فیلم اصغر فرهادی را بیشتر اصولگرایان رد نمی‌کنند
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۰۵۴۳
۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱
۷۶۷
اصغر فرهادی هم بالاخره در تور سیاست افتاد. فیلم‌سازی که می‌گوید همواره خواسته مستقل بماند و ایده خودش را پیش ببرد، بر سر ساخت فیلم «قهرمان» مورد تحبیب جریان رسانه‌ای اصولگرا و غضب برخی جریان‌های مقابل آن قرار گرفت.

شرق نوشت: اصغر فرهادی هم بالاخره در تور سیاست افتاد. فیلم‌سازی که می‌گوید همواره خواسته مستقل بماند و ایده خودش را پیش ببرد، بر سر ساخت فیلم «قهرمان» مورد تحبیب جریان رسانه‌ای اصولگرا و غضب برخی جریان‌های مقابل آن قرار گرفت.

آنها که فیلم‌های فرهادی را تا قبل از این کسالت‌بار و جشنواره‌پسند می‌خواندند و پیام‌های تبریک مقامات آمریکایی به او را مستند ادعای خود در حمله به او می‌کردند و می‌نوشتند که «فرهادی در جدایی نادر از سیمین، با ارائه یک چهره سیاه، زشت و غیرواقعی از جامعه ایرانی، توانست نظر کشورها و جشنواره‌های غربی را به خود جلب کند و جوایز فراوانی را به دست آورد»، حالا سر یک فیلم، مدافعش شده و می‌گویند که او هم هوای داخل را دارد هم خارج را و ابراز امیدواری می‌کنند که «... مردمان بسیاری در دنیا این قهرمان فرهادی را ببینند و او را تحسین کنند».

فیلم اصغر فرهادی را بیشتر اصولگرایان رد نمی‌کنند

ازسوی‌دیگر، برخی جریان‌های مقابل، فرهادی را متهم کرده‌اند که در ساخت فیلم آخرش همسو و همراه یک پروژه امنیتی خاص شده است. منتقدان فیلم اخیر فرهادی معتقدند که آنچه در فضای «قهرمان» می‌گذرد، می‌تواند توجیه‌گر اقدامات اخیر اصولگرایان در تحدید و تهدید فضای مجازی شود، طرح‌هایی مانند صیانت از حقوق کاربران، اینترنت ملی و... . چیزی که متوجه نیستند این است که فیلم‌نامه قهرمان این روزها به دلایل دیگری حاشیه‌ساز شده تا جایی که منجر به شکایت یک مستندساز و ورود انجمن مستندسازان به ماجرا و صدور بیانیه شده است؛ با این اوصاف باید گفت که اصلا طرح اولیه فیلم‌نامه مربوط به پیش از شکل‌گیری مجلس فعلی و طرح‌های آن است.

همه اینها باعث شده که فرهادی یک بیانیه بدهد و بنویسد که با هیچ‌کدام از آنها که این روزها در مدح یا ذم او سخن می‌گویند، همراه و همسو نیست و مواضعش در سال‌های اخیر و بر سر مسائل و رخدادهای سیاسی-اجتماعی همواره شفاف و روشن بوده است. خلاصه بیانیه اخیر فرهادی «هر کسی از ظن خود شد یار من...» است.

سایت اصولگرای تسنیم سلسله گزارش‌هایی درباره فیلم‌سازی فرهادی منتشر کرده و از «نگاهی نو» به کارنامه فرهادی خبر می‌دهد! با این عنوان که او«به استقبال دوران رئیسی» رفته است و فیلم‌هایش از «جدایی با مانیفست جنبش سبزی‌ها» تا «علیه اخلاقیات شمال شهر» سخن می‌گوید! تسنیم نوشته است: «همان‌گونه که او در سال‌های 83 و 84، چرخش حال‌وهوای سیاسی -اجتماعی کشور را تشخیص داد، حالا هم سوژه و داستان فیلم «قهرمان» فرهادی هم لاجرم برای نگاه‌های تیزبین، جنبه‌های «فرامتنی» پیدا می‌کند...». در این گزارش ادعا شده که فرهادی عامدانه و غیرمستقیم در فیلمش به تمجید از ابراهیم رئیسی پرداخته است: «... فضایی که او از زندان‌های جمهوری اسلامی، مدیران زندان و مسئولان قضائی روایت می‌کند، در مجموع مثبت و روشن است... به‌یاد داشته باشیم که ساخت فیلم در اواسط سال 99 کلید خورد و احتمالا در سال 98 کار نگارش در جریان بوده است.

یکی از مطرح‌ترین شخصیت‌های سیاسی در این بازه دوساله، رئیس وقت دستگاه قضائی بود که مجموعه اقدامات جدی را با هدف مبارزه با فساد و سالم‌سازی حوزه قضائی کشور آغاز کرد... . تقریبا از همان ابتدای سال 99 بر بسیاری از تحلیلگران روشن بود که روح جمعی و شرایط اجتماعی به‌ نحوی است که حضور یک جریان اصولگرا را در رأس قوه مجریه در 1400 تقریبا قطعی می‌کند».

اشاره منتقدان به بهره‌برداری اصولگرایان از فیلم فرهادی در نقد فضای مجازی را می‌توان در این بخش از گزارش سایت فارس دید که نوشته است: «... او می‌خواهد بگوید رفتار و واکنش انسان در واقعیت با فضای مجازی گره خورده است و اگر بخواهد زندگی خود را بر مدار آن تنظیم کند، در دامی می‌افتد که خلاصی ندارد؛ مگر اینکه مانند قهرمان قصه‌اش بالاخره یک جا زیر میز بزند و برای خودش زندگی کند، نه قضاوت‌های مردم که ناشی از گسترش شبکه‌های اجتماعی است».

خبرگزاری مهر هم بیانیه اخیر فرهادی را در واکنش به مصاحبه داوود مرادیان مدیر گروه مستند بنیاد روایت فتح دانسته که درباره اصغر فرهادی گفته بود: «آقای اصغر فرهادی فیلم‌ساز تیزهوشی است که هم حکومت را دارد و هم بیرون حکومت را...». فرهادی در بیانیه خود آورده بود: «تصورم بر این بود که پاسخ بسیاری از حاشیه‌ها، تهمت‌ها و تخریب‌ها در حاصل کارم داده می‌شود و نیاز به توضیحی نیست؛ اما این سکوت، برخی را بر آن داشته تا یک‌سویه هر آنچه را در ذهن بافته‌اند، بروز دهند، با این اطمینان که فرهادی ورود نخواهد کرد و پاسخی هم نخواهد داد. بهانه این نوشته اظهار نظر فردی است که او را نمی‌شناسم و من را هم‌زمان منتسب به حکومت و خارج از کشور کرده است. خیلی صریح و روشن بگویم: من از شما بیزارم!».

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر صالحی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
اورانوس_فوتر2
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_تزریق چربی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر