تکذیب این خبر، انصافا خیلی خوشحالمان کرد
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۵۴۳۳
۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۸
۹۶۲۵
روز گذشته پلیس اماکن تهران از ابلاغ بخشنامه‌ای عجیب از سوی وزارت ارشاد درباره نام‌گذاری اماکن صنفی در تهران خبر داد و اعلام کرد که استفاده از نام‌های ترکی، شمالی، کردی و لری برای واحد‌های صنفی تهران ممنوع است

برترین‌ها: روز گذشته پلیس اماکن تهران از ابلاغ بخشنامه‌ای عجیب از سوی وزارت ارشاد درباره نام‌گذاری اماکن صنفی در تهران خبر داد و اعلام کرد که استفاده از نام‌های ترکی، شمالی، کردی و لری برای واحد‌های صنفی تهران ممنوع است. ساعاتي بعد از انتشار خبري به نقل از رييس پليس اماكن تهران بزرگ درباره ممنوعيت نامگذاري واحدهاي صنفي پايتخت با اسامي رايج در گويش‌هاي اقوام ايراني ساكن در ساير استان‌ها، كل خبر از قول همين مقام انتظامي تكذيب و اعلام شد كه كل خبر، كذب و غيرواقعي است و بنابراين، نامگذاري واحدهاي صنفي پايتخت با اسامي رايج در گويش‌هاي اقوام ايراني ساكن در ساير استان‌ها هيچ ممنوعيتي ندارد.

تکذیب این خبر، انصافا خیلی خوشحالمان کرد

روزنامه همدلی در این باره نوشت: این بخشنامه عجیب وزارت ارشاد با واکنش برخی فعالان دنیای مجازی روبه‌رو شد. برخی با انتقاد از آن اذعان کرده‌اند که تهران متعلق به همه مردم ایران است و حق دارند از زبان خود در کسب‌وکارهایشان استفاده کنند. برخی نیز پرسیده‌اند باوجوداین همه اسامی عربی که در تهران بر سر خیابان‌ها و بزرگراه‌ها هست ممنوعیت کلماتی از قومیت‌های ایرانی چه معنا دارد؟ البته ساعاتی بعد از انتشار این خبر که در خبرگزاری‌های رسمی منتشر شده بود، پلیس اماکن پایتخت اعلام کرد که این خبر نادرست است.

تکذیب این خبر، انصافا خیلی خوشحالمان کرد

روزنامه اعتماد نوشت: آنچه که دیروز صبح، اعلام و عصر، تکذیب شد البته، نه اتفاق جدیدی بود و نه ظرف روز‌ها و هفته‌های گذشته، قانون و مقررات جدیدی درباره نحوه نامگذاری تابلوی اصناف در پایتخت وضع و مصوب شده است. دستور کار پلیس اماکن به عنوان مجری بخشنامه‌های ابلاغی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره صورت فعالیت مرئی واحد‌های صنفی در سراسر کشور، تابع یک قانون قدیمی است؛ قانون مصوب آذر ۱۳۷۵ در مجلس چهارم و در زمان فعالیت دولت ششم. آنچه که از سال ۱۳۷۸ تا امروز و در زمینه نامگذاری واحد‌های صنفی در سراسر کشور، دستور کار پلیس اماکن محسوب می‌شده، همین آیین‌نامه اجرایی و همین قانون است؛ مصوباتی در نیمه دهه ۱۳۷۰.

طبق اطلاعاتی که به ما رسیده، طی دو دهه گذشته تاکنون، تاکیدات این آیین‌نامه اجرایی درخصوص ممنوعیت نامگذاری واحد‌های صنفی با اسامی غیربومی در تمام شهر‌های کشور، گاه با اغماض و گاه با تحمیل سلیقه شخصی مدیران استانی اجرا شده از جمله که در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲، مسوولان استان آذربایجان غربی، از نامگذاری واحد‌های صنفی با اسامی کُردی جلوگیری کردند و در نیمه سال ۱۳۹۲ هم، اتحادیه اصناف استان بوشهر، از صاحبان تمام واحد‌های صنفی خواست که به تأسی از تاکید قانون «ممنوعیت به‌کار‌گیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه» نام مغازه و محل کسب خود را در صورت مغایرت با اسامی بومی و محلی، تغییر داده و اصلاح کنند.

نوبت رسید به ممنوعیت به‌کار بردن نام‌های غیرفارسی برای واحد‌های صنفی مستقر در تهران! مردم نان پیدا نمی‌کنند بخورند آقایان به‌فکر نام‌های غیرفارسی هستند! این یعنی اوج بی‌مسوولیتی در برابر مردم!.. آخه همه مشکلات کشور تموم شده بود نمیتونستن مشکلی پیدا کنند تا حلش کنند به خاطر همین بعد از ماه‌ها گشتن این مشکلو پیدا کردند که خدا رو شکر الساعه هم حلش کردند.

باز برن ببینند چیزی برای حل کردن مونده یا نه. به نظر من که چیزی باقی نمونده. کُردی، لُری، شمالی، پارسی همه از یک مجموعه زبانی هستند. مظنه تفرقه انداختن ماهی چنده؟ اندازه خط فقر یعنی ۱۱ میلیون هست؟ همه این‌ها از گروه زبان‌های ایرانی هستند. لغات مشترک بسیار دارند.. اسامی عربی گذاشتن روی افرادرو هم ممنوع کنید. تهران الان تشکیل شده از تمامی اقوام. این حرکت یک توهین به تمامی اقوامه. اگر راست میگن زبان محلی هم در شهرستان آموزش داده بشه. این کار پاک‌سازی فرهنگی یا آپارتاید فرهنگی محسوب میشه.

از تهران شروع شده فردا به بقیه نقاط وطن میرسه. اسم‌های ایرانی با هر اقلیمی و قومی محترم هستن... چه عیبی دارن آخه؟!. واقعا هر روز شاهد اجرای یه قانون عجیب و غریب هستیم. از ممنوعیت اسامی خارجی رسیدن به ممنوعیت اسامی بومی... این نوعی نژادپرستی تحقیر دیگر فرهنگ‌ها محسوب میشه، مثلا صنفی که محصولات کردستان یا لرستان رو پخش میکنه چرا نباید اسم محلی داشته باشه؟ .. پس استفاده از نام‌های فارسی را در استان‌های ترک‌نشین ممنوع کنید .. شامل نام‌های عربی هم میشه؟

تکذیب این خبر، انصافا خیلی خوشحالمان کرد

صدرا محقق نوشت: شهر پر از اسامی خارجی عجیب غریبه، این وسط پلیس اماکن چنین ممنوعیتی درباره اسامی بومی ایرانی صادر می‌کنه. انصافا آدم هر روز بیشتر باورش می‌شه دست‌هایی در درون خود حاکمیت دارن تلاش می‌کنن این کشور رو نابود کنن (چند نمونه اطراف ما) بماند که قصابی و نونوایی هم رسما شدن بوچری و بیکری.

فرهاد قنبری نوشت: بزرگترین مرکز تجاری اصفهان «سیتی سنتر» نامگذاری می‌شود و «بالم لند» و «ایران مال» و «مگامال» و «مال»‌ها و «هایپراستار»‌های دیگر از پایتخت کشور سر برمی آورند. اگر دنبال حفظ هویت ایرانی و زبان فارسی هستید با این رویه مبارزه کنید وگرنه زبان و گویش اقوام ایرانی بخشی از تاریخ و فرهنگ این سرزمین هستند.

دیگری نوشت: این ممنوعیت اسامی کردی و ترکی و لری و شمالی که الان اماکن تهران گفته، متأسفانه برای یزد خیلی وقته اعمال شده. سال‌هاست اینجا نمی‌تونی اسم مغازه، آرایشگاه یا هرچیزی دیگه رو مثلاً بذاری کژال؛ چون کردیه.

کاربری در این باره نوشت: در عوض هر چی پلاس و لاکچری و.. پیدا شد، بچسبونید به اسم مغازه، اونا ممنوع نیست.

دیگری نوشت: فارسی مگر چیزی غیر از این‌هاست؟ پلیس طبق کدام قانون نام‌های ایرانی را ممنوع می‌کند آن‌هم در شرایطی که اسامی اماکن تهران پر از واژه‌های لاتین شده است.

انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:10
Iran (Islamic Republic of)
07:37 - 1400/09/15
خب حالا دلار ميشه ٥ تومن
پاسخ ها
آزادی
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
این فقط صهیونییزم فرهنگیه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
اصلا هم خوشحال نشدیم با این اداهایی که در طبقه متوسط تهرونی رایج شده بزودی از زبان فارسی و ملیت ایرانی هیچی نمی مونه از یه طرف افغانها پر شدند از طرفی ترک و عرب
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
منظور اصلی زیانهای غیر ایرانی بوده بخاطر اینکه پانیستها شلوغ نکنند بقیه زبانها رو هم گفتند ولی با این لیبرال بازیها دارید تیشه به ریشه می زنید یادتون باشه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
در مملکت ایران با زبان رسمی فارسی شما نمی تونید در مناطق ترک زبان زندگی کنید بعد دارید تهرانو هم می دید دست اینا .شرم کنید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
اتفاقا ما بسیار ناراحت شدیم که تکذیب شد
Iran (Islamic Republic of)
08:27 - 1400/09/15
الان همه چیمون درسته فقط تغییر اسم محله ها مونده
Iran (Islamic Republic of)
09:51 - 1400/09/15
اینقدری‌که‌نامهای‌عربی‌درهمه‌زوایای‌زندگی
مردم‌رسوخ‌کرده‌که‌درواقع‌نمی‌تونن‌‌بگن‌هویت
ایرانی‌دارند‌وبه‌معنی‌واقعی‌تبدیل‌به‌کشور‌عربی
شده‌ایم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
زبان ترکی هویت ایرانیه؟
Iran (Islamic Republic of)
10:40 - 1400/09/15
خدایی بعضی ها بی انصافی میکنن انگار همه چیز دست فارس ها یا تهرانی هست
والا مگه ما اینهمه مسئول از خوزستان از اصفهان یا از آذربایجان نداریم ؟؟!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
تنورستان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
شفا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
روشا فارمسی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
نیکان فارمدمهر_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر صالحی_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
پارسیان طب - فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
اورانوس_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر