درگذشت عکاس سرشناس ارمنستانی
۱۰۶۱۸۷۷
۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۱
۱۱۷۱
زاون سارکسیان از عکاسان سرشناس ارمنستان درگذشت.
خبرگزاری ایسنا: زاون سارکسیان از عکاسان سرشناس ارمنستان درگذشت.آدیس عیسی قلیان ـ عکاس و روزنامه نگار ـ این خبر را اعلام کرد.
 
درگذشت عکاس سرشناس ارمنستانی
 
سارکسیان مدیر و موسس موزه «سرگئی پاراجانف» ایروان و از دوستان نزدیک این فیلمساز ارمنی بود.
 
آدیس عیسی قلیان در توضیح عکسی که برای خبر درگذشت سارکسیان در اختیار ما قرار داد، خاطرنشان کرد: «در این عکس این عکاس فقید را در سال ۲۰۱۴ می‌بینیم که به خبرنگار روزنامه آلیک درباره قابی از پاراجانف می‌گوید که خودش ثبت کرده است. در این عکس پاراجانوف در حال برگزاری مراسم تشییع جنازه خودش در خیابان‌های ایروان است. دسته عزاداران از دوستان نزدیک پاراجانف بودند که البته به گفته عکاس مردم عادی هم گاهی گروه را همراهی می‌کردند.
 
زاون در ادامه داستانی را نقل می‌کند که در آن پاراجانف در حالت درازکش در تابوتی قرار گرفته و به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌دهد. او در جواب خبرنگاری که پرسیده بود چرا در تابوت خوابیده، می‌گوید: در حکومتی زندگی می‌کنیم که فقط با آدم مرده کاری ندارد. من الان در آزادی مطلق خودم هستم.»
 
زاون سارکسیان از علاقمندان هنر ایرانی بود. رفاقت او با عباس کیارستمی باعث شد آثاری از این هنرمند شاخص ایرانی در موزه پاراجانف جایگاه دائمی خود را داشته باشند. سارکسیان در زمان حیاتش عنوان کرده بود که بیش از ۳۰ اثر از عباس کیارستمی در این موزه نگهداری می‌شود. او در کنار عکاسی و موزه داری، در دوران جوانی از چهره‌های شناخته شده گروه‌های زیرزمینی راک شوروی بود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج