کرونا با بیماران گوارشی چه می‌کند؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۰۵۸۶۲۸
۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۱
۱۶۵۵
بیماری کووید ۱۹ متاثر از ورود ویروس کرونا به بدن انسان، یک بیماری تنفسی به شمار می‌رود و بسیاری از مبتلایان به کروناویروس یا فاقد علامت هستند یا علائم خفیفی دارند، اما آنچه مسلم است این است که بیشتر افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ علائمی مانند سرفه خشک و تب بالا را تجربه می‌کنند.

ایسنا: بیماری کووید ۱۹ متاثر از ورود ویروس کرونا به بدن انسان، یک بیماری تنفسی به شمار می‌رود و بسیاری از مبتلایان به کروناویروس یا فاقد علامت هستند یا علائم خفیفی دارند، اما آنچه مسلم است این است که بیشتر افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ علائمی مانند سرفه خشک و تب بالا را تجربه می‌کنند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که کرونا در برخی افراد فقط با علائم گوارشی ظاهر می‌شود، موضوعی که یک فوق تخصص گوارش هم آنرا تایید می کند.

دکتر "آمنه مهربان" پزشک فوق تخصص گوارش و کبد بالغین در ساوه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه کرونا هر سیستمی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، گفت: یکی از این درگیری‌ها در سیستم گوارشی انسان رخ می دهد.

وی با اشاره به اینکه چندین ماه از شیوع کووید ۱۹ می‌گذرد و هر روز شاهد تظاهرات جدیدی از این ویروس هستیم که با این رفتار مبهم می‌توان آن را ویروس هزارچهره نامید، اظهار کرد: تهوع، استفراغ، اسهال از خفیف تا شدید و بی اشتهایی که باعث کاهش وزن شدید بیماران می‌شود از مهمترین علائم گوارشی این بیماری است. مواردی از آسیب کبدی ناشی از خود ویروس یا درمان‌های این بیماری مشاهده شده که حتی منجر به نارسایی کبد خواهد شد.

دکتر مهربان با تاکید بر اینکه تقریبا یک پنجم بیماران کووید ۱۹ با علائم گوارشی به پزشک مراجعه می کنند، بیان کرد: بیماران گوارشی مخصوصا پیوند کبد و بیماران التهابی روده که تحت درمان با داروهای سرکوب کننده ایمنی هستند به شکل شدیدتری در خطر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ قرار دارند. متاسفانه در این بیماران، مجبور به قطع یا کاهش درمان‌های سرکوب ایمنی می شویم که خود، باعث عود بیماری زمینه‌ای و حتی منجر به مرگ می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که در صورت کرونایی شدن این افراد چه کارهایی باید انجام داد تا بدن آسیب کمتری ببیند و در مجموع از لحاظ تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن چه اقداماتی باید صورت داد، گفت: در صورت ابتلا، بیمار حتما باید شرایط قرنطینه را رعایت کند. استراحت و مصرف مایعات و سبزی و میوه به همه بیماران توصیه می‌شود. در صورت مبتلا بودن به بیماری زمینه‌ای و مصرف داروهای خاص، حتما با پزشک خود در مورد نحوه مصرف داروها و تداخل احتمالی با درمان کرونا مشورت کنید.

این پزشک فوق تخصص گوارش با تاکید بر اینکه نمی‌دانیم کروناویروس تا چه زمانی مهمان ماست، اظهار کرد: شاید تا یک یا دو سال دیگر درگیر کروناویروس باشیم و فعلا مجبوریم با کرونا زندگی کنیم. ماسک زدن، شستن دست‌ها و رعایت فاصله اجتماعی برای جلوگیری از شیوع و سرایت بیماری از الزامات است.

وی با تاکید بر اینکه این بیماری جزئی از زندگی ما شده است، گفت: تغییر شیوه زندگی شامل مصرف غذاهای سالم و تازه، میوه و سبزیجات، داشتن فعالیت بدنی، کاهش وزن در افراد دارای اضافه وزن و چاق توصیه می‌شود. البته باید گفت که کاهش وزن شدید باعث کمبود ویتامین‌ها و کاهش ایمنی می‌شود، پس در صورت افزایش وزن شدید، تحت نظر پزشک برنامه کاهش وزن را شروع کنید.

وی گفت: موارد ابتلای مجدد به کرونا زیاد دیده شده است و متاسفانه در ابتلای مجدد، بیماری تظاهرات شدیدتری داشته است. بیماران گوارشی نیز از این امر مستثنی نیستند و باید با تقویت ایمنی و رعایت نکات بهداشتی که گفته شد از ابتلای مجدد پیشگیری شود.

دکتر مهربان بیان کرد: برای تقویت ایمنی نیاز به مصرف روتین مکمل‌ها نیست. استفاده از سبزیحات، میوه، لبنیات و گوشت به اندازه کافی برای تامین ویتامین‌ها ضروری و برای تقویت سیستم ایمنی بدن کافی است.

وی افزود: به علت کمبود ویتامین D در بیشتر افراد، مصرف ویتامین D به صورت روتین هر دو هفته دوز ۵۰ هزار واحدی توصیه می‌شود. بانوان باردار مجاز به مصرف این دوز از ویتامین D نیستند.

وی همچنین گفت: خبرهای خوبی از کشف و تولید واکسن کرونا رسیده است، اما زمان رسیدن واکسن به دست ما مشخص نیست و احتمالا تا سال آینده باید منتظر باشیم و نکات ایمنی را رعایت کنیم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1399/08/26
می فرستد آن دنیا ....
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1399/08/26
من بیماری کولیت السروز دارم و روزانهو۸ عدد مزالازین ۵۰۰ مصرف میکنم که سرکوب کننده سیستم ایمنی است آیا در صورت ابتلا به کرونا باید دارو را قطع کنم؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
شفا_فوترموبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
فرش تارنگ_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
استیل رگال_فوتر
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کالابرد_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2