زندانیان کف‌خوابی که پول برای اجاره تخت ندارند
۱۰۴۰۹۷۵
۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۱
۱۷۳۵
زندانی‌هایی که تازه وارد زندان می‌شوند اگر پول نداشته باشند، باید تخت‌ها را هفتگی یا روزانه از وکیل بند‌ها اجاره کنند تا اینکه بعد از دوسال بتوانند خودشان صاحب تخت شوند.

خبرگزاری برنا: زندانی‌هایی که تازه وارد زندان می‌شوند اگر پول نداشته باشند، باید تخت‌ها را هفتگی یا روزانه از وکیل بندها اجاره کنند تا اینکه بعد از دوسال بتوانند خودشان صاحب تخت شوند.

ادعا می‌شود پشت دیوارهای بلند زندان، پشت درهای آهنی بزرگ، پشت ساختمان‌هایی که خفه و دلگیر و پر از یاس هستند، یک عده زندگی می‌کنند که حتی برخی از آنها بریز و بپاش دارند، غذاهای خیلی خوب می‌خورند، لباس‌های عالی می‌پوشند، انعام‌های خوبی می‌دهند تا جایی که حتی با همین پول‌ها آدم می‌خرند، هر روز میوه‌های فصل می‌خورند، روزی سه بار غذا سفارش می‌دهند، صبح به صبح روزنامه‌های روز به دست‌شان می‌رسد و باطله آنها نصیب دیگر زندانی‌ها می‌شود، حتی برخی مدعی هستند بعضی از آنها در بندشان جکوزی دارند و اگر چنین چیزی صحت داشته باشد، قطعا زندگی آنها در قفس خیلی بهتر از آدم‌هایی است که بیرون از زندان زندگی می‌کنند! در واقع می‌توان گفت این زندانی‌هایی که در اقلیت هستند، دوران محکومیت خود را بسیار لاکچری طی می‌کنند به گونه‌ای که شاید بعضی از ما بیرونی‌ها حسرت زندگی آنها در زندان را بخوریم. اما این حرف و حدیث ها تا چه میزان حقیقت دارد؟ ماجرای افرادی که در کف زندان می خوابند چقدر درست است؟

کف خوابی برخی زندانیان زیر سایه وکیل بند

اما در مقابل همین افراد، زندانی‌هایی هستند که کف خوابی می‌کنند. مسئله‌ای که همیشه وجود داشته و حتی رئیس سازمان زندان‌ها هم بدان اذعان کرده است. اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها، در جمع خبرنگاران در مورد کف خوابی گفته است: هنوز هم در برخی زندان‌ها کف‌خواب داریم. به‌عنوان مثال در زندان ایلام که بازدید داشتم، یک بخشی از زندانیان کف‌خواب بودند و بین 10 تا 15 درصد زندانیان‌مان کف‌خواب هستند.

کف خوابی یعنی فروشی شدن تخت‌‌هایی که البته تخت اجاره‌ای هم هست مثلا به‌صورت هفتگی یا روزانه آن را اجاره می‌کنند تا استراحت کنند، قیمت آن هم بستگی به وکیل بند دارد که چقدر منصف باشد اما یک زندانی همیشه کف خواب نمی‌ماند معمولا بعد از دو سال ورود به زندان صاحب تخت می‌شود، یعنی نوبت تخت خوابی‌اش بعد از دو سال فرا می‌رسد و می‌توانند بدون پرداخت هزینه، روی تخت بخوابد و دغدغه کف خوابی و روی زمین خوابیدن را نداشته باشد اما در زندان‌ها هستند کسانی که از راه نرسیده و هنوز عرق خشک نکرده صاحب تخت می‌شوند البته تخت‌های طبقه پائین هم نه، طبقه دو و سه.

سازمان زندان‌ها باید بر امور وکیل بندها نظارت کند/ کف خوابی برخلاف نص صریح قانون است

هوشنگ پوربابایی، وکیل پایه یک دادگستری، با اشاره به کف‌خوابی در زندان‌ها به خبرنگار اجتماعی برنا گفت: در هیچکدام از مقررات قانون اقدامات تامینی و تربیتی اشاره‌ای نشده که فرد زندانی باید برابر دریافت خدماتی که در زندان به او ارائه می‌شود، وجهی پرداخت کند.

او افزود: اگر چنین اتفاقی به هر شکلی رخ دهد، خلاف نص صریح قانون است و با آن برخورد می‌شود. در واقع خودِ سازمان زندان‌ها هیچ‌وقت نمی‌تواند چنین کاری انجام دهد.

این وکیل پایه یک دادگستری تصریح کرد: کف خوابی یا همان پول گرفتن برای جای خواب یک قانون و مقرراتی است که خود زندانیان برای خودشان تقریر کردند و در راس آنها وکیل بندها قرار دارند که تخت‌ها را اجاره می‌دهند یا می‌فروشند که این کار کاملا خلاف قانون است.

او افزود: یک زندانی باید از حداقل‌های امکانات در زندان بهره‌مند باشد حتی ارائه خدمات اولیه به زندانی‌ها یکی از وظایف اصلی سازمان زندان‌هاست که باید آن را انجام دهد. در واقع سازمان زندان‌ها وظیفه دارد امکانات رفاهی را در چارچوب قانون به تمامی زندانی‌ها اعم از بازداشت موقت یا کسانی که دارای حکم هستند، ارائه دهد.

پوربابایی با تاکید بر لزوم نظارت سازمان زندان‌ها بر وکیل بندها گفت: سازمان زندان‌ها اجازه ندارد به دلیل مشکلات مالی و بودجه‌ای ارائه خدماتی که برعهده خودش است را به کسانی که دارای سابقه بالایی هستند (وکیل بندها) بسپارد و آنها در قبال این کار از زندانی‌ها پول بگیرند چراکه این کار باعث می‌شود زندانی‌ها و خانواده‌های آنها دچار مشکلات فراوانی شوند و برای کاری که اصلا قانونی نیست درگیر مسائل مالی شوند.

این وکیل پایه یک دادگستری اظهار کرد: معتقدم سازمان زندان‌ها باید به امور وکیل بندها و اتفاقاتی که در بندها رخ می‌دهد ورود کند و جلوی این مسائل غیرقانونی را بگیرد تا خدمات یکسان به همه زندانی‌ها ارائه شود.

کف خواب نداریم/تمام زندانیان در شرایط یکسان زندگی می‌کنند

در حالی برخی ادعای کف خوابی در زندان‌ها را دارند که رئیس سازمان زندان‌های استان تهران این موضوع را تکذیب می‌کند. سیدحشمت‌الله حیات‌الغیب، مدیرکل زندان‌های استان تهران درمورد اینکه آیا در استان تهران با مشکل کف خوابی زندانیان مواجه هستیم یا خیر؟ گفت: ظرفیت زندان‌ها محدود است اما با توجه به اعزام ۷ الی ۸ هزار نفر به مرخصی، در حال حاضر کف‌خواب نداریم.

او تصریح کرد: در حال حاضر براساس آیین‌نامه مصوب شده زندانیان براساس سن، نوع جرم و سابقه طبقه‌بندی می‌شوند. از همین رو پیش بینی شده است، تمام زندانیان محکوم مالی در ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ نگه‌داری شوند. همچنین براساس دستور رییس سازمان زندان‌ها همه زندانیان در شرایط یکسان نگهداری می‌شوند.

تا کی می‌توانیم زندانی‌ها را کف خواب کنیم؟

مسئولیت جان و سلامت زندانی با مسئولان زندان است و مسئولان باید پاسخگو باشند اما وقتی جمعیت کیفری ما این‌قدر بالا است قطعا کار مسئولان زندان‌ها هم بسیار سخت می‌شود. در کشور ما نه تنها تعداد جمعیت کیفری از میانگین جهانی بیشتر است بلکه از ظرفیت زندان‌ها هم بسیار بالاتر است. سال‌هاست که مسئولان کشور می‌گویند که ما نباید این تعداد زندانی داشته باشیم و اصلاً حکومت اسلامی زندان می‌خواهد چه کار؟! اما به هر حال در حال حاضر ما تعداد زیادی زندانی داریم و با زدن این حرف‌ها نمی‌توان آنها را نادیده گرفت از این رو بنظر می رسد اگر در معدود زندان ها کف خواب وجود داشته باشد باید مورد بررسی قرار گرفته با خاطیان برخورد شود.

انتشار یافته: 32
در انتظار بررسی:1
Germany
13:25 - 1399/07/06
این بود نتیجه انفلاآب خوب که امام زنده نیست اینها را ببینه
Iran, Islamic Republic of
13:30 - 1399/07/06
امیدوارم خبرکف خوابی و اجاره تخت به گوش بقیه زندان های کشور نرسه که بقیه هم اجرا کنند و دیگه نمیشه جلوش گرفت..
Iran, Islamic Republic of
13:36 - 1399/07/06
هر‌ جا‌‌‌ دنیا‌ که‌ پول‌ داشته‌ باشی‌ بهترین‌ امکانات‌‌‌ بهت‌ میدن‌ ولی‌ ایران‌ یک‌ کم‌ فراتر‌ از‌ پول‌ باید‌ داشته‌ باشی‌ لعنت‌ به‌ این‌ زندگی‌ خفت‌‌ وار‌
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1399/07/06
هفته قبل سریال خارجی دیدم و همین موضوع را نشان داد ، خیلی تعجب کردم مگه ممکنه تخت زندان صاحب داشته باشه؟ شاید بزرگنمایی فیلمهاست ، ولی متاسفانه امروز متوجه شدم مملکت خودمون بدتره، خدا به دادمون برسه،
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1399/07/06
بله وکیل درست میگه یک سوم زندانیهاکف خواب هستند.من خودم۱سال حبس بودم۹ماه کف خواب که چی بگم درراهرووجلوی دستشویی زندگی کردم.همشون خوب میدونندودروغ میگند
پاسخ ها
بهنام رضوی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
با نظر شما موافقم،من دوسال و هشت ماه زندان بودم که شش ماه کف خواب بودم، زندان پر بود از شپش و انواع مواد مخدر براحتی معامله میشد!یک عده خاص در زندانها حکومت میکنند و تشکیلات دارند باید مسئولان به این مسائل ورود کنند البته بالباس مبدل و به شکل زندانی برن داخل زندان تا واقعیتها رو ببینند!الان اگر یک نفر به هر جرمی بره زندان سالم بیرون نمیاد!یا معتاد میشه یا هزارتا خلاف دیگه یاد میگیره جذب باندهای حرفه ای میشه و یا...
Iran, Islamic Republic of
13:43 - 1399/07/06
پول که داشتی چه قفس باشه چه ازاد دنیا برات بهشته
پاسخ ها
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
سلام
پول خوبه بقولی چه زندان چه ازاد دنیا بهشت هست.دلی افسوس برای خیلی ها اخرت جهنم میشه . حالا تا چقدر ارزش داشته باشه . خدا دانت و بس
ارادت
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
دوست عزیز در توضیح بهشتی که شما میفرمایید خوردن مال حرام و ضعیفان واز راه حرام پولدارشدن ودراین دنیای مادی خرج کردن بهشت نیست.بهشت اونه که بتونیم از راه حلال کسب کنیم و خرج کنیم .ولی متآسفانه در کشورمان آمار این جرایم چه در بیرون از زندان و چه در زندان مشهود است.واین نهایت ظلم است.ببخشید من در مقابل نظر شما نظر دادم.والله من آدم عادی هستم ودر هیچ ارگانی هم نیستم و حتی کار ثابتی هم ندارم ولی خدارودارم .از نظر اقتصادی هم خدا گواه است خیلی مشکل دارم
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1399/07/06
کف خوابی سالهای سال است دیگه حتی توی زندان جایی برای ما نیست افسوس
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1399/07/06
راسته درزندان اگه پول داشته باشی همه چیز هست ازشهردارکه لباست بشوره تازه ترین میوه و ماساژور پول داشته باشی برا خودت پادشاهی کن
Iran, Islamic Republic of
13:54 - 1399/07/06
بخاطر همین چیزاست که میان بیرون با خلاف پشت خلاف میکنن که آخرش هم یا منجر به قتل یا تجاوز یا..... میشه, اگه همشون مث زندان های وحشتناک بقیه ممالک باشه دیگه کسی جرات قمه کشی و دعوا و لات بازی و دزدی و تجاوز به خودش نمیده .
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1399/07/06
از ایران و ایرانی هرچی دیدی تعجب نکن
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1399/07/06
تو زندان تهران بزرگ تهران تیپ 4 کلا 16 اتاق وجود دارد که هر اتاق 15 تخت داره 240 تا تخت داره اما اماره تعداد زندانهاش بالای 500نفرهستش حالا بگید که کف خواب نداریم زندانها کتابی تو راه رو شبا میخوابند جا بشند تخت فروشی هستش کلا همه فکرمیکنند زندانی ها ادم هایی خطرناکی هستند که این شامل 30درصد از زندانها هستش بقیه شون به خاطره مشکل مالی و بلاتکلیف هستند که چون وثیقه نداشتند باید حداقل 6ماه بموند تا مشخص بشه تازه گناه کارهستند یانه اگه بودند که هیچ اگه نبودن تازه بعد 6ماه ازاد میشند که خیلی ها بی گناه هستند فقط طرف سابقه دار میشند و زندگی هاشون و از دست میدند وتا اخره عمر نمیتوند کارمند رسمی یا کسی بشند تو جامعه و مجبور میشند نخواسته به سمت خلاف برند
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1399/07/06
این وکیل بند ها احتمالا از دسته اوباش هستند.و نباید زنده باشند
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1399/07/06
یاد عابرربانک یک تیم فوتبال افتادیم
Iran, Islamic Republic of
14:08 - 1399/07/06
همین الان توی زندان لاکان رشت اگه پول ندی تخت که هیچ حتی بالش و یا پتو بهت نمیدن، و تمام مدیران بندها با وکیل بند و فروشگاه زندان زدوبند دارن، اگه پول هم ندی و یا گوش نکنی حرف هاشون رو برای خودت بد میشه، اونوقت قاضی ناظر زندان حتی نگاهت نمیکنه چه برسه طرح شکایت، اونجا یه کشور دیگه است با یک رئیس جمهور دیگه.
Iran, Islamic Republic of
14:09 - 1399/07/06
زندان بهشت واقعی تبهکاران .پول داشته باشی شهردار رخت شو آرایشگر حمومی داری.باعوامل رفیق بشی خودت کاسب میشی گوشی تلویزیون شخصی کولر رختخواب وبالش موبایل مواد داری.دعواسربازارموادبنددست کی باشه .بقیه بدبخت .
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1399/07/06
کشورمامنابع عظیمی ازنفت وگاز... داره، پس بایدمردمانش دررفاه باشند،امابرعسکه، وقتی آمارزندانیان بالاباشه پس جرم اتفاق افتاده،یک فردمجرم از روی بیکاری فقرمالی مرتکب این جرایم (موادمخدر،کلاهبرداری، سرقت،مهریه وچک)می‌شود، یعنی شرایط سختی داشته که ناچار واجبار دست به اینکار زده شرایط و فعلی وحال زندگی راسخت ترکرده، حالابایدپرسید این ثروت وسرمایه ملی کجا خرج شده،
Iran, Islamic Republic of
14:28 - 1399/07/06
سه ماه زندان بودم فقطیک هفته روتخت خوابیدم اونم یه نفر ازهمبندیان رفته بود مرخصی
Iran, Islamic Republic of
14:34 - 1399/07/06
واقعا تو ایران همه چی برعکسه
Iran, Islamic Republic of
14:49 - 1399/07/06
کف خوابی درزندانهاوجودداردحتی درزندان اردبیل
Iran, Islamic Republic of
15:06 - 1399/07/06
من بودم خیلی قدیمی ها قلدری می کند و آشخور حساب می کنند به من تخت نرسید ولی سوسک و موش زیاد .الیته سوسک ژاپنی می گفتند که زندان برای بید پخش کرده بود
Iran, Islamic Republic of
18:14 - 1399/07/06
رئیس زندان بعله که حاشا میکنه،
وکیل بند قدرتش رو از کجا داره؟
پول اجاره ها کجا ها میره؟
بعله
منم پرتغال فروش هستم!!
Iran, Islamic Republic of
18:54 - 1399/07/06
راستی صحبت از قانون کردین دلم بهم خورد و بالا اوردم
Iran, Islamic Republic of
20:22 - 1399/07/06
زندان اگه پول نداشته باشی برات جهنم بدتر میشه همه چیزش پولی حتی وقت تلفن اگه وکیل بند بات خوب نباشه ملاقات رئیس یا قاضی هم نمیزاره بری
-
20:30 - 1399/07/06
در زندانها انسان وانسانیت مرده نتنها برای زندانیان بلکه دکتر های زندان هم برای جان انسانها ارزشی قائل نیستند من دیدم که بیگناهی در سن ۲۷ سالگی وسرپرست خانواده بودنش بخاطر اهمال کاری همین دکترهای زندان از بین رفت وتا چهار روز حتی بی انصافانه خبر مرگش را هم به خانواده اش ندادند تا روز ملاقاتش که با هزار بدبختی مادر بیچاره متوجه شد پسرش مرده فقط اگر اورا به بیمارستان منتقل میکردند الان زنده بود .اه دل سوخته مادرش دامنتان را بگیرد.
Iran, Islamic Republic of
22:39 - 1399/07/06
زندان هم مافیایی اداره میشه هرکی پول داشته باشه رئیسه
Iran, Islamic Republic of
01:32 - 1399/07/07
بایدداخل باشی وببینی زندانی بدبخت چه هاکه نمیکشه وقتی آقای ازمابهترون که هوس حمام کردن میکنه کل حمام روبراش قرق میکنن چون پول داره به چه امیدی میخوای یه زندانی که پول نداره توسری خورنشه بابابخدااوضاع خیلی بدترازاونیه که مسئولین مدام دارن تکذیبش میکنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج