چرا ناصرالدین‌شاه این همه جذاب شد؟!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۱۱۶۲۹۹
۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۴
۱۸۷۵
این روزها سه سریال با تمرکز بر زندگی و شخصیت ناصرالدین شاه در حال آماده سازی برای پخش است که همزمانی مراحل تولید و حتی پخش آنها، می تواند پرسش برانگیز باشد
خبرگزاری ایسنا: این روزها سه سریال با تمرکز بر زندگی و شخصیت ناصرالدین شاه در حال آماده سازی برای پخش است که همزمانی مراحل تولید و حتی پخش آنها، می تواند پرسش برانگیز باشد؛ اینکه واقعا چرا ناصرالدین‌شاه به یکباره این همه برای کارگردان ها جذاب شد؟!
 
چرا ناصرالدین‌شاه این همه جذاب شد؟!
 
 سریال های «جیران» به کارگردانی حسن فتحی، «آهوی من مارال» از ساخته های مهرداد غفارزاده و «قبله عالم» به کارگردانی حامد محمدی این روزها در شبکه نمایش خانگی در حال تولید هستند. از این تعداد، قرار گرفتن پوستر دو سریال «جیران» و «قبله عالم» با عنوان «به زودی» بر روی یکی از پلتفرم های پخش فیلم و سریال، حاکی از پخش زودهنگام و همزمان این سریال هاست.
 
اگرچه سازندگان این سریال ها بر روایتی متفاوت از زندگی ناصرالدین شاه تاکید دارند و یکی از این مجموعه ها (قبله عالم) در ژانر طنز تولید می شود، اما داستانی که به عنوان خلاصه در اختیار رسانه ها قرار گرفته است، از تفاوت چشمگیری حکایت نمی کند. 
 
«ناصرالدین شاه، دست به ماشه برده تا آهویی صید کند که آهو چشمی، چون باد از راه می‌رسد و چون برق می‌گذرد و به دنبالش حال سلطان صاحبقران می‌شود حال اسیری که در دام مانده باشد، صیاد رفته باشد. شاه به حکم قدرقدرتی امر می‌کند که صیاد را به شکارگاه بازگردانند، غافل از اینکه آن آهو چشم گریزپا، خود صید و صیاد عاشقی جوان است از دیار آذربایجان، دیاری که گل‌های دشتش همه سارای نام دارند و سروهای سر به فلک کشیده‌اش همه خان چوپان...»
 
این خلاصه داستانی است که سازندگان سریال «آهوی من مارال» در اختیار رسانه ها قرار داده اند. سریالی که در سکوت خبری و با بازی ترلان پروانه در نقش مارال و حسن معجونی در نقش ناصرالدین شاه قاجار به نظر می رسد، مدتی است که کلید خورده است. الهام کردا و شبنم مقدمی از دیگر بازیگرانی هستند که در میان خبرهای معدود تولید این پروژه معرفی شده اند و زمان پخش هنوز مشخص نیست.
 
چرا ناصرالدین‌شاه این همه جذاب شد؟!
لوگوی منتشرشده از سریال آهوی من مارال
 
اما سریال حسن فتحی که برخلاف پروژه دیگر، هر چند روز یک بار از گریم یکی از بازیگرانش رونمایی می کند، با عنوان به زودی، به مخاطبانش وعده پخشی زودهنگام را می دهد. فتحی که این روزها از طرفی درگیر حاشیه های پیش آمده برای فیلمش (مست عشق) است، به نظر می رسد بیش از همه با تمرکز بر ساخت سریال «جیران»، قصد دارد هرچه زودتر این سریال تاریخی را برای پخش به شبکه نمایش خانگی برساند.
 
در خلاصه سریال جیران آمده است: «زنهار که طراز و طریقت گم شده و مجاز و حقیقت به هم آمیخته. سهم رعیت کابوس است و سهم سلطان تخت طاووس. کجاست تدبیر کریم‌خان که تاج شاهی پس بگیرد از ما ندانم‌کارها؟ کجاست شمشیر نادر که انتقام بکشد از ما خراب‌کارها؟ مملکت آشفته است و امیرکبیر در گور خفته است. هر نامی آبستن ننگ است و هر صلحی آبستن جنگ. آدمیزاد قبله عالم هم که باشد پناه می‌خواهد. قلعه‌ای می‌خواهد که جان‌پناهش باشد. برای اولاد آدم هیچ قلعه‌ای محکم‌تر از عشق نیست. بدهید همه‌جا جار بزنند که: ایهالناس! دیروز در حوالی تجریش پادشاه شما عاشق شد... »
 
در سریال «جیران» بازیگرانی چون پریناز ایزدیار، بهرام رادان، رعنا آزادی ور، امیر جعفری، مریلا زارعی و امیرحسین فتحی بازی می کنند. 
 
چرا ناصرالدین‌شاه این همه جذاب شد؟!
تصاویری از گریم شخصیت های سریال جیران
 
نگاهی به داستان دو سریال «جیران» و «آهوی من مارال» گویای شباهت هایی میان این دو سریال است و هر دو برشی از زندگی عاشقانه ناصرالدین شاه را برای بیننده روایت می کنند. هرچند سازندگان «جیران» پیشتر در توضیحاتی این شباهت را رد کرده و عنوان کرده اند که «اگرچه این دو سریال هر دو به برهه‌ای از زندگی و زمانه ناصرالدین‌شاه می‌پردازند، اما سریال جیران مربوط به شاه جوان است و سریال دیگر مربوط به دوران کهنسالی او».
 
سازندگان «جیران» همچنین تاکید کرده اند که بررسی شباهت‌های دو فیلمنامه در یک نهاد صنفی، حاکی از این بوده است که هیچگونه شباهتی در آنها وجود ندارد. ضمن اینکه معاونت سینمایی نیز پس از بررسی دو فیلمنامه و مطالعه نظریه کارشناسی دال بر عدم شباهت، پروانه ساخت سریال «جیران» را صادر کرده است.
 
اما فارغ از اظهارنظر درباره شباهت این دو سریال که پیش از پخش غیرممکن به نظر می رسد، اینکه همزمان دو سریال تاریخی به روایت قصه ای درباره ناصرالدین شاه علاقمند شده اند، می تواند پرسش برانگیر باشد. خصوصا که در کنار این دو مجموعه نمایشی، یک سریال دیگر هم با موضوع زندگی و شخصیت ناصرالدین شاه ساخته شده و قرار است به زودی پخش شود!
 
سریال طنز «قبله عالم» با پرداختن به حوادث دوران ناصرالدین شاه با بازی حامد کمیلی، شقایق دهقان و هادی کاظمی اسفند ماه ۹۹ در کاشان کلید خورد.
 
در این سریال طنز که به گفته سازندگانش به اتفاقات تاریخی دوران ناصرالدین شاه می‌پردازد، حامد کمیلی در نقش ناصرالدین‌شاه، شقایق دهقان در نقش مهد علیا، هادی کاظمی در نقش ظل الدوله و سوگل خلیق در نقش انیس الدوله جلوی دوربین رفته‌اند.
 
چرا ناصرالدین‌شاه این همه جذاب شد؟!
لوکیشن سریال قبله عالم
 
با این همه شاید یادآوری این نکته هم ضروری به نظر برسد که زندگی و شخصیت ناصرالدین شاه به عنوان چهارمین شاه از دودمان قاجار، فقط این روزها مورد توجه نبوده، بلکه همواره مورد توجه فیلمسازان ایرانی بوده است. چنانچه پیشتر هم در فیلم ها و سریال هایی چون «سلطان صاحبقران» (با بازی جمشید مشایخی) و «ناصرالدین شاه آکتور سینما» (با بازی عزت الله انتظامی) این شخصیت تاریخی محوریت قرار گرفته است و در آثاری چون «امیرکبیر»، «کمال الملک» و «سال های مشروطه» نیز این شخصیت نه به صورت محوری، اما پررنگ حضور داشته است.
 
چرا ناصرالدین‌شاه این همه جذاب شد؟!
سریال امیرکبیر
 
ناصرالدین شاه نزدیک به ۵۰ سال بر ایران حکومت کرد و پس از شاپور دوم ساسانی و تهماسب اول صفوی، طولانی‌ترین دورهٔ زمامداری در میان تمامی پادشاهان تاریخ ایران را داراست. پس شاید همین مساله در کنار زندگی پرفراز و نشیب او و اتفاقات متعددی که در این برهه تاریخی برای ایران رقم خورد، دستمایه خوبی برای پرداختن به این شخصیت به عنوان سوژه ای دراماتیک باشد. ضمن اینکه شکوفایی دوره عکاسی در زمان ناصرالدین شاه، این امکان را به هنرمندان می دهد تا با تماشای تصاویر واقعی ثبت شده از سفرها، مراسم ها و جنبه‌های گوناگون دوران حکومت طولانی او، با جسارت بیشتری سراغ این برهه تاریخی از کشورمان بروند. 
 
چرا ناصرالدین‌شاه این همه جذاب شد؟!
ناصرالدین شاه قاجار
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:8
Iran (Islamic Republic of)
11:53 - 1400/02/19
لذت زندگی را برد... حرمسرای سلطانی....ملت رعیت شاه و مطیع...هنوز نه مزاحمت روشنفکران شروع نشده بود...نه اظهار مخالف...سرتاسر مملکت تحت امر ملوکانه......ولی شاه های بعد خیر چندانی ندیدن
پاسخ ها
سید
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
مثل الان
Iran (Islamic Republic of)
12:23 - 1400/02/19
ازناصرالدین شاه،فقط تصویراش برروری قوری چایی مانده!قاجار:بی عرضه
Iran (Islamic Republic of)
12:46 - 1400/02/19
زندگی امروزما ‌شباحت زیادی به دوره قاجار دارد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
جانا ازدل ماحرف زدی حرمسرا وبساط منقل وهوریان چای نبات ریز و..............‌‌‌‌‌‌
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
استیل رگال_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
کالابرد_فوتر
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
استیل رگال_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر