۱۵بیمارستان تهران و ۶وزارتخانه روی گسل قرار دارد
۱۰۸۲۲۰۰
۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۹
۱۶۳۱
۱۲ هزار و ۵۰۰ پارسل (بخش) روی پهنه های گسلی احداث شده اند که از جمله شامل ۱۵ بیمارستان، ۳۶ مدرسه، ۶ وزارتخانه، ۹ دانشگاه و مرکز آموزش عالی، ۶۶ برج، ۳۰ ایستگاه آتش نشانی، یک انبار نفت و ۲ پمپ بنزین است.

ایرنا: رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به شرایط ناایمن ۱۱۰ بیمارستان پایتخت، گفت: ۱۵ بیمارستان پایتخت و ۶ وزارتخانه روی گسل قرار دارد.

محمد سالاری سه‌شنبه شب در مراسم رونمایی از کمپین «ساختمان ایمن؛ شهر ایمن» با گرامیداشت یاد شهدای آتش نشان حادثه پلاسکو، اظهار داشت: فروریزش ساختمان پلاسکو، فروریزش نگاه منفعت طلبانه و بی توجهی به حقوق عمومی بود.

وی افزود: اگر در تهران و دیگر شهرها مجموعه ای از چالش ها و ابر چالش ها وجود دارد، به دلیل بی توجهی به انسان ها است و همین مساله شهرسازی و معماری را به یک چرخه باطل وارد کرد؛ چرخه باطلی که در آن، محدودیت های سرزمینی و ظرفیت های اکولوژیکی و طبیعی نادیده گرفته شد.

وی ادامه داد: حتی طرح های توسعه شهری و ضوابط شهرسازی و معماری مبتنی بر درآمدزایی تهیه شد و مبتنی بر همین چرخه باطل، شهر به محل تاخت و تاز و سوداگری و درآمدزایی صرف تبدیل شد.

به اعتقاد این عضو شورای شهر تهران، دلیل اصلی فروریزش ساختمان پلاسکو، مغفول ماندن حقوق عمومی و رویکرد ذینفعان آن برای بهره برداری حداکثری و درآمدزایی از همه سطوح و حتی راهروها، راه پله ها و فراز سقف کاذب مغازه ها و همچنین بی توجهی نهادها و دستگاه های مسئول و متولی در حوزه ایمنی برای جلوگیری از این رویه ها بود.

وجود ۱۱۰ بیمارستان پایتخت در شرایط ناایمن

وی گفت: بر اساس آنچه که احصا شده، ۱۲ هزار و ۵۰۰ پارسل (بخش) روی پهنه های گسلی احداث شده اند که از جمله شامل ۱۵ بیمارستان، ۳۶ مدرسه، ۶ وزارتخانه، ۹ دانشگاه و مرکز آموزش عالی، ۶۶ برج، ۳۰ ایستگاه آتش نشانی، یک انبار نفت و ۲ پمپ بنزین است.

سالاری افزود: از ۳۳۳ بیمارستان شهر تهران، ۱۱۰ بیمارستان در شرایط ناایمن قرار دارد.

۳۳ هزار ساختمان در تهران از کم خطر تا بسیار پر خطر وجود دارد

وی با بیان اینکه ۲ گروه ساختمان در تهران وجود دارد، افزود: گروه نخست ساختمان هایی که در حال ساخت هستند و گزوه دوم ساختمان هایی که از قدیم ساخته شده اند. برای گروه اول، تمام مقررات ایمنی به‌صورت سختگیرانه ای رعایت می شود، اما مشکل، ‌ساختمان های قدیمی است که در زمان احداث، الزامات ایمنی وجود نداشته یا رعایت نشده است.

سالاری ادامه داد: ۳۳ هزار ساختمان شناسایی شده که از این تعداد ۶ هزار ساختمان کم خطر، ۲۳ هزار و ۵۰۰ ساختمان میان خطر،‌ سه هزار و ۵۰۰ ساختمان پر خطر و ۱۲۰ ساختمان بسیار پرخطر هستند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اضافه کرد: از آنجایی‌که مطالبه گری و نظارت همگانی تاثیر بسزایی در تحقق ایمن سازی دارد، طی مصوبه ای، شهرداری تهران ملزم به افشاسازی لیست این ساختمان ها شد؛ هر چند ملاحظات امنیتی نیز در این خصوص وجود دارد اما مقرر شد این افشا سازی به گونه ای باشد که منجر به سواستفاده نشود.

لزوم تدوین و تصویب قانون یکپارچه ایمنی شهری

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران درباره آنچه که برای ادامه مسیر ایمن سازی شهر مورد نیاز است و باید مورد مطالبه قرار گیرد،‌ گفت: قانون یکپارچه برای ایمنی شهری نداریم و دولت و مجلس شورای اسلامی باید تدوین و تصویب این قانون را در اولویت قرار دهند.

وی افزود: همچنین بازنگری مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان ضرورت دارد، چرا که اکنون، ساختمان ها در مرحله بهره‌برداری به‌صورت بلاتکلیف رها می شوند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:4
Iran (Islamic Republic of)
08:16 - 1399/11/01
گسل وزارتخانه ها را بیزحمت فعال کنید
Iran (Islamic Republic of)
10:01 - 1399/11/01
بیمارستانا نه ولی وزارتخانه ها جاشون خیلی خوبه
پاسخ ها
راد
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
چند تا ویلای اقا زاده ها روی گسله اینو بگو بیمارستان همه جای شهر پراکنده هست همشون خراب نمیشه ولی ویلاها اکثرا شمال شهر و به هم نزدیکند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج