نامه‌ای مهم از ایران به عربستان
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
لایکو_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
لایکو_4
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۲۹۲۸۱
۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۶
۱۴۴۴
ایران- عربستان؛ هر چقدر این دو کشور در سیاست‌های منطقه ایفای نقش می‌کنند و مخالفان و موافقانی دارند، در عرصه ورزش هم تقریبا قدرت بین این دو در غرب آسیا تقسیم شده است و هر تصمیمی که طرف مقابل می‌گیرد روی نظر کشور دیگر تأثیر مستقیم می‌گذارد.

روزنامه شرق: ایران - عربستان؛ هر چقدر این دو کشور در سیاست‌های منطقه ایفای نقش می‌کنند و مخالفان و موافقانی دارند، در عرصه ورزش هم تقریبا قدرت بین این دو در غرب آسیا تقسیم شده است و هر تصمیمی که طرف مقابل می‌گیرد روی نظر کشور دیگر تأثیر مستقیم می‌گذارد. البته در حوزه ورزش در سال‌های اخیر، بیش از آنکه تصمیمات مسئولان ورزش ایران به ضرر عربستانی‌ها تمام شود، حالت عکس رخ داده است.

برای پی‌بردن به ریشه اختلافات ورزشی این دو کشور باید به زمانی برگشت که عده‌ای در تهران از دیوار سفارت عربستان بالا رفتند و روابط دیپلماتیک دو کشور را شکرآب کردند. بعد از آن تا به حال، قریب به پنج سال می‌شود که هیچ ورزشکار حرفه‌ای عربستان برای حضور در تورنمنت‌های ورزشی به ایران نیامده است. البته ورزشکاران ایرانی هم متقابلا تا همین چند وقت پیش به عربستان نمی‌رفتند، ولی بالاخره با تصمیم و رأی کنفدراسیون فوتبال آسیا، این تابو از سمت ایران شکسته شد و تیم‌های ایرانی برای شرکت در تورنمنت‌های ورزشی راهی عربستان شدند.

مشخصا دو باشگاه مطرح فوتبال ایران یعنی استقلال و فولاد برای برگزاری رقابت‌های گروهی لیگ قهرمانان آسیا که با میزبانی متمرکز عربستانی‌ها برگزار شد، راهی این کشور شدند تا بعد از مدت‌ها بالاخره یک طرف کوتاه بیاید؛ هرچند این کوتاه‌آمدن هم به نظر می‌رسید با اجبار صورت‌گرفته از سوی AFC است.

عربستان زیر میز می‌زند؟

با سفر دو باشگاه فوتبال ایران به عربستان احتمال می‌رفت همه‌ چیز بدون سروصدا، بین دو کشور وصل و جور شود. مسئولان عربستانی با شاخه گل در فرودگاه به استقبال ایرانی‌ها رفتند و در طول برگزاری این رقابت‌ها هم مسئولان دو باشگاه استقلال و فولاد از رفتار و میزبانی خوب عربستانی‌ها صحبت کردند. دیگر به نظر می‌رسید کدورت‌های به‌وجود‌آمده رفع و رجوع شده که به ناگاه شایعه‌ای مطرح شد که گویی عربستان قرار است زیر میز توافق صوری بزند! ماجرا از این قرار است که دو تیم ایرانی استقلال و تراکتور در مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا به رقبای عربستانی خورده‌اند.

تراکتور باید به عربستان برود و با النصر روبه‌رو شود ولی نکته مهم درباره استقلال است که باید در تهران از الهلال پذیرایی کند. با وجود این، اما خبرنگاران عربستانی می‌گویند تنش‌های سیاسی بین دو کشور برطرف نشده و همچنان بازی نمایندگان ایران و عربستان طبق روال پنج سال اخیر باید در زمین بی‌طرف برگزار شود! این ادعا در حالی مطرح شده که استقلال و فولاد با تیم‌های عربستانی در خاک این کشور بازی کردند.

عربستانی‌ها اما می‌گویند مرحله انتخابی استثنا بوده وگرنه چیزی تغییر نکرده است. مسئولان ورزش ایران هم بدون اینکه توافقی با AFC برای برداشتن قانون بازی در زمین ثالث بین تیم‌های ایرانی و عربستانی داشته باشند، نمایندگان ایران را به عربستان فرستاده و حالا خودشان هم دقیقا نمی‌دانند چه چیزی در انتظارشان است.

پای تیم ملی هم گیر است

میزبانی استقلال از عربستان تنها مشکل فوتبال ایران در این روزها نیست؛ با صعود تیم‌های ملی ایران و عربستان به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی و احتمال هم‌گروه‌شدن این دو در این مرحله از رقابت‌ها، این نگرانی وجود دارد که نکند در عرصه ملی هم عربستانی‌ها به AFC نفوذ کنند و سرنوشت این بازی حساس را به کشور ثالث برده یا کاری کنند تا بازی‌ها به‌صورت متمرکز برگزار شود. به همین دلیل، آنها بیش از پیش به تکاپو افتاده‌اند تا با طرح‌های پیشنهادی، رفته‎‎‌رفته کدورت‌های به‌وجود‌آمده در زمینه ورزش را از بین ببرند به این امید که این رفت‌وآمدهای ورزشی، مقدمه‌ای برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک دو کشور باشد.

همین چند روز پیش بود که رضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران، به‌وضوح از طرح بازی دوستانه با تیم ملی عربستان خبر داد و آن را هم‌ردیف اقدامی دیپلماتیک توصیف کرد. او با بیان اینکه هم‌اکنون با هماهنگی مقامات ارشد کشور به‎‌دنبال دیپلماسی فعالیت ورزشی با کشورهای حوزه خلیج فارس ازجمله عربستان هستیم تا بتوانیم بستری برای دیپلماسی سیاسی و بازسازی روابط فراهم کنیم، گفت: در حقیقت دیپلماسی ورزشی یکی از ابزارهایی است که می‌تواند در کاهش تنش، افزایش فرصت، زیست مسالمت‌آمیز و تقویت روابط ملت‌ها اثرگذار باشد. رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به اینکه دیپلماسی سیاسی به‌راحتی شکل می‌گیرد، گفت: امروز توافق ما با عربستان سعودی برای برگزاری یک مسابقه دوستانه در ریاض و تهران باعث کاهش عصبیت سیاسی بین دو ملت خواهد شد.

نامه به فدراسیون فوتبال عربستان

حالا در چنین فضایی خبر می‌رسد فدراسیون فوتبال ایران هم نامه‌ای به فدراسیون فوتبال عربستان نوشته و از آمادگی ایران برای میزبانی از تیم‌های عربستانی خبر داده است. اینکه چنین نامه‌ای می‌تواند دردی از این مسئله دوا کند یا نه هنوز مشخص نیست ولی موضوعی که روشن است این است که مسئولان فدراسیون فوتبال ایران در تلاش هستند بهانه‌جویی‌های عربستانی‌ها را پایان دهند. البته مشخص نیست وقتی چنین قانون سخت‌گیرانه‌ای از سوی AFC گذاشته شده چرا نامه به فدراسیون فوتبال عربستان فرستاده شده ولی همین که حداقل این نامه شبیه به تیری در تاریکی هم باشد بد نیست.

نکته عجیبی که در این بین بسیار می‌تواند کمک‌حال فوتبال ایران باشد ولی تبدیل به نقطه‌ضعفی در این مسیر شده، حضور پست نایب‌رئیسی در کنفدراسیون فوتبال آسیاست؛ پستی که در اختیار مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران است ولی او هرگز نتوانسته از آن در جهت کوچک‎‌ترین اقدامی به نفع فوتبال ایران استفاده کند.

حالا با توجه به صحبت‌های رضا صالحی‌امیری مبنی ‌بر تلاش برای برگزاری دیداری دوستانه با عربستان و البته نامه ارسالی از فدراسیون فوتبال ایران به عربستان، به نظر می‌رسد گشایش‌هایی در این مسیر قرار است رخ دهد. موضوعی که در این میان همچنان در اولویت قرار می‌گیرد، مسئله زمان است؛ مسئولان ورزش ایران باید به این نکته دقت کنند که اگر قرار است در زمینه ورزشی با تیم‌های عربستانی به توافق مشترکی برسند و همه‌ چیز را به روال سابق برگردانند، باید عجله کنند؛ عجله‌ای که نفع اولش را تیم ملی می‌برد و بعد باشگاه‌های ایرانی ذی‌نفع می‌شوند.

انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:6
Iran (Islamic Republic of)
08:10 - 1400/03/30
میخام نیان چی هستن
پاسخ ها
مهردادآبادانی۴فقط پوکر
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
نکته این هست که فدراسیون برای میزبانی فینال آسیا هیچگونه تلاشی نکرد اما برای میزبانی سوگلی نماینده و سفیر دوستی فرستاد
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
همین امثال شما با تندرویهامملکت به اینجا رساندید . دیگه بس کنید خجالت بکشین
Iran (Islamic Republic of)
09:17 - 1400/03/30
دیپلماسی التماسی =تحقیرایران
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
بهمن پور_داخلی4
استخدام_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
استخدام_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
ایرانیان-فوتراصلی222
پارسیس_فوتر ساختمان
دکتر عارفی - فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کیان برنا_فوتر
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو