چند تجربه وحشتناک از مبتلایان به ایدز در ایران
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_3
ادیب_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۴۱۱۱
۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۵
۶۲۷۷
روایت مبتلایان به اچ‌آی و یا ایدز از انگ‌ها و تبعیض‌هایی که در مراجعه به مراکز درمانی با آن مواجه می‌شوند.

روزنامه همشهری - مریم سرخوش: روایت مبتلایان به اچ‌آی‌وی / ایدز، عجیب است؛ مبتلایانی که بر اساس اعلام وزارت بهداشت، نزدیک به ۲۲ هزار نفر هستند و برای زندگی به ساده‌ترین شکل، با مشقت‌های فراوانی مواجه‌اند. گفته می‌شود از تعداد شناسایی‌شده‌ها، بیش از ۱۵ هزار نفر تحت درمان‌اند.

چند تجربه وحشتناک از مبتلایان به ایدز در ایران

آن‌ها کسانی‌اند که در کنار درمان عفونت ویروسی‌شان، به انواع بیماری‌ها، مبتلا می‌شوند و حالا تعدادی از آن‌ها در گفتگو با ما از خاطرات تلخ‌شان از مراجعه به مراکز درمانی می‌گویند. سخت‌ترین بخش، مراجعه به دندانپزشکی یا نیاز به انجام جراحی است؛ درست همان جایی که روند درمان با خون در ارتباط است و پزشکان و پرستاران هراسان از انتقال ویروس، یا از درمانشان خودداری می‌کنند یا با رفتار‌های نامناسب پذیرش‌شان می‌کنند.

مجموعه این اتفاق‌ها در نهایت میزان اضطراب و افسردگی آن‌ها را بالا می‌برد و حالا هم به گفته متخصصان و فعالان این حوزه، بیماری با تاخیر در مراجعه، تشدید می‌شود و در نهایت مرگ زودهنگامی را برای این افراد به همراه می‌آورد. فعالان حوزه ایدز از وزارت بهداشت می‌خواهند تا نسبت به این موضوع ورود کند، اما وزارت بهداشت اعلام می‌کند که این افراد می‌توانند به مراکز جامع سلامت در کشور مراجعه کنند و خدماتشان را بگیرند. تمام اطلاعات هم محرمانه باقی می‌ماند. مبتلایان، اما در روز جهانی پیشگیری و درمان ایدز (۱۰ آذر) ماجرای دیگری را روایت می‌کنند.

دندانپزشکی و جراحی، معضل بزرگ مبتلایان

وحید جهان‌میری‌نژاد، پزشک است و بیش از ۲۰ سال در حوزه اچ‌آی‌وی فعالیت کرده، او سال‌ها از نزدیک شاهد پذیرش نکردن بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی (ایدز) در برخی از مراکز درمانی بوده و می‌گوید که بیشترین مشکل این افراد، در گرفتن خدمات دندانپزشکی و انجام جراحی است.

زنان مبتلا هم برای اینکه نباید زایمان طبیعی داشته باشند، همواره برای زایمان سزارین شان با انواع تبعیض‌ها و رفتار‌های توهین‌آمیز مواجه‌اند. این پزشک که پیش از این مدیریت یکی از مراکز سلامت نوجوانان را بر‌عهده داشت و مدتی هم در معاونت آموزش وزارت بهداشت فعالیت می‌کرد، در توضیح بیشتر به ما می‌گوید: «بسیاری از این بیماران با موضوع انگ و تبعیض مواجه‌اند و نتیجه همین تبعیض‌ها منجر به رفتار‌های نامناسب با این افراد در سطح جامعه و حتی در مراکز درمانی شده است. این بیماران برای گرفتن برخی از خدمات درمانی، بنا بر اصول اخلاقی و انسانی باید بیماری‌شان را اعلام کنند، اما اعلام همین موضوع، منجر به برخورد‌های نامناسب با این افراد می‌شود.»

 این پزشک، به عمده‌ترین مشکل مبتلایان به اچ‌آی‌وی که همان مراجعه به دندانپزشکی است، اشاره می‌کند: «ما در تهران یک مرکز دندانپزشکی در خانه خورشید که از زنان آسیب‌دیده حمایت می‌کند، داریم که افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی می‌توانند به آنجا مراجعه کنند. اما دسترسی به این مرکز برای خیلی از مبتلایان سخت است.

چند تجربه وحشتناک از مبتلایان به ایدز در ایران

چندی پیش برای پیدا کردن مرکز دندانپزشکی برای یکی از بیماران تمام شهر را زیر‌ورو کردیم تا در نهایت دندانپزشکی در اکباتان، یکی از مبتلایان را پذیرش کرد. یک‌بار هم شاهد بودم که بیماری در یکی از بیمارستان‌های دولتی نیاز به جراحی قلب داشت و پزشکان، چطور برای پذیرش او بهانه‌تراشی می‌کردند.» او می‌گوید: بیماران وقتی با این نوع رفتار‌ها مواجه می‌شوند، دیگر به این مراکز مراجعه نمی‌کنند و این مسئله منجر به‌شدت گرفتن بیماری و یا حتی مرگ‌شان می‌شود: «این اتفاق تأثیرات روحی و روانی بدی روی بیماران می‌گذارد و آن‌ها را دچار آسیب‌های روحی تدریجی می‌کند و همچنین منجر به عدم مراجعه به موقع آن‌ها به پزشک می‌شود همین امرباعث می‌شود که زمانی درمان شوند که مثلا بیماری ساده‌شان تبدیل به سرطان شده است.

این موضوع بیش از همه، در میان زنان دیده می‌شود.» براساس اعلام جهان‌میری‌نژاد، با دارو‌هایی که تجویز می‌شود، میزان انتقال ویروس از بدن بیمار به صفر می‌رسد و دیگر ویروس منتقل نمی‌شود؛ بنابراین زمانی که به مراکز درمانی مراجعه می‌شود، دیگر ترسی از انتقال ویروس وجود ندارد. اما این آگاهی وجود ندارد. به‌گفته او، نزدیک به ۶۰ هزار بیمار مبتلا به اچ‌آی‌وی در کشور وجود دارد که تنها ۴۲ هزار نفرشان شناسایی شده و حدود ۱۵ هزار نفر تحت درمان هستند؛ درحالیکه تعداد قابل توجهی نه شناسایی شده‌اند و نه درمان می‌شوند. رفتار‌های تبعیض آمیز در شناسایی نشدن این افراد مؤثر است. او به مشکلات زنان مبتلا به اچ‌آی‌وی اشاره می‌کند.

 به‌گفته جهان‌میری‌نژاد، «در ۱۵ کشور دنیا، میزان انتقال ویروس از مادر به جنین به صفر رسیده است. یکی از راه‌ها هم انجام سزارین به‌جای زایمان طبیعی است؛ درحالیکه بسیاری از این زنان برای انجام سزارین با مشکل مواجه‌اند. ویروس اچ‌آی‌وی بسیار ضعیف است و به راحتی با ضدعفونی کننده‌ها از بین می‌رود. اتاق عمل باید استریل باشد و به‌طور طبیعی هم ویروس در آن شرایط، از بین می‌رود.» او تأکید می‌کند که وزارت بهداشت باید بخشنامه‌هایی را به مراکز درمانی بدهد تا آن‌ها ملزم به پذیرش این افراد باشند.

محمد ۵۴ ساله: مرا از مرکز دندانپزشکی بیرون کردند

وقتی مسئول مربوطه از من پرسید که بیماری زمینه‌ای دارم یا نه، گفتم مبتلا به اچ‌آی‌وی هستم. تا این موضوع را مطرح کردم، از تزریق واکسن خودداری کرد، نیم‌ساعت آنجا معطل شدم تا یک نفر دیگر راضی شد و به من واکسن زد. گفتن این مسئله آسان است، اما آنقدر از نظر روحی ما را تحت فشار قرار می‌دهد که کمتر کسی متوجه عمق ماجرا می‌شود.

برای کشیدن دندانم به یکی از کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه کردم، نخستین‌بار بیماری‌ام را عنوان کردم، مرا پذیرش نکردند. دومین‌بار مرا بیرون انداختند. سومین‌بار، بیماری‌ام را اعلام نکردم، پذیرشم کردند و دندانم خوب شد. تا مدت‌ها عذاب وجدان داشتم.

ما برای یک آزمایش ساده هم با مشکل مواجهیم و کارشناس آزمایشگاه در بهترین برخورد، فاصله‌اش را با ما زیاد می‌کند.

بیشتر مشاغل، آزمایش منفی ایدز می‌خواهند و اگر مثبت باشید، کارفرما استخدام نمی‌کند؛ بنابراین تأمین هزینه‌های درمان هم برای ما خیلی سخت است.

زهرا ۵۶ ساله: پزشکان زنان معاینه‌مان نمی‌کنند

پزشکان زنان و ماما‌ها ما را معاینه نمی‌کنند و ازنزدیک‌شدن به ما می‌ترسند.

روزی که برای تزریق واکسن کرونا مراجعه‌کردیم، مسئول پرسید که بیماری دارم؟ گفتم بله اچ‌آی‌وی. وقتی متوجه ابتلای من و همسرم شد، یک متر از ما فاصله گرفت، فقط سوزن را فرو کرد و به سرعت رفت. درحالی‌که برای بقیه، محل را ضدعفونی می‌کنند و جای سوزن را چسب می‌زنند.

آمنه، ۴۲ ساله: بیماری خوبی داری، اعتراض هم می‌کنی؟

بزرگ‌ترین مشکل بیماران اچ‌آی‌وی مثبت، خرابی دندان و بیماری‌های پوستی است، اما به‌دلیل برخورد بد در مراکز درمانی به‌خودم قول دادم هیچ‌وقت به دندانپزشکی مراجعه نکنم. دندان‌هایم سست شده‌اند و خودبه‌خود می‌افتند.چند شب پیش دوتا از دندان‌ها با هم افتاد و برای اینکه پسرم نترسد، مجبور شدم با چسب آکواریوم آن‌ها را به لثه بچسبانم.

چند تجربه وحشتناک از مبتلایان به ایدز در ایران

چندماهی است که دارو‌های ما را عوض کرده‌اند و وقتی اعتراض می‌کنیم، می‌گویند خیلی کار خوبی کردی و بیماری خوبی داری، اعتراض هم می‌کنی؟! وقتی مسئول چنین پاسخی به ما می‌دهد، ما دیگر چه توقعی می‌توانیم داشته باشیم که خدمات دیگری به ما ارائه دهند!

مرجان ۴۸ ساله: تو که می‌میری، چرا بچه‌دار شدی؟

به ما می‌گویند برای ارائه خدمت درمانی، باید از دستکش مخصوص ایدز استفاده کنیم که قیمت آن بالاست یا فلان کار را باید با فلان پروتکل‌ها انجام دهیم که گران‌تر است. همین می‌شود که قیمت‌ها برای ما خیلی بالا می‌رود.

وقتی متوجه ابتلایم شدم، ۷‌ماهه باردار بودم، وقتی به پزشک مراجعه کردم، با رفتار توهین‌آمیزی به من گفت که تو در نهایت می‌میری، چرا بچه‌دار شدی؟! مجبور شدم برای زایمان به شهرستان دیگری بروم.

همسرم مبتلاست و آنقدر پزشکان با او برخورد بدی کرده‌اند که دچار مشکل روحی شد و با وجود نیاز به درمان، ۸‌ماه است دارو‌های ایدز را قطع کرده. در مراکز درمانی و بهداشتی، آنقدر از مواجهه با ما می‌ترسند که حتی پرونده را خودشان به ما نمی‌دهند، می‌گویند در قفسه است خودتان بردارید.

امین ۳۸ ساله: با فرزندان‌مان هم بدرفتاری می‌کنند

وقتی برای گرفتن خدمات درمانی فرزندانم به این مراکز مراجعه می‌کنیم، به محض اینکه متوجه بیماری ما می‌شوند، از ارائه خدمات خودداری می‌کنند. چند هفته پیش پسرم عمل کلیه داشت، در بیمارستان اعلام کردم که مبتلا هستم، مسئول اتاق عمل مجبورم کرد تا برای او، دستکش مخصوص تهیه کنم در صورتی که اصلا نیازی به این کار نبود.

یکی از آشناهایم، نوزاد دوماهه مبتلا به اچ‌آی‌وی را به سرپرستی قبول کرده و کودک حالا ۶ ساله است. زمانی که برای ختنه اقدام کرده بودند، هیچ مرکزی او را پذیرش نمی‌کرد.

مبتلایان به اچ‌آی‌وی، بیمه نیستند

حمیدرضا شاعری، رئیس انجمن ایدز ایران به نبود آموزش و اطلاع‌رسانی درست درباره این بیماری اشاره می‌کند و به ما می‌گوید: «این بیماران حتی نمی‌توانند بیمه عمر شوند، سازمان تامین اجتماعی از این کار خودداری می‌کند. اگر این افراد از محل کارشان اخراج شوند، هیچ‌کس از آن‌ها حمایت نمی‌کند؛ بزرگ‌ترین مشکل آنها، مشکلات قانونی است.»

چند تجربه وحشتناک از مبتلایان به ایدز در ایران

عاطفه سهرابی، مدیر بخش روانشناسی انجمن احیای ارزش‌ها دراین باره به ما می‌گوید: «بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی (ایدز)، دچار ناراحتی‌های کبد و کلیه و... شده و زمانی که درگیر این بیماری‌ها می‌شوند، باید به پزشک مراجعه کنند، اما وقتی مراجعه می‌کنند آنقدر رفتار‌های تبعیض‌آمیز می‌بینند که پشیمان می‌شوند. گاهی خود پزشکان هم اطلاعی از روش‌های انتقال بیماری ندارند و بیماران را پذیرش نمی‌کنند. به ما گزارش شده که روی پرونده برخی از مبتلایان با فونت درشت می‌نویسند؛ مبتلا به اچ آی‌وی تا بقیه به آن‌ها خدمات ندهند.»

انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:5
Iran (Islamic Republic of)
07:39 - 1400/09/10
باید مراکزی برای مبتلایان به ایدز ایجاد بشه که بتونن برن اونجا که دیگران هم مبتلا نشن .برای سومین بار رفته نگفته بیچاره کسیایی که بعد اون رفتن
پاسخ ها
عاطفه
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
وقتی باهاشون بد رفتار میشه مجبورن که بیماری کتمان کنند.
شهرام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
نابغه اصلا میدونی روش انتقال ایدز چیه؟
حر
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
این باید ها رو باید مدیریت کرد خیلی زیاد شده صاحب منصبان هم هی باید به کار میبرند این رعیت ها چقدر باید این بایدها را گوش کنند وسرتعظیم فرودبیارند
Iran (Islamic Republic of)
07:59 - 1400/09/10
بیشترین رفتار بد رو خود دکترها انجام میدن، از بقیه چه توقعی هست
Iran (Islamic Republic of)
08:18 - 1400/09/10
خیلی متن غمگینی بود امیدوارم خود این مبتلا ها به خودشون کمک کنن خودشونو همین تور که هستن بپذیرن و دوست داشته باشند که زندگیشون بهتر بشه
پاسخ ها
فرهاد علیزاده تنیانی
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
تو ناراحت نباش.اینها چوب عملکرد خودشان را میخورند
ز
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
کاربری که میگی اینا چوب عمل خودشون رو میخورن
شما اصلامیدونی روش انتقالش چه طوریه؟
همیشه از روابط نامشروع نیست
همیشه حتما اون فرد مقصر نیست
متاسفم برات
Iran (Islamic Republic of)
08:54 - 1400/09/10
مشکل اکثر ما این است که فکر می کنیم همیشه بیماری، مرگ، مشکلات، ... برای همسایه هست و ما هیچ وقت گرفتار نمی شویم.
Iran (Islamic Republic of)
09:02 - 1400/09/10
خدا همه مریض ها رو شفا بده با این کارها روز به روز به تعداد مبتلایان اضافه میشه از خدا بترسید و از آه این مردم مبتلا
Iran (Islamic Republic of)
11:49 - 1400/09/10
بهش گفته تو در نهایت میمیری چرا بچدار شدی؟؟؟
خوب در نهایت ک همه ما میمیریم
پس چرا خونه بسازیم چرا دخترو شوهر بدیم چرا غذا بخوریم
والا

مردم چ توقعاتی دارنا
پاسخ ها
sivan
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
خیلی ازین مریضا حاصل ندانم کاری همین دکترا هستن با تزریق خون آلوده یا عمل جراحی در محیط آلوده بعدا خودشون طلبکارن
Iran (Islamic Republic of)
13:43 - 1400/09/10
کسی که خوابه میشه بیدارش کرد ولی کسی که خودشوبخواب زده نمیشه چرا باورنمیکنن ایران بدون جنگ درحال نابودیه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
چه ربطی؟!!
Iran (Islamic Republic of)
15:55 - 1400/09/10
اقای فرهاد علیزاده تو از روش انتقال ویروس چه میدونی!'یعنی چه چوب عمل خودشونو میخورند!!از قضاوت نسنجیده ت خجالت بکش!
مثلا نوازدی که از مادر اچ ای وی متولد میشه چه عملکردی داشته چوبشو بخوره!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
احسنت خیلیها بخاطر خطاهای پزشکی و به اشتباه مبتلا شدند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
اورانوس_فوترموبایل2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تنورستان_فوتر
پارسیان طب - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
فنی آتل_فوتر