نابودی ۱۷۰ هکتار از جنگل‌های دزفول در خرداد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۱۳۰۱۲۹
۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۴
۱۰۲۳
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول گفت: ۱۷۰ هکتار از جنگل‌های دزفول در نیمه دوم خردادماه به دلایل مختلف در آتش سوخت و آسیب‌های جبران ناپذیری دید.

خبرگزاری ایرنا: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول گفت: ۱۷۰ هکتار از جنگل‌های دزفول در نیمه دوم خردادماه به دلایل مختلف در آتش سوخت و آسیب‌های جبران ناپذیری دید.

رضا قپانچی‌پور افزود: برداشت غیرمجاز چوب درختان جنگلی، تصرف اراضی، تنش‌های طایفه‌ای و بی‌احتیاطی هنگام آتش زدن کاه و کلش مزارع و سرایت آتش به جنگل‌ها عوامل آتش سوزی جنگل‌های دزفول هستند که باعث شده پوشش گیاهی که بیشتر آن درختان جنگلی است بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد آسیب ببیند.

وی بیشتر این آتش سوزی‌ها را عمدی دانست و افزود: با پایان آتش زدن کاه و کلش مزارع، سرایت آتش به جنگل‌های دزفول نیز کمتر شده که این آمار نشان می‌دهد سرایت آتش از کاه و کلش به جنگل‌ها بسیار بالا است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول گفت: خشکسالی امسال در ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده که موجب خشک شدن کف جنگل و گرمای زیاد شده است.

وی با بیان اینکه آتش سوزی جنگل‌های دزفول از اواسط خردادماه آغاز شده و به صورت موردی ادامه داشته است، افزود: بیشترین آتش سوزی‌ها مربوط به جنگل‌های زاویه خرسان، عزیب، مشعلی و جنگل‌های جنوب دزفول به عنوان تنها بازمانده جنگل‌های نیمه گرمسیری کشور بوده است.

کمبود امکانات و نیرو برای مهار آتش‌سوزی جنگل‌ها در دزفول
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول گفت: طبق استاندار جهانی، به ازای هر یکهزار مترمربع جنگل باید یک محیط بان مستقر شود این در حالی است که منطقه شکار ممنوع هفت تنان با ۱۴ هزار هکتار و منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب با ۶ هزار هکتار فقط از ۶ محیط بان بهره مند هستند.

وی افزود: تنها چهار محیط بان در اداره حفاظت محیط زیست دزفول مستقر است که هنگام گشت زنی شکار و صید و آتش سوزی‌ها از آنها استفاده می‌شود.

قپانچی‌پور اظهارداشت:: تنها امکانات محیط زیست برای مهار آتش سوزی‌های دزفول تعدادی بیل و آتش‌کوب است که با توجه به گستردگی ۲۳۵ هزار هکتار جنگل‌های زاگرس و تنها بازمانده جنگل‌های جنوب به عنوان جنگل‌های نیمه گرمسیری کشور امکانات ناچیزی است و انتظار می‌رود با همکاری سایر نهادها نسبت به تامین تجهیزات اقدام شود.

وی افزود: انتظار می‌رود یک ایستگاه آتش نشانی در محل زاویه‌ها مستقر شود زیرا این منطقه مستعد آتش سوزی است و با اقدام سریع هنگام آتش سوزی از سرایت آن جلوگیری و آتش بهتر کنترل می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول گفت: هنگام بروز آتش سوزی در جنگل‌های دزفول نیروهای لازم از طریق فرمانداری، هلال احمر و منابع طبیعی تامین می‌شود که ضمن قدردانی از همکاری‌های صورت گرفته جمع آوری این نیروها هنگام حادثه آتش سوزی زمان بر است و همین امر موجب سرایت بیشتر آتش به جنگل می‌شود.

وی افزود: اگر نیروهای محیط زیست افزایش یابند و تجهیزاتی چون دستکش، کلاه و عینک ایمنی، تانکر، کوله‌های آب پاش، پمپ آب و دستگاه دونده فراهم باشد، کنترل آتش در زمان کمتر ممکن می‌شود.

قپانچی‌پور اظهارداشت: از اواسط خردادماه تاکنون(حدود ۲ هفته) ۶ نفر از عوامل آتش سوزی در جنگل‌های دزفول شناسایی و تحویل مراجع قضایی شدند.

شهرستان دزفول با ۲۳۵ هزار هکتار جنگل‌های زاگرس و جنگل‌های نیمه گرمسیری دومین رتبه از نظر پوشش جنگلی را در استان خوزستان دارد.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
کالابرد_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
استیل رگال_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
دکتر قدیمی_فوتر
کالابرد_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر