رئیسی به مهم‌ترین پرسش چه پاسخی داد؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_3
ادیب_4
شیرآلات زمانی_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۵۴۶۹
۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۷
۳۰۸۸
وقتی مجری (مهدی مهدی‌قلی) پرسید: چگونه بدون استقراض از بانک مرکزی حقوق پرداختید، گفته نشد آزاد سازی منابع ارزی هم مؤثر بوده یا نه.

مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: همان گونه که 12 ساعت قبل از گفت‌و‌گوی تلویزیونی رییس جمهوری در شامگاه یکشنبه 14 آذر 1400 نوشتم، قابل حدس بود که چه سؤالاتی مطرح خواهد شد و چه پاسخ هایی می‌شنویم مگر این که مجری ابتکار به خرج دهد.

رئیسی به مهم‌ترین پرسش چه پاسخی داد؟

اجرای گفت و گو با مرتضی حیدری نبود و این بار بر عهدۀ مهدی مهدی‌قلی بود که آن ابتکار را دانسته یا ناخواسته به خرج داد.

چه، درست در گرماگرم سخنان آقای رییسی که از مشکلات هنگام تحویل دولت سخن می گفت و یادآور شد «پرداخت حقوق مرداد ماه کارکنان نیز دچار مشکل شده بود و به علاوه هر ماه ده هزار میلیارد تومان بابت تعهدات قبل باید پرداخته شود و بدون استقراض از بانک مرکزی این کار را انجام دادیم» ناگهان آقای مهدی قلی گفت: چگونه بدون استقراض از بانک مرکزی این کار انجام شد و رییس جمهوری چنین پاسخ داد:

«باید به داشته‌های کشور توجه کنیم و بدانیم برای تامین بودجه نیاز به راه‌های مختلفی است. یکی از درآمدهای دولت مالیات است. باید از این درآمد به درستی استفاده شود. فرار مالیاتی امروز همه را رنج می‌دهد. افرادی هستند که درآمد سرشاری دارند و از مالیات فرار می‌کنند. مولدسازی دارایی‌های دولت منبع درآمد دیگر دولت است. دولت باید زمین و امکانات را به کار بگیرد. در قانون آمده مازاد آنچه در اختیار دولت است واگذار وتبدیل به پول شود و به مصرف برسد. امکاناتی امروز وجود دارد که به آن توجه نشده است و دولت باید نسبت به همه آنها توجه کند. با این کار می‌توانیم کشور را بدون اینکه اقدامات دولت آثار تورمی داشته باشد، اداره کنیم.»

اما مجری نپرسیده بود چه برنامه‌هایی برای تأمین بودجه دارید؟ بلکه پرسیده بود در این سه ماه چگونه اتفاق افتاد؟ اشارات رییس جمهوری به درآمد مالیاتی، فروش دارایی ها و کاهش هزینه ها به عنوان سه راهکار جبران کسری بودجه البته درست است اما مهدی قلی پرسیده بود در این سه ماه چه شد؟

آیا حقوق کارکنان با مالیات بیشتر، فروش دارایی‌ها و کاهش هزینه ها تأمین شد؟ پاسخ منفی است. چون رییس جمهوری به عنوان سه قابلیت و راهکار از آنها نام برد نه آن که به صراحت بگوید با این منابع. راهکارهای دیگری چون فروش اوراق، استقراض از بانک مرکزی و پرداخت بدهی به داخلی ها با واگذاری زمین و مواردی از این دست هم هست اما سؤال چیز دیگری بود. بدون استقراض چگونه ممکن شد؟

پیش‌تر عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در دولت روحانی در واکنش به سخنان رییس کل بانک مرکزی در دولت کنونی گفته بود:

«کاهش اندک رشد پایه پولی در ماه‌های اخیر نیز به خاطر استفاده حدود ۲ میلیارد دلار از همان ذخایر ارزهای مسدودی قبلا خریداری شده در عراق و چین، برای واردات واکسن‌های کرونا و نهاده‌های کشاورزی بوده است که به دلیل رفع محدود مسدودیت و فروش آن توسط بانک مرکزی موجب برگشت ریال آن به بانک مرکزی شده است.»

بدین ترتیب می توان حدس زد اگر از محل استقراض از بانک مرکزی نبوده باشد به خاطر امکان استفاده از ارزهای مسدودی و صادراتی بوده است و کاش آقای مهدی‌قلی سؤال قبلی خود را ادامه می‌داد و کامل می‌کرد و می‌پرسید: «آیا ارزهای مسدودی و صادراتی آزاد شده و امکان استفاده از این منابع فراهم آمده است؟»

پاسخ «بله» یا «نه» و حتی «کمی تا قسمتی» به این پرسش به اندازۀ تمام سؤال و جواب‌های دیگر ارزش تحلیل داشت اما اتفاق نیفتاد هر چند همان پرسش اول هم اگر نبود این اشارات میسر نمی‌شد.

این اشاره هم ضرورت دارد که تأکید و پرداختن به «مهم‌ترین پرسش» به این معنی نیست که گفت‌و‌گو نکات دیگری نداشت. چرا که دست کم سه نکته قابل ذکر است:

اول «نمادین دانستن» حضور رییس جمهوری در سفرهای استانی در عین لازم بودن آن. دوم تعهد به چهار چوب «برجام». پیشتر احساس می شد علاقه ای به استفاده از این ترم سیاسی وجود ندارد و تنها از خنثی‌سازی و سپس رفع تحریم‌ها گفته می شد و سوم این که بعید است به آقای رییسی انتقاد شود که چرا در کوران مذاکرات از وضعیت اقتصادی گفته چرا که معتقدند روحانی علامت ناتوانی مخابره می کرد و رییسی پالس توانایی می‌فرستد.

[جدای اینها آرزو می‌کنیم اگر ناشی از آزاد سازی منابع ارزی بوده ادامه یاید و با توافق شرافت مندانه و رفع تحریم ها نگرانی های اقتصادی و شتاب تورمی کاهش پیدا کند و اگر هم راهکارهای دیگر جواب داده توضیحات بیشتر ارایه شود].

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
روشا فارمسی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
روانشناسی مرهم_ فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
اورانوس_فوتر2
روشا فارمسی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تنورستان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
ترجمه زندگی_فوتر
دکتر صالحی_فوتر