روز نفسگیر در فردوسی؛ چرا دلار دوباره گران شد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۷۲۵۶۵
۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
۸۲۸۴
روز گذشته قیمت دلار بازار آزاد در کانال ۲۹ هزار تومان قرار گرفت تا بالاترین نرخ در یک‌سال اخیر به ثبت برسد. مشاهدات میدانی نشان می‌دهد صف‌های طولانی جلوی صرافی‌ها تشکیل شده بود و حتی برخی افراد نیز با خود صندلی به همراه داشتند! علت شلوغی این روز‌های صرافی‌ها چیست؟

برترین‌ها: روز گذشته قیمت دلار بازار آزاد در کانال ۲۹ هزار تومان قرار گرفت تا بالاترین نرخ در یک‌سال اخیر به ثبت برسد. مشاهدات میدانی نشان می‌دهد صف‌های طولانی جلوی صرافی‌ها تشکیل شده بود و حتی برخی افراد نیز با خود صندلی به همراه داشتند! علت شلوغی این روز‌های صرافی‌ها چیست؟

ش

ازدحام مقابل صرافی برای سود رانتی ۴میلیونی!

همشهری در گزارشی با عنوان «نخ دلار مردم را به صف کرد» نوشت:

* اختلاف نرخ بین قیمت فروش دلار، در صرافی‌های رسمی و غیررسمی به نزدیک ۲هزارتومان رسید و موجب شد بسیاری از طالبان کسب سود، با هدف برخورداری از رانت توزیع‌شده، به صرافی‌های رسمی هجوم آورند. این روزها کافی است.

* یک کارت ملی در جیب داشته باشید تا ۴میلیون تومان سود مفت به جیب بزنید زیرا صرافی‌های رسمی ۲۲۰۰دلار آمریکا را به قیمت هر دلار ۲هزارتومان ارزان‌تر از کف بازار به مشتریان می‌فروشند. قیمت هر دلار آمریکا دیروز در کف بازار به ۲۸هزار و ۶۲۰تومان رسید اما صرافی‌های دولتی هر دلار را در محدوده ۲۶هزار و ۸۰۰تومان می‌فروختند.

* دیروز رانت ناشی از اعمال سیاست چند نرخی در بازار ارز، صف‌های خرید ارز با قیمت دولتی را جلوی صرافی‌ها طولانی‌تر کرد. این حاتم‌بخشی در شرایطی است که به‌گفته مقام‌های سازمان برنامه و وزارت اقتصاد، دولت در تنگنای ارزی گرفتار آمده است.

ش

تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بر نرخ دلار

* احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قوت گرفته و گفته می‌شود، دولت قصد دارد به زودی اینطرح را عملیاتی کند.  موضوعی که موافقان و مخالفان زیادی داشته و باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

* دلار ۴۲۰۰ از منظر ته نشین شدن مابه التفاوت آن به صورت ریالی در دو بخش عرضه و تقاضا بخش بزرگی از مشکل است.

* از طرفی تک نرخی شدن نه تنها امری مثبت است بخصوص که باعث ثبات بیشتر هم در بلندمدت می شود و خوشبختانه در سال ۸۱ و دوره ریاست مرحوم نوربخش در بانک مرکزی هم اجرا شد آن هم بدون بار شدید تورمی همچنین وقتی به منشا بخش بزرگی از ارزهای ورودی به بازار به اصطلاح آزاد توجه کنیم، متوجه یک نکته مهم می شویم بازار از جهت منشا به شدت وابسته به بنگاههای دولتی و خصولتی است.

* به عبارتی حل مشکل در گرو حل مسائل سیاست خارجی از زاویه تحریم و اصلاح اساسی سیاستهای مالی ( بودجه)، سیاست پولی و بخصوص سیستم بانکی است.

ش

ركوردهاي جديد براي نرخ دلار

روزنامه اعتماد نیر در مطلبی درباره افزایش قیمت دلار گزارش داد:

* از ابتداي سال جاري تا چهارشنبه هفته گذشته دلار حدود 4 هزار تومان افزايش قيمت داشته؛ بنابراين نرخ نوسان اين ارز در بازار 16 درصد بوده است. قيمت دلار در يك‌سال اخير كه اخبار زيادي از مذاكرات منتشر مي‌شد، نوسان‌هاي ريز و درشت زيادي هم تجربه كرده بود و حتي در پاييز سال گذشته به كانال 31 و 32 هزار تومان نيز وارد شده بود كه پس از مدتي روند كاهشي به خود گرفت. به باور كارشناسان نرخ دلار در شرايط فعلي كه بانك مركزي حضور مستمر و پررنگي در بازار ارز دارد، هرازگاهي تغييرات ريز و درشتي خواهد داشت.

* اما از آنجايي كه حساسيت نسبت به دلار از سال 97 بالا رفته، به نظر نمي‌رسد اين نهاد پولي به عنوان بازيگر اصلي اين بازار كوچك، اجازه افزايش قيمت‌ها را به دلار بدهد. در شرايطي كه روزانه 5 هزار ميليارد تومان نقدينگي به اقتصاد كشور وارد مي‌شود و در هفت ماه از هشت ماه سال جاري تورم بالاتر از 40 درصد بوده و دولت نيز با كسري بودجه حدود 300 هزار ميليارد توماني روبه‌رو است، بانك مركزي تا چه زماني مي‌تواند جلوي نوسان‌هاي نرخ ارز را بگيرد و از ارزش پول ملي دفاع كند؟

* دلار در آخرين روز كاري بازار آزاد 29 هزار تومان را رد كرد و در آخرين ساعات كاري به بيش از 29 هزار و 100 تومان رسيد. افزايش قيمت دلار در حالي است كه روز گذشته احسان خاندوزي، وزير اقتصاد از برنامه‌هاي وزارتخانه متبوعش براي كنترل تورم گفته بود. او در اين خصوص توضيح داد: «دولت براي مهار تورم بر مبناي تدابير پولي و اعتباري و بودجه‌اي با محوريت بانك مركزي و سازمان برنامه و بودجه كشور عمل مي‌كند.

ش

* مانند تمام سه سال گذشته و حتي سال‌هاي ابتدايي دهه نود كه تحريم‌هاي نفتي آغاز شده بود، قيمت دلار نسبت به انتشار هر خبري واكنش نشان مي‌دهد؛ از يك‌سو برخي فعالان اقتصادي بر اين باورند كه طولاني شدن روند مذاكرات و البته نبود آينده روشني پيرامون احياي برجام به افزايش قيمت‌ها و البته سوداگري آن دامن مي‌زند و از سوي ديگر داده‌هاي فصلي بانك مركزي نيز افق رضايت‌بخشي نيست. مجموع اين عوامل در كنار «سعي» افراد به نگه داشتن ارزش دارايي‌هاي ريالي كه در دست دارند، موجب شده كه با هر تغييري در نرخ دلار، به خصوص آنكه بالاترين رقم طي يك‌سال اخير باشد، به صرافي‌ها مراجعه كرده و دلار بخرند.

* شرايط اقتصادي به گونه‌اي نيست كه دولت بتواند بدون اعتمادسازي در جهت كاهش نرخ تورم و دلار برآيد.در حقيقت آنچه در بازار مشاهده و آنچه از قول مسوولان بيان مي‌شود، نتيجه‌‌اي جز بي‌اعتمادي بيشتر و عدم همراهي جامعه با سياست‌هاي اتخاذي ندارد. نمونه آن را مي‌توان در آمارهاي مربوط به تورم به خوبي ديد.

* تورم در ماه‌هاي مهر و آبان روند نزولي داشته، با اين حال قيمت مواد خوراكي در بازارها به ‌شدت رو به افزايش است و از يك‌سو در برخي زيرگروه‌هاي كشاورزي مانند دامپروري هزينه‌ها به قدري بالاست كه فعالانش ترجيح مي‌دهند با هر روشي از هزينه‌هاي خود بكاهند كه نتيجه آن افزايش قيمت پروتئين و لبنيات است. به نظر مي‌رسد در روزهاي آتي افراد بيشتري براي تبديل دارايي خود به دلار به صف صرافي‌ها اضافه شوند، همانند آنچه در تركيه در حال وقوع است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 34
در انتظار بررسی:10
Iran (Islamic Republic of)
11:58 - 1400/09/04
چون مردم ما دوباره هجوم بردن بخرن....
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
انشالله دلار بشه ۱۰۰ هزار تومن لیاقت این مردم همینه
حمید.
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
آقای رئیسی خداوکیلی استعفا بده و برگرد به صنف خودتون.دست از سر سیاست بردار.لااقل روحانی پنج سال از هشت سالش برای مردم عالی بود
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
چطور زمان روحانی وهمتی مقصر همتی بودن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
اينا كه تو صف هستن، همونايي هستن كه تو صف وطن پرستي هم اولين نفرن!!!
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
خدارو شكر مرگ وجود داره
وگرنه چه قدرتي مي تونست جلوي طمع انسان رو بگيره!!!
Iran (Islamic Republic of)
11:58 - 1400/09/04
علت گرونی دلار خوده مردم هستن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
وزیر کار که گفته بود دولت اگر بخواهد سه روزه دلار را ۱۵ هزار تومان می‌کند پس چی شد الان شد تقصیر مردم؟!!!
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
لیاقت مردم ایران اینه دلار بشه ۲۰۰ هزار تومن
عباس پناهی
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
خوب باید دلار بخرن ک جلوی کم شدن ارزش دارایی هاشون گرفته بشه اگه دلار نخرن ک سرمایه هاشون روز به روز کمتر میشه اتفاقا اون هاییدک دلار نمیخرن دارن اشتباه میکنن تمام زندگیت رو بایددبه طلا و دلار تبدیل کنی مخصوصا طلا
Iran (Islamic Republic of)
12:04 - 1400/09/04
ترکیه رو مسخره کنید حالا.
Iran (Islamic Republic of)
12:22 - 1400/09/04
چرا رییسی سری به بازار ارز نمی زند.
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۵:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
چه کار می تواند بکند؟؟؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
رئیسی:
عرض باید ظیر ۲۰ طومان بیاید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
این دفعه میاد میگه رفتم دیدم ارز هست مشکلی نیست
Iran (Islamic Republic of)
12:42 - 1400/09/04
یعنی بدبخت تر از مردم ما هم روی کره زمین هستن . علت خیلی از گرانی ها خود ما مردم هستیم
Iran (Islamic Republic of)
14:21 - 1400/09/04
مردم بیچاره
پاسخ ها
علی
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
اخه از مسعولان بی سواد چه انتطاری دارید
Iran (Islamic Republic of)
15:22 - 1400/09/04
چه کنم چه کنم کار هرروزمون شده یه سرگرمی بسیار هوشمندانه وزیرکانه تا همه سرکار سرکاری شویم فرق سیاست خوب وکثیف همین وضعه که میبینیم از سر وکول همدیگه بالا میریم و همدیگرو له له می کنیم اخرشم از انسانیت وشرف ووجدان وووو دم میزنیم جمع کنید این بازی رانت وفساد هارو
Iran (Islamic Republic of)
15:24 - 1400/09/04
خوب ارز صرفی ملی با اختلاف ۲۰۰۰ تومن چه فایده ای داره با صرافی رو به پایین یا بالا یکیش کنن.....احتمالا دولت خودش داره به این بهونه دلار میفروشه......
Iran (Islamic Republic of)
15:59 - 1400/09/04
چرا اینطور ارزمملکت راهدرمیدهیدهرکس بلیط وپاسپورت داشت بیاد ارزبگیرد.اخه این چه کاری است شما میکنید .شماباجهانگیری چه فرق دارید.
Iran (Islamic Republic of)
16:08 - 1400/09/04
دلار مگه ارزان هم میشه که نوشتی چرااااا گرون شد
Iran (Islamic Republic of)
16:24 - 1400/09/04
از ماست که بر ماست ؛ هر بلایی سرمون بیاد حقمونه ؛ حداقل تو این یه مورد ، هر کسی رو ببینی رفته تو کار دلالی دلار بعد همونا از گرانی سینه چاک میکنن
Iran (Islamic Republic of)
17:07 - 1400/09/04
اقا چرا مردم ایران رو مقصر میکنید از مردم ایران دیگه بدبخت تر ومظلوم تر نیست مقصر بالا دستیا هستند
United States of America
18:27 - 1400/09/04
یک‌کلام‌ختم‌کلام‌اقتصاد‌فاسدوورشکسته
Iran (Islamic Republic of)
18:31 - 1400/09/04
مَشخص شد رییسی تا صد سال دیگر به حد واندازه خاتمی مرحوم هاشمی وحتی رو حانی نخواهد رسید و هیچ اشرافیتی به اوضاع اقتصاد. روابط خارجی .ووووووو ندارد ودر حد واندازه یک قاضی عادی بیش نیست.
Iran (Islamic Republic of)
18:34 - 1400/09/04
تو این گیر و دار شایع شده اقای رییسی به جای پرداختن به مشگلات اقتصادی کشور یکی از بستگان نزدیکش که خانم سبزی فروش در طرقبه بوده به ریاست دندانپزشگی منصوب کرده ..پس دلار صد هزار تومان شود تعجب نکنید
Iran (Islamic Republic of)
21:32 - 1400/09/04
این مجلس قلابی ترین مجلس جهان است اینها مگر عرضه کار کردن دارند حرومشون باشه حقوق بیتالمال
Iran (Islamic Republic of)
21:40 - 1400/09/04
خاطرتون جمع جمع این مجلس واین دولت کار امدی ولیاقث اداره یک روستا راهم ندارند چه برسد ایران بزرگ..کسانی چون سید محمد خاتمی هاشمی رفسنجانی ظریف. مصدق .امیر کبیر .کوروش بزرگ .رضاخان واین قبیل ادمهای بزرگ لازم داره مسولین فعلی یک عده کوتوله هستند که قادرند ۴تا قوم وخویش خودشو ن را به نون نوایی برسونند انهم از حقوق ملت بیچاره ایران.حرمشون بشه به حق امام هشتم.
Iran (Islamic Republic of)
21:52 - 1400/09/04
یه روز با بهانه بنزین یه روز.....خط مشی از قبل تعیین شده هر شخصی هم میاد سرکار راه نفر قبلی را می‌ره ما ملت هم کلهم اعجمعین سرکاریم و در زیر فشار گرانی و تورم له میشیم.یه دوستی دارم تو یکی از بانکها کارمیکنه دو هفته پیش بهم گفت دلار بخر منم بهش گفتم اولا پول ندارم ثانیا تا بحال نخردیم شاید طلا خریده باشم ولی دلار نخریدم (بنا به عقاید و دلایل شخصی)
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
ادیب_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
ادیب_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کالازم_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر