قطعی برق در زمستان، وحشتناک‌تر از تابستان؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۵۹۰۹۳
۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۵
۱۷۸۵
اگر با امید به آنکه هوا چندان سرد نشود، در زمینه مدیریت مصرف، پر کردن مخازن سوخت مایع نیروگاهها و هماهنگی وزارت نفت و نیرو در تأمین سوخت اقدام موثری صورت نگیرد، زمستان امسال در صورت تشدید سرمای هوا، خاموشی‌هایی گسترده‌تر از تابستان در پیش خواهد بود.

تسنیم نوشت: اگر با امید به آنکه هوا چندان سرد نشود، در زمینه مدیریت مصرف، پر کردن مخازن سوخت مایع نیروگاهها و هماهنگی وزارت نفت و نیرو در تأمین سوخت اقدام موثری صورت نگیرد، زمستان امسال در صورت تشدید سرمای هوا، خاموشی‌هایی گسترده‌تر از تابستان در پیش خواهد بود.

احتمال در پیش بودن زمستانی سرد و پرتقاضا در بخش انرژی اولیه زیاد است. در زمستان امسال آنطور که وزیر نفت گفته حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب کسری گاز داریم.

در زمستان سال گذشته نیز کمبود سوخت گاز به علت آنچه افزایش مصرف خانگی اعلام شد، موجب از مدار خارج شدن برخی واحدهای نیروگاهی و کسری برق در زمستان شد؛ به طوری که در اتفاقی کم سابقه، جداول خاموشی‌های برنامه ریزی شده در زمستان صادر شد.

در زمستان امسال اما وضعیت به مراتب بدتر از سال قبل پیش بینی می‌شود. آنچه وزیر نفت سابق در دوره وزارتش قول داده بود به تولیدات گاز کشور اضافه نمی شود، اما از سوی دیگر با رشد مصرف گاز نسبت به زمستان سال قبل مواجه ایم. هرچه مصرف گاز در بخش خانگی بالاتر رود به معنای محدود شدن گازرسانی به نیروگاهها و صنایع در زمستان خواهد بود.

در واقع پیش بینی می شود زمستان امسال صنایع و نیروگاهها تا حد امکان به مصرف سوخت مایع مجبور شوند و در نقاطی که امکان مصرف سوخت مایع به جای گاز میسر نباشد، واحد صنعتی یا نیروگاهی از مدار خارج خواهد شد.

نیاز روزانه نیروگاهها به سوخت معادل (گاز طبیعی یا سوخت مایع) در مجموع حداقل ۲۰۰ میلیون مترمکعب است؛ یعنی برابر با میزان کسری و ناتزاری تولید و مصرف گاز در زمستان. حال اگر نیمی از این نیاز ۲۰۰ میلیون مترمکعبی یعنی برابر با ۱۰۰ میلیون مترمکعب نیز با گاز تأمین شود، حداکثر امکان تأمین و مصرف سوخت مایع در نیروگاهها به ۵۰ میلیون مترمکعب معادل نیز نخواهد رسید. یعنی در چنین شرایطی، یک چهارم نیاز سوختی نیروگاههای کشور در زمستان نأمین نشده باقی مانده و یک چهارم از ظرفیت تولید برق زمستانی از مدار خارج خواهد شد.

نکته مهم در چنین شرایطی هماهنگی برنامه تعمیرات دوره ای نیروگاهها با کسری تأمین گاز شبکه است؛ مسئله ای که در زمستان سال گذشته چندان موفقیت آمیز نبود.

از سوی دیگر هماهنگی مجموعه وزارت نیرو و وزارت نفت برای تأمین کسری سوخت مایع مخازن نیروگاهها و همچنین میزان سوخت گاز قابل تحویل از سوی وزارت نفت به وزارت نیرو باید از همین امروز صورت گیرد که پاشنه آشیل این هماهنگی، عدم تعیین معاون وزیر نیرو در امور برق و بلاتکلیفی مدیران عامل شرکت های مهمی چون توانیر و تولید نیروی برق حرارتی است. بهتر است وزیر نیرو بعد از یک ماه و نیم تصدی پست وزارت، هرچه زودتر پرونده انتصابات خود را با تعیین مدیران جدید و یا ابقای مدیران قبلی ببندد تا رخوت و روزمرگی در این وزارتخانه جای خود را به پویایی و حرکت جهادی دهد.

یکی دیگر از مشکلات در این بخش که باز هم از عدم هماهنگی دو وزارتخانه نفت و نیرو نشأت می گیرد، انداختن تقصیر به گردن وزارتخانه مقابل به جای تلاش برای تعامل و هماهنگی کامل است. موردی که به دفعات در سالهای قبل دیده شده و امیدواریم امسال به جای فرافکنی از سوی مسئولان امر در دو وزارتخانه نفت و نیرو، شاهد هم افزایی و هماهنگی جهت رفع مشکلات سوخت زمستانی باشیم.

از آنجایی که برنامه های افزایش ظرفیت تولید گاز در کوتاه مدت قابل تحقق نیست، در وزارت نفت احتمال رایزنی به منظور آغاز واردات گاز وجود دارد. با تمامی این اوصاف، اصلی‌ترین و قابل اجراترین برنامه‌ای که می تواند منجر به عبور بدون خاموشی از زمستان امسال شود، پیاده‌سازی اصول مدیریت مصرف است؛ موضوع مهمی که با عدم اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف و بی توجهی چندین ساله کشور به پیاده سازی اصول مدیریت مصرف، به فراموشی سپرده شده بود، می تواند با اجرای دقیق، دست‌گیر بخش تأمین انرژی کشور در شرایط محتمل بحرانی شدن تأمین انرژی اولیه در زمستان امسال باشد.

بدون شک اگر در زمینه اصلاح الگوی مصرف، همچون سالهای گذشته اقدام عاجل و موثری صورت نگیرد و تنها با امید به آنکه هوا چندان سرد نشود، در زمینه افزایش ظرفیت‌های تأمین گاز، مدیریت مصرف، پر کردن مخازن سوخت مایع نیروگاهها و هماهنگی ۱۰۰درصدی وزارت نفت و نیرو اقدام موثری صورت نگیرد، زمستان امسال در صورت تشدید سرمای هوا، خاموشی‌هایی گسترده‌تر از تابستان در پیش خواهیم داشت.

برچسب ها:
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:33
Iran (Islamic Republic of)
08:25 - 1400/07/14
بجای اینکه دنبال رفع مشکل سوخت انگلستان باشند بفکر کشور خودمون باشند روحانی هم که الحمدولله نیست
پاسخ ها
بی نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
انگلستان .نه لبنان.برق عراق
Iran (Islamic Republic of)
08:33 - 1400/07/14
این چندساله مسؤلین چه غلطی میکردند
Iran (Islamic Republic of)
09:14 - 1400/07/14
ایشالا مجلس و دولت جوان و انقلابی تا ۲۰ ،،،۳۰ سال آینده فکرشو میکنن !!!!.... البته اگر ایرانی مونده باشه !!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
اورانوس_فوترموبایل2
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
روشا فارمسی_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
اورانوس_فوتر2
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
ترجمه زندگی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر