عراقچی: طرح ایران مورد توجه باکو قرار گرفت
۱۰۵۲۳۴۷
۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۷
۹۰۱
معاون سیاسی وزیر خارجه ضمن تشریح ویژگی های طرح ابتکاری ایران برای حل مناقشه قره باغ گفت: برخورد جمهوری آذربایجان با این طرح مثبت و سازنده بود.

خبرگزاری فارس: سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران که در سفری منطقه ای در پی وقوع درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان و برای گفت و گو درباره طرح ابتکاری جمهوری اسلامی برای حل و فصل این مناقشه در رأس هیأتی و در اولین مقصد این سفر به باکو رفت، در پایان این سفر و پس از رایزنی با مقامات جمهوری آذربایجان در گفت و گویی عنوان کرد: روز چهارشنبه مذاکرات مفصل و‌ طولانی با معاون وزیر خارجه، وزیر خارجه و معاون نخست وزیر و دستیار رئیس جمهور و شخص رئیس جمهور داشتم که حدود ۹ ساعت به طول انجامید و مذاکره با رئیس جمهور آذربایجان نزدیک ‌به یک‌ساعت و نیم طول کشید که در مجموع خیلی سازنده و مفید بود.

وی افزود: درباره درگیری ها، دوستان آذری توضیحات مفصلی دادند و ابعاد مختلف آن بحث‌‌ شد. ما نظرات خودمان را گفتیم، به هر حال یکسری حواشی و‌ نگرانی ها وجود دارد که صریح مطرح کردیم و دوستان آذری خیلی صادقانه پاسخ داده و توضیحاتی را ارائه دادند.

عراقچی: طرح ایران مورد توجه باکو قرار گرفت

وی خاطرنشان کرد: این رایزنی ها خیلی مفید بود و نگاه دقیق تری را به ما درباره قره باغ می دهد و دوستان آذری هم متوجه دیدگاه های منطقه ای و دیدگاه های خاص جمهوری اسلامی ایران شدند.

معاون وزیر خارجه بیان کرد: درباره پیشنهاد و‌ طرح جمهوری اسلامی ایران برای شروع گفت و گو‌ها و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات و رسیدن به یک صلح پایدار، گفت و‌گوهای مفصلی انجام شد و به صورت جزیی ابعاد طرح را توضیح دادم و‌ دوستان آذری با علاقه گوش دادند و سوالاتی را مطرح و درباره ابعاد مختلف آن بحث و تبادل نظر شد.

وی ادامه داد: در مجموع برخورد طرف آذربایجانی و شخص رئیس جمهور برخورد بسیار مثبتی بود. طبیعتا باید این طرح را با جزییات آن بیشتر مورد بررسی قرار دهند. ما صرفا معرفی کردیم و باید بررسی های دقیق تری انجام شود.

وی گفت: با کشورهای دیگری (روسیه، ارمنستان و ترکیه) هم که این طرح را مطرح خواهیم کرد، نظرات را ما جمع آوری می کنیم، آن کشورها طرح را بررسی خواهند‌کر‌د.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران به باکو ابراز امیدواری کرد در یک حرکت جمعی بتوانیم به راه حلی برسیم که بتواند این بحران را کاهش دهد یا به اتمام برساند و ما زودتر بتوانیم از تلفات و هزینه هایی که رو‌ به بالا رفتن است و به ویژه تلفات انسانی جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: طرحی که جمهوری اسلامی ایران ارائه داده، دارای چند ویژگی است که آن را از ایده های موجود متمایز می کند، مهمترین ویژگی پیشنهاد ایران این است که بعد منطقه ای دارد و کشورهایی را که در منطقه دخیل و درگیر هستند را در برمی گیرد و نقش تعریف می کند و‌ بعد یک‌ نگاه واقع بینانه به این بحران و درگیری ها دارد.

عراقچی اضافه کرد: تا الان سه دور آتش بس توسط کشورهای مختلف پیشنهاد و برقرار شده و تقریبا بلافاصله شکسته شده است. در طرح ایران به آتش بس یک نگاه واقع بینانه وجود دارد و این واقع بینی نسبت به صحنه میدان را نشان می دهد و‌ به خاطر همین بسیار مورد توجه طرف آذری قرار گرفته است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ادامه داد: احساس من این است که در مجموع این پیشنهاد زمینه پیشرفت را دارد و باید با طرف های دیگر هم مشورت کنیم. برخورد جمهوری آذربایجان با این طرح در مجموع مثبت و سازنده بود و در عین حال ما جمع بندی طرح را موکول می‌کنیم هم به بررسی طرف آذری و هم بعد از طرح موضوع با کشور‌هایی که در این زمینه صاحب رای و اثر هستند.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه و فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران و به منظور پیشبرد ابتکار ایران به منظور حل مناقشه قره باغ و رایزنی با مقامات روسیه بامداد امروز (پنجشنبه) وارد مسکو شد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:5
Iran, Islamic Republic of
06:45 - 1399/08/08
احتمالا کاری از لنگی توی کشورآذربایجان لنگ بوده رفته رفع اثر کنه
Iran, Islamic Republic of
06:52 - 1399/08/08
تا بشود باید از جنگ وجدال جلو گیری کرد خلاصه آتش که روشن شد به اطراف خود هم گرمی می دهد واین گرمی اگر نزدیک ظرف بنزین باشد خطر ناک است
Iran, Islamic Republic of
06:58 - 1399/08/08
به ما چه ربطی داره تو گرونیها رو جمع کن نسخه نپیچ برای مردم
United Arab Emirates
08:10 - 1399/08/08
باکو به نیات ایران با دید منفی نگاه خواهد کرد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج