دو روایت از یک جلسه محرمانه جنجال‌برانگیز شد
۱۰۳۹۵۸۵
۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۹
۷۴۳۷
دو روز پیش شبکه بی‌بی‌سی فارسی در مستندی به انتشار نواری صوتی به جا مانده از دوران دفاع مقدس پرداخت که در آن گفت‌وگویی تند و تنش‌زا میان فرماندهان سپاه منطقه 10 تهران با محسن رضایی فرمانده کل سپاه پاسداران شنیده می‌شود.محتوای این گفت‌وگو در فضای سیاسی ورسانه‌ای تحلیل‌‌ها و گمانه‌زنی‌‌هایی را برانگیخت.

روزنامه همدلی: دو روز پیش شبکه بی‌بی‌سی فارسی در مستندی به انتشار نواری صوتی به جا مانده از دوران دفاع مقدس پرداخت که در آن گفت‌وگویی تند و تنش‌زا میان فرماندهان سپاه منطقه 10 تهران با محسن رضایی فرمانده کل سپاه پاسداران شنیده می‌شود.محتوای این گفت‌وگو در فضای سیاسی ورسانه‌ای تحلیل‌‌ها و گمانه‌زنی‌‌هایی را برانگیخت.

اما داستان این فایل صوتی چیست؟ آیا جلسه سپاه که بی‌بی‌سی فارسی مستند خود را بر اساس آن ساخته، محرمانه است؟ بی‌بی‌سی مدعی افشای اسرار محرمانه‌ای از جنگ و نقش‌های محسن رضایی و چند فرد دیگر در این داستان شده است. آن گونه که در این مستند آمده، این جلسه مربوط به 5 آذرماه سال ۶۳ و بعد از عملیات خیبر در تابستان است که جمعی از چهره‌‌های سپاه و مشخصا فرماندهان تیپ ۱۰سیدالشهدا، برای انعکاس نگرانی‌های‌شان نامه‌ای ۹۰ صفحه‌ای به مسئولان ارشد کشور نوشتند.این نامه پس از دست به دست شدن از آیت‌الله منتظری به آیت‌الله‌‌ هاشمی و در نهایت محسن رضایی می‌رسد و او با ترتیب دادن جلسه‌ای در جمع معترضین حاضر می‌شود.

دو روایت از یک جلسه محرمانه جنجال‌برانگیز شد

پس از خبر پخش این مستند، برخی رسانه‌ها مانند فارس، تسنیم، میزان و مشرق اعلام کردند که جلسه غیرمحرمانه و عادی بوده است و تلاش برای سیاسی کاری انجام شده است. این درحالی است که تا پیش از این هیچگاه فایل صوتی این جلسه و موارد مطرح شده در آن در روایت‌های رسمی از دفاع مقدس منتشر نشده بود. اما ظاهرا این مستند از آنجا محرمانه است که در ابتدای آن محسن رضایی به عنوان فرمانده سپاه می‌گوید: «برادران اگر احیانا ضبطی چیزی همراه‌شون هست، هم مسئولیت شرعی دارید و هم مسئولیت قانونی دارید که مواظب باشید که کسی نواری چیزی به بیرون نبره.»

در ابتدای این مستند ابتدا محسن رضایی به خاطر انتصاب حسین دهقان به فرماندهی سپاه مورد انتقاد واقع می‌شود که در همهمه موجود در نوار محسن رضایی عصبانی می‌شود و می‌گوید:« شما می‌خواهید جواب بشنوید یا مسئله درست کنید؟» در ادامه شهید «حسن بهمنی» فرمانده عملیات لشکر 10 سیدالشهدا می‌گوید:« برادر محسن، جواب‌هایی که شما می‌دهید همه‌اش غلط است. ما نیامده‌ایم که سخنرانی گوش کنیم. آمده‌ایم جواب سوال‌هایمان را بگیریم. شما به ما وقت بدهید که مسایل را مطرح کنیم.» او البته سخنان تندتری را نیز در این جلسه برزبان می‌آورد:«محسن رضایی قبل از انتصاب به فرماندهی سپاه هیچ اطلاعی از مسائل نظامی نداشته است و بعد از انتصاب هم با دستیارانش در قرارگاه می‌نشیند. بعد کسانی مثل حاج علی موحد، حاج احمد متوسلیان منزوی می‌شوند.»

شهید بهمنی انتقاداتش را کمی تندتر می‌کند:«در واقع اصل قضیه این است که فرماندهی ما نمی‌تواند آن‌طور که باید و شاید در جنگ کار کند... اصل قضیه این است که هنگام عملیات نیروها در صحنه جنگ رها می‌شوند و فرماندهی در میدان حضور ندارند.» آن گونه که روز گذشته برخی سایت‌‌های داخلی نیز نوشتند، معترضان حاضر در این جلسه قبل از آن یک نامه به آیت‌الله منتظری می‌نویسند و خواستار برکناری یا کناره‌گیری محسن رضایی؛ فرمانده سپاه و محسن رفیق‌دوست؛ وزیر سپاه می‌شوند. در بخشی از این نوار «اکبر گنجی» فرد گمنام آن روز و چهره سیاسی و رسانه‌ای سال‌‌های بعد به عنوان عضو عقیدتی سپاه هم به شدت به محسن رضایی حمله می‌کند و می‌گوید شما تفکرات «آیت‌الله مصباح» را وارد سپاه کردید که معتقد بوده است آیت‌الله مطهری مارکسیست است. او از قول مصباح می‌گوید:«ما اگر از آیت‌الله بهشتی در برابر بنی‌صدر حمایت می‌کنیم، دفع اسد به فاسد کرده‌ایم.»

«کودتای خزنده» در سپاه اصطلاحی است که در این نوار؛ از سوی برخی از فرماندهان ارشد وقت سپاه به صورت مکرر مطرح می‌شود که اشاره‌ای به نقل قولی از آیت‌الله منتظری است. از نظر این فرماندهان منتقد، گروهی که تجربه کافی در جنگ نداشته و در جبهه‌های جنگ نیز شرکت نمی‌کنند، با فعالیت‌های امنیتی و سیاسی برای حذف فرماندهان مهم تلاش می‌کنند و در حال فعالیت سیاسی و تسخیر قدرت سیاسی هستند. دو طرف این ماجرا سرنوشت‌های متفاوتی داشته‌اند. برخی از منتقدان در این جلسه، از جمله شهیدان حسن بهمنی و کاظم رستگار، اگرچه جزو فرماندهان هستند، اما در عملیات بعدی به عنوان بسیجی ساده به خط مقدم می‌زنند و شهید می‌شوند. برخی دیگر از فرماندهان نیز همچون داوود کریمی، منصور کوچک محسنی و اکبر گنجی منزوی شده و در ادامه به زندان نیز می‌افتند. در مقابل افرادی که مورد انتقاد قرار می‌گیرند، از جمله حسین نجات، حسین طائب، محسن رضایی، سیدیحیی رحیم‌صفوی و محمدباقر ذوالقدر در چند دهه اخیر سمت‌های مهمی در مدیریت سپاه پاسداران داشته‌اند. در واکنش به این مستند، خبرگزاری فارس وتسنیم که به سپاه پاسداران نزدیک هستند، روایت دیگری از این جلسه ارائه می‌کنند، که اگرچه درکلیات تفاوت چندانی ندارد، اما تحلیل‌هایی متفاوت با بی‌بی‌سی فارسی از آن ارائه می‌کنند.

فارس ویدیویی منتشر کرده است که در آن صمدی، پژوهشگر دفاع مقدس می‌گوید: «متن این جلسه بار‌ها در قالب کتاب و گفت‌وگو با افراد حاضر در آن ماجرا و نیز گزارش‌های مختلف منتشرشده و ادعای بی‌بی‌سی درباره محرمانه بودن این جلسه و صوت آن‌که در اختیار بسیاری از افراد و پژوهشگران دفاع مقدس نیز هست، بیشتر یک شعبده‌بازی و کار ژورنالیسی است.» خبرگزاری تسنیم نیز، ضمن انتشار فایل صوتی این جلسه، نوشته است: «همزمان با سالروز هفته دفاع مقدس، صوت جلسه گروهی از پاسداران و فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تهران با سرلشکر محسن رضایی فرمانده وقت سپاه در آذرماه سال 1363 منتشر شده است.»

تسنیم ادامه داد:«این فایل صوتی اشاره به جلسه‌ای دارد که محسن رضایی با برخی پاسداران و فرماندهان سپاه در سال 63 برگزار کرد. در آن مقطع برخی فرماندهان سپاه تهران از تیپ سیدالشهدا، بر سر چگونگی ادامه جنگ با فرمانده‌کل سپاه اختلاف نظر داشتند. شخصیت‌هایی همچون شهید کاظم نجفی رستگار(فرمانده لشکر 10سیدالشهدا علیه‌السّلام)، شهید حسن بهمنی (فرمانده عملیات لشکر 10سیدالشهدا)، شهید حسین اسکندرلو، شهید احمد غلامی و برخی دیگر معتقد بودند به‌جای تمرکز بر جنوب باید بر غرب کشور تمرکز کرد. در کشاکش اختلاف نظر برخی فرماندهان سپاه تهران با فرماندهی ارشد سپاه بر سر مسائل نظامی، برخی افراد وابسته به بیت آیت‌الله منتظری و جناح چپ سازمان مجاهدین انقلاب به ‌روی این اختلافات موج‌سواری کردند. اکبر گنجی از جمله این افراد بود که تلاش می‌کرد محسن رضایی و واحد اطلاعات سپاه را به سیاسی‌کاری متهم کند.»

این خبرگزاری می‌نویسد: «برخی افراد نزدیک به بیت آیت‌الله منتظری که با فرماندهی محسن رضایی نیز مخالف بودند، در این اختلاف‌افکنی ورود داشتند. عمادالدین باقی از جمله افرادی بود که در این اختلافات از قم نقش داشت. تشدید اختلافات موجب شد سخنرانی محسن رضایی در پادگان ابوذر به تشنج کشیده شود و علیه وی شعار سر دهند. در کشاکش اختلاف نظر برخی فرماندهان سپاه تهران با فرماندهی ارشد سپاه بر سر مسائل نظامی، برخی افراد وابسته به بیت آیت‌الله منتظری و جناح چپ سازمان مجاهدین انقلاب به‌روی این اختلافات موج‌سواری کردند. اکبر گنجی از جمله این افراد بود.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 45
در انتظار بررسی:16
Iran, Islamic Republic of
08:12 - 1399/07/02
با سرنوشت یک ملت بازی کردن میشه وضع الآن
اگه حق الناسی باشه ولی بر این آدما
پاسخ ها
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
خدا همه اون شهدا که فرستادن رحمت کنه. ...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
این اختلافات در هر برحه ای وجود داشت و باز هم خواهد بود اما اینکه این نوار چگونه تا لندن و به ساختمان بی بی سی میرسه نیاز به تفکر مضاعف داره
اینکه بی بی سی هم از خوده
ملت آگاه باشن
@
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
اکبر گنجی؟؟؟؟؟ :) :) کجاست الان این وطن پرست؟؟؟؟؟ :)
انسانم آرزوست
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
یاران چه غریبانه رفتند از این خانه!
Iran, Islamic Republic of
08:12 - 1399/07/02
اختلافاتی که تا همین الان هم وجود داره بین دو تا طرز تفکر مختلف
پاسخ ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
تحت حمایت !؟
ن - م
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
دودش تو چشم ملت رفت و بس
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
همه چیز به کنار طبق صحبت های همین جلسه محسن رضایی تو سنگر میشسته الان رو چه حسابی تهدید میکنه
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1399/07/02
بعله دیگه ، خدا به داد این مردم برسه
Iran, Islamic Republic of
08:25 - 1399/07/02
جالبه اول اسم همه اونایی که تو این جلسه مخالف بودند عنوان شهید هست ، اما موافقها همه هنوزم در پست و مقام هستند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
نکته هم دقیقا همینه
بدون نام
United States
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
نکته ظریفی بود البته عاقلان دانند
Iran, Islamic Republic of
08:29 - 1399/07/02
کار بی بی سی این است که از آب گل آلود ماهی بگیرند ولی ملت ایران اسلامی آن نیست که از این باد ها بلرزد
بامیدپروز ی اسلام بر کفر جهانی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
درود بر شما
شهروند ۱۳۶۲
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
داداش چی میزنی
برای تخم مرغ جلسه میزارن به این حد رسیدیم.
سرفراز!!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
بسیجی مخلص ! اگر خلوصت رو با تفکر همراه کنی شاید یک چیزی از توش در بیاد!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
بسیجی جان تو با گوینده چیکار داری ؟ یک کم در مورد اون حرفها و جلسات فکر کن !نه اینکه چشم و گوش بسته بپذیر
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
بسیجی مخلص بیا روی زمین کنار مردم زندگی کن ببین بازم همین حرفارو میزنی؟
United States
09:02 - 1399/07/02
خوبیش اینه که مردم دیگه متوجه خیلی چیزا شدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
آره به همین خیال باش
Iran, Islamic Republic of
09:11 - 1399/07/02
حیف از جوانهای عزیزمون که بی ادعا تو جنگ پرپر شدند.روحشون شاد
پاسخ ها
ن - م
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
کجایید مردان بی ادعا
روحشون شاد
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1399/07/02
شما تابحال کدام نقد و انتقاد و افشاء را قبول کرده اید که اینم دومی باشد؟
Iran, Islamic Republic of
09:26 - 1399/07/02
منتظری و رفسنجانی جرات شرکت در جلسه رو نداشتن رضائی رو فرستادن
پاسخ ها
سید
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
آخه همه چیز را کنار بزاریم این نوار چطور به بیرون درج کرد ، ...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
دشمن،دشمن است.چی دیروز،چی امروز چی فردا،اگردشمن راست میگویدچراپس از36سال؟ جواب بخاطراینکه امکانات فتوشاب،صوتی،تصویری،پیشرفت کرده دشمن ازاین امکانات استفاده میکند.ولی دشمن کورخوانده ملت باهوشترازاین افکارهای پلیداست.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
داداش خودشون میگن درسته واقعیه تو میگی فتوشاپه.خدایا به تو پناه میبرم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
آره ولی به هر حال همه یه کرباسن به جز شهدا
بدون نام
United Arab Emirates
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
رضایی قدرتمند ومتفکر نظامی است
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1399/07/02
چطور این نوار از دل سپاه به بیرون درج کرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
دیگه دیگه
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1399/07/02
سلام عزیزان
لعنت خدا بر ابلیس و طرفدارانش که جبهه غرب است و اسرائیل کودک کش . برادران عزیز ، خیلی ساده عرض کنم ، باشد که در مدیریت جنگ کاستی باشد ، شما را به قران ، چرا باید آنرا از زبان ابلیس بی بی سی شنید ؟ آیا آنها دلشان به ملت ما میسوزد ؟ مگر جوانان ما با سلاح آنها پر پر نشدند ؟ پس در مورد کوتا بر علیه مصدق را چه کنیم ؟ خودشان که الان اقرا میکنند . شما را به خدا دقت کنین . تشخیص حق از باطل گاهی بسیار سخت است.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
حق و باطل رو از هم تشخیص دادن سخته حسین آقا ولی مطمئنا حق تو گفتار شما نیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
صداقت نبوده برادر جان... حالا راز بیرون افتاده باید بهش رسیدگی کرد. به بهانه اینکه کی گفته که نمیشه ماسمال بشه... انظر الی ما قال و لاتنظر الی من قال
Iran, Islamic Republic of
11:05 - 1399/07/02
مدیر محترم سایت اخبار داغ
لطفا امکان درج سطور نظر را بیشتر کنید . من حرفهای زیادی داشتم نشد بنویسم
Iran, Islamic Republic of
12:07 - 1399/07/02
فقط شما راست میگید همه دروغ میگن جان
Iran, Islamic Republic of
12:48 - 1399/07/02
امیدواریم زیر سر دولتی ها نباشه که بخوان توی این ایام سردرگمی ملت،ذهن ها رو به سمت دیگه ای مشغول کنن و از آب گل آلود ماهی بگیرن!!!!
ملت هم که منتظر این حواشی صوری که گرونی ها رو بیخیال بشن و بچسبن به صوت ۳۶ سال قبل
Iran, Islamic Republic of
13:17 - 1399/07/02
درود خدا بر شهدا که خالصانه برای این خاک و ما مردم جنگیدن و جان دادن ،و ما مردم همیشه قدردانه شهدامون هستیم و خواهیم بود
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1399/07/02
حیف از هشت سال طلایی که با جنگ و خون گذشت.
Iran, Islamic Republic of
19:22 - 1399/07/02
ملت برای قبول هر پیشنهاد فکر نکرده عمل نکنند تحت تاثیر احساسات قرار نگیرند فکر کنیم
Iran, Islamic Republic of
19:23 - 1399/07/02
صدای اقای اهنگران هم بی تاثیر نبود حرفی ار ایشون نیست
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1399/07/03
فدای اسم اون سرداران شهید بغض گلوم رو گرفته شهید بهمنی شهید رستگار و شهدای تیپ سیدالشهدا... آقای محسن رضایی یه بار گفت کلی راز و حدیث مگو در مورد جنگ هست که سر به مهره.
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1399/07/04
اختلافات ب خودمون مربوطه
از کی تا حالا بی بی سی شیطان صفت شده دلسوزه ما
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج