اگر افسرده‌اید این مطلب به درد شما می‌خورد
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۵۶۰۰۲
۰۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۷
۶۳۰۵
افسردگی و اضطراب به خاطر عملکرد بد بخشی از مغز ما نیست، بلکه یک سیگنال از قطع یک ارتباط حیاتی است.

برترین‌ها: افسردگی و اضطراب به خاطر عملکرد بد بخشی از مغز ما نیست، بلکه یک سیگنال از قطع یک ارتباط حیاتی است.

افسردگی و رابطه عاطفی با هم ارتباط دارند که در رشته توئیت زیر تاثیر رابطه عاطفی بر افسردگی را بررسی کرده‌ایم.

جوان هری میگه افسردگی و اضطراب بخاطر عملکرد بد بخشی از مغز ما نیست، بلکه یک سیگنال از قطع یک ارتباط حیاتیه. خیلی از ماها با احساس افسردگی و اضطراب داریم زندگی می‌کنیم. شما می‌بینید خسته‌اید، بی‌انگیزه‌اید، بی‌دلیل می‌زنید زیر گریه یا اضطراب بدنتون رو مختل کرده. اما دلیل چیه؟

افسردگی در رابطه عاطفی

میگه من از نوجوانی افسرده بودم. بی‌دلیل گریه می‌کردم و زندگی روزانه‌م مختل شده بود. مادرم هم افسردگی داشت و این رو یکی از دلایل پررنگ این افسردگی می‌دیدم. میگه رفتم پیش دکتر، دکتر گفت ببین مغزت سروتونین کافی ترشح نمی‌کنه و بخاطر همینه که افسرده هستی. این قرصا حالت رو خوب می‌کنه.

هری میگه نزدیک به دو دهه من با این تفکر که آره من مادرزادی افسرده به دنیا اومدم و مغزم نمی‌تونه سروتونین کافی ترشح کنه قرص خوردم. دکترا هم همین عقیده رو داشتن. اما قرصا نتونستن حالمو خوب کنن. هری پا میشه میر سفر دور دنیا برای دیدن روانشناسا، محققا به دنبال فهمیدن ریشه افسردگی.

تو کتابش یک نکته رو بیان می‌کنه که اولا داروهای افسردگی اونقدر تاثیر ندارن که شرکتای داروسازی میگن. این داروها بی‌تاثیر نیستن اما اونقدری تاثیر ندارن که شرکتای داروسازی و دکترها می‌گن. ریشه‌ی افسردگی جای دیگری هست که میاد در کل کتابش تک به تک اونا رو بررسی می‌کنه.

میگه اولا شرکتای داروسازی آمار غلط میدن. مثلا فلان دارو روی هزار نفر تست می‌شه، روی صد نفر جواب می‌ده و همین صد نفر رو برمیدارن مقاله‌ش می‌کنن که آره داروی ما جواب داده و دیگه اون نهصد نفر رو توی تحقیقاتشون اعلام نمی‌کنن. بعدشم عوارض جانبی این داروها انقدر زیاد هست.

که عملا خاصیتشون در برابر عوارضش چیزی نیست. کرختی، بی‌احساسی، دردهای شکمی و خیلی عوارض دیگه رو فرد افسرده باید تحمل کنه با این تفکر که «آره بخشی از مغز من خوب کار نمی‌کنه و باید اینا رو تحمل کنم تا حالم خوب شه». اما میگه این همه ماجرا نیست. بیاین تا بهتون بگم افسردگی چرا رخ میده.

هری در سفر به دور دنیا و صحبت کردن با صدها نفر، به ۹ دلیل میرسه که چرا آدمها افسرده میشن. اسمش رو گذاشته Lost Connections یا به قول ترجمه‌ی کتاب، روابط از دست رفته. میگه آدمها یکسری اتصالات حیاتی باید داشته باشن با زندگی که وقتی اینا قطع میشه، دچار افسردگی و اضطراب میشن.

همین الان اگر شما به دکتر مراجعه کنین و بگین افسردگی و اضطراب داره از پا درتون میاره، جوابی که بهتون میده اینه که بالانس هورمون‌های مغزی شما بهم ریخته. سروتونین و دوپامین کم ترشح میشه. چند تا قرص می‌نویسه و تمام. ولی نمی‌گه چرا بالانس هورمون‌هاموی مغزمون بهم میخوره.

اما مصرف دارو شبیه به مسکنه. شما حالتون با دارو بهتر نمیشه تا اینکه علت اصلی مشکل رو پیدا نکنین. دارو میتونه نرمال نگهتون داره هرچند که به مرور دز باید بره بالا. حالا در زیر به چند مورد از کتاب هری اشاره می‌کنم که میگه چرا آدم‌ها افسرده میشن.

افسردگی در رابطه عاطفی

برای مثال، اگر تنها هستید و احساس تنهایی می‌کنید، احتمال افسردگی‌ و اضطرابتون به شدت بالاست. وقتی برای افسردگی هم میرید پیش روانپزشک، نمی‌پرسه چرا افسرده‌ای، زندگیت چطوره، دردت چیه، بلکه قرص و دارو تجویز می‌کنه.

انسان موجودی اجتماعیه، ما تنهایی دووم نمیاریم، نیاز به مراقبت داریم و باید احساس کنیم عضو یک تیم یا گروه یا قبیله هستیم. این آدم تنها در برابر مریضی مقاوم نیست، شکننده‌ست. دلیلش مفصله ولی برمیگرده به زندگی نیاکان ما که همیشه در کنار هم بودن.

ولی زندگی مدرن ما رو از هم جدا کرده و انقدر سرعت این تغییر بالا بوده که بدن انسان برای این سبک زندگی تکامل پیدا نکرده. انسانها همواره در گروهها زندگی کردن و همین قابلیت زندگی گروهی باعث شده گونه‌ی بشر دووم بیاره و در مقابل حیوانات و سختی‌ها پیروز باشه. اما الان تنهاییم.

یا اینکه، اگر کارتون رو بی‌معنی می‌دونید و کنترلی بر کار و شغلتون ندارید، احساس پوچی و بی ارزش بودن می‌کنید. برخلاف فکر رایج، اونایی که در سلسله مراتب اداری در بالا هستن کمتر افسرده میشن ولی کارمندای عادی که پایین هستن و کار تکراری انجام میدن بیشتر افسرده و مضطرب میشن.

اگر ارتباطتون با طبیعت قطع شده شما دچار افسردگی و اضطراب می‌شید. انسانها در بیشتر تاریخشون در طبیعت بودن. انسان خوراک-جو از حدود ۲۵۰ هزار سال پیش تا حدود ۱۰ هزار سال پیش تو طبیعت بوده. بعد دوره کشاورزی و یکجا نشینی اومد و بعدش دوره مدرن.

ما به طبیعت نیاز داریم. طبیعت خونه‌ی اصلی و قدیمی ماست. بخاطر همینه که وقتی میرید جنگل یا کوه و کمر احساس آرامش می‌کنید. انسان مدرن تو زندانِ چهارچوب خونه‌ست. طبیعت حال بدتون رو خوب می‌کنه، چون در بیشتر تاریخ ما در طبیعت بودیم.

چرا مضطرب می‌شیم و اضطراب فلجمون می‌کنه؟ شما جدا از نیازهای فیزیکی مثل آب و غذا و سرپناه، یکسری نیاز روحی روانی هم دارید که باید بهشون برسید. شما باید احساس کنید که به جایی تعلق دارید. شما باید حس کنید که زندگیتون معنی و مفهوم داره و بی‌ارزش نیستید.

شما باید احساس کنید که آینده‌تون معنی داره و میتونید براش تلاش کنید. زندگی مدرن خیلی چیزها به ما هدیه کرده و علم کیفیت زندگی بشر رو ارتقا داده. اما در نیازهای روانی نتونسته پا به پای تکامل بشر بیاد جلو و ما هر روز تنهاتر شدیم.

افسردگی در رابطه عاطفی

هری داستانی رو میگه که میگه تو کمبوجیه یه سری داروساز میرن قرصای ضد افسردگی رو تبلیغ کنن و بفروشن. میگه اونجا که داشتن معرفی میکردن، یکی از اهالی اونجا گفت ما که داریم این داروها رو. پرسیدن چطور؟ گفت یه بابای کشاورزی بود که رو زمین کار میکرد. رفت رو مین و پاش قطع شد.

دیگه نمی‌تونست کار کنه. بعد از مدتی بی‌اختیار میزد زیر گریه، غذاش کم شده بود، مضطرب بود، دیگه نمی‌خندید. اهالی محل خواستن بهش کمک کنن و برش گردونن به زندگی. براش یه گاو خریدن. گاو عصایی شد که دوباره تونست به زندگی و کارش برگرده. افسردگی از بین رفت.

اهالی کمبوجیه گفتن منظورتون از قرص ضد افسردگی گاوه دیگه؟ هری تاکید داره که قرص راه حل نیست، شما باید بفهمید کدوم ارتباطتون با نیازهاتون قطع شده. همون کشاورز اگه میرفت دکتر براش قرص می‌نوشتن در حالی که قرص جواب نبود و اجتماع و کمک بقیه باعث شد دلیل افسردگیش کشف بشه.

یادتون باشه: اگر شما افسرده هستید، اگر بی‌انگیزه‌اید، اگر مضطرب هستید، شما ضعیف نیستید، دیوانه نیستید، شما یک ماشین نیستید که یکی از قطعاتش خراب شده بلکه انسانی هستید که بعضی از نیازهاش برآورده نشده..

مغز و ژن‌های شما طی صدها هزار سال تکامل یافتن. وقتی شما تنها هستید، واکنش طبیعی بدن هست که احساس خطر می‌کنید. انگار هر لحظه یک خرس بزرگ میخواد به شما حمله کنه ولی بودن در جمع باعث میشه این ترس از بین بره. زیبایی بدن انسان همینجاست. اضطرابی که جون شما رو نجات میداد زمانی.

افسردگی در رابطه عاطفی

در زندگی مدرن شده یک حس روزمره. از در و دیوار اضطراب میباره. اضطرابی که زمانی باعث می‌شد زنده بمونید، الان خودش متهم اصلی شده چون بشر این چند صد سال اخیر خیلی سریع رشد کرد ولی بدن ما هنوز برای دوران ده‌ها هزار سال پیشه.

زمانی یکی با ایما و اشاره به شما میگفت خرس داره میاد پاشو فرار کن. در هفته و ماه شاید چهار تا خبر منفی می‌شنیدین. الان از صبح تا شب اخبار سمی داره مغزتون رو بمباران می‌کنه و ذهنتون نمی‌تونه تمام اینها رو بررسی کنه. پس حس ترس و انفعال شما رو بیچاره می‌کنه.

انسان امروز در تاریخ خودش تنهاترین روزها رو تجربه می‌کنه. ما هیچوقت به این اندازه از اجتماعی که برامون معنی و مفهوم داشته باشه دور نشدیم. به جاش تا دلتون بخواد شبکه‌های اجتماعی با مزخرفاتش روز و شبمون رو پر کرده و هرچه بیشتر در گرداب تنهایی فرو میریم.

گوشی جدید، ماشین بهتر، رفتن به کره ماه، اینا شما رو خوشحال نمی‌کنه. این چیزا صد ساله که هستن، ولی بدن شما برای صدها هزار سال پیشه. وقتی گروهی رو تشکیل می‌دید که هر هفته یه روز میرین آشغال جمع می‌کنید، قطعا حس بهتری خواهید داشت چون نیاز شما در بودن در گروه معنی‌دار برآورده میشه.

اگر این گروه با هم همدل باشن و هوای همدیگر رو داشته باشن، شما حس بهتری خواهید داشت. هم کارتون معنی داره هم احساس می‌کنید به گروهی تعلق دارید که وجود شما براش مهمه. ذهن سالم از اینجا میاد. چند نفرمون از این گروهها داریم؟

شما نیاز دارید که به جامعه‌ای تعلق داشته باشید. باید افرادی باشن که هوای شما رو داشته باشن و شما هوای اونا رو داشته باشید. تنهایی کشنده‌ست ولی چرا ما احساس تنهایی می‌کنیم؟ انسانها در طول تاریخ با جمع شدن کنار هم از خطرات عبور کردن: چه حیوانات درنده باشه چه بلایای طبیعی.

برچسب ها:
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:11
Iran (Islamic Republic of)
07:41 - 1400/07/02
اصلا مطلب خوبی نبود..تجربه شخصی یک نفررو نسخه کرده برای حیلیا...بخشی از حرفاش درسته...اما تا این اندازه بد گفتن از قرصهای ضدافسردگی کار غلطیه...دوست من دریک دوره ای همین قرصا از خطر خودکشی نجاتش داد...قرصها به علاوه تغییرات جدی درزندگی خود شخص و عادات و سبک زندگی او میتونه موثر باشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
افسردگی دلیل داره تا اون دلیله رفع نشه افسردگی از بین نمیره مگر افرادی که خوشی زده زیر دلشون و از لوسی زیاد افسرده شدند که باید بهشون کمی از بدبختیهای من برسه که درست بشن هه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
دقیقا. یک سری مطالب شخصی رو در مقابل علم و آزمایش علمی قرار داده. انگار نقد روش علمی مثل حرفای سر کوچه است.
Iran (Islamic Republic of)
08:20 - 1400/07/02
سلام...اسم نویسنده و کتابش ؟؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
اصلا متن رو خوندی؟
هم اسم نویسنده رو نوشته و هم اسم کتابش رو.
Iran (Islamic Republic of)
09:50 - 1400/07/02
چقدر مقاله خوبی بود مررسی برترین ها
Iran (Islamic Republic of)
09:57 - 1400/07/02
سلام با نظریه این آقا موافق هستم صد در صد
Iran (Islamic Republic of)
10:10 - 1400/07/02
مطالب اموزنده بود ممنون
Iran (Islamic Republic of)
10:23 - 1400/07/02
بسیاربسیارعالی ومفیدوکاربردی
Iran (Islamic Republic of)
10:27 - 1400/07/02
توی ایران که تا توانمند نباشی، کسی بهت نگاهم نمیکنه.
خود من،
چند جا رفتم برای کار. بخاطره عدم توانمندی نتونستم دوام بیارم و اومدم بیرون.
چرا؟
چون پول نداشتم سطح دانشم رو بالا ببرم. پول نداشتم کلاس ثبت نام کنم.
حالا بعد از ۳۹ سال زندگی بیکارم و اطرافیان هم بعضی اوقات میگن اقا چرا ازدواج نمیکنی.
وقتی جامعه من، به من نیاز نداره و همیشه دنبال بهترینها بوده. قطعا دیگه جایی برای من و امثال من پیدا نمیشه.
این یعنی استرس و افسردگی
پاسخ ها
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
ناراحت شدم...الان اینترنتی و سی؟دی های آموزشی زیادی هست که بدون رفتن به کلاس خودتون میتونین، خیلی دوره ها رو یاد بگیرین...داداش من با همین آموزشایی که تو اینترنت هست، فوتو شاپ یاد گرفت و چن جایی بهش کار دادن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
دقیقا زندگیت مثل کنه با این تفاوت که من باید از پدر بیمارم هم پرستاری کنم
Iran (Islamic Republic of)
10:28 - 1400/07/02
احسنت... آموزنده ست.... مدتی ست گرفتارم... واقعا سخته... افسردگی حواس آدم رو مختل میکنه.... الان بنده حس شنوایی از دست دادم دچار وزوز گوش شدم صدای زنگ ممتد که اصلا قطع نمیشه.... دلیلش در این مطلب پیدا کردم...
Iran (Islamic Republic of)
10:29 - 1400/07/02
با این وضعیت بد اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی همه مردم دچار قطع سیگنال حیاتی و افسردگی شده اند که روانشناسان و جامعه شناسان این حوزه باید ورود کنند.
Iran (Islamic Republic of)
10:44 - 1400/07/02
سلام من خودم افسردگی پس از زایمان دارم تمام این مقاله کاملا درست و صحیح بود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
پارسیان طب - فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر آزاد خواه_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
اورانوس_فوتر2
نیکان فارمدمهر_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر لاجوردی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
روشا فارمسی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر