راهبرد درمانی جدیدی برای مهار سرطان روده بزرگ
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
سمپاشی امحا_1
لایکو_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
سمپاشی امحا_3
لایکو_3
سمپاشی امحا_4
لایکو_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
سمپاشی امحا_2
لایکو_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۰۸۶۶۷۷
۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۰
۱۶۷۲
پژوهشگران ژاپنی در پروژه اخیر خود، راهبرد درمانی جدیدی برای مهار سرطان روده بزرگ ارائه داده‌اند.

ایسنا: پژوهشگران ژاپنی در پروژه اخیر خود، راهبرد درمانی جدیدی برای مهار سرطان روده بزرگ ارائه داده‌اند.

به نقل از وب‌سایت رسمی "دانشگاه ناگویا" (Nagoya University) در ژاپن، پژوهش جدیدی نشان می‌دهد که بافت‌های سرطان روده بزرگ حداقل دو نوع فیبروبلاست را شامل می‌شود که فیبروبلاست‌های تقویت‌کننده سرطان و فیبروبلاست‌های مهارکننده سرطان هستند و تعادل میان آنها، نقش زیادی در پیشروی سرطان روده بزرگ دارد. یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد که شاید تغییر دادن تعادل میان دو نوع سلول به صورت مصنوعی، بتواند از گسترش تومورهای سرطان روده بزرگ پیشگیری کند و به یک راهبرد موثر برای جلوگیری از پیشروی سرطان تبدیل شود.

راهبرد درمانی جدیدی برای مهار سرطان روده بزرگ

بافت‌های سرطانی هم سلول‌های سرطانی و سلول‌های غیر بدخیم مانند فیبروبلاست‌ها را در بر دارند. پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که تکثیر فیبروبلاست‌ها تا حد زیادی در پیشروی سرطان روده بزرگ نقش دارد که متداول‌ترین سرطان در ژاپن است. فیبروبلاست‌های موجود در بافت‌های سرطانی که "فیبروبلاست‌های مرتبط با سرطان" (CAF) نام دارند، به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ فیبروبلاست‌هایی که پیشروی سرطان را تقویت می‌کنند و فیبروبلاست‌هایی که به مهار پیشروی آن می‌پردازند. جلوگیری از عملکرد فیبروبلاست‌های مرتبط با سرطان می‌تواند یک روش امیدوارکننده برای جلوگیری از پیشروی سرطان باشد اما عدم درک مکانیسم اساسی ناهمگن بودن فیبروبلاست‌های مرتبط با سرطان، مانع توسعه آن شده است.

در بافت‌های عادی روده بزرگ، پروتئین‌هایی موسوم به "پروتئین‌های مورفوژنتیک استخوانی"(BMPs) وجود دارند که توسط "سلول‌های استروما"(stromal cells) ترشح می‌شوند و نقش مهمی در تنظیم هم‌ایستایی روده بر عهده دارند؛ در حالی که در بافت‌های سرطانی روده بزرگ، با پیشروی سرطان در ارتباط هستند. پژوهشگران دانشگاه ناگویا، پژوهشی را در این زمینه آغاز کردند تا تشخیص دهند که چگونه سلول‌های استروما، به دخالت پروتئین‌های مورفوژنتیک استخوانی در پیشروی سرطان روده بزرگ منجر می‌شوند.

پژوهشگران ابتدا داده‌های جامع مربوط به بیان ژن را تجزیه و تحلیل کردند تا ژن‌های مربوط به پروتئین‌های مورفوژنتیک استخوانی را که به طور خاص به فیبروبلاست‌های مرتبط با سرطان روده بزرگ بیان می‌شوند، شناسایی کنند. آنها در بررسی‌های خود، دو نوع پروتئین "meflin" و "gremlin 1" را شناسایی کردند که توسط چنین ژن‌هایی رمزگذاری می‌شوند. پژوهشگران در مرحله بعد برای بررسی ارتباط این پروتئین‌ها در پیشروی سرطان روده بزرگ، پژوهشی را با همکاری پژوهشگران "دانشگاه آدلاید"(University of Adelaide) و "موسسه تحقیقات پزشکی و بهداشتی جنوب استرالیا" (SAHMRI) انجام دادند.

این گروه پژوهشی، اهمیت بیان meflin و gremlin 1 را در بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ بررسی کردند. به علاوه، آزمایش‌هایی که روی موش‌ها انجام شد، نشان داد که تکثیر سلول‌های سرطانی روده بزرگ می‌تواند به واسطه تجویز پادتن خنثی‌کننده gremlin 1 یا بیان بیش از اندازه meflin مهار شود.

پروفسور "آتسوشی انوموتو"(Atsushi Enomoto)، سرپرست این پژوهش گفت: فرضیه ما این است که فیبروبلاست‌های مرتبط با سرطان که به واسطه gremlin 1 اصلاح شده‌اند، با کاهش سیگنال‌دهی پروتئین‌های مورفوژنتیک استخوانی، پیشروی سرطان را تقویت می‌کنند؛ در حالی که فیبروبلاست‌های مرتبط با سرطان که با meflin اصلاح می‌شوند، با تقویت سیگنال‌دهی پروتئین‌های مورفوژنتیک استخوانی، رشد سرطان را مهار می‌کنند. بنابراین، تقویت سیگنال‌دهی پروتئین‌های مورفوژنتیک استخوانی با استفاده از پادتن‌های خنثی‌کننده gremlin 1 و یا بیان بیش از اندازه meflin، می‌تواند یک راهبرد درمانی جذاب برای سرطان روده بزرگ باشد.

این پژوهش، در مجله "Gastroenterology" به چاپ رسید.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
پارسیس_فوتر ساختمان
ایرانیان-فوتراصلی222
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کیان برنا_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر