جو بایدن، برجام و سرنوشت پاستور ۱۴۰۰
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_3
زمردی_داخلی3
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
دکتر نداف کرمانی 4
ریزخور_4
زمردی_داخلی4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
زمردی_داخلی2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۵۹۸۴۰
۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۴
۱۲۲۷
نیویورک تایمز می‌گوید حرف بازگشت بایدن به برجام و برداشتن تحریم‌ها، ساده‌تر از عملش است. ظریف اما می‌گوید با سه فرمان اجرایی بایدن، تحریم‌ها لغو می‌شود. اینکه کدام یک درست بگویند و بایدن در همان ماه‌های آغازین چگونه عمل کند، نقشی انکارپذیر در تعیین ساکن بعدی پاستور دارد.

روزنامه توسعه ایرانی: نیویورک تایمز می‌گوید حرف بازگشت بایدن به برجام و برداشتن تحریم‌ها، ساده‌تر از عملش است. ظریف اما می‌گوید با سه فرمان اجرایی بایدن، تحریم‌ها لغو می‌شود. اینکه کدام یک درست بگویند و بایدن در همان ماه‌های آغازین چگونه عمل کند، نقشی انکارپذیر در تعیین ساکن بعدی پاستور دارد.

28 خرداد 1400 زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران است؛ یعنی حدود هفت ماه دیگر. تا پیش از این با بُرد حداکثری که اصولگرایان در انتخابات مجلس داشتند و وضعیت وانفسای کشور، برای بسیاری نتیجه انتخابات 1400 روشن بود؛ دل بریدن از اصلاح‌طلبان و پیروزی اصولگرایان.

حالا اما معادلات به هم ریخته است. در حالی که خیلی‌ها منتظر تکرار ترامپ بودند، بایدن در انتخابات آمریکا آرای بیشتری کسب کرده و مهیای حضور در کاخ سفید می‌شود. از اصولگرایان با آن همه شعارهای پرطمطراق و دهان‌پُرکن در بهارستان کاری برنیامده و عملا مجلس مبدل شده است به «قوه حرافی».

همین حرافی‌های بی‌عمل و شعارهای گل‌درشت نخ‌نما که این روزها بسیار نیز از تریبون رئیس مجلس به گوش می‌رسد، امتیازی منفی برای حضور اصولگرایان در انتخابات 1400 است.

آمریکا به برجام بازگردد، مردم دولتی را می‌خواهند که مذاکره کند

از سوی دیگر همزمان با ناامیدی از اصولگرایان، بازگشت بایدن به برجام مطرح است. این دو عامل، پیش‌بینی‌ها درباره رئیس‌جمهور بعدی را کاملا تغییر می‌دهد. احمد مازنی، اصلاح‌طلبی که پیش‌تر نماینده مجلس بوده است، در این باره به ایسنا گفته است: «همانطور که یکی از دلایل رویکرد مردم به حسن روحانی در سال ۹۲ و لیست امید در سال ۹۴ این بود که توقع داشتند مشکلات ما با دیگر کشورها و به خصوص آمریکا درحد رفع تحریم برطرف شود، الان هم با نتایج انتخابات آمریکا ممکن است در نحوه چینش نامزدهای انتخابات در ایران تحولاتی صورت گیرد.»

شماری از اصولگرایان سعی دارند آب پاکی را روی دست افکار عمومی بریزند و تکلیف را روشن کنند که حتی اگر بایدن نیز رئیس‌جمهور باشد، مذاکره‌ای با آمریکا صورت نخواهد گرفت؛ بنابراین ملاکتان برای رأی دادن در 1400، «مهارت مذاکره کردن» نباشد!

او ادامه داده: «اگر سیاست ایالات متحده بازگشت به برجام باشد، افکار عمومی در داخل ایران، دولتی را می‌طلبد که مهارت مذاکره داشته باشد و تجربه نشان می‌دهد که گروه‌های نزدیک به اصلاحات یا مورد حمایت آنان، در این زمینه توانایی بیشتری دارند.»

چه کسی بهتر مذاکره می‌کند؟

قطعا از همین روست که اصولگرایان که همواره مذاکره را تقبیح می‌کنند، اکنون تاکید می‌کنند که اگر مذاکره‌کنندگان اصولگراها باشند، اشکالی ندارد. شاهد مثالش نیز گفتگوی چند روز پیش حمیدرضا ترقی، عضو حزب اصولگرای موتلفه است که با اشاراتی تاریخی تصریح کرد که «متأسفانه هر وقت مذاکرات توسط اصلاح‌طلبان صورت گرفته ما خسارت دیده‌ایم.» او به مذاکرات بهزاد نبوی درخصوص قراردادها و گروگان‌ها در دولت شهید رجایی اشاره کرد و گفت: «آمریکایی‌ها به راحتی توانستند آن را زیر پا بگذارند و به تعهدات خود عمل نکنند و پول‌های ما را پس از آزادی اسرای جاسوس بازنگردانند. پس از آن هم باز در سعدآباد و در سال ۲۰۰۳ دیدیم توافقی صورت گرفت که تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران به موجبش تعلیق شد و آنها نیز به تعهدات خود عمل نکردند و زیر بار نرفتند.»

او به مذاکرات مصدق در قبل انقلاب نیز اشاره کرد و افزود که در آن مقطع هم آمریکایی‌ها قول دادند که با اخراج توده‌ای‌ها از سیستم حکومتی ایران به دولت مصدق کمک کنند. اما نه تنها هیچ کمکی که به او نکردند، بلکه کودتا به راه انداختند.» محمد هاشمی رفسنجانی، عضو پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام با کنایه به بی‌سرانجامی مذاکرات سعید جلیلی در دوره خود، از اصولگرایان پرسیده بود: «بگویید در کدام مذاکره موفق بوده‌اید؟» همه این دعواها بر سر این است که چه کسی بهتر مذاکره می‌کند؟ چراکه اکنون که بایدن در آستانه ورود به کاخ سفید است و احتمال باز شدن باب مذاکره قوت گرفته، کسی که بهتر مذاکره کند، رأی لازم برای دستیابی به پاستور را کسب خواهد کرد.

تحریم یا عُرضه؟

البته اصولگرایان دو گفتمان دیگر را نیز دنبال می‌کنند؛ اول اینکه آمریکای بایدن تفاوتی با آمریکای ترامپ ندارد و دیگر اینکه موضوع اصلا تحریم و آمریکا نیست؛ بلکه عُرضه دولتمردان است.

در همین ارتباط الیاس نادران، نماینده تهران دیروز در مجلس گفت: «دوگانگی‌‌هایی را دولت آغاز کرده است و موضوع تحریم و غیر تحریم را دوباره در آستانه انتخابات کلید می‌زنند. مسئله، عُرضه داشتن و بی‌عُرضگی است نه پذیرش تحریم یا قبول مذاکره. معلوم است که کسی تحریم را نمی‌پذیرد.» عضو کمیسیون برنامه اظهار کرد: «موضوع این است که تحریم‌ها را ذلیلانه بردارند یا عزتمدارانه؛ همه دعوای ما بر سر این نقطه است.»

اظهارات او در حالی است که اصولگرایان تا به حال شمه‌ای از آن عُرضه رویایی که منجر به برداشته شدن «عزتمدانه تحریم‌ها» شود، رو نکرده‌اند؛ از این رو چندان نمی‌توان امید داشت که با رأی دادن به آنها در 1400 بتوان رویایی «عزتمندی و تحریم نبودن» را محقق کرد.

احمد مازنی می‌گوید: اگر سیاست ایالات متحده بازگشت به برجام باشد، افکار عمومی در داخل ایران، دولتی را می‌طلبد که مهارت مذاکره داشته باشد و تجربه نشان می‌دهد که گروه‌های نزدیک به اصلاحات یا مورد حمایت آنان، در این زمینه توانایی بیشتری دارند

ایران زیر بار مذاکره نمی‌رود

پیرو همان گفتمان که آمریکای ترامپ و آمریکای بایدن تفاوتی با هم ندارند، شماری از اصولگرایان سعی دارند آب پاکی را روی دست افکار عمومی بریزند و تکلیف را روشن کنند که حتی اگر بایدن نیز رئیس‌جمهور باشد، مذاکره‌ای با آمریکا صورت نخواهد گرفت؛ بنابراین ملاکتان برای رأی دادن در 1400، «مهارت مذاکره کردن» نباشد! برای نمونه حسن شجاعی، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس در راستای همین گفتمان با تاکید بر اینکه تا آمریکا دست از خوی استعماری و استکباری خود برندارد، ایران زیر بار رابطه و مذاکره با آن نمی‌رود، تصریح می‌کند که «رفتار آمریکا نسبت به ایران، تغییر بنیادین نخواهد کرد.» گذشته از نمایندگان مجلس که مدام بر این طبل می‌کوبند، اصولگرایان در لایه‌های دیگر مانند ائمه جماعات نیز این گزاره را تقویت می‌کنند.

گفتمان محبوبیت اصطلاح‌طلبان نزد دموکرات‌ها

وجه دیگری که پیروزی بایدن بر انتخابات 1400 اثر مستقیم دارد، روابط اصلاح‌طلبان و دموکرات‌هاست که اصولگرایان بسیار آن را تقبیح می‌کنند. هرچند که اصلاح‌طلبان این روابط را آنگونه که جناح مقابل تعریف می‌کند، نمی‌پذیرند؛ اما تندروهای طیف مقابل از هم‌اکنون به شدت مشغول فضاسازی با این گفتمان هستند.

محمدصادق کوشکی، کارشناس مسائل سیاسی و پای ثابت تحلیل‌های سیاسی رسانه‌های اصولگرا، در همین ارتباط چند روز پیش با اشاره به دلخوشی جریان اصلاحات به تیم «جو بایدن» در آمریکا، گفت: «قدرت‌های فرامنطقه‌ای تفاوتی میان نیرو‌های سیاسی ما قائل نمی‌شوند، اما در حوزه رفتار‌های تاکتیکی، به این تفکیک قائل هستند. یعنی دولت‌های فرامنطقه‌ای برای نفوذ بیشتر در جامعه سیاسی و اجتماعی ما، ممکن است از یک گروه سیاسی خاص در ایران حمایت کنند.»

او ادامه داده بود: «ممکن است یک فعال یا جریان سیاسی از این مساله احساس شرمساری کند، اما جریان اصلاح‌طلب نه تنها حس شرمساری ندارد بلکه افتخار هم می‌کند.»

فؤاد ایزدی که او هم استاد علوم سیاسی و پای ثابت تحلیل‌های رسانه‌های اصولگراست نیز اوایل هفته به مهر گفته بود: «دموکرات‌ها برای انتخابات ۱۴۰۰ طرح و برنامه دارند؛ ممکن است در این برنامه به یک جناح سیاسی در داخل ایران کمک کنند و به جناح دیگر ضربه بزنند. آنها برای این منظور ابزارهایی هم دارند.» او ادامه داده بود: «دموکرات‌ها ممکن است فلان پول بلوکه شده ایران در یک کشور را آزاد کنند تا یک جناح سیاسی در ایران بتواند بگوید ما باید در انتخابات ۱۴۰۰ پیروز شویم زیرا این ما هستیم که می‌توانیم پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کنیم.» این اظهارات از دو حیث قابل توجه است؛ اگر صحت نداشته باشند به معنی تخریب اصلاح‌طلبان به نام وابستگی به جریان‌های آمریکایی است و اگر صحت داشته باشند به معنی حمایت یکی از دو طیف بزرگ سیاسی آمریکا از اصلاح‌طلبان در جریان انتخابات 1400 است. در صورتی که اگر ترامپ رأی آورده بود و برای یک دوره دیگر رئیس‌جمهور آمریکا می‌ماند، انتخابات 1400 ایران نیز تا این حد پیچیده نمی‌شد. حالا اما آمدن بایدن پیش‌بینی‌ها را سخت کرده است.

عامل تعیین‌کننده

اما در واقع باید گفت تعیین‌کننده‌تر از این دعواهای جناحی، عملکرد جو بایدن در قبال برجام است. بایدن وعده داده که به برجام بازمی‌گردد. بسیاری اما در ایران و آمریکا تاکید می‌کنند، مکانیزم تحریم‌ها و حتی بازگشت به برجام به گونه‌ای است که به این سادگی‌ها میسر نخواهد بود. نیویورک تایمز روز گذشته در تحلیلی، به همین موضوع پرداخت و نوشت: «در حالی که اعلام تعهد رئیس‌جمهور منتخب آمریکا به برجام و قول بازگشت به آن برای دیگر امضاکنندگان این معامله خوشحال‌کننده بود، اما این بازگشت ممکن است خیلی آسان نباشد.»

این روزنامه ادامه داده: «رئیس‌جمهور ترامپ، به سرعت در حال تلاش است تا تحریم‌های آمریکا علیه ایران را افزایش دهد و سلاح‌های پیشرفته بیشتری را به کشورهای منطقه بفروشد و این سیاست‌هایی است که تغییر آن برای رئیس‌جمهور جدید دشوار خواهد بود.»

اما ظریف نظر دیگری دارد؛ نظری که اگر محقق شود قطعا انتخابات 1400 را تحت‌الشعاع خود قرار خواهد داد.

انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:13
Iran, Islamic Republic of
08:25 - 1399/08/29
تا مشکلات اساسی باامریکابطورکامل رفع نشه،مردم به این حرفها برای شرکت درانتخابات توجه نمی کنند.
پاسخ ها
سلیمانی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
کسی که این مطلب را نوشته کاملا معلومه اصلاح طلبه
مردم ازادی ومعیشت میخاند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
کاربر سلیمانی
واقعا نمی‌بینی اوضاع مملکت رو یا خودت رو زدی به نابینایی ،،امروز جامعه رو که نمی‌بینی پس انتظار بی جای دارم اگه بگم چهل سال گذشت رو هم ببین ..ربطی هم به اصلاح طلب و اصول گرا نداره ،،....
Iran, Islamic Republic of
09:15 - 1399/08/29
خودت میبری و خودت میدوزی برترین ها
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1399/08/29
جالبیه شما اینه که فکر میکنید باهم فرق دارید، این همه سال بین بد و بدتر انتخاب کردیم نه تنها درجا نزدیم بلمه بدبخت تر هم شدیم. دیگه ترجیح میدم شخضا اصلا انتخابی نکنم. همون 7 8 10 میلیون بکشید همو
Iran, Islamic Republic of
14:11 - 1399/08/29
گرگ همیشه گرگه لباس عوض میکنه اما هویتش همونه
Russian Federation
16:04 - 1399/08/29
امسال احتمالا ارای باطله به عنوان رئیس جمهور انتخاب بشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
خرید باکس 2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر