پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها
۱۰۷۹۲۲۳
۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶
۲۳۲۳۰
رپورتاژ آگهی
از دست دادن دندان‌ها می‌تواند تاثیر به سزایی بر زیبایی لبخند افراد داشته باشد. پروتز‌های دندانی یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای جایگزین نمودن دندان‌های از دست رفته به حساب می‌آیند. اما بهترین نوع پروتز دندان کدام است؟ در این مطلب پاسخ خواهیم داد.

پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها
برترین‌ها:
از دست دادن دندان‌ها می‌تواند تاثیر به سزایی بر زیبایی لبخند افراد و در نتیجه آن زیبایی ظاهری آن‌ها داشته باشد. پروتز‌های دندانی یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای جایگزین نمودن دندان‌های از دست رفته به حساب می‌آیند. این پروتز‌ها دارای انواع ثابت و متحرک هستند که اصلی‌ترین نوع این پروتز‌ها را می‌توانیم ایمپلنت دندان بدانیم. انواع ایمپلنت دندان ظاهری کاملا مشابه دندان‌های حقیقی انسان دارند و به خوبی می‌توانند جای خالی دندان از دست رفته را پر کنند. در ادامه این مطلب با برترین‌ها همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با پروتز‌های دندانی، انواع آن‌ها، طول عمر آن‌ها و همچنین قیمت این پروتز‌ها با شما در میان بگذاریم.

پروتز دندانی چیست؟

پروتز‌های دندانی برای پوشاندن نقص‌های دندان یا جای دندان از دست رفته استفاده می‌شوند. انواع پروتز‌های دندانی شامل ایمپلنت، تاج، بریج دندان، دندان مصنوعی و روکش است، که برخی از آن‌ها ثابت و برخی دیگر متحرک‌اند.

پیچ‌هایی که برای کاشت دندان مصنوعی استفاده می‌شود، از جنس تیتانیوم هستند. وقتی این پیچ‌ها با استخوان فک جوش می‌خورند، آن قدر قوی هستند که می‌توانند پروتز‌های دندانی را پشتیبانی کنند. اصلی‌ترین نوع پروتز‌های دندانی ایمپلنت دندان است که بسیار پرطرفدار بوده و امروزه برای پر کردن جای خالی دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه انواع پروتز دندان را به شما معرفی خواهیم کرد.

پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها

جهت مشاوره با دکتر رسول زنگنه در واتساپ کلیک کنید.

انواع پروتز‌های دندانی

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم پروتز‌های دندانی به دو نوع ثابت و متحرک وجود دارند. هر یک از انواع پروتز‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد می‌توانند به صورت ثابت و یا متحرک روی استخوان فک و لثه افراد قرار گیرند و عوارض ناشی از نداشتن دندان را جبران نمایند. پنج نوع اصلی پروتز‌های دندانی، به شرح زیر هستند:

  • ایمپلنت دندانی

یکی از بهترین روش‌های جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته، کاشت دندان یا همان ایمپلنت دندانی می‌باشد. در این روش درمانی ابتدا پیچی به نام فیکسچر، که از تیتانیوم ساخته شده است درون استخوان فک قرار می‌گیرد و سپس قسمت خارجی آن با نام اباتمنت روی این فیکسچر سوار می‌شود.

طول درمان ایمپلنت معمولا بین ۴ الی ۹ ماه زمان می‌برد، زیرا فیکسچری که داخل استخوان فک قرار گرفته است، باید به خوبی با استخوان جوش بخورد. همین فیکسچر به نوعی نقش ریشه دندان را ایفا می‌کند و مقاومت ایمپلنت دندانی را تضمین می‌نماید.

پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها

پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها

جهت مشاوره با دکتر رسول زنگنه همین حالا تماس بگیرید.

۰۲۱-۲۲۸۸۳۵۷۶

۰۹۱۰۴۹۴۹۷۴۹

  • تاج‌های دندانی

تاج دندان کلاهکی است که بر روی دندان قرار می‌گیرد و متناسب با رنگ و شکل دندان طبیعی ساخته می‌شود. در مواقعی که دندان طبیعی به دلیل آسیب شدید یا پوسیدگی دیگر قادر به حمایت از تاج دندان نیست، می‌توان از تاج تحت حمایت ایمپلنت استفاده کرد.

برای قرار دادن تاج روی پایه ایمپلنت، ابتدا لازم است دندان طبیعی کشیده شود. سپس یک پیچ ایمپلنت در استخوان فک قرار داده می‌شود و قطعه‌ی اتصالی یا تکیه‌گاه به آن متصل می‌شود. این قسمت از خط لثه بیرون زده و لثه‌ها در اطراف آن بخیه زده می‌شوند. بلافاصله پس از انجام مراحل کاشت، عموماً تاج دندانی موقتی بر روی پایه قرار می‌گیرد. وقتی محل ایمپلنت بهبود یافت و استخوان با ایمپلنت جوش خورد، تاج دندانی دائمی ساخته می‌شود و در محل قرار می‌گیرد.

به این ترتیب از تاج‌های دندانی اغلب برای ترمیم یک یا چند دندان از دست رفته که مجاور یکدیگر نیستند، استفاده می‌شود.

پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها

جهت مشاهده نمونه‌های بیشتر از اینستاگرام بازدید نمایید.

dr.zangeneh.rasoul@

  • بریج‌های دندانی

برخلاف تاج دندان که کلاهکی منفرد است و روی دندان آسیب دیده یا پوسیده قرار می‌گیرد، بریج دندانی از دو تاج دندانی ساخته شده است که دندان یا دندانی جعلی بین آن‌ها قرار دارد. بریج‌های دندانی به واسطه‌ی همین ساختار متفاوت خود قادرند دندان‌های مجاور هم را که به یک باره خراب شده، آسیب دیده یا از دست رفته‌اند، بازیابی کنند.

پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها

وقتی دندان‌های طبیعی به تنهایی قادر به حمایت از پروتز‌های دندانی نیستند، از بریج‌های تحت حمایت ایمپلنت استفاده می‌شود. در عوض، این بریج‌ها از ایمپلنت‌های دندانی برای حمایت از تاج دندان و دندان‌های جعلی استفاده می‌کنند. در ضمن قرار دادن بریج دندان مانند قرار دادن تاج دندان است؛ البته با این تفاوت که در بریج دندان، ۲ ایمپلنت قرار داده می‌شود.

  • دندان‌های مصنوعی

نوع دیگر از پروتز‌های دندانی، همان دندان‌های مصنوعی هستند که از پلاستیک یا فلز ساخته و به دو صورت معمولی یا فوری تهیه می‌شوند. کاربرد بیش‌تر دندان‌های مصنوعی برای مواقعی است که تعداد زیادی از دندان‌های طبیعی از بین رفته‌اند یا به شدت تحت تاثیر آسیب یا پوسیدگی قرار گرفته‌اند.

امکان کاشت دندان‌های مصنوعی هم به صورت متحرک و هم به صورت ثابت وجود دارد. در کاشت دندان‌های مصنوعی ثابت از تقریباً ۴ ایمپلنت در هر قوس استفاده می‌شود تا آن را در جای خود نگه دارد؛ و ضمناً دندان‌های پوسیده یا آسیب دیده نیز باید کشیده شوند.

پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها

دندان‌های مصنوعی ثابت بر روی پایه‌های ایمپلنتی سوار می‌شوند و ظاهری کاملا مشابه دندان‌های طبیعی افراد دارند. از همین رو این نوع از دندان‌های مصنوعی سریعا جایگزین دندان‌های مصنوعی سنتی که متحرک بوده و از لثه افراد جد می‌شدند، گردیدند.

  • روکش دندانی

روکش دندانی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دندان بنا به هر دلیلی ضعیف شده باشد و نیاز به حمایت و حفاظت از طریق روکش داشته باشد. روکش‌های دندانی معمولا بعد از عصب کشی نیز روی دندان قرار می‌گیرند تا به خوبی از دندان ترمیم شده محافظت نمایند.

طول عمر و مدت زمان دوام پروتز‌های دندانی

میزان ماندگاری و دوام پروتز‌های دندانی به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از تاثیرگذارترین عوامل بر طول عمر پروتز‌های دندانی، مراقبت و رعایت بهداشت پروتز‌ها می‌باشد. نکته‌ای که لازم است بدانید این است که پروتز دندان جایگزین دندان اصلی شما شده است و باید با این پروتز‌ها همانند دندان حقیقی خود برخورد نمایید. از مسواک و نخ دندان استفاده کنید تا از بهداشت دهان و دندان خود اطمینان یابید.

انجام معاینات ۶ ماه یکبار ضروری می‌باشد. دندانپزشک معالج شما هر ۶ ماه یکبار سالم بودن پروتز دندانی شما را بررسی می‌کند و اطمینان می‌یابد که پروتز دندانی لثه‌ها و دهان شما را اذیت نکرده و به سایر دندان‌ها آسیب نرساند.
برای مراقبت بهتر از پروتز‌های دندانی بهتر است از خوردن غذا‌های سفت خودداری نمایید. اگرچه بسیاری از پروتز‌های دندانی مقاومتی یکسان با دندان‌های حقیقی انسان‌ها دارند، اما مراقبت هر چه بهتر از این پروتز‌ها می‌تواند طول عمر آن‌ها را به میزان زیادی افزایش دهد.

پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها

قیمت پروتز‌های دندانی

برای آگاهی از قیمت پروتز‌های دندانی در مرحله اول لازم است به یک دندانپزشک متخصص در زمینه پروتز دندان مراجعه نمایید تا ایشان بهترین و مناسب‌ترین روش پروتز دندانی را برای شما انتخاب نماید. بدیهی است که هر یک از انواع پروتز‌های دندانی دارای قیمت و هزینه متفاوتی هستند. این قیمت‌ها خود می‌توانند به عوامل مختلفی از جمله میزان تخصص دندانپزشک معالج، مکان قرار گرفتن مطب دندانپزشکی، ثابت و یا متحرک بودن پروتز و همچنین تعداد دندان‌های از دست رفته نیز وابسته باشند.

ایمپلنت‌های دندانی معمولا قیمت بالاتری نسبت به سایر پروتز‌های دندان دارند، اما این روش را می‌توانیم بهترین روش جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته بدانیم.

آیا بیمه هزینه‌های پروتز دندان را پوشش می‌دهد؟

بسیاری از بیمه‌ها هزینه‌های ناشی از پروتز دندان را تا حدودی پوشش می‌دهند، اما نمی‌توانیم به طور دقیق بگوییم که بیمه‌ها این روش درمان دندانی را پوشش می‌دهند یا خیر. برای آگاهی دقیق و کامل لازم است با شرکت بیمه خود تماس بگیرید و جزئیات پوشش هزینه‌های پروتز دندانی را از آن‌ها بپرسید تا بتوانید با اتکا به گفته‌ی آن‌ها نسبت به انجام دادن یا ندان پروتز دندانی تصمیم‌گیری کنید. البته معمولا پروتزهای دندانی هزینه‌های چندان بالایی ندارند و ما پیشنهاد می‌کنیم که آن را خودتان بپردازید.

پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها

فواید مراجعه به متخصص پروتز دندانی

با افزایش محبوبیت درمان ایمپلنت و سایر پروتزهای دندانی در میان مردم، دندانپزشکان زیادی فعالیت در این زمینه را آغاز کردند. مراجعه به یک متخصص پروتز دندان می‌تواند سبب گردد که نتایج بهتری از پروتز دندان بگیرید. متخصصان پروتز دندان با انواع پروتزهای ثابت و متحرک دندان آشنایی کامل دارند و می‌توانند بهترین گزینه برای شما باشند.

دکتر رسول زنگنه با داشتن سابقه طولانی در زمینه پروتزهای دندانی، بهترین مشاوره را به شما خواهد داد و شما را راهنمایی می‌کند که کدام نوع پروتز برایتان مناسب‌تر است و با داشتن تخصص کافی در این زمینه، بهترین نتایج را برای بیماران خود به ارمغان می‌آورد.

پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها

سوالات متداول درباره پروتزهای دندانی

ممکن است سوالات بسیاری در رابطه با پروتز دندان در ذهنتان نقش بسته باشد، در ادامه چند سوال متداول در این زمینه را پاسخ خواهیم داد:

آیا پروتز‌های دندانی ظاهری غیرطبیعی دارند؟

به طور کلی اصلی‌ترین هدف یک متخصص پروتز دندان این است که پروتز‌ها را به گونه‌ای بسازد که ظاهر و عملکردی کاملا مشابه دندان‌های حقیقی افراد داشته باشند. از همین رو بسیاری از پروتز‌های دندانی به گونه‌ای هستند که تشخیص آن‌ها از دندان حقیق فرد چندان ساده نیست. این موضوع به خصوص در رابطه با ایمپلنت‌های دندانی بسیار صدق می‌کند و این ایمپلنت‌ها به هیچ عنوان ظاهری غیرطبیعی ندارند و حتی باعث می‌شوند که طرح لبخند شما زیباتر گردد.

پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها

آیا پروتز‌های دندانی، خوردن غذا را دشوار می‌کنند؟

عادت کردن به پروتز‌های دندانی و به خصوص دندان‌های مصنوعی، در ابتدای امر ممکن است کمی دشوار و زمان‌بر باشد، اما معمولا چند هفته بعد از قرار گرفتن پروتز در دهان، به آن عادت می‌کنید و غذا خورد نیز برایتان نه تنها دشوار نخواهد بود، بلکه ساده‌تر نیز خواهد شد. در هفته‌های اول بهتر است غذا‌های نرم بخورید تا بعد از مدتی بتوانید غذا‌های جامد دیگر را بخورید.
پروتز‌های دندانی و به خصوص ایمپلنت دندان، بهترین جایگزین‌ها برای دندان‌های از دست رفته هستند. بدیهی است که پس از جایگزین شدن آن‌ها به جای دندان‌های از دست رفته شما، غذا خوردن و جویدن غذا نیز برایتان ساده‌تر خواهد شد.

پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها

آیا پروتز‌های دندانی، صحبت کردن را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

از دست دادن دندان و خالی بودن جای آن سبب می‌گردد که در ادای برخی کلمات با مشکل مواجه شوید، اما قرار دادن پروتز‌های دندانی و ایمپلنت به جای آن‌ها می‌تواند سبب گردد که صحبت کردن برایتان ساده‌تر شود. البته برخی بر این باورند که ممکن است در ماه‌های اول قرار گرفتن پروتز در لثه، فرد با مشکلاتی در ادای برخی کلمات مواجه شود، اما این مشکل معمولا بعد از چند روز هموار می‌گردد و نیازی به نگرانی نیست. به خصوص اگر برای قرار دادن پروتز‌ها در دهان از فردی متخصص در زمینه پروتز‌های دندانی کمک بگیرید می‌توانید اطمینان داشته باشید که با هیچگونه مشکلی مواجه نخواهید شد.

دکتر رسول زنگنه با داشتن تخصص و تجربه در زمینه پروتز و ایمپلنت دندان می‌تواند به شما این اطمینان را دهد که با هیچ یک از مشکلات گفته شده هرگز مواجه نخواهید شد.

حرف آخر

همان طور که خواندید، پروتز‌های دندانی می‌توانند انواع گزینه‌های درمانی را پیش روی شما قرار دهند. پس اگر قصد دارید دندان‌های خراب، آسیب دیده یا از دست رفته‌ی خود را با کاشت دندان درمان کنید، این‌ها برخی از گزینه‌هایی هستند که می‌توانید با دندان‌پزشک خود در میان بگذارید. فراموش نکنید که انتخاب روش مناسب تضمین سلامت دندان‌های شماست.

منبع: laurichdentistry

پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها

دکتر رسول زنگنه - جراح و دندانپزشک

  • بهترین و با کیفیت‌ترین ایمپلنت، لامینت و کامپوزیت
  • ایمپلنت‌های دندانی (انواع برند‌های آمریکایی و اروپایی)
  • انواع کامپوزیت برند‌های معتبر
  • طراحی پروتز دندانی ثابت مخصوص ایمپلنت و دندانهای درمان ریشه شده و طراحی پروتز متحرک (سرتاسری و تک دندان) در لابراتورا تخصصی دکتر زنگنه

جهت مشاوره با دکتر رسول زنگنه در واتساپ کلیک کنید.

پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها

همین حالا تماس بگیرید.

۰۲۱-۲۲۸۸۳۵۷۶

۰۹۱۰۴۹۴۹۷۴۹

پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها

جهت مشاهده نمونه‌های بیشتر از اینستاگرام بازدید نمایید.

dr.zangeneh.rasoul@

پروتزهای دندانی؛ انواع و قیمت آن‌ها

خیابان پاسداران، نبش دشتستان هفتم، روبه روی بانک مرکزی، ساختمان سینا، طبقه اول، واحد ۱۲

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:3
Iran (Islamic Republic of)
10:21 - 1399/11/11
مطلب مفیدی بود واقعا من فرق بین اینا رو نمیدونستم سپاس
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج