جلیلوند، چگونه جای فردین، لاتی صحبت کرد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
کلاسینو_4
کلاسینو_2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی 2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۶۵۰۱۹
۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰
۳۷۸۰
زنده‌یاد چنگیز جلیلوند در ویدئویی که موزه سینمای ایران، هم‌زمان با سالگرد تولد این دوبلور شناخته‌شده منتشر کرده است، می‌گوید وقتی به جای پل نیومن در «یک نفر آن بالا مرا دوست دارد» صحبت کرد، سیامک یاسمی از او خواست، به همان‌ صورت جای فردین هم صحبت کند و این ‌جور شد که «آقای قرن بیستم» و بعد «گنج قارون» شکل گرفت.

خبرآنلاین: زنده‌یاد چنگیز جلیلوند در گفت‌وگویی که در بخش تاریخ شفاهی موزه سینمای ایران نگه‌داری می‌شود و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۶ توسط جواد طوسی، غلام حیدری و سیمون سیمونیان انجام شده است، از هنر دوبله و خاطراتش در این عرصه گفته است.

چنگیز جلیلوند متولد ۶ آبان ۱۳۱۹، دوبلور و مدیر دوبلاژ شناخته‌شده دوم آذر ۱۳۹۹ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.

چنگیز جلیلوند، چگونه جای فردین، لاتی صحبت کرد؟

او صحبت‌هایش را در این ویدئو که به بهانه سالگرد تولدش توسط موزه سینما منتشر شده است، این‌طور آغاز می‌کند: «به نام خداوندِ بخشنده رحم‌گستر. من عشق را با نام تو آغاز می‌کنم، در هرکجای عشق که هستی، آغاز کن مرا. گشته‌ام در جهان و آخرِ کار دلبری برگزیده‌ام که مپرس. واقعا در این همه شغل‌ها و کارهای مختلفی که در دنیا هست، من نمی‌دانم چه‌طور شد که این شغل را انتخاب کردم.»

جلیلوند که پرآوازه‌ترین گویندگی‌هایش در فیلم‌های سینمایی خارجی به‌جای مارلون براندو، پل نیومن، کلینت ایستوود، دین مارتین، سیلوستر استالونه، جانی دپ و... و در فیلم‌های سینمایی ایرانی به‌جای محمدعلی فردین، بهروز وثوقی، ناصر ملک‌مطیعی، ایرج قادری، سعید راد و... بود، ادامه می‌دهد: «من شیرازی هستم، تا ۷ سالگی در خود شیراز بودم و بعد شغل پدرم، ایجاب کرد که به تهران بیاییم. اولین فیلمی که مرا علاقه‌مند کرد، نه این که به این کار کشیده شوم، ولی خب فیلمی بود که خیلی به آن‌ها فکر کردم، فیلم «فاتح» بود که جان وین بازی می‌کرد و مرحوم محتشم به جای او صحبت می‌کرد. صدای شاهانه محتشم مرا گرفته بود و فکر می‌کردم چه‌قدر خوب است که بشود این‌طور جای سردار حرف زد. فکر نمی‌کردم که کاش سردار شوم و نقش سردار را بازی کنم، نه، فکر می‌کردم که چه‌قدر خوب است که بشود این‌طور صحبت کرد، مثل این سردار. به خانه که می‌رفتم ادایش را درمی‌آوردم.»

او با ذکر خاطراتی از دوران فعالیتش می‌افزاید: «وقتی در فیلم‌های خارجی اجرای نقش می‌کردم، مثلا یک کارگردان یا یک تهیه‌کننده آن فیلم را می‌دیدید و می‌پرسید این کیست؟ می‌گفتند جلیلوند. می‌گفت پس این فیلم فارسی که در حال تهیه‌اش هستیم و به صدابرداری رسیده است، به جای آقای مهدوی، این صدا خیلی خوب است، بیاوریمش به جای مهدوی صحبت کند یا جای آقای صارمی. خاطرم هست که یک بار جای حیدر صارمی صحت کردم. هنوز هنرپیشه‌های درجه یکی نیامده بودند که سینما را تسخیر کنند. همان کسانی که در رادیو و در نمایشنامه‌ها بازی می‌کردند، رل اول سینما می‌شدند. مثلا امیر فضلی هنرپیشه رادیو بود یا آقای مصدق. آقای تابش هم همین‌طور، این‌ها بعدا به سینما آمدند.

این دوبلور ادامه می‌دهد: «وقتی به جای پل نیومن در «یک نفر آن بالا مرا دوست دارد» صحبت کردم، همان انگیزه‌ای شد که سیامک یاسمی گفت فیلم فردین را می‌خواهیم همچین لاتی بسازیم و جلیلوند را بیاوریم این‌طوری جای فردین صحبت کند و فیلم «آقای قرن بیستم» و بعد «گنج قارون» شد که من تقریبا همان مایه‌ای که برای پل نیومن صحبت می‌کردم را با تم جنوب شهری و جاهلی خودمان قاطی‌اش کردم و «گنج قارون» شد.»

جلیلوند با بیان این‌که «من فکر می‌کردم این عشق است، من عاشقانه این کار را دوست دارم»، می‌افزاید: «من دو نفر را در دنیا دوست دارم، یکی عشقم است و یکی کارم که عشقم است. من دو نفر را در دنیا دوست دارم، کارم برایم مانند نفر است، مثل این که یک نفر را دوست داشته باشم و عاشقانه به او عشق بورزم و به آن ایمان دارم و نسبت به آن حساسم. تا یک ذره ضعف احساس می‌کنم می‌گویم چرا؟! چرا من این را این‌طور گفتم؟! این باید تکرار شود. آن پسندیده نشد. مدیر دوبلاژ می‌گوید آقای جلیلوند خوب بود، می‌گویم یک چیزی کم داشت، من خودم می‌دانم. اجازه دهید، خواهش می‌کنم من یک بار دیگر این تکه را بگیرم.»

او در پایان چنین می‌گوید: «آب و خاکم را دوست دارم. اصلا انگیزه این که نشسته‌ام این‌جا و با شما حرف می‌زنم، چیست؟! عاشق این مملکت بودن است دیگر. عاشقِ این مُلکم و هیچ‌جوری هم نمی‌توانم ولش کنم. عزیزترین کسان من، نوه‌هایم در آمریکا هستند و دل‌شان برای من لک زده است ولی منم دلم لک زده است برای این‌جا. می‌روم یک سر می‌بینم‌شان ولی ۵ روز که می‌مانم دیوانه می‌شوم و برمی‌گردم بلافاصله این‌جا. من یک خصوصیات، یک چیزهای خوبی دارم که اصالت دارد. به هر حال این خاک را دوست دارم، عاشقش هستم، عاشق مردمش هستم، عاشقِ خودِ خاکش هستم، عاشق همه چیزش هستم و امیدوارم خداوند تن سالم به من بدهد بتوانم دینی را که به دوست‌داران دوبله دارم، دینی را که به کسانی که صدایم را دوست دارند و مرا حمایت می‌کنند دارم، به جا بیاورم و از خجالت‌شان دربیایم و از این همه محبتی که به من می‌کنند سپاسگزارم و امیدوارم با کارهای خوبی که در سینما انجام می‌دهم جوابگوی همه محبت‌هایشان باشم، عاشق همه‌یتان هستم.»

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو