ۱۳.۸ درصد افزایش قیمت دارد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:49
Iran, Islamic Republic of
12:52 - 1399/05/11
شرم بر شما
پاسخ ها
انسانم آرزوست
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
شرم ولعن بر مسئولین
Iran, Islamic Republic of
12:57 - 1399/05/11
ولی جان شما تورم از 22% بالاتر نمی ره! چون مسئولان بی عرضه اینجوری میخوان! و عدد حق نداره از این دستور سرپیچی کنه!!!!!
-
13:04 - 1399/05/11
الهی خدا نابودتون کنه چرا مملکتو ولش کردید این زندگی واسه مردم ردیف کردین هر روز ی چیزگرون میشه از کجا بیاریم اینم نتیجه گرونی بنزین تحریم لعنتیا
پاسخ ها
انسانم آرزوست
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
خداذنابودشون کنه بنده کاری از دستش برنمیاد
Iran, Islamic Republic of
16:32 - 1399/05/11
مردم نگران کالای اساسی نباشند. چی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
16:38 - 1399/05/11
سرمایه دارتوانبارجاداده تاگرانتربفروشندمسئولین هم بی عرضه
Iran, Islamic Republic of
16:59 - 1399/05/11
سلام. برنج ونون خوراک مر دم است واکنون بخاطر برنج داخلی که بیش از چند برا بر شده وبنفع سر. مایعدار است
Iran, Islamic Republic of
17:07 - 1399/05/11
مردم کم درامد که برنج ایرانی به علت گرانی نمی توانند بگیرند وسر مایه دار کار یکرد که برنج پنج هزار توما نی حا لا شده. شانزده هزار تو مان ؟چندر صد.
Iran, Islamic Republic of
02:55 - 1399/05/13
برنج خارجی جزمعده داردچیزی ندارد.برنج داخلی ربطی به دلارنداردچراگران میفروشن پس چی بهورن قشرکم درامد.درامدبه ریال است اما خرج به دلار,,,,,
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج