موج جدید کلاهبرداری‌ با رمزارزهای جعلی
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_1
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_4
دکتر ولدخانی_4
دکتر استرکی_2
دکتر ولدخانی_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۵۵۶۵۸
۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۷
۱۰۳۳
با داغ شدن موضوع رمزارزها در کشور چند شرکت بازاریابی شبکه‌ای اقدام به کلاهبرداری با رمزارزهای ساختگی در کشور کرده اند

همشهری: به تازگی بعضی از شرکت‌ها از تولید رمزارزهایی سخن می‌گویند که پشتوانه آن، خود این شرکت‌ها هستند. آنها با تبلیغات گسترده تلاش می‌کنند که رمزارز تولیدی خود را واقعی و باارزش نشان دهند.

بسیاری از مردم هم، از آنجا که دانش و اطلاعات فنی لازم درباره رمزارزها ندارند، جذب این شرکت‌ها می‌شوند. چند روز پیش، ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس، از جعلی بودن رمزارزی خبر داد که توسط یک شرکت تولید و عرضه شده و بسیاری از مردم که گمان می‌کردند این رمزارز باارزش است، اقدام به خرید آن کرده‌اند. این در حالی است که پس از مدتی، متوجه سقوط ارزش این رمزارز شده‌اند. به گفته ابوترابی، همه نوسانات قیمتی این رمزارز ساختگی و برای فروش بیشتر بوده است. اما برای جلوگیری از تکرار این اتفاقات چگونه می‌توان تشخیص داد که یک رمزارز واقعی است یا جعلی، با‌ارزش است یا بی‌ارزش؟

وجود خارجی و ارزش

سهیل نیکزاد، کارشناس حوزه رمزارز و بلاکچین درباره اینکه یک رمزارز وجود خارجی دارد یا نه، می‌گوید: «برای تشخیص وجود یک رمزارز می‌توان کیف پول یا اصطلاحا والت آن را چک کرد و نسبت به نقل و انتقال آن اطمینان حاصل کرد، هرچند ممکن است این کار دشواری‌ها و شرایطی داشته باشد.»

موج کلاهبرداری‌ با رمزارزهای جعلی

به گفته نیکزاد «فارغ از اینکه یک رمزارز قانونی یا غیرقانونی است، شرایط منصفانه‌ای دارد یا نه، می‌توان پی به وجود یا نبود آن برد. بنابراین با اقدامات اولیه مانند نصب اپلیکیشن مربوطه، بک‌آپ گرفتن و انتقال آن می‌توان به راحتی به وجود یک رمزارز پی برد».

همچنین در مورد ارزش یک رمزارز، نیکزاد معتقد است که «ارزش» در مورد کوین‌ها «نسبی» است. «به عبارت دیگر، یک نفر ممکن است بگوید که فلان کوین ارزش دارد، اما دیگری همان کوین را فاقد ارزش بداند.»

این کارشناس با ذکر یک مثال، این نسبی بودن را توضیح می‌دهد: «ممکن است یک شرکت یک رمزارز تولید کند و بگوید اگر کسی آن را خریداری کند، از برخی مزایا مانند تخفیف در خرید محصولات و ارسال سریع محصول بهره‌مند می‌شود.»

به گفته نیکزاد «طبیعی است که شرکت سازنده کوین، آن را با ارزش تلقی کند، اما فردی که امتیازات آن را می‌سنجد، ممکن است آن را بی‌ارزش بداند».

بنابراین مردم در هنگام خرید یک رمزارز، باید درباره آن مطالعه کنند تا بتوانند در مورد باارزش بودن آن کوین قضاوت کنند.

پانزی‌ها در کمین مردم

در اوایل دهه 70 برخی شرکت‌ها تحت عنوان مضاربه‌ای تاسیس شدند. آنها با این ادعا که به ساخت‌وساز یا تجارت مشغول هستند، سرمایه‌های مردم را جذب می‌کردند و به ازای آن سود ثابت می‌دادند. اما پس از مدتی مشخص شد که بسیاری از آنها به هر دلیلی نمی‌توانند این سود را پرداخت کنند. به این ترتیب پرونده‌هایی با اتهام کلاهبرداری در قوه قضاییه تشکیل شد که رأی به محکومیت این شرکت‌ها داده شد. حالا بعضی از شرکت‌ها که به «پانزی» معروفند، با ساختار شبکه‌ای یا هرمی و با همان وعده سود ثابت، مبالغی را از مردم دریافت می‌کنند. اما پس از مدتی ناپدید می‌شوند و تعدادی مالباخته جدید ظهور می‌کند.

نیکزاد با اشاره به تعاریف مختلف از پانزی می‌گوید: «اساسا پانزی به این معنی است که بدون ایجاد ارزش، یک واحد شمارش خلق شود. به عبارت دیگر، کسی که یک شرکت پانزی ایجاد می‌کند، کسب‌و‌کاری راه می‌اندازد که به عده‌ای سود می‌رساند و به عده‌ای دیگر ضرر.»

به گفته این بیت‌کوینر «آنچه در این میان قابل توجه است، مانده جمع جبری منفی این کسب‌وکار است».

این کارشناس بار دیگر برای روشن شدن موضوع از یک مثال بهره می‌گیرد. نیکزاد می‌گوید: «این شرکت‌ها با وعده سودهای ثابت و کلان، مبلغی را از یک نفر دریافت می‌کنند. سپس به او می‌گویند اگر مثلا 3 نفر دیگر را به این شبکه معرفی کنی، علاوه بر سودی که تا الان می‌گرفتی، فلان درصد سود بیشتر دریافت می‌کنی.»

نیکزاد با اشاره به اینکه این شرکت‌ها بخش مختصری از پول به دست آمده از نفرات جدید را به معرف می‌دهند، می‌گوید که «عمده آن مبلغ، نصیب خود شرکت می‌شود».

نیکزاد با تاکید بر اینکه هر شرکت شبکه‌ای یا هرمی لزوما پانزی نیست، اما می‌گوید که تاکنون هیچ شرکت پانزی ندیده که به صورت شبکه ای و هرمی عمل نکند.

بنابراین پانزی‌ها با 2 وعده مشخص و در عین حال فریبنده، قربانیان خود را به دام می‌اندازند؛ اول سود ثابت در زمان معین و دوم سود بیشتر به‌ ازای معرفی افراد جدید به شرکت.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_1
استخدام_1
استخدام_3
سفیر بار ساقدوش_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_4
سفیر بار ساقدوش_4
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کیان برنا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک فرشته_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر عارفی - فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
کلینیک النا_فوتر