هذیان‌گویی کودکان در خواب؛ توصیه‌هایی به والدین
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۴۵۴۶۲
۲۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۶
۱۹۱۶
اگر تجربه فرزندپروری داشته باشید به خوبی می‌دانید که وادار کردن بچه‌های خردسال به خوابیدن روندی بسیار طاقت‌فرسا و دشوار محسوب می‌شود.

عصر ایران: اگر تجربه فرزندپروری داشته باشید به خوبی می‌دانید که وادار کردن بچه‌های خردسال به خوابیدن روندی بسیار طاقت‌فرسا و دشوار محسوب می‌شود. در این میان شمار زیادی از کودکان با اختلالات خواب از جمله صحبت کردن ناخودآگاه، هذیان گویی و یا حتی راه رفتن طی خواب مواجه می‌شوند که می‌تواند والدین را به چالشی جدی بکشاند.

هذیان‌گویی کودکان در خواب؛ توصیه‌هایی به والدین

هرچند اختلالات مذکور اغلب در کودکان بزرگتر بیش از خردسالان دیده می‌شود، اما ۲۵ الی ۳۰ درصد از بچه‌های کوچک نیز برای حداقل یک مرتبه هم که شده هذیان گویی در ساعاتی که خواب هستند را تجربه می‌کنند. از طرفی دیگر این رفتار‌های غیر ارادی می‌تواند ارتباط معنا داری با سوابق مشابه در والدین داشته باشد؛ بنابراین اگر شما و یا همسرتان عادت به مکالمه و یا راه رفتن ناخودآگاه در خواب داشته‌اید، به احتمال زیاد فرزندتان هم چنین الگویی را نشان خواهد داد.

معمولا کودکان خردسال درگیر با اختلالات خواب مواردی از جمله هذیان گویی را طی دو ساعت اول خواب خود بروز می‌دهند یعنی زمانی که در فاز عمیق خواب یا مرحله NREM به سر می‌برند. با وجود آن که هنوز محققان نتوانسته اند به دلایل اصلی صحبت و یا حرکت کودکان طی خواب دست یابند، اما اطلاعات علمی مهمی در اختیار والدین قرار دارد که می‌توانند به کمک آن‌ها امنیت و سلامت فرزند خود را تضمین کنند.

هذیان‌گویی چیست و کودک چه علائمی را نشان می‌دهد؟

هذیان گویی در خواب خصوصا در رده سنی خردسالان می‌تواند با علائم متفاوتی خود را نمایان سازد. برای نمونه این موضوع می‌تواند با استفاده از یک سری کلمات واضح، غیر واضح، خندیدن و یا حتی گریه همراه باشد. درست مانند راه رفتن غیر ارادی در خواب، در چنین موردی نیز کودک نمی‌داند که چه چیز‌هایی بر زبان آورده و به طور کلی صحبت کرده است. در اکثر اوقات هم فرزندتان خاطره مرتبطی را به یاد نخواهد آورد.

هذیان‌گویی کودکان در خواب؛ توصیه‌هایی به والدین

همانطور که اشاره شد صحبت‌ها یا شامل کلمات و عبارات قابل تشخیص هستند و یا واژه‌های دست و پا شکسته. علاوه بر این محققان دانشگاه استنفورد معتقد هستند که هذیان گویی کودکان در خواب از نظر صوت دریافت شده توسط والدین نیز می‌تواند کاملا متفاوت باشد. به بیان دیگر صدایی که پدر و مادر می‌شنوند یا صدای عادی خود کودک است یا صدایی با تن ناآشنا. محتوای گفتاری هم می‌تواند با خاطره‌ای از گذشته و مکالمه‌ای مربوط به همان روز در تناسب باشد و یا از پایه هیچ پیوندی با آنچه که در بیداری اتفاق افتاده نداشته باشد.

هذیان گویی کودکان در خواب غالبا مسئله‌ای ژنتیکی باشد. با این حال این تجربه نه چندان خوشایند به ویژه برای والدین، گا‌ها به دنبال خستگی، کمبود خواب و یک رویداد استرس زا در زمان بیداری نیز رخ خواهد داد؛ بنابراین در گام نخست والدین باید از وجود یک برنامه منظم برای ساعات خواب و بیداری فرزند خردسال خود اطمینان حاصل کرده و پس از آن اقدام به حذف عوامل استرس زا کنند. به جز فاکتور‌های مذکور، هذیان گویی با فاکتور‌هایی همچون کابوس‌های شبانه، وحشت، رویا‌های شفاف و شرایط فیزیکی مانند تب و آپنه هم در ارتباط خواهد بود.

در گزارشی از انجمن روانشناسی آمریکا، هذیان گویی با تکرر کمتر از یکبار در هفته "خفیف" در نظر گرفته شده است. اما چه زمانی باید نگران این موضوع باشیم و تشخیص دهیم فرزندمان نیاز به مداخله پزشکی خواهد داشت؟ اگر هذیان گویی هر شب و به طور مرتب برای بیش از یک ماه استمرار یابد، توجه بیشتر والدین ضروری خواهد بود.

هذیان‌گویی کودکان در خواب؛ توصیه‌هایی به والدین


هذیان‌گویی و راه رفتن در خواب از چه زمانی آغاز می‌شود؟

به صورت میانگین کودکان از حدود ۲ الی ۳ سالگی، صحبت کردن و یا راه رفتن طی خواب را شروع می‌کنند. اما این وضعیت در صورت عدم رسیدگی مناسب می‌تواند تا سنین بالاتر نیز ادامه یابد و در ۱۰ سالگی به نقطه اوج خود برسد.

نزدیک به ۴۰ درصد از کودکان ۳ تا ۷ سال حداقل یک بار حین خواب و به طور غیر ارادی حرف می‌زنند.


توصیه‌هایی به والدین

هذیان‌گویی کودکان در خواب؛ توصیه‌هایی به والدین

به تقویت عادات خواب سالم بپردازید

یک برنامه ثابت، قابل پیشبینی و معقول می‌تواند تا اندازه زیادی به ترک عادت هذیان گویی کودکان در خواب شبانه کمک کند. اطمینان حاصل کنید که برنامه روزانه فرزندتان با شرایط سنی و جسمانی وی متناسب است و منجر به خستگی بیش از حد او نمی‌شود.

احساس امنیت را القا کنید

یکی از اصلی‌ترین دلایل هذیان گویی و راه رفتن ناخودآگاه حین خواب در کودکان، وحشت از کابوس‌ها و رویا‌های منفی است. اگر کودک شما هم با چنین شرایطی دست و پنجه نرم می‌کند، باید محیط خانه و خانواده را بیش از پیش آرام کنید. در واقع کودک نیازمند نوعی احساس امنیت همیشگی است و تامین آن نیز بر عهده والدین قرار دارد.

هذیان‌گویی‌های شبانه کودک را قطع نکنید

توصیه می‌شود که در صورت هذیان گویی و راه رفتن کودک حین خواب، والدین وی را از خواب بیدار نکنند. حضور خود را کنار وی حفظ کنید و اجازه دهید که این روند به طور طبیعی طی شود.

در مورد هذیان‌گویی صحبت نکنید

ضروری است که والدین از صحبت در این مورد با فرزند خود اجتناب کنند. مطلع ساختن کودک از این شرایط می‌تواند به افزایش اضطراب وی، ترس از خوابیدن و استمرار بیشتر هذیان گویی منجر شود.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
عارفی_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
خرید باکس 3
ادیب_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
خرید باکس 2
ادیب_2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کالازم_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
کالازم_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی بانو_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی