نام چهار نویسنده ادبیات از خیابان‌ها پاک شد
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۴۲۳۱
۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
۱۷۱۲
پس از آغاز فعالیت علیرضا زاکانی و شورای شهر ششم در اتفاقی عجیب و ضد فرهنگی نام چهار معبر شهری که پیش‌تر برای گرامیداشت چهار نویسنده مطرح ایرانی به نام آنان ثبت شده بود دوباره عوض شده است. هوشنگ مرادی‌کرمانی، جبار باغچه بان، مهدی آذریزدی و صمد بهرنگی از جمله نویسیندگان حذف شده هستند

دنیای اقتصاد: در اتفاقی عجیب نام چهار معبر شهری که پیش‌تر برای گرامیداشت چهار نویسنده مطرح ایرانی به نام آنان ثبت شده بود دوباره عوض شده است. ماجرا از این قرار بود که شورای شهر تهران در دوره گذشته و در روزهای آخر مسوولیتش تصمیم گرفت نام برخی از معابر شهری را برای گرامیداشت چهره‌های مطرح و نویسندگان اثرگذار ادبیات کودک و نوجوان ایران به نام هوشنگ مرادی‌کرمانی، جبار باغچه‌‌بان، مهدی آذریزدی و صمد بهرنگی نام‌گذاری و پلاک‌کوبی کند. 

اما چندی نگذشت که هیات تطبیق فرمانداری تهران بیانیه صادر کرد و نام‌‌گذاری معابری به اسم بزرگان آموزش و ادبیات کودک و نوجوان ایران ازجمله: جبار باغچه‌‌بان، مهدی آذریزدی، صمد بهرنگی و هوشنگ مرادی‌کرمانی را غیرقانونی خواند.

در همان زمان محمدجواد حق‌‌شناس، عضو وقت شورای شهر تهران، نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و در تذکری خواست هیات تطبیق برای شورای شهر در انجام وظایف قانونی ناشی از اختیارات مصرح در قانون مانع‌‌تراشی نکند. اما حمایت از نام‌گذاری معابر به نام نویسندگان ادامه پیدا کرد.

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نیز با انتشار بیانیه‌‌ای نسبت به این ماجرا واکنش نشان داد و نوشت: «انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، نه فقط نظر سلیقه‌‌ای هیات تطبیق فرمانداری تهران را غیرقابل قبول می‌‌داند، بلکه بر این باور است که چنین اعمال سلیقه‌های غیرفرهنگی، پاسخی درخور از مردم و به‌‌ویژه نسل جدید خواهد گرفت. تن‌‌دادن جامعه به این قبیل تصمیم‌‌های زیان‌‌بار، هم به شهر و مردم آسیب می‌‌زند و هم به هویت جمعی و منافع ملی.» 

در همین زمان بود که تصاویری از پلاک‌کوبی این معابر با نام نویسندگان چهارگانه در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و با استقبال بسیاری هم روبه‌رو شد. گزارش‌های متعددی نیز در رسانه‌های رسمی درباره این نام‌گذاری منتشر شد. اما حالا پس از زمان کوتاهی از این نام‌گذاری، پلاک‌‌های حک شده با نام نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان کنده شده و همان نام‌‌های قبلی دوباره بر معابر جا خوش کرده است. 

پس از این اتفاق، هوشنگ مرادی‌کرمانی، نویسنده معروف ایرانی در واکنش به برداشتن نام او و سه نویسنده دیگر گفته: دیدید ما چهارتا را رد کردند و کسی هم صدایش درنیامد. اگر از نسل ما، ما چهار نفر را کنار بگذارید، چه می‌‌ماند؟ بقیه‌‌اش کو؟ ما هرکدام سبک و موقعیتی برای خود داریم که متفاوت از هم است. با توجه به اینکه شورای شهر بر این مساله تاکید داشت، نمی‌دانم با چه مصلحتی قبول نکردند. پیش‌‌تر هم گفته‌‌ام من آنچه را می‌خواستم در کتاب‌‌هایم گفته‌‌ام، حالا چه فرقی می‌کند کوچه‌‌ای به نام من در نقطه‌‌ای از این شهر زده‌‌ باشند یا نه! نمی‌خواستم که کوچه را بخرم. اصلا خوب شد که اسم من را از کوچه برداشته‌‌اند. 

این نویسنده پیشکسوت می‌‌افزاید: هنر مانند آب است؛ اگر یک لیوان آب را زمین بریزید از بین نمی‌‌رود و از جایی دیگر سر درمی‌‌آورد. آب هیچ‌وقت گم نمی‌شود. نام‌گذاری معابر شهری به نام بزرگان فرهنگ و اندیشه ایران در دوره گذشته شورای اسلامی شهر تهران بسیار مورد توجه قرار گرفته بود اما آیا در این دوره ورق برگشته و باید منتظر تعویض دوباره برخی از پلاک‌ها باشیم؟

نام چهار نویسنده ادبیات از خیابان‌ها پاک شد

نام چهار نویسنده ادبیات از خیابان‌ها پاک شد

نام چهار نویسنده ادبیات از خیابان‌ها پاک شد

نام چهار نویسنده ادبیات از خیابان‌ها پاک شد

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
تنورستان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر لاجوردی_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
فنی آتل_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی بانو_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
کلینیک النا_فوتر