آبان هم رسید؛ خبری از واکسن برکت نیست
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_4
دکتر ولدخانی_4
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر ولدخانی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۶۰۸۹۴
۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۰
۱۵۷۶
روزنامه آرمان ملی در گزارشی روند واکسیناسیون عمومی در ایران را بررسی کرده.

روزنامه آرمان ملی در گزارشی روند واکسیناسیون عمومی در ایران را بررسی کرده.

خبری از واکسن برکت نیست

این روزنامه نوشت:

*در شرایطی که اکثر فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و حتی بازگشایی مدارس، منوط به واکسیناسیون عمومی در آبان‌ماه می‌شود، تا‌کنون ۲۰ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۸۸۰ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و ۴۶ میلیون و ۲۵۰ هزار و ۵۰۱ نفر دُز اول واکسن کرونا زده‌اند. همچنین با ورود بیست‌وپنجمین محموله واکسن کرونا به ایران و به استناد آمار گمرک، بیش از ۹۲ میلیون دز واکسن کرونا به ایران وارد شده است.

* با این حال واکسن‌های داخلی نیز در تکاپو هستند که سریع‌تر بازار خرید واکسن را از دست چین بربایند. در این میان، تنها سه واکسن ایرانی از ۹ واکسن، مجوز تزریق عمومی گرفته‌اند و به باور مسئولان نخستین واکسنی که به احتمال فراوان تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را می‌گیرد، واکسن کووبرکت است. واکسنی که قرار بود تا پایان تابستان ۱۴۰۰، ۵۰ میلیون دز واکسن تولید شود اما طبق گزارش‌ها تنها حدود هفت و نیم میلیون دز از این واکسن به وزارت بهداشت تحویل شده است و اما مسئولان شرکت شفامدار از تولید حدود بیش حدود 12 تا 15 میلیون دز تولید شده است.

* واکسن پاستوکووک هم که زیر نظر انستیتو پاستور تولید می‌شود بنا به گفته علیرضا بیگلری، رئیس انستیتوپاستور ایران در نشست خبری مجازی «بیش از شش میلیون را تحویل وزارت بهداشت دادیم. اواخر این هفته، مجدد حدود یک میلیون دز از همین واکسن تقدیم وزارت بهداشت می‌شود.» اما واکسن اسپایکوژن که توسط شرکت سیناژن تولید می‌شود، نخستین واکسن کرونای ساخت بخش خصوصی ایران با همکاری استرالیاست که هفته پیش مجوز تزریق اضطراری گرفت.

* به‌گفته مدیرعامل شرکت سیناژن، هم‌اکنون یک‌میلیون و ۷۰۰هزار دز از این واکسن آماده تحویل است و ظرفیت تولید این واکسن هم به‌صورت ماهانه سه‌میلیون دز خواهد بود. هنوز مجموع تولید این سه نوع واکسن به 15 میلیون دُز نرسیده و در صورت تحقق وعده مسئولان بنا به ایمنی‌زایی 90 درصدی این واکسن‌ها، می‌توان امیدوار بود که 7.5 میلیون نفر را واکسینه کرد. واکسن نورا قرار است به زودی فاز دوم کارآزمایی را شروع کند. در فاز ۲ باید واکسن روی ۳۰۰ داوطلب مطالعه شود. به گفته غلامرضا اولاد مجری طرح واکسن نورا به مهر، «واردات واکسن با هدف واکسیناسیون هرچه سریع‌تر مردم همچنان در حال انجام است اما رگولاتوری هم جزو سیاست‌های وزارت بهداشت خواهد بود و به‌طور حتم تمهیدات جدیدی برای تیم‌های داخلی مطالعات واکسن درنظر گرفته می‌شود.»

* واکسن mRNA رناپ هم‌ در انتظار دریافت مجوز کارآزمایی فاز ۲است. به‌گفته مصطفی قانعی، عضو کمیته ملی واکسن کرونا، این واکسن پرونده‌اش را تحویل داده و ایرادهایی از آن گرفته شده که با رفع آن، مجوزهای لازم صادر خواهد شد. اسویک واکسن دیگری با پلت‌فرمی مشابه برکت و سینوفارم، در انتظار صدور مجوز از سوی سازمان غذا و دارو برای شروع کارآزمایی بالینی فاز یک است. درباره این واکسن هم با وجود تأخیر در آغاز کارآزمایی‌های بالینی و همان چالش‌های کمبود جمعیت داوطلب اما ظرفیت ادغام و دریافت مجوزهای زودهنگام به‌دلیل پلت‌فرم‌های مشابه مطرح می‌شود. در نهایت نهمین واکسن ایران، وکتورال هم دیگر واکسنی است که هنوز کارآزمایی‌های مرحله جانوری (پری‌کلینکال) آن به پایان نرسیده است.

فایزر و جانسون را به ما ندادند؟! ‌

* بنا به آمار، از 92 میلیون دز واکسنی که تا به امروز وارد کشور شده، سینوفارم بیشترین آمار را در میان واکسن‌های ایرانی دارد، اما آن‌طور که مسئولان وزارت بهداشت وعده‌ داده‌اند واکسن ایرانی به وفور یافت می‌شود. این گفته‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که موضوع واردات واکسن‌هایی نظیر فایزر و جانسون اند جانسون به میان می‌آید. همان‌طور که مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفته سه واکسن برکت، پاستور و اسپایکوژن هیچ چیزی از فایزر کم ندارند! همان سه واکسنی که مجوز اضطراری آن صادر شده است.

* آن‌طور که سید حیدر محمدی گفته: «با توجه به اینکه تولید داخلی‌مان زیاد است و مشکلی برای واکسن نداریم، اصراری نداشتیم که ارسال کنند. به وفور تولید داخل موجود است و مستمرا تولید داخلی‌مان افزایش پیدا می‌کند.» او بار دیگر توپ واردات این واکسن‌ها را به زمین کشورهای دیگر انداخت و با اشاره به بدعهدی نسبت به ارسال فایزر و جانسون‌اند جانسون گفت: «ما برای فایزر و جانسون‌ اند جانسون سفارش داده بودیم، اما متاسفانه به‌رغم اینکه قول داده بودند یک هفته‌ای بفرستند، چندماه گذشته است و ارسال نکرده‌اند.» او همچنین احتمال واردات را با گفتن این سخنان منفی اعلام کرد: «با توجه به اینکه از نظر تولید واکسن مشکلی نداریم و موجودی واکسن‌مان بالاست، دیگر چندان پیگیر اینکه با هر قیمتی به ما واکسن بدهند نیستیم. در کشورمان واکسن به وفور موجود است.» البته این گفته مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو که بسیاری از کشورهای منطقه و کشورهای آفریقایی از واکسن‌های فایزر استفاده کرده‌اند و مشکلی در خرید نداشته‌اند.

* یکی دیگر از سوالات ابهام‌زا در خصوص واکسن‌های ایرانی، قیمت آن است. چندی پیش و پس از اظهارات سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره خرید واکسن برکت از شرکت با قیمت ۸۰۰ هزار تومان؛ حیدر محمدی مدیرکل اداره داروی سازمان غذاودارو به خبرگزاری فارس گفت: «وزارت بهداشت این واکسن را ۱۸۵ هزار تومان می‌خرد» این گفته‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که هزاران نفر از مردم در انتظار تولید این واکسن جانشان را از دست دادند و وزیر بهداشت اسبق تاکید فراوانی بر تولید واکسن‌های داخلی داشت. حالا نیز بنا به اعلام مسئولان کشورهای نیکاراگوئه، ونزوئلا، فیلیپین، تایلند و پاکستان خریدار واکسن کووبرکت شده‌اند. اما نکته جالب توجه در صحبت‌های آقای شانه‌ساز به‌عنوان رئیس سازمان غذا و دارو است.

* او خبر داده که  «مقدمات کار واکسن برکت برای دریافت تأییدیه سازمان جهانی بهداشت انجام شده است و مدارک را کامل کردند و برای اخذ مجوز از سازمان جهانی بهداشت کاندیدا شده‌اند.» اما زمانی‌که به وبسایت سازمان جهانی بهداشت مراجعه می‌کنیم، خبری از واکسن برکت نیست و حتی در لیست آنها نام واکسن‌هایی نظیر اسپوتنیک وی کشور روسیه دیده می‌شود. البته اگر آقای شانه‌ساز رسانه‌ها را تهدید به شکایت و ارسال مدارک نمی‌کنند، بسیاری از ایشان تقاضا دارند، مستندات‌شان را ارائه دهند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:22
Iran (Islamic Republic of)
09:36 - 1400/07/21
72روزه که دز اول واکسن برکت زده ایم ودرحالیکه طبق نظر پزشکان حداکثر بعد از 28 روز باید دز دوم تزریق شود ،برای ما هنوز دسترسی به برکت دوم میسر نیست
United States of America
09:38 - 1400/07/21
انشا الله مهر سال دیگر به بازار میاد
جهان انگشت به دهان شد از برکت ایرانی
Iran (Islamic Republic of)
09:39 - 1400/07/21
بهتره واردات واکسن ادامه پیداکند،باشتاب همه واکسینه شونندوالبته کسانیکه برکت یاواکسن کوبایی یامشترک استرالیایی میزنند،دوزدومش رابزنند!ولی اکثراسینوفارم زدن وآسترازنکادوزدومش هم لازمه واردشود،یعنی مردم منتظرواکسن داخلی نگه ندارید!همه بایدواکسینه سریعاشونند،لازم شد،واکسن ایرانی راصادرمی کنیم،البته مازاداش!
Iran (Islamic Republic of)
09:52 - 1400/07/21
در مراکز واکسیناسیون پراز واکسن برکت است
Iran (Islamic Republic of)
10:03 - 1400/07/21
وقتی همه موارد را سیاسی می بینیم ، وقتی واقعیت ها را چشم پوشی می کنیم. ، همین است ببینید در کدام کشور همسایه ارزش پول به این فلاکت افتاده ، ترکیه هم به خاطر تصمیمات هر روزه اردوغان ، کمکی در دست انداز است. از تجربه دیگران استفاده کنید با شعار همین می شوئ
Iran (Islamic Republic of)
10:06 - 1400/07/21
واکسن برکت را به فوت شدگان میزنند تا تمام فوت شدگان به بهشت بروند
Iran (Islamic Republic of)
10:14 - 1400/07/21
بخاطر استقبال فراوان مردم تولیدواکسن برکت افتادبه سال۱۴۱۰اونموقع۵۰ هزارتاش آماده میشه
Iran (Islamic Republic of)
10:17 - 1400/07/21
مستضعفین منتظر هستند هپلی
Iran (Islamic Republic of)
10:23 - 1400/07/21
واکسنی درکار نبوده
فقط دریافت ارز ۴۲۰۰تومنی بوده
Iran (Islamic Republic of)
10:33 - 1400/07/21
پس به امیدخدامنتظرموج ششم باشیم
Iran (Islamic Republic of)
10:35 - 1400/07/21
بابا مهم اون رانت چند هزار میلیاردی بود که گرفتن و خوردن واکسن سیری چند؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
10:40 - 1400/07/21
من واکسن برکت میخوام
Iran (Islamic Republic of)
10:50 - 1400/07/21
آخه خیلی برکت داشت، گذاشتن زیادبشه...مواداولیه هنوزنرسیده.
Iran (Islamic Republic of)
10:50 - 1400/07/21
دوز اول برکت را در مرداد ماه دریافت کردم و تاکنون منتظر دوز دوم هستم . چند بار زنگ زدیم گفتند واکسن برکت دیگر تولید نیست .. ابتدا بدروغ شایعه می کردند که برکت تولید داخل است .
Iran (Islamic Republic of)
14:54 - 1400/07/21
اینا تا بخوان سینوفارم رو با سرنگ بکشن بریزن تو شیشه برکت حداقل شش ماه طول میکشه ،چرا اینقدر عجولید شما
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
سفیر بار ساقدوش_1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_3
استخدام_3
استخدام_4
سفیر بار ساقدوش_4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_2
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
دکتر عارفی - فوتر
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر