روش جدید برای پیشگیری از متاستاز تومور
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
لاله زار مال_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۲۷۹۶
۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۰
۲۹۰۶
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته‌اند که شاید به خواب بردن سلول‌های سرطانی با کمک یک دارو بتواند به پیشگیری از بازگشت بیماری و متاستاز تومور کمک کند.

ایسنا: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته‌اند که شاید به خواب بردن سلول‌های سرطانی با کمک یک دارو بتواند به پیشگیری از بازگشت بیماری و متاستاز تومور کمک کند.

به نقل از نیوزبریک، یک روش درمانی جدید با وادار کردن سلول‌های سرطانی به حالت خفته که در آن قادر به تکثیر نیستند، از رشد تومورهای قابل متاستاز در موش‌ها جلوگیری می‌کند. این پژوهش می‌تواند به ارائه درمان‌های جدیدی بیانجامد که از بازگشت یا گسترش انواع گوناگون سرطان، از جمله سرطان پستان و "کارسینوم سلول سنگفرشی سر و گردن"(HNSCC) جلوگیری می‌کنند.

بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان، اغلب سال‌ها یا دهه‌ها پس از درمان ابتدایی، بازگشت بیماری را تجربه می‌کنند و تومورهای جدیدی در بدن آنها شکل می‌گیرند که دوباره در همان مکان رشد می‌یابند یا به سایر قسمت‌های بدن می‌رسند. این تومورهای ثانویه، اغلب نسبت به درمان مقاوم هستند و توسط سلول‌های توموری تولید می‌شوند که پیش از فعالیت و تکثیر مجدد ممکن است برای دوره‌های طولانی خاموش بماند. بنابراین، اگر پژوهشگران بتوانند راهی را برای نگه داشتن سلول‌های سرطانی باقی‌مانده در حالت خفته پیدا کنند، ممکن است از بازگشت بیماری جلوگیری شود.

"ماریا سولداد سوسا"(Maria Soledad Sosa)، پژوهشگر "مدرسه پزشکی آیکان در مانت ساینای"(ISMMS) و "خولیو آگویر گیسو"(Julio Aguirre Ghiso)، پژوهشگر "کالج پزشکی آلبرت اینشتین"(Albert Einstein College of Medicine)، در پژوهش پیشین خود دریافتند که توانایی سلول‌های سرطانی برای خاموش ماندن، توسط پروتئینی موسوم به "NR2F1" کنترل می‌شود. این پروتئین گیرنده می‌تواند وارد هسته سلول شود و ژن‌های بسیاری را روشن یا خاموش کند تا برنامه‌ای فعال شود که از تکثیر سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند. سطح NR2F1 معمولا در تومورهای ابتدایی کم است اما در سلول‌های سرطانی غیرفعال، افزایش می‌یابد. هنگامی که سلول‌های سرطانی دوباره تکثیر را آغاز می‌کنند و تومورهای عودکننده یا متاستاتیک را تشکیل می‌دهند، سطح پروتئین NR2F1 یک بار دیگر کاهش می‌یابد.

آگویر گیسو گفت: ما فکر کردیم که شاید فعال کردن NR2F1 با استفاده از یک مولکول کوچک، یک راهبرد بالینی جذاب برای القای خواب به سلول‌های سرطانی و جلوگیری از بازگشت و متاستاز بیماری باشد.

این گروه پژوهشی، از یک روش رایانه‌ای برای شناسایی دارویی موسوم به "C26" استفاده کردند که NR2F1 را فعال می‌کند. آنها دریافتند که درمان سلول‌های کارسینوم سلول سنگفرشی سر و گردن با C26، به افزایش سطح NR2F1 و توقف تکثیر سلولی منجر می‌شود.

سپس پژوهشگران به بررسی این موضوع پرداختند که آیا C26، از متاستاز در موش‌ها جلوگیری می‌کند یا خیر.

روش جدید برای پیشگیری از متاستاز تومور سرطانی

حیواناتی که سلول‌های کارسینوم سلول سنگفرشی سر و گردن به دست آمده از بیمار به آنها تزریق می‌شود، معمولا تومورهای ابتدایی بزرگی را تشکیل می‌دهند که پس از برداشتن تومور اصلی، به ریه‌ها گسترش می‌یابند. درمان موش‌ها با C26 در این آزمایش، اندازه تومورهای ابتدایی را کاهش داد و پس از جراحی، دوزهای بیشتر C26 توانست رشد تومورهای متاستاتیک را به طور کامل متوقف کند. ریه‌ موش‌ها پس از درمان، تنها چند سلول سرطانی غیرفعال را در بر داشت که حتی پس از قطع کردن درمان نیز قادر به تکثیر نبودند.

پژوهشگران دریافتند که C26 با فعال کردن NR2F1، سلول‌های سرطانی را به حالت خواب بلندمدت فرو می‌برد که با الگوی منحصر به‌ فرد فعالیت ژن مشخص می‌شود. بازگشت بیماری در بیماران مبتلا به سرطان که تومورهای آنها الگوی مشابهی از فعالیت ژن را نشان می‌دهند، دیده نمی‌شود و این نشان می‌دهد که القای برنامه خواب با C26 می‌تواند در انسان نیز موثر باشد.

سوسا گفت: داروهایی که NR2F1 را فعال می‌کنند، ممکن است به ویژه برای درمان سرطان پستان مفید باشند. شاید فعال کردن NR2F1 بتواند بیداری مجدد سلول‌های سرطانی خفته را سرکوب کند. از آنجا که درمان C26، سطح NR2F1 را افزایش می‌دهد، این روش ممکن است برای درمان سرطان‌های دیگر نیز مفید باشد.

آگویر گیسو گفت: پژوهش ما به طور کلی، راهبردی مبتنی بر یک مکانیسم منطقی را برای بهره‌برداری از خواب فعال‌شده با NR2F1 به عنوان یک گزینه درمانی برای جلوگیری از متاستاز نشان می‌دهد.

این پژوهش، در "Journal of Experimental Medicine" به چاپ رسید.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر
تنورستان_فوتر
اورانوس_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
کلینیک النا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیان طب - فوتر