خطر بازگشت فساد به بازار سیمان و فولاد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
ریزخور_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۵۳۴۶۲
۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۷
۱۳۸۵
گروهی از فعالان بازار سرمایه در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور کشور، ضمن تاکید بر اینکه آثار ناشی از حذف قیمت‌گذاری دستوری، بیش از رفع تحریم‌هاست، نسبت به عواقب بازگشت قیمت‌گذاری دستوری کالاهایی همچون فولاد و سیمان هشدار دادند.

ایسنا: گروهی از فعالان بازار سرمایه در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور کشور، ضمن تاکید بر اینکه آثار ناشی از حذف قیمت‌گذاری دستوری، بیش از رفع تحریم‌هاست، نسبت به عواقب بازگشت قیمت‌گذاری دستوری کالاهایی همچون فولاد و سیمان هشدار دادند.

فعالان بازار سرمایه ازجمله بسیاری از شرکت‌ها و نهادهای مالی با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور با بیان اینکه ناکارآمدی صنعت و بازار، تحت‌تأثیر قیمت‌گذاری دستوری، به حدی است که آثار ناشی از حذف قیمت‌گذاری دستوری، بیش از رفع تحریم‌های ظالمانه است، خواستار حذف قیمت‌گذاری دستوری شدند و اعلام کردند: قیمت‌گذاری دستوری در حوزه‌های مختلف اقتصادی ضربات سنگینی به نظام تولید وارد کرده و منافع مصرف‌کننده‌ها را به خطر انداخته است.

این فعالان معتقدند که واسطه‌گران در پوشش حمایت از مردم، در پی قیمت‌گذاری دستوری کالاها هستند که این آدرس غلط در شرایط سخت تحریم‌، امید تولیدکنندگان را ناامید خواهد کرد. در این نامه ضمن اشاره به تجربه شکست‌خورده دولت دوازدهم، آدرس‌های اشتباهی که در رابطه با قیمت میلگرد و سیمان داده شد و سبب التهاب بازار و به‌ویژه بازار مسکن شد، یادآوری شده است.

در نامه مذکور آمده است: "حضرتعالی در سمت قبلی خود به‌عنوان ریاست قوه قضاییه به دفعات از رانت دلار ۴۲۰۰تومانی سخن گفته و بر عزم خود برای مقابله با فساد رانت‌خواران تأکید داشته‌اید. مادامی که رانت ازطریق سیاست‌های نادرست قیمت‌گذاری دولتی ایجاد می‌شود، شاهد فعالیت رانت‌جویان و گروه‌های غیررسمی محافظ این رانت خواهیم بود.

همچنین از دیگر آثار مخرب قیمت‌گذاری دستوری را می‌توان در صنایع مختلف ازجمله خودروسازی‌ و صنعت برق مشاهده کرد که منجر به عدم جذابیت سرمایه‌گذاری در ایجاد نیروگاه‌های جدید یا توسعه نیروگاه‌های قبلی شده است و کار به جایی رسید که شاهد قطعی مکرر برق بودیم و هستیم.

در نهایت هم برای سرپوش‌گذاشتن بر این ضعف و جلوگیری از نارضایتی مردم، گزینه قطع برق تولیدکننده‌های سیمان و فولاد مورد توجه قرار گرفته اما باید توجه کرد که مشکل اصلی همه این صنایع، ازجمله سیمان و فولاد، قیمت‌گذاری دستوری است. قیمت‌گذاری دستوری به حضور پرتراکم دلالان در بازارها منجر شده و سالانه میلیاردها تومان رانت را بین واسطه‌ها توزیع می‌کند.

بازار سیمان با اصلاح ساختار مدیریت شد نه دستوری و تعزیراتی

همچنین لازم به ذکر است که روز گذشته (یکشنبه) سیدرضا فاطمی امین-وزیر صنعت، معدن و تجارت- در نشستی با جمعی از نمایندگان مجلس که طی آن در رابطه با نحوه بازگشت قیمت سیمان به پیش از نرخ قطع برق و راهکارها برای کنترل قیمت فولاد صحبت شد، اظهار کرد: براساس قول ارائه شده به نمایندگان در زمان رأی اعتماد، خوشبختانه قیمت سیمان به نرخ پیش از قطعی برق بازگشت و قیمت آن در بورس به کیسه‌ای ۲۵ هزار تومان رسید. این درحالی است که بسیاری معتقد بودند وقتی نرخ کالایی در ایران بالا می‎‌رود، دیگر پایین نخواهد آمد اما این اتفاق خوشایند رخ داد.

وی ضمن تاکید براینکه اقدام صورت گرفته در کاهش قیمت سیمان، اصلاح ساختار بوده است و نه برخورد تعزیراتی و دستوری، اعلام کرد: تمامی خرده‌فروشان و عاملان فروش سیمان تا دو هفته آینده وارد سامانه تجارت و بورس خواهند شد و بر بازار سیمان متمرکز خواهیم بود و به یک روال معقول دست یابیم.

برنامه‌ریزی وزیر صمت برای کنترل بازار فولاد طی سه مرحله

فاطمی امین درباره اقدامات صورت گرفته در بازار فولاد نیز گفت: قیمت فولاد بر سایر محصولات بازار موثر بوده و بر فضای روانی بازار نیز اثرگذار است؛ در این حوزه سه راهکار تعریف شده که طی سه ماه عملیاتی خواهد شد. در مهرماه رصد کامل اطلاعاتی از زنجیره فولاد را دنبال می‌کنیم تا تمام تولیدات مقاطع فولادی، شمش و محصولات در سامانه جامع تجارت عرضه شود و رانت‌ها و چند قیمتی بودن فولاد از این طریق از بین برود.

وی افزود: در مرحله دوم ساختار بازار را اصلاح خواهیم کرد و تأثیر ابلاغ قوانین و مقررات جدید را در آبان‌ماه خواهیم دید و امضاهای طلایی تا این زمان از بین خواهد رفت. در آذرماه نیز در ساختار صنعت فولاد اصلاح ساختاری خواهیم داشت که به سمت کاهش قیمت تمام شده حرکت کنیم و رقابت سازنده‌ای برای کاهش هزینه‌ها در بازار فولاد را شاهد باشیم و بازار فولاد تحت تأثیر نوسانات ارزی نباشد.

این درحالیست که در پی این موضوع، سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشور نیز در جلسه هیات دولت ضمن تاکید بر کاهش قیمت‌ها و به‌ویژه کالاهای اساسی، از وزیر صنعت، معدن و تجارت برای کاهش قیمت سیمان تقدیر کرد.

قیمت سیمان در "بورس" به نرخ پیش از قطعی‌های برق بازگشته است

این در حالیست که قیمت هر پاکت سیمان در بورس کالا به نرخ پیش از قطعی برق بازگشت و هر پاکت سیمان کیسه‌ای، ۲۵ هزار تومان معامله می‌شود اما آنطور که فعالان بازار می‌گویند، سخنان روز گذشته، وزیر صمت در بازار هنوز تاثیر نگذاشته و موضوع کاهش چشمگیر قیمت سیمان در حالی مطرح می‌شود که هنوز در سطح بازار سیمان ارزان نشده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد فروشندگان مصالح ساختمانی در تهران همچنان هر پاکت سیمان را با قیمت بیش از ۴۵ هزار تومان می‌فروشند و اعلام می‌کنند که هر پاکت سیمان ۲۵ هزار تومانی از محل درب کارخانه و بدون احتساب ارزش افزوده و هزینه حمل‌ونقل فروخته می‌شود؛ بنابراین با احتساب هزینه حمل، قیمت واقعی سیمان همان ۴۵ هزار تومان است.

برخی از این فروشندگان سیمان هم معتقدند که بایستی ۴۸ ساعت صبر کرد و دید که آیا بازار تحت تاثیر اظهار نظرهای وزیر صمت و درخواست رئیس جمهور برای کنترل قیمت‌ مالاهای اساسی، منجر به کاهش قیمت‌ها "در بازار" خواهد شد یا خیر؟

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
عارفی_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
ادیب_3
ادیب_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
ادیب_2
عارفی_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کالازم_فوتر
تنورستان_فوتر
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر