راهی برای نجات سالمندان از تنهایی وجود دارد؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
شیرآلات زمانی_3
لاله زار مال_4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۴۱۱۶
۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۴
۷۸۰
همه‌گیری کووید-۱۹ بر سالمندان و احساس تنهایی، ناامیدی و گاه افسردگی‌شان اثرگذار بوده است، خصوصا آن دسته که هنوز نپذیرفته‌اند که پیر شده‌اند. آنها به‌نظر در این مدت تنهاتر شده‌اند

روزنامه همشهری: «زنی سالخورده که به‌تنهایی زندگی می‌کرد به‌دلیل خراب‌شدن قفل در حمام، 5روز در آنجا زندانی شد. همزمان زن تنهای دیگری در خانه‌اش از حال رفته و بیهوش شد، اما هر دو آنها پس از چند روز جدال با مرگ با کمک همسایه‌ها و پلیس از مرگ نجات یافتند.» چه‌کسی فکرش را می‌کرد پس از انتشار این خبر در روزنامه، بانوی روزنامه‌خوانی، همسایه‌اش را از مرگ نجات دهد؟

آیا راه‌هایی برای نجات سالمندان از تنهایی وجود دارد؟

ماجرا از این قرار بود که هفته گذشته زنی که سرگرم خواندن گزارش نجات 2سالمند دیگر بود، به یاد پیرزن همسایه‌ افتاد و او را که به‌دلیل افت فشار از حال رفته و ۴روز بیهوش در خانه افتاده بود، از مرگ نجات داد و به بیمارستان منتقل کرد. آمار نجات‌یافتگان این دو خبر 3تن از ۸میلیون‌و۳۰۰هزار نفر سالمند جامعه است؛ سالمندانی که در 3دهه آینده، با استمرار شرایط فعلی و پیر شدن جمعیت، تعدادشان با خیز تندتری همراه خواهد شد؛ یعنی جمعیت سالمند ایران از ۱۰درصد به ۳۰درصد خواهد رسید و همین مسئله کشور ما را به یکی از ۵کشور سالمند جهان تبدیل خواهد کرد. اما این نوع سالمندی چرا نگران‌کننده است و برای رفع دردسرهای موجود چه فکری شده؟

سندروم تنهایی

سالخوردگی وقتی دردناک می‌شود که با تنهایی همراه باشد. معضل اصلی این روزهای سالمندان هم تنهایی‌شان است که با تغییرات بسیار سریع جامعه در تکنولوژی، تغییر سبک زندگی و قرنطینه ناشی از همه‌گیری کرونا بسیار نگران‌کننده و آسیب‌زا شده است. بر اساس نتایج یک تحقیق عملی پیرامون «بررسی وضعیت جسمی و روانی سالمندان ایرانی در دوران پاندمی کووید-۱۹ مشخص شد که تنها یک‌و‌نیم‌درصد سالمندان کشور از وضعیت زندگی خود در دوران همه‌گیری این ویروس راضی هستند.

همه‌گیری کووید-۱۹ بر سالمندان و احساس تنهایی، ناامیدی و گاه افسردگی‌شان اثرگذار بوده است، خصوصا آن دسته که هنوز نپذیرفته‌اند که پیر شده‌اند. آنها به‌نظر در این مدت تنهاتر شده‌اند. در همین مدت بود که بر اساس جبر شرایط موجود، ناشی از همه‌گیری کرونا، فهمیدند دیگر نمی‌توانند روی فرزندان خود به‌عنوان سرمایه اجتماعی و عاطفی حساب کنند و باید خودشان کارهایشان را انجام دهند.

این ترس در سالخوردگی به ترس «مرگ در تنهایی» بدل شده. روانشناسان این اختلال را در گروه «سندروم آشیانه خالی» دسته‌بندی کرده‌اند؛ سندرومی که بیشتر در میان خانواده‌های پرجمعیت اتفاق می‌افتد؛ خانواد‌‌های پرجمعیتی که با استقلال فرزندان، شور و شوق‌شان در محیط خانه کم شده و به همان نسبت هم والدینی که وقت بیشتری برای فرزندان صرف کرده‌اند، مغلوب افسردگی در تنهایی می‌شوند اما پذیرش سالمندی تا حدود ۷۰درصد از احساس تنهایی را برطرف می‌کند.

سندی برای سالمندان

سند ملی سالمندان ازجمله اقداماتی است که در راستای بهبود وضعیت سالخوردگان کشور تنظیم شده. براین اساس تکالیفی برعهده ۱۸دستگاه مسئول گذاشته شده است. با توجه به اینکه در کشور فقط آسایشگاه سالمندان برای این گروه سنی وجود دارد، براساس این سند امکانات دیگری به این گروه تعلق خواهد گرفت. یکی از این امکانات تربیت نیروی متخصص در حوزه سالمندی است که شامل مراقب ساده تا تربیت متخصص طب سالمندان می‌شود.

بد نیست بدانیم که هم‌اکنون به ۲هزار‌و۳۰ متخصص طب سالمندان نیاز داریم، درحالی‌که در کشور کمتر از ۲۰نفر در این‌ زمینه تحصیل کرده‌اند. تهران نیز با وجود یک‌میلیون سالمند، فقط ۳مرکز خدماتی برای مراقبت و نگهداری دارد، درحالی‌که این عدد باید به بیش از ۲هزار مرکز افزایش یابد. گفته می‌شود که امسال اولین‌بار است که برای اجرای سند ملی سالمندان بودجه قابل‌قبولی درنظر گرفته شده.

قرار است تا ۱۴۰۱ دستگاه‌های اجرایی برنامه اختصاصی مبتنی بر سند ملی سالمندان را ارائه کنند. شاید لازم باشد که سازمان برنامه و بودجه نیز با همکاری کمیسیون تلفیق مجلس، برای برنامه‌های سالمندی که از سال ۱۴۰۱ آغاز می‌شود فکری درباره منابع مالی پایدار و متناسب داشته باشد. لازم است سند ملی سالمندان علاوه بر رسمیت در برنامه، رسمیت قانونی هم پیدا کند.

کرونا تنهایی را تشدید کرد

در یک تحقیق علمی، وضعیت زندگی ۴۶۱ سالمند بالای ۶۵سال در دوران شیوع کرونا با عنوان «بررسی وضعیت جسمی و روانی سالمندان ایرانی در دوران پاندمیکووید-۱۹» در ۱۰ استان کشور بررسی شده است. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که بیش از ۱۶ درصد سالمندان در دوران شیوعکووید-۱۹ برای انجام کارهای روزمره کاملا وابسته به افراد دیگر و نیازمند کمک بوده‌اند. در این تحقیق بیش از ۷۰‌درصد افراد ساکن شهر و مابقی در روستاها زندگی می‌کردند و ۴۸.۸‌درصد آنها زنان و ۵۱.۲ درصد مردان بوده‌اند.

در این بررسی آمده است که زنان دوبرابر بیش از مردان نیازمند کمک جدی دیگران در انجام فعالیت‌های روزمره هستند. 2متغیر روانی و جسمانی به‌ترتیب با میانگین نمره ۷.۱۹ و ۱۶ اعلام شده که نشانگر وضعیت نه‌چندان خوب سالمندان کشور است و فقط یک‌و‌نیم‌درصد سالمندان کشور از وضعیت زندگی خود در دوران همه‌گیری راضی بوده‌اند.

پر کردن جای خالی فرزندان با سامانه

اما سامانه‌ای برای مراقبت از سالمندان بر مبنای هوش مصنوعی و فناوری ایجاد شده است. با توجه به اینکه نیازهای یک سالمند می‌تواند دغدغه‌ خانواده باشد و بعضی تمایل ندارند سالمندشان در خانه سالمندان به سر ببرد و برایشان خدمات مراقبتی هزینه زیادی به همراه دارد، می‌توانند در سامانه نیازمندی‌های سالمندان ثبت‌نام کنند.

هدف این سامانه آن است که سالمندان ساکن خانه‌های خودشان باشند. این سامانه نیازمندی‌های این قشر را از خرید روزانه تا نیازمندی‌های فنی، الزامات درمانی، تردد و مراقبت هوشمند داخل منزل بر عهده دارد و طبق یک برنامه‌ریزی مشخص در جریان زندگی فرد قرار می‌گیرد. در واقع همه ابعاد زندگی این افراد با توجه به نیاز، مناسب با سبک زندگی در این سامانه بارگذاری می‌شود. براساس اطلاعات دریافتی از افراد، به‌صورت دوره‌ای بازرس فنی به منزل فرد فرستاده می‌شود. اگر سالمندی نیاز به چکاپ دوره‌ای داشته باشد، این فرایند در سامانه تعریف شده و سیستم برای پزشک مربوطه درخواست ارسال می‌کند.

از دیگر اهداف طراحی شده سامانه این است که از ورود سالمندان به مراکز درمانی و محیط‌های پرخطر جلوگیری شود. این سامانه هم در حوزه سالمندان خدمات ارائه می‌دهد و هم فرصت ارائه خدمات را برای شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم می‌کند. همچنین اطلاعات کلیدی را از خود سالمند و فرزندان دریافت می‌کند. قیمت‌گذاری و هزینه استفاده از این سامانه هم به میزان امکانات ارائه شده به هر فرد تعیین شده است.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
آیلین_تزریق چربی موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر صالحی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
تنورستان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
فنی آتل_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
پارسیان طب - فوتر
روشا فارمسی_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر