یوزپلنگ ایرانی صد درصد در حال انقراض است
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۵۱۵۹
۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۸
۲۱۳۱۶
در روز جهانی یوزپلنگ‌ها، حال یوزهای ایرانی خوب نیست و جمعیت آنان روزبه‌روز در حال کاهش است و بیم آن می‌رود این حیوان زیبا و خاص که ایران تنها زیستگاه آن‌ها در آسیاست به‌زودی به جمع جانورهای منقرض‌شده اضافه شود.

همدلی: در روز جهانی یوزپلنگ‌ها، حال یوزهای ایرانی خوب نیست و جمعیت آنان روزبه‌روز در حال کاهش است و بیم آن می‌رود این حیوان زیبا و خاص که ایران تنها زیستگاه آن‌ها در آسیاست به‌زودی به جمع جانورهای منقرض‌شده اضافه شود.

یوزپلنگ زمانی در اکثر نقاط آسیا از شبه‌قاره هند تا افغانستان، ترکمنستان و ایران تا شبه‌جزیره عربستان و سوریه پراکنده بود، اما در حال حاضر در فهرست جانوران در آستانه انقراض اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت قرار دارد و منحصر به نواحی دورافتاده‌ای در بیابان‌های ایران شده‌ است.

یوزپلنگ ایرانی صد درصد در حال انقراض است

آخرین گزارش مستند از یوزپلنگ در هندوستان به سال ۱۹۷۴ برمی‌گردد؛ از آن زمان به بعد یوزپلنگ به همان سرعتی که می‌دود از سرتاسر قلمرو خود ناپدید شد. امروزه ایران آخرین پناهگاه یوزپلنگ آسیایی در دنیا به شمار می‌رود و به این خاطر یوزپلنگ آسیایی را نیز یوزپلنگ ایرانی می‌نامند. اما یوزهای ایرانی که وظیفه سنگین ادامه نسل یوزهای آسیایی را به دوش می‌کشند خود شرایط مناسبی ندارند.

کمتر از ۴۰ یوزپلنگ در ایران وجود دارد

بر اساس آخرین داده‌های علمی که در سال ۲۰۱۷ منتشرشده است، ایران کمتر از ۴۰یوزپلنگ دارد که در ۷ استان و ۱۰ زیستگاه زندگی می‌کنند. گفته می‌شود وسعت زیستگاه جنوبی یوز در کشورمان بیش از ۳ میلیون هکتار است، اما یوزهای شناسایی‌شده از انگشتان یک دست هم بیشتر نمی‌شوند. در یک‌صد سال اخیر یوزهای ایرانی زندگی پرفرازونشیبی داشته‌اند. در دهه ۵۰ خورشیدی جمعیت یوزپلنگ بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ قلاده در کشور بوده و ۴۴ نقطه ایران نیز محل زیست آنان بوده است.

بعدازآن به علت اینکه از یک‌سو طعمه‌های آنان پراکنده شدند و از سوی دیگر جنگ ایران و عراق زیستگاه آنان را ناامن کرد سال‌به‌سال از جمعیت آنان کاسته شد و در دهه 70 به‌طور ناگهانی کارشناسان بین‌المللی در پایشی که در ایستگاه‌ها انجام دادند گفتند که کلاً یوزپلنگ آسیایی در حال منقرض شدن و از بین رفتن است. تا مدت‌ها نیز این ذهنیت وجود داشت که یوز ایرانی منقرض‌شده است تا اینکه در اواخر دهه ۷۰ یک قلاده یوزپلنگ در جاده طبس تصادف کرد و این‌گونه بر همگان معلوم شد که یوزپلنگ ایرانی هنوز در این جغرافیا زنده است و نفس می‌کشد.

اقدامات داخلی و بین‌المللی برای حفظ یوز آسیایی

خطر انقراض یوز ایرانی، باعث اقدامات و فعالیت‌هایی در راستای حفاظت از این گربه‌سانان ارزشمند در داخل کشور شد. جوری که حتی پای این حیوان زیبا را به تیم ملی فوتبال ایران باز کرد. یوز آسیایی برای اولین بار در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل بود که به تیم ملی راه یافت. در آن سال علاقه‌مندان به فوتبال در جریان بازی‌های تیم ملی ایران شاهد تصویر یوزپلنگ آسیایی روی پیراهن بازیکن‌های ایرانی بودند. تصویری که در پس‌زمینه خود حاوی پیام مهمی بود؛ پیامی که خطر انقراض این ‌گونه نادر جانوری و ضرورت حفاظت از آن را گوشزد می‌کرد.

ضرورت حفاظت از یوز ایرانی برای جلوگیری از انقراض آن، فقط ایرانی‌ها را به تکاپو نینداخت. خبر خطر این انقراض مرزها را درنوردید و دوستداران محیط‌زیست را در سراسر جهان به تکاپو انداخت؛ بنابراین با توجه به اهمیت موضوع و برای حفاظت ازاین‌گونه نادر جانوری، سازمان ملل با همکاری «ای یو سی ان» آمدند و در سال ۲۰۱۱ یعنی سال ۱۳۸۰ خورشیدی تفاهم‌نامه‌ای با سازمان حفاظت از محیط‌زیست در جهت حفاظت از یوزپلنگ در سه بخش آموزش، تحقیقات و حفاظت منعقد کردند و همچنین یک دبیرخانه‌ای به نام پروژه حفاظت از یوزپلنگ تشکیل دادند و از سال ۲۰۰۱ تاکنون این پروژه فعال است.

همچنین از سال ۲۰۱۰ ، چهارم دسامبر هم‌زمان با ۱۳ آذر به‌عنوان روز جهانی یوزپلنگ نام‌گذاری شده است تا یادآور شود زمانی برای از دست دادن نداریم و هر آن امکان دارد یوز ایرانی که میراث دار یوز آسیایی است به تاریخ بپیوندد. با تمام این اقدامات اما سایه انقراض بر سر یوز ایرانی همچنان پابرجاست و کارشناسان می‌گویند عن‌قریب است یوز ایرانی به فهرست حیوانات منقرض‌شده در این جغرافیا بپیوندد.

آینده‌ای برای یوزپلنگ ایرانی وجود ندارد

اسماعیل کهرم، کارشناس شناخته‌شده محیط‌زیست، امیدی به احیای یوز ایرانی ندارد. او با بیان این‌که در دنیا دو تا یوزپلنگ یکی آفریقایی و یکی ایرانی وجود دارد، در گفت‌وگو با ما گفت: شرایط زیست یوز ایرانی با آفریقایی خیلی متفاوت است. وی افزود: در آفریقا به‌خوبی از یوزها مراقبت می‌شود. در موردشان کنفرانس‌های متعددی برگزار می‌کنند، برای حفاظت از آن‌ها بودجه‌های کلانی اختصاص می‌دهند به‌ویژه در کشور اوگاندا، اما در ایران این گونه نیست.

کهرم گفت: آینده‌ای برای یوزپلنگ ایرانی نمی‌بینم. در حال حاضر به‌زور دارند سر یوز ایرانی را بالا می‌گیرند که خفه نشود؛ یعنی یوز ایرانی تا گردن غرق‌شده است. این کارشناس محیط‌زیست دلایل کاهش یوز ایرانی را سه دلیل عمده دانست و تصریح کرد: یکی از دلایل مهم کاهش یوزها، ناآگاهی مردمی است که در مجاورت یوزها زندگی می‌کنند‌.

بدیهی است اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به جوامع شهرنشینی یا افرادی که هم‌جوار با محل زندگی یوزها نیستند بر زندگی این حیوانات تأثیر نمی‌گذارد؛ اما ناآگاهی مردمانی که در همسایگی یوزها زندگی می‌کنند بر زندگی این حیوان در خطر انقراض تأثیر دارد. چند وقت پیش یک چوبان در یزد سه توله یوزپلنگ را با این تصور که آنان توله گرگ هستند با فرستادن دود به لانه‌شان خفه کرد و در جواب مأموران محیط‌زیست ادعا کرد که به علت ناآگاهی و عدم شناخت از یوزها آن سه توله را خفه کرده است. وی ادامه داد: اشکال ما این است که سرمایه را روی آگاه کردن مردم جوامع شهری گذاشتیم. درصورتی‌که این آگاهی را باید ببریم در مناطقی که محل زیست یوزها هستند.

بوز ایرانی صددرصد منقرض می‌شود

کهرم دلیل دوم را نداشتن «طعمه» دانست و گفت: یوزها برای سیر کردن شکم خود، ناچارند با آن عظمت دنبال خرگوش بدوند تا آن را شکار کنند. بدیهی است انرژی صرف شده برای شکار خرگوش بیش از انرژی دریافتی این حیوان از خوردن خرگوش است. این به معنای ضعیف شدن و لاغر شدن یوزهای ایرانی است. نبود طعمه باعث می‌شود که برخی اوقات این یوزها به قلمرو حیوانات دیگر وارد شوند و جانشان را به خطر بیندازند.

چندی پیش یوزی به دنبال شکار به قلمرو پلنگ‌ها وارد می‌شود و توسط پلنگ کشته می‌شود. در گذشته و بر اساس عکس‌های از قدیم مانده تعداد زیادی آهو و سایر شکارها بود و این یوزها هر وقت می‌خواستند با صرف کمترین انرژی و خطری می‌توانستند شکار کنند، اما الان کل آهوهایی که در ایران داریم زیر ۱۸هزار رأس است. آن‌هم در یک مملکت با وسعت ۱٬۶۴۸٬۱۹۵کیلومترمربع، پس در این وسعت ما یوزمان گرسنه می‌ماند.

وی دلیل سوم کاهش یوزپلنگ ایرانی را فاصله جغرافیایی بین یوزها عنوان کرد و افزود: این فاصله این‌قدر زیاد است که یوز نر پیر می‌شود، می‌میرد و جفت پیدا نمی‌کند. فرض کنید یک گله یوز در خراسان داریم، یک گله در سیستان و بلوچستان، این یوزها با این فاصله چگونه باید جفت‌گیری کنند و بچه‌دار شوند. البته دلایل دیگری مانند تصرف آبشخورها توسط سگ‌ها به‌اندازه سه دلیل ذکرشده مهم نیستند اما تأثیرگذار هستند. سگ‌های گله آبشخورها را تصرف می‌کنند و اجازه استفاده از آن به یوزها را نمی‌دهند. سگ به‌راحتی از عهده یوز برمی‌آید و حتی چند سگ می‌توانند به‌راحتی یوزی را بدرند و پاره کنند. در نتیجه نظر شخصی من این است که یوزپلنگ ایرانی یا آسیایی در حال انقراض صددرصدی است.

انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:70
Iran (Islamic Republic of)
07:44 - 1400/09/14
وهمچنین آینده ای برای مردم ایران وجود ندارد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
چه آینده ای .میگن بچه بیاریدوه به تحوه خودشون وایرلن ستیزی آموزش برن
Iran (Islamic Republic of)
07:46 - 1400/09/14
بجهنم مردم‌ بیچاره از گشنگی دارن میمیرند حالا به درک که پلنگ‌منقرض میشه
پاسخ ها
امیر جواد
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
اولا که یوز پلنگ هستن و با پلنگ فرق دارن
بعدشم اینها جزو زنجیره غذایی هستن و اگر منقرض بشن زنجیره غذایی به هم میخوره
و این یعنی اینکه ما هم از لحاظ تامین و زندگی حیوانات به مشکل میخوریم،پس بهتره وقتی درباره چیزی اطلاع نداریم سکوت کنیم
اسی
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
کاش کمی شعور داشتی
Iran (Islamic Republic of)
07:55 - 1400/09/14
ایرانی ها خودشون در حال انقراض ن شما فکر یوزپلنگی
Iran (Islamic Republic of)
07:56 - 1400/09/14
خب همشون و بگیرید ببرید باغ وحش نسلشونو زیاد کنید
Iran (Islamic Republic of)
07:58 - 1400/09/14
بهترفکرمردم باشین که درحال انقراضن
یوزپلنگ فدای سرمن.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
خاک...
Iran (Islamic Republic of)
07:59 - 1400/09/14
مردم ایران کلا منقرض شدن رفت
Iran (Islamic Republic of)
08:01 - 1400/09/14
حالا دیگه باخیال راحت طبیعت گردی میشه
Iran (Islamic Republic of)
09:08 - 1400/09/14
خودمون داریم منقرض میشیم به فکر یوزپلنگید
Iran (Islamic Republic of)
09:58 - 1400/09/14
نسل مردم ایران وجوانان ایران صد در صد در حال انقراض و سوختن . به فکر انسانها و مردم کشورتان باشید . خبدمعلومه وقتی به داد ملت نمیرسید وای به حال همه حیوانات کشور
Iran (Islamic Republic of)
11:03 - 1400/09/14
شرم و ننگ بر کسانی که دشمن حیوانات خدا و طبیعت و حیات وحش هستند،در همه جای دنیا به حیوانات خدا و محافظت از اونها ارزش و اهمیت میدن اما اینجا به جای نیکی و محافظت وحشیگری و حیوان ستیزی رو رواج میدن ،واقعا همه چیز رو نابود کردین ،فرهنگ،تاریخ ،تمدن ،انسانیت،جای تأسف داره ادعای مسلمانی هم دارین!!
Iran (Islamic Republic of)
11:04 - 1400/09/14
حال ملت و کشور ایران هم خوب نیست.
Iran (Islamic Republic of)
11:07 - 1400/09/14
از همین کامنتهای بالا میشه به میزان آگاهی مردم در مورد اهمیت حفظ یوز ایرانی پی برد! به هر حال مشت نمونه‌ی خرواره!!
Iran (Islamic Republic of)
11:16 - 1400/09/14
درکشوری که همه میگن من درست میگم، همه میخوان راه روبه همدیگه نشون بدن، وخودشون توزندگی موندن، چه توقعی هست، ومحیط زیست برامملکت ما، یه چیزی ارزش هست.
Iran (Islamic Republic of)
11:21 - 1400/09/14
پس چرا وقتی در مورد نگهداری سگ و سگ گردانی حرف میزنند همه گارد میگیرن. هزینه های نگهداری سگ کم هست؟ اگه واقعا بدبخت شدید چرا سگ نگهداری میکنید؟
Iran (Islamic Republic of)
12:56 - 1400/09/14
همین شما هایی که میگین ب درک شما حیوونای زبون بسته منقرض میکنین.خاک بر سرتون
Iran (Islamic Republic of)
12:57 - 1400/09/14
همین شما هایی که میگین ب درک شما حیوونای زبون بسته منقرض میکنین.باید از این حیوونا محافظت کرد نه اینکه بگین ب درک
Iran (Islamic Republic of)
13:34 - 1400/09/14
ایرانیان خودشان در حال منقرض شدن هستند
Iran (Islamic Republic of)
13:52 - 1400/09/14
علت اصلی بی فرهنگی عمومی رو در کامنت های دوستان می بینید
ما حقمونه هر بلایی سرمون بیاد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر صالحی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
روانشناسی مرهم_ فوتر
اورانوس_فوتر2
دکتر لاجوردی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیان طب - فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر