چرا فجر جهانی میزبان هالیوودی‌ها نمی‌شود؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی1
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
زمردی_داخلی3
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نداف کرمانی 4
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
زمردی_داخلی2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۲۰۵۱۹
۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۲
۷۷۳
دبیر سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور در برنامه «انتهای الوند» به تشریح آخرین وضعیت برگزاری این رویداد پرداخت.
خبرگزاری مهر: دبیر سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور در برنامه «انتهای الوند» به تشریح آخرین وضعیت برگزاری این رویداد پرداخت.
 
چرا فجر جهانی میزبان ستاره‌های هالیوودی نمی‌شود؟
 
به نقل از ستاد خبری سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، محمدمهدی عسگرپور دبیر سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر صبح امروز شنبه اول خردادماه در گفتگو با برنامه زنده صبحگاهی «انتهای الوند» از شبکه دو سیما، درباره برگزاری این رویداد و انتخاب آثار حاضر در بخش‌های مختلف آن گفت: دبیرخانه جشنواره جهانی فجر و همه جشنواره‌های بین‌المللی دنیا باید در طول سال فعال باشند. هم باید جشنواره‌های دیگر را رصد کنند و هم باید با کمپانی‌های مختلف در ارتباط باشند. جشنواره سی‌وهشتم را ما سال گذشته برگزار نکردیم در حالی که فیلم‌ها انتخاب شده بودند و جدول نمایش هم بسته شده بود. تصور می‌کردیم همان فیلم‌ها را امسال هم می‌توانیم داشته باشیم اما بعد از لغو جشنواره سال گذشته برخی از آثار وارد بازار شدند.
 
عسگرپور درباره ملاک‌های انتخاب آثار در جشنواره جهانی گفت: تنوع اقلیمی باید در ترکیب آثار وجود داشته باشد و نباید به گونه‌ای باشد که انگار نگاه متمرکز به یک منطقه است. از نظر موضوعی هم آثار باید مرتبط با فرهنگ کشور برگزارکننده باشد. برخی رویدادها روی یک ژانر و موضوع متمرکز می‌شوند، اما جشنواره جهانی فجر اینگونه نیست و پذیرای همه آثار است. البته باید فیلم‌های قابل نمایش را انتخاب کنیم که این دایره انتخاب را محدودتر می‌کند. شاید برخی آثار خوب وجود داشته باشند که نیاز به اصلاح داشته باشند که درباره آن‌ها با صاحبان آثار مذاکره می‌کنیم.
 
وی افزود: بیش از هزار فیلم دیده و بررسی شده است که از میان آن‌ها حدود ۱۲۰ فیلم در بخش‌های مختلف جشنواره نمایش داده می‌شود. ما دو بخش رقابتی و چند بخش غیررقابتی داریم.
 
حداکثر سهم ممکن برای فیلم‌های ایرانی
 
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر درباره تعداد فیلم‌های ایرانی حاضر در بخش‌های مختلف جشنواره جهانی فجر از جمله بخش رقابتی سینمای سعادت هم توضیح داد: نسبت ترکیب فیلم‌ها، براساس قاعده جهانی برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی است. سهم فیلم‌های کشور میزبان باید یک به چهار باشد و این یک قاعده جهانی است که فدراسیون جهانی فیاپف آن را معین کرده است. حتی اگر عضو این فدراسیون هم نباشیم، جشنواره‌ای که داعیه برگزاری بین‌المللی دارد باید این قاعده را رعایت کنند. ما در حال حاضر حداکثر ظرفیت را به فیلم‌های داخلی اختصاص داده‌ایم.
 
وی در پاسخ به این پرسش که بودجه‌ای صرف شده برای برگزاری جشنواره جهانی چه کمکی به سینمای ایران می‌کند؟ گفت: امکانی که جشنواره جهانی فجر در این سال‌ها و مشخصاً امسال برای فیلم‌های ایرانی به‌وجود می‌آورد، بازار فیلم است. در سال‌های قبل بازار به‌صورت فیزیکی برگزار می‌شد که فیلم‌های ایرانی هم امکان حضور در آن را داشتند. امسال اما در پلتفرم مجازی سیناندو ظرفیت بازار ما صرفاً به فیلم‌های ایرانی اختصاص پیدا کرده است که این اتفاقی ویژه برای فیلم‌های سینمای ایران است. شرایطی که فکر می‌کنم بهتر و مناسب‌تر از دوره‌های قبل و شکل برگزاری فیزیکی بازار هم باشد.
 
نسبت جشنواره جهانی فجر با سینمای منطقه
 
عسگرپور درباره سهم سینمای منطقه در فجر جهانی گفت: دسته‌بندی جشنواره‌های جهانی کمی سخت است، اما دو سه جشنواره‌ای که مراجعه‌کنندگان گسترده‌ای دارند و تا ۲۰ هزار مخاطب هم داشته باشند، رویکردهای خاص دارند. برخی شاید از نگاه ما سیاسی باشند و برخی با نگاه امنیتی برگزار می‌شوند.
 
وی ادامه داد: درباره جشنواره جهانی فجر و موقعیت جغرافیایی آن هم امروز درخواست‌هایی مطرح شده، امروز سینمای ما در میان کشورهای منطقه، سینمایی مطرح است. هیچکدام به اندازه ما فیلمسازی بین‌المللی ندارند. انتظار از این جشنواره طبیعتاً توجه بیشتر به کشورهای منطقه است. فیلمسازان منطقه، جشنواره فجر را به نوعی مأمن خود می‌دانستند و در همین چند سال گذشته هم کشورهای اطراف، به‌خوبی در بازار فجر توانسته‌اند فیلم‌های خود را عرضه کنند. علاوه‌بر این ظرفیت برای برخی موضوعات منطقه‌ای هم بخش ویژه داریم مانند شاخه‌های زیتون که تحولات منطقه را در بر می‌گیرد و نام انتخاب‌شده برای آن به انتقال پیام آن کمک می‌کند.
 
دبیر سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر درباره توجه به موضوعات منطقه در محتوای آثار راه‌یافته به این رویداد هم گفت: تعدادی از فیلم‌های بخش شاخه‌های زیتون به موضوعات مرتبط با فلسطین می‌پردازند. با توجه به اتفاقات اخیر در کنار نمایش این آثار در تلاش هستیم فضایی را ایجاد کنیم که بتواند در این زمینه کمک‌کننده باشد. فکر می‌کنم اتفاقات اخیر در منطقه می‌تواند دستمایه خوبی برای فیلمسازان در سال‌های آینده برای تولید آثار مستند و داستانی باشد.
 
چرا فجر جهانی میزبان ستاره‌های هالیوود نیست؟
 
وی در پاسخ به دعوت نکردن از ستاره‌های سینمای هالیوود در جشنواره جهانی فجر و تفاوت رویکرد این جشنواره با دیگر جشنواره‌های سینمایی کشورهای منطقه از جمله امارات، گفت: نمی‌دانم این قیاس چقدر درست است، تصور می‌کنم این مشابه مقایسه معماری شیراز و اصفهان با معماری امروز امارات است؟ آیا قابل مقایسه‌اند؟ آنجا شاید در ظاهر همه چیز شکیل‌تر باشد، اما اصالتش ما را به تاریخ مشخصی ارجاع نمی‌دهد. سینمای ما هم همین وضعیت را دارد. برخی جشنواره‌های دنیا شاید سعی کرده‌اند با پمپاژ پول و دعوت از چهره‌های هالیوودی اعتباری برای خود به‌وجود بیاورد، اما سینمای کشور ما بیش از ۱۲۰ سال عمر دارد. ما جزو سه چهار کشور اول دنیا در این زمینه هستیم. همین امروز وقتی با برخی فیلمسازان اروپایی صحبت می‌کنیم، آن‌ها معتقدند ایران، بهشت فیلمسازان اول است. این ویژگی‌های یک فضا پیرامون سینمای ایران به‌وجود آورده است. این اصالت، حرف اول را در برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر هم می‌زند.
 
شرایط اکران فیلم‌ها و فروش بلیت برای مخاطبان
 
عسگرپور درباره فرآیند دسترسی مخاطبان به بلیت‌های جشنواره و تماشای فیلم‌ها گفت: برنامه‌ریزی در این زمینه صورت گرفته و جزییات آن به‌زودی منتشر می‌شود تا مخاطبان از طریق سایت سینماتیکت، اقدام به تهیه بلیت کنند. به شکل طبیعی و براساس پروتکل‌ها باید محدودیت‌هایی در نظر بگیرم. ظریفت سالن‌ها و تعداد سانس‌ها طبیعتاً محدودتر از سال‌های قبل خواهد بود و اکران فیلم‌ها باید تا ساعت ۹ شب تمام شود.
 
وی ادامه داد: جشنواره جهانی فجر باشگاهی به نام مخاطبان هم دارد که بیش از ۱۰ هزار عضو دارد و اعضای فعال آن هم باید سهمیه در برنامه‌ریزی‌های ما داشته باشند، چون در تمام این سال‌ها پای ثابت جشنواره بوده‌اند. کسانی که می‌خواهند به‌عنوان مخاطب عادی بلیت تهیه کنند هم می‌توانند تا چند روز دیگر اقدام به خرید بلیت کنند.
 
عسگرپور در پایان درباره دلیل تعطیلی بخش «دارالفنون» در جشنواره امسال هم گفت: تا جایی که می‌توانستیم بخش‌های مختلف را به‌صورت مجازی برگزار کردیم اما در بخشی مانند «دارالفنون» نیاز به ارتباط چهره به چهره بود. کارگاه‌ها به‌صورت مجازی برگزار می‌شود و تعداد آن‌ها هم قابل توجه است، اما بخش دارالفنون نیاز به حضور فیزیکی مهمانان خارجی داشت. به همین دلیل ریسک‌پذیری را به حداقل رساندیم و برگزاری این بخش به سال آینده و دوره بعد موکول شد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
شاخه نبات_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
زمردی_فوتر اصلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان