روز جهانی شکلات، شیرین‌ترین روز تقویم
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نداف کرمانی 1
لاله زار مال_1
کلاسینو_3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
زمردی_داخلی3
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
زمردی_داخلی4
دکتر نداف کرمانی 4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
دکتر نداف کرمانی 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۳۴۵۰۱
۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۴
۴۶۲۰
روز جهانی شکلات روز ویژه‌ای برای ادای احترام به یکی از بزرگ‌ترین اختراع‌های خوشمزه بشریت است. شکلات بخشی از مواد اولیه بسیاری از دسر‌های خوشمزه و پر طرفدار است و حتی خودش به تنهایی می‌تواند یک میان‌وعده عالی باشد که بتوان به اندازه کافی از آن لذت برد.

برترین‌ها: روز جهانی شکلات روز ویژه‌ای برای ادای احترام به یکی از بزرگ‌ترین اختراع‌های خوشمزه بشریت است. شکلات بخشی از مواد اولیه بسیاری از دسر‌های خوشمزه و پر طرفدار است و حتی خودش به تنهایی می‌تواند یک میان‌وعده عالی باشد که بتوان به اندازه کافی از آن لذت برد.

روز جهانی شکلات، شیرین‌ترین روز تقویم

تاریخچه روز جهانی شکلات

شکلات حدود ۴۰۰۰ سال پیش اختراع شد. در آن سال‌ها مکزیکی‌ها شکلات مایع را اختراع کرده بودند و از کشف دوست داشتنی خود شاد بودند و معتقد بودند که خدا این نعمت را به آن‌ها اعطا کرده است. در آن زمان حتی از دانه‌های کاکائو به عنوان ارز استفاده می‌کردند و به کمک آن می‌توانستند خرید و فروش داشته باشند. آیا می‌توانید تصور کنید برای خرید خانه تعداد زیادی بذر کاکائو به جای پول پرداخت کنید؟

از طرف دیگر بعضی از محققان معتقدند که شکلات از ۵۵۰۰ سال پیش در دسترس مردم بوده و از آن استفاده می‌کردند. حتی این دسته از محققان معتقدند که استفاده از شکلات از آمریکای جنوبی شروع شده است نه از مکزیک.

بالاخره در قرن ۱۶ میلادی جهانگردان اروپایی به عنوان تحفه و هدیه شکلات را وارد اروپا کردند و در آنجا هم مورد استقبال مردم قرار گرفت و به یک ماده غذایی محبوب بین خانواده‌ها تبدیل شد.

۷ جولای که روز جهانی شکلات است در واقع روزی است که برای اولین بار شکلات وارد اروپا شده است. بسیاری از شرکت‌های شکلات‌سازی امروزی فعالیت خود را در قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ آغاز کردند. تا قبل از تاسیس شرکت‌های شکلات سازی، شکلات‌هایی که به مردم ارائه شد تلخ بودند، زیرا نمی‌دانستند که می‌توانند به آن شکر اضافه کنند.


نحوه تولید شکلات

در مرحله اول کشاورزان لوبیاهای کاکائو (دانه و گوشت میوه) را مدتی در جایی رها می‌کنند تا تخمیر شود. سپس لوبیاهای تخمیر شده را مقابل نور خورشید خشک کرده و در نهایت به کارخانه منتقل می‌کنند.

روز جهانی شکلات، شیرین‌ترین روز تقویم

در کارخانه لوبیاهای کاکائو که محصول نقاط مختلف هستند با هم ترکیب می‌شوند، به عبارت دیگر نمی‌توان گفت کاکائو یا شکلات نهایی تنها به منطقه خاصی تعلق دارد بلکه از چند منطقه مختلف به دست آمده است.

لوبیاهای خشک دسته بندی، پاکسازی و برشته می‌شوند و برای جدا کردن پوسته از مغز دانه‌ها جریان هوا به داخل آن‌ها دمیده می‌شود.

در مرحله بعد این مغز دانه که nib نام دارد را آسیاب کرده و مایع غلیظی از آن به دست می آید که عصاره کاکائو گفته می شود. این عصاره حاوی چربی یا کره کاکائو و مواد جامد کاکائو خشک غیر چرب است که به عنوان ماده اصلی در کنار شیر یا شکر برای تهیه انواع مختلف محصولات شکلاتی مورد استفاده قرار می گیرد.

در مرحله پایانی دستگاهی با تیغه‌های چرخشی عصاره شکلات حرارت دیده را چرخ کرده و کره کاکائو جدا می‌شود. به این ترتیب دو ماده کره و پودر کاکائو از عصاره به دست می‌آید که برای تولید شکلات از آن‌ها استفاده می‌شود، اگرچه گاهی نیز از عصاره به صورت مستقیم برای تولید شکلات استفاده می‌شود.


دانستنی‌های جالب درباره شکلات

از آن جا که شکلات جایگاه ویژه‌ای بین مردم و دولت مردان دارد در برخی کشور‌ها همه ساله مراسم مختلف شکلات برگزار می‌شود و روز‌های خاصی در تقویم به نام روز ملی شکلات و تاریخچه شکلات تلخ و همه چیز درمورد شکلات تلخ در نظر گرفته شده است، از جمله:

* کاکائو نزد مایا‌ها سمبل زندگی و باروری بوده است. غلاف کاکائو اغلب در مراسم مذهبی و همچنین ازدواج استفاده می‌شده و به عنوان غذای خدایان شناخته شده بود.

* آزتک‌ها معتقد بودند با خوردن میوه درخت کاکائو خرد و قدرت زیادی به دست می‌آورند. در بسیاری فرهنگ‌ها شکلات به عنوان تقویت کننده سلامت، قدرت و میل جنسی در نظر گرفته شده است.

* شکلات تا سال‌ها مورد استفاده عموم قرار نمی‌گرفت و تنها مختص افراد سلطنتی و ثروتمند جامعه بود تا این که سال ۱۷۸۰ اولین شکلات ماشینی به صورت انبوه و برای عموم تولید شد.

* اولین بار در قرن هفده میلادی رسم کادو دادن برای ابراز عشق میان عشاق متداول شد، آن‌ها معمولا از مواد شیرین برای هدیه دادن استفاده می‌کردند، سال ۱۸۶۸ میلادی اولین جعبه شکلات مخصوص روز ولنتاین توسط ریچارد کدبری ارائه شد.

روز جهانی شکلات، شیرین‌ترین روز تقویم

* شکلات آنقدر محبوب بود که دولت آمریکا در جنگ جهانی دوم برای نیرو‌های نظامی خود دانه‌های کاکائو ارسال می‌کرد. امروزه نیز شکلات به عنوان بخشی از رژیم غذایی ارتش آمریکا در نظر گرفته شده و فضانوردان هنگام سفر‌های فضایی همراه خود شکلات حمل می‌کنند.

* ماری آنتوانت عاشق شکلات داغ بود و مدام در قصر ورسای فرانسه این نوشیدنی سرو می‌شد. ناپلئون نیز شکلات خیلی دوست داشت تا آن جا که دستور داده بود حتی در عملیات نظامی شدید نیز شکلات برای او و مشاوران ارشدش فراهم باشد.

* درخت کاکائو می‌تواند ۲۰۰ سال عمر کند با این حال تنها ۲۵ سال اول میوه کاکائو می‌دهد. هر درخت ۲۵۰۰ لوبیای کاکائو تولید می‌کند.

* برگ درخت کاکائو برای دریافت نور خورشید و محافظت از برگ‌های جوان‌تر می‌تواند ۹۰ درجه و از حالت افقی به عمودی حرکت کند.

* حدود ۱.۵ میلیون مزرعه کاکائو در غرب آفریقا وجود دارد. کاکائو به صورت دستی و در مزارع شخصی تولید می‌شود. کشاورزان بعد از کاشت درخت کاکائو معمولا باید چهار یا پنج سال تا برداشت اولین محصول خود منتظر بمانند.

* تولید شکلات پروسه سخت و زمان بری است و حدود ۴۰۰ لوبیا برای تولید کمتر از نیم کیلوگرم شکلات نیاز است.

* شکلات تنها ماده خوراکی است که دمای ذوب آن حدود ۳۳.۸ درجه سانتی گراد و کمتر از دمای بدن انسان است به همین دلیل به راحتی روی زبان آب می‌شود.

* تحقیقات نشان داده شکلات از مواد غذایی مفید در رژیم‌های غذایی سالم، متعادل و دوست دار قلب محسوب می‌شود. جالب است بدانید یکی از انواع چربی‌های اشباع موجود در شکلات برخلاف چربی‌های مضر دیگر کلسترول را افزایش نمی‌دهد.


روز جهانی شکلات را چگونه جشن بگیریم؟

برای جشن گرفتن این روز خاص می‌توانید شکلات بخورید!، اما راه‌های جالب‌تری هم برای جشن گرفتن آن وجود دارد:

روز جهانی شکلات، شیرین‌ترین روز تقویم

۱. برای خودتان ترافل یا کیک شکلاتی درست کنید

برخلاف چیزی که فکر می‌کنید، درست کردن یک ترافل و کیک شکلاتی بسیار آسان است. فقط کافی است مواد لازم را از قبل آماده کنید و برای درست کردنش وقت بگذارید. برای پختن کیک می‌توانید از پودرکیک‌های آماده هم برای این کار استفاده کنید.

۲. از کارگاه‌های شکلات سازی بازدید کنید

مشاهده‌ی فرآیند درست کردن شکلات می‌تواند خیلی هیجان‌انگیز و آموزنده باشد، اما اگر این امکان را ندارید که از کارخانه‌های تولید شکلات بازدید کنید، با استفاده از اینترنت و در کنار دوستان یا فرزندان‌تان مراحل تولید شکلات را تماشا کنید.

۳. به دوستان‌تان شکلات هدیه بدهید

شکلات خوراکی شگفت‌انگیزی است. دوستان ما هم آدم‌های شگفت‌انگیزی‌اند. چه چیزی از این بهتر که رابطه‌های دوستی‌تان را با شکلات شیرین‌تر کنید؟ بیش‌تر آدم‌ها شکلات دوست دارند، اما اگر از بین دوستان‌تان کسی بود که شکلات دوست نداشت، حتما کنارش بنشینید و ساعتی را با هم وقت بگذرانید.

۴. به کافه یا رستوران مورد علاقه‌تان بروید و دسر شکلاتی سفارش بدهید

این دسر می‌تواند یک تکه کیک شکلاتی، بستنی شکلاتی یا یک لیوان هات چاکلت گرم باشد. البته هات چاکلت یک نوشیدنی زمستانی است که از شکلات مایع و داغ درست شده و در پایان یک روز کاری، خستگی‌تان را درمی‌کند.

برای لذت بردن بیشتر، هات چاکلت را آرام آرام بنوشید و می‌توانید درکنارش بیسکوییت‌های ساده یا کاکائویی هم نوش جان کنید.

۵. مزه‌ی شکلات‌های مختلف را تست کنید

با دوستان‌تان جمع شوید و مزه‌ی شکلات‌های مختلف را تست کنیدهم‌چنین می‌توانید از دوستان‌تان بخواهید دستور پخت خوراکی‌های شکلاتی را با خودشان بیاورند و به هم معرفی کنید.

روز جهانی شکلات، شیرین‌ترین روز تقویم

۶. در مورد انواع شکلات مطلب بخوانید

در مورد تاریخچه و انواع شکلات در سراسر دنیا مطلب بخوانید.در اینترنت سرچ کنید و اطلاعاتی که دوست دارید در مورد شکلات بدانید را بخوانید.

۷. برای فرزندان‌تان داستان‌هایی مربوط به شکلات بخوانید

کتاب‌هایی هستند مثل چارلی و کارخانه‌ی شکلات‌سازی؛ که به زبان ساده کودکانه درباره شکلات و کارخانه شکلات سازی قصه‌هایی دارند، می‌توانید با کودکتان آن کتاب‌ها را بخوانید.

۸. اشتراک گذاری هشتک روز جهانی شکلات

عکس‌ها و اطلاعات مربوط به شکلات را با هشتگ روز جهانی شکلات در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا بقیه هم آن را ببینند و لذت ببرند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:7
Iran (Islamic Republic of)
09:31 - 1400/04/16
آخ شکلات دوست داشتنی
شکلات، قهوه، نسکافه
بستنی یعتی شکلاتی
کیک یعنی شکلاتی
بیسکوییت یعنی شکلاتی

شکلات هم فقط شکلاتی نه طعم و رنگ و بوی دیگر
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_تزریق چربی
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شاخه نبات_ فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر