منتقدان برجام باید بگویند چه ایده جایگزینی دارند
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
زمردی_داخلی1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
ریزخور_3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
دکتر نداف کرمانی 4
زمردی_داخلی4
کلاسینو_4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
زمردی_داخلی2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
۱۰۹۸۴۶۸
۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵
۹۵۲
جریانات سیاسی به‌جای برنامه‌نویسی برای آینده کشور دچار دعوا‌های داخلی شده‌اند / اصولگرایان درباره سینما، هنر‌های نمایشی، موسیقی، آزادی‌های اجتماعی و مساله زنان حرفی برای گفتن ندارند.

روزنامه فرهیختگان: جریانات سیاسی به‌جای برنامه‌نویسی برای آینده کشور دچار دعواهای داخلی شده‌اند / اصولگرایان درباره سینما، هنرهای نمایشی، موسیقی، آزادی‌های اجتماعی و مساله زنان حرفی برای گفتن ندارند

درحالی‌که کمتر از 3 ‌ماه دیگر تا برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری باقی مانده است اما اصولگرایان هنوز درحال موقعیت‌سنجی و رصد و پایش افراد مورد نظرشان برای حضور در انتخابات و مساله کاندیداتوری هستند و به‌جز مسائل کلی صحبتی از برنامه و ایده‌های دقیق و جزئی برای اداره سکان اجرایی نشده است. برای بررسی این موضوع و نسبت اصولگرایان با سیاست خارجی که برخی در این رویکرد اصولگرایان را متهم به تقلیل سیاست خارجی به برجام می‌کنند و چالش‌های آنها در عرصه فرهنگی و اجتماعی به‌سراغ ناصر ایمانی، کارشناس مسائل سیاسی رفته‌ایم که مشروح این گفت‌وگو در ادامه از نظرتان می‌گذرد.

وضعیت اصولگرایان را باتوجه به اینکه نوع عملکرد دولت و اصلاح‌طلبان باعث شده آنها پیروزی خود را حتمی بدانند، چطور ارزیابی می‌کنید؟ ضمن اینکه برخی معتقدند آنها سیاست خارجی را در حد برجام تنزل داده‌اند، تحلیل شما از فضای سیاسی انتقادی این جریان چیست؟

ارائه برنامه مشکل اصولگرایان و اصلاح‌طلبان نیست، بلکه مشکل کلی کشور است. شما در کدام دوره به یاد دارید که کسی کاندیدا شده باشد و برنامه مدون و اجرایی درباره اداره کشور ارائه کرده باشد؟ یک نفر هم نبوده است و فرقی نمی‌کند اصولگرا یا اصلاح‌طلب باشد و همه این مساله را اذعان دارند که ارائه برنامه برای اداره کشور بحث قابل‌توجهی نبوده است.

کاندیداها حداقل برخی همکاران خود را معرفی کنند

روش دیگر این است که کاندیداها، اسامی معاون اول و برخی از وزرای کلیدی خود را بیان می‌کنند که این مساله هم در کشور ما وجود ندارد، درحالی‌که این حداقل کاری است که اگر برنامه نمی‌دهند حداقل از برخی همکاران خود پرده‌گشایی کنند که مردم ذهنیت بهتری نسبت‌به این فرد داشته باشند و بدانند حداقل با چه کسانی قرار است کار کنند و آنها قرار است چه برنامه‌ای برای کشور داشته باشند، بنابراین همه کاندیداها اعم‌از مستقل و غیرمستقل دچار این امر شده‌اند.

جریان‌های سیاسی حل اختلافات داخلی خود را تا پیش از انتخابات فراموش کرده بودند

ازسوی دیگر اکنون هیچ فردی از دو جناح برنامه‌ای ارائه نداده و نقد ما این است که همه جریان‌های سیاسی نسبت‌به ارائه برنامه خود را متعهد نمی‌دانند، حتی درحال حاضر که حدود 3 ‌ماه به انتخابات مانده است همچنان هیچ‌یک از این جناح‌های سیاسی از کاندیداهای احتمالی خود خبر نداده‌اند. لذا این روند شور انتخاباتی را کمرنگ می‌کند. متاسفانه هر دو جناح درصدد رفع مشکلات داخلی خود بوده و اختلافات داخلی خود را حل می‌کنند. طوری‌که به‌نظر می‌رسد فراموش کرده بودند در یکی‌دو سال گذشته اختلافات خود را حل کنند و در آستانه انتخابات به یاد این امور افتاده‌اند.

جریانات سیاسی به‌جای برنامه‌نویسی برای آینده کشور دچار دعواهای داخلی شده‌اند

جریانات سیاسی بیش از اینکه تلاش کنند کاندیدایی برای اداره بهتر کشور پیدا کرده یا برای آینده برنامه‌نویسی کنند و آن را به‌دست کاندیدا بدهند، دچار دعواهای داخلی شده‌اند و هر دو جناح سیاسی ما متاسفانه با این امر مواجه هستند. درواقع گروه‌های سیاسی همچنان مشغول حل اختلافات هستند و هنوز به مسائل انتخابات اعم‌از ارائه برنامه، مشخص کردن کاندیدا و غیره نرسیده‌اند.

جریان‌های سیاسی به‌جای آینده‌محوری دچار گذشته‌زدگی شده‌اند

نسبت اصولگرایان با سیاست خارجی و دیدگاه آنها نسبت‌به برجام را چطور تحلیل می‌کنید؟

این مساله برای هر دو جناح است و من انتقاد مشخصی به اصولگرایان ندارم و اصلاح‌طلبان هم موضوع این بحث هستند؛ هریک از جناح‌های سیاسی و حتی کاندیداها وقتی می‌خواهند درباره حوزه‌ای حرف بزنند عمدتا مواضع آنها سلبی و نقدی است تا اثباتی و این رویکرد از حوزه سیاست خارجی تا اقتصاد را شامل می‌شود و از این‌رو بعضا ما شاهد نقد گذشته به‌جای برنامه آینده هستیم؛ یعنی بیش از اینکه توضیح بدهند در آینده چه فعالیتی باید کرد به گذشته پرداخته و نسبت‌به آینده بی‌توجه هستند، لذا درخصوص سیاست خارجی هم همین‌گونه است.

منتقدان برجام باید بگویند به‌جای آن در آینده چه اقدامی انجام خواهند داد

نقد برجام ایرادی ندارد، ولی باید بگویند به‌جای برجام در آینده چه اقدامی انجام خواهند داد. لذا در این موارد متاسفانه دچار ضعف هستیم و هیچ‌یک از جناح‌های سیاسی ما نیز مواضع مشخصی ندارند. از یک‌سو اصلاح‌طلبان از برجام دفاع کرده و اصولگرایان نیز از موضع نقد برجام صحبت می‌کنند و نسبت‌به اینکه در آینده چه می‌کنند، سکوت پیشه کرده‌اند.

اصولگرایان ظاهرا درباره سینما، هنرهای نمایشی، موسیقی، آزادی‌های اجتماعی و مساله زنان حرفی برای گفتن ندارند

در فضای اجتماعی و فرهنگی چطور، یکی از انتقاداتی که نسبت‌به اصولگرایان مطرح است، عدم نزدیکی آنها با این فضا و دور بودن از مسائلی همچون دغدغه آزادی‌های اجتماعی، بحث مشارکت، مساله زنان یا موضوعات روز هنری است. تحلیل شما از این موضوع چیست؟

بزرگ‌ترین ضعفی که اصولگرایان در انتخابات سال‌های اخیر داشتند، در حوزه فرهنگ و اجتماع بوده است. چراکه در این زمینه اظهارنظر و پیشنهاد خاصی ندارند و درواقع درمورد مسائل هنری و آنچه در کشور اتفاق می‌افتد و ضعف‌هایی که وجود دارد و کارهایی که باید انجام گیرد، سکوت کرده‌اند. آنها درباره مسائل سینمایی و جزئیات آن، درباره هنرهای نمایشی، موسیقی و امثال آن نظری ندارند یا درباره آزادی‌های اجتماعی، مساله زنان، حجاب نیز همین‌طور است، درحالی‌که باید مواضع خود را تبیین کنند؛ البته این مورد یک اتهام یا نوعی نگاه جامعه نسبت‌به اصولگرایان است که معتقدند آنها درمورد حوزه فرهنگ و مسائل اجتماعی کاملا بسته هستند و به ‌نوعی اداره جامعه به‌صورت بسته و بدون مشارکت بسیاری از اقشار مردم و با دیدگاه‌های تنگ‌نظرانه شرعی اعتقاد دارند. درواقع اصولگرایان به این امر متهم هستند و بنده نیز نمی‌خواهم بگویم این روند درست است اما اینکه آنها در این زمینه چه اقدامات و نظراتی مدنظرشان است مشخص نیست، که باید در این زمینه اظهارنظر کنند.

انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:8
Iran (Islamic Republic of)
07:51 - 1399/12/19
کاسب تحریم ادامه داشته باشه
Iran (Islamic Republic of)
08:00 - 1399/12/19
کلا مسئولین انتقادو خوب بلدن راه کار چی هست
Iran (Islamic Republic of)
08:05 - 1399/12/19
حالا موافقین بگن چه دست اوردی داره بعد هشت سال که اقتصاد ایران رو ویران کرده .
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
جنگ طولانی علامت صلح است فقط بیچاره مردم همیشه
France
09:48 - 1399/12/19
انسان عاقل وفهیم بین بد و بدتر،بد را انتخاب می کند ،ولی انسان های کند ذهن وآنهایی که فقط منافع حزبی و قدرت وثروت خود را می بینند بدنبال گزینه دیگری هستند وآن انتقاد روز افزون از برجام وسیاه نشان دادن آن بدون اینکه توانایی ارایه نسخه سفید آن را داشته باشند ،آری برجام خوب نیست ولی بدتر آن است که آن را نپذیرییم وبیش از گذشته به اقتصاد ومعیشت مردم ضربه بزنیم .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دارو سازی عبیدی - فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی بانو_فوتر