چرا این روز‌ها پزشکان خوب کتک می‌خورند؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
لاله زار مال_1
ادیب_3
لاله زار مال_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_2
لاله زار مال_2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۸۴۴۶۷
۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۸
۴۸۷۱
در تحقیقی که ۱۰ سال پیش انجام داده، ۸۰ درصد پزشکان گفته‌اند که مورد خشونت کلامی قرارگرفته‌اند؛ اما این خشونت از کجا آغاز می‌شود و مقصر را باید در کجا پیدا کرد؟

روزنامه همدلی: هفته پیش دو خبر مشابه که حاکی از خشونت علیه پزشکان بود منتشر شد. نخستین خبر شلیک مردی به یک پزشک در ایذه در استان خوزستان منتشر شد و دیگری دستگیری ضاربان شلیک به پزشک میانه‌ای در آذربایجان شرقی. یک پزشک و جامعه‌شناس می‌گوید در تحقیقی که ۱۰ سال پیش انجام داده، ۸۰ درصد پزشکان گفته‌اند که مورد خشونت کلامی قرارگرفته‌اند؛ اما این خشونت از کجا آغاز می‌شود و مقصر را باید در کجا پیدا کرد؟

چرا این روز‌ها پزشکان خوب کتک می‌خورند؟

دو شلیک در دونقطه مختلف

هفته گذشته بود که خبر شلیک فردی در ایذه به یکی از پزشکان این شهرستان منتشر شد. این اتفاق یازدهم دی‌ماه رخ داد. همراه این خبر فیلمی منتشرشده که حاکی از آن است که ضارب با پوشش زنانه و با عنوان بیمار وارد مطلب پزشک شده بود. به گفته منابع خبری ضارب پس از ورود به مطب، پزشک و یکی از بیمارانش را مجروح کرد. بیماران بلافاصله به بیمارستانی در اهواز منتقل شدند. هنوز انگیزه ضارب و جزییات این اتفاق مشخص نیست؛ اما در همین هفته خبر دیگری نیز منتشر شد: کمتر از ۲۰ روز پس از حمله مرد مسلح به پزشک میانه‌ای، پلیس دو عامل این حمله هولناک را دستگیر کرد.

خبر به حادثه دو هفته قبل از شلیک به پزشک ایذه‌ای مربوط می‌شد؛ «حدود ساعت ۹ شب ۲۷ آذرماه صدای شلیک گلوله، ساکنان یکی از محله‌های شهرستان میانه در آذربایجان شرقی را به وحشت انداخت. آن‌ها لحظاتی بعد یکی از پزشکان خوشنام شهر را دیدند که غرق در خون در کنار ماشینش روی زمین افتاد بود. شلیک با استفاده از یک سلاح شکاری صورت گرفته بود و به نظر می‌رسید که فرد مهاجم از قبل مقابل مطب آقای دکتر کمین کرده و وقتی ازآنجا خارج و قصد سوارشدن به ماشینش را داشته او را با سلاح شکاری هدف گرفته و پس از شلیک خونین متواری شده است.

شاهدان ماجرا را به پلیس و اورژانس گزارش دادند و دقایقی بعد پزشک خوشنام که ساچمه‌های تفنگ شکاری به سروصورتش اصابت کرده بود به بیمارستان میانه انتقال یافت، اما شدت جراحات او به حدی بود که وی بلافاصله به بیمارستان در تبریز منتقل شد و تحت درمان قرار گرفت.»

چرا این روز‌ها پزشکان خوب کتک می‌خورند؟

سرهنگ محمدتقی سلطانی، فرمانده انتظامی شهرستان میانه علت حمله به این پزشک را فوت بستگان آن‌ها اعلام کرده است. باوجودآنکه هنوز جزییاتی از ماجرای حمله به پزشک ایذه‌ای اعلام‌نشده است، شاید بتوان گفت هر دو داستان کمی شبیه به هم هستند؛ اما آیا می‌توان این دو واقعه را نمونه خشونت علیه جامعه پزشکان دانست؟ پاسخ یک پزشک و جامعه‌شناس این است که در ایران خشونت علیه پزشکان و سایر اعضای کادر درمان یک امر شایع است.

سیمین کاظمی، پزشک و جامعه‌شناس به ما می‌گوید: در تحقیقی که حدود ۱۰ سال پیش انجام دادم، بیشتر از ۸۰ درصد پزشکان مورد خشونت کلامی قرارگرفته بودند و حدود ۲۰ درصد خشونت فیزیکی را هم تجربه کرده بودند. احتمالاً در حال حاضر وقوع خشونت در برخی مناطق و مراکز درمانی بسیار بیشتر باشد.

پزشکان چقدر در خشونت علیه خود مقصرند؟

اما چه میزان از خشونت علیه پزشکان به عملکرد آن‌ها برمی‌گردد؟ تاکنون در رابطه با پزشکان مسائل مختلفی مثل خطا‌های پزشکی، دریافت رشوه، استفاده نکردن از کارت‌خوان در مطب و ... در برهه‌های زمانی مختلفی مطرح‌شده است. هفته گذشته، استاندار فارس در جمع کارگران این استان به برخی از این مسائل پرداخت. محمدهادی ایمانیه با بیان اینکه هیچ پزشکی در بخش خصوصی یا دولتی حق دریافت رشوه ندارد، گفت: معنا ندارد که برای جراحی قلب ۹۰میلیون تومان هزینه دریافت شود؛ زیرا تعرفه بخش خصوصی ۱۲میلیون تومان است و دلیلی ندارد که پزشکی چندین برابر مبلغ مشخص‌شده هزینه دریافت کند.

چرا این روز‌ها پزشکان خوب کتک می‌خورند؟

استاندار فارس با اشاره به اینکه تهدید پزشکان به مهاجرت در صورت قطع مبالغ غیرقانونی آن‌ها گفت: پزشکانی که تهدید به مهاجرت می‌کنند می‌توانند بروند و ما آن‌ها را بدرقه خواهیم کرد؛ زیرا دوران منحصربه‌فرد بودن پزشکان سر آمده است و در تمامی رشته‌ها افراد توانمند صالح و سالم وجود دارد.

ایمانیه با بیان اینکه به‌غلط در ذهن مردم جاافتاده است که برخی پزشکان بیمار را از مرگ نجات می‌دهند و دستان شفابخش دارند، اظهار کرد: با عنوان کارشناس این حوزه هیچ پزشک منحصربه‌فردی نداریم و این مسئله باعث شده که افراد خانه و زندگی خود را بفروشند تا هزینه جراحی پزشکان را تأمین کنند. اجازه نمی‌دهیم هرکس هر طور که خواست در حوزه پزشکی جولان دهد.

مقصرانگاری پزشکان، برخی مسئولان را تشجیع کرده که به پزشکان بتازند

در این رابطه سیمین کاظمی می‌گوید: در وقوع خشونت هیچ‌گاه نمی‌توان قربانی خشونت را سرزنش کرد، چون این روش نوعی توجیه خشونت و میدان دادن به مرتکبان خشونت است. تردیدی نیست که در نظام سلامت مشکلات، کمبود‌ها و کاستی‌های فراوانی هست که جان و سلامت مردم و بیماران را به خطر می‌اندازد و دسترسی به سلامت را دشوار می‌کند؛ اما مراجعان از کل این نظام سلامت، پزشکان و پرستاران را می‌بینند و خشم و عصبانیتشان از ناکارآمدی سیستم را متوجه آن‌ها می‌کنند.

حتی برخی دانشگاهیان و منتقدان و رسانه‌ها هم در مسئله سلامت، روی عاملیت پزشکان متمرکز می‌شوند و ساختاری را که به وجود آورنده چنین وضعی است نادیده می‌گیرند. این مقصرانگاری پزشکان، برخی مسئولان را هم تشجیع کرده که پزشکان را مسبب مشکلات نظام سلامت معرفی کنند و به آن‌ها بتازند.

اگر ضعفی وجود دارد مسئولیتش متوجه نظام آموزش پزشکی است

این پزشک ادامه می‌دهد: پزشکان تربیت‌شدگان نظام آموزش پزشکی هستند و اگر ضعفی یا اشتباهی در رفتار و عملکرد برخی پزشکان مشاهده می‌شود، در وهله اول مسئولیت آن متوجه نظام آموزش پزشکی است. در وهله دوم پزشکان در سیستمی کار می‌کنند که مشحون از مشکل و فقدان امکانات و کمبود نیروی انسانی است.

چرا این روز‌ها پزشکان خوب کتک می‌خورند؟

این جامعه‌شناس معتقد است: در این سیستم پزشک مجبور است با امکانات موجود کار کند که بدیهی است همیشه نتیجه ایدئال نخواهد بود. پزشکان مسئول اشتباهات و کاستی‌های نظام سلامت نیستند و آن‌ها هم از این نابسامانی‌ها رنج می‌برند و ناراضی‌اند. پزشک تنها مسئول عملکرد خودش است و در معالجاتی که انجام می‌دهد مسئولیت دارد و لازم است تمام دانش و مهارت خود را در درمان بیماران به کار گیرد و اگر مرتکب قصور شود، مراجع قانونی باید به نحو مؤثر به آن رسیدگی کنند. اگر بیمار یا بستگان بیمار گمان می‌برند پزشک در حق بیمار آن‌ها کوتاهی کرده، می‌توانند به‌طور قانونی از او شکایت کنند، اما ارتکاب خشونت علیه پزشک و پرستار تحت هیچ شرایطی قابل‌قبول و توجیه نیست.

تصویری که از پزشکان در ذهن جامعه شکل‌گرفته منطبق با واقعیت نیست

سیمین کاظمی با اشاره به ناکارآمدی‌های خدمات سلامت می‌گوید: اینکه در ایران دسترسی عادلانه به خدمات سلامت ممکن نیست، موجب شکل‌گیری نارضایتی شده است که این نارضایتی عمدتاً علیه کنشگران سلامت مثل پزشکان و پرستاران که در مواجهه مستقیم با مراجعان هستند ابراز می‌شود. علاوه بر این ضعف‌ها و کندی‌هایی که در دستگاه‌های قانونی برای رسیدگی به تخلفات پزشکی وجود دارد، موجب می‌شود مراجعان ناراضی به‌جای طرح نارضایتی و شکایت خود از طریق قانونی، مرتکب خشونت شوند که بخشی از این خشونت‌ها فیزیکی است و به آسیب زدن به کادر درمان منجر می‌شود. این را هم نباید ازنظر دور داشت که در جامعه‌ای که درگیر انواع مشکلات است و سرخوردگی و ناکامی و تبعیض به تجربه روزمره تبدیل‌شده، تحمل و مدارا کمتر می‌شود و خشونت در تعاملات اجتماعی مثل پزشک-بیمار هم امکان وقوع بیشتری پیدا می‌کند.

او ادامه می‌دهد: تصویری که از پزشکان در ذهن جامعه شکل‌گرفته، تصویری است که الزاماً با واقعیت انطباق ندارد. عموماً پزشکان را یک گروه ثروتمند، بی‌عاطفه و قدرتمند و پرمدعا می‌شناسند که برای جان بیمار ارزشی قائل نیستند و مسئولیت حرفه‌ای و اخلاقی‌شان را فراموش کرده‌اند. این تصویر انتقادی اگرچه در مورد بخشی از پزشکان صدق می‌کند، اما واقعیت این است که انبوه پزشکان عمومی دستمزدشان در حد کارمندان دون‌پایه دولت است، رزیدنت‌ها حقوق اندکی دریافت می‌کنند و بسیاری از متخصصان جوان با سختی‌های زیادی در تأمین معاش روبه‌رو هستند.

خشونت موجب دلسردی دانشجویان پزشکی می‌شود

این جامعه‌شناس در پایان تأکید می‌کند که جامعه پزشکی از اشتباه و خطا مبری نیست، اما انتقادات لازم است با دیدی وسیع و با درنظرگرفتن ابعاد گوناگون مسئله طرح شود، نه با حمله به اهالی یک حرفه. جریان انتقاد‌های بعضاً غیرمنصفانه و خشونت علیه پزشکان که چند سال است افزایش پیداکرده، موجب ناامیدی و دلسردی و استرس و وحشت دانشجویان پزشکی می‌شود و حتی یکی از علل مهاجرت فارغ‌التحصیلان جدید پزشکی از کشور است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:8
Iran (Islamic Republic of)
08:09 - 1400/10/19
نوش جونشون هر چی بخورن حقشونه
پاسخ ها
فامیل دور
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
موقعی این حرف شما درسته که به بقیه اقشار جامعه هم هرچی که شایسته شونه بدن..نه اینکه پزشک درامدش 100 باشه کارگر 5
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
اگه خانمی دوسه بابر میدی آرایشگاه مردهم باشی خرج زنت هست یادوست دخترت ولی درمان نمیشید همینه که بیماری
Iran (Islamic Republic of)
08:12 - 1400/10/19
هیچ چیز موجب دلسردی دانشجوی پزشکی نمی شود هرکس دلسرد شد سریعا جایش را به افراد در صف انتظار بدهد
پاسخ ها
بی نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
نابغه منتظریم بیای بکشی
Iran (Islamic Republic of)
08:27 - 1400/10/19
پزشکها فقط به پول فکر میکنند . بیشتر پزشکها پولکی هستند . وجدان کاری صفر
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
واقعیت همین هست. همه به خاطر پول کار می‌کنیم کسی نمیتونه منکرش بشه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
شما بخاطر وجدان برای من کار میکنی؟
Iran (Islamic Republic of)
08:44 - 1400/10/19
خیلی توی مخ هستند پول زیاد میگیرن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
آقای استاندار آن متخصص تحصلیل‌کرده اگر تهدید به رفتن می کند میداند که مسولانی بی‌درک و بیسواد هستند که قدر عالمان را نمی دانند ؛ ولی همین عالمان در خارج نازشان خریدار دارد . ولی آیا شما هم جرات تهدید به رفتن دارید ؟! آنچه در آن سوی مرزهامنتظرشماست جز فلاکت و جاروکشی نیست
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
روی مخ
Iran (Islamic Republic of)
08:44 - 1400/10/19
باید کتک بخورن پزشک خوبی نیستند
پاسخ ها
بی نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
لطفا تو دکتر نرو برو دکتر علفی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
بیا ببنیم چه شکلی میزنی پهلوون
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
من در طول خدمت سی ساله‌ام هرگز در برابر هیچ استاندار یا مسولی تعظیم نکرده‌ام ولی همین هفته‌ی گذشته در برابر پزشک جوانی که حداقل سی ال از من کوچکتر بود نه تنها تعظیم کردم، بلکه جلوی پایش زمین را بوسیدم چون برادرم را از مرگ حتمی نجات داده بود ! آیا یک استاندارهم این لیاقت نجاتبخشی را دارد ؟! آیا اصلا اجازه‌ی شرفیابی به حضور ملوکانه می دهد؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
روزی که سکته کردی افتادی زیر دست یک پزشک آنوقت می فهمی که اوست تورا با شوکر می زند یا اطرافیان توست که برای نجات جانت التماس می کنن و می گویند بیشتر بزن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
طبیب علفی شرف داره به مافیای پزشکی بی سوادی که حلقه به گوش سازمان کشتار جهانیه که هر چیزی رو بهش دستور میده به مردم تجویز میکنه بدون اینکه بدونه محتویاتش چیه
Iran (Islamic Republic of)
08:44 - 1400/10/19
دندانپزشک ها دیگه بدترند
Iran (Islamic Republic of)
08:49 - 1400/10/19
همین مونده برای مافیای پزشکی مظلوم نمایی هم بکنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
این را درست گفتی . در کشور ما مافیای دارو و پزشکی وجود داره و هیچ نظارتی نیست .
Iran (Islamic Republic of)
09:55 - 1400/10/19
خب باید خوب کتک بخورن رانتی ها دکتر نیستند همه رو میکشن پول زیاد هم میگیرن
Iran (Islamic Republic of)
10:21 - 1400/10/19
وای کشتن آدم ها در هیچ صورتی کار درستی نیست
Iran (Islamic Republic of)
10:52 - 1400/10/19
پزشک خوشنام !!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
آره مثلا یه نمونه ش اون پزشک زنانی که آدم نمک نشناسی مثل شما رو به دنیا اورد
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
اون بدنیا نمی آورد یه قابله این کارو میکرد
Iran (Islamic Republic of)
21:03 - 1400/10/19
یه جوری مردم از ویزیت و دکتر مینالن انگار الان مثلا برقکار یا تعمیرکار لباسشویی میاد کمتر از ۲۰۰ تومن میگیره.
دکترا هم آدمن و خانواده دارن و مثل ما نیاز مالی.
توی هرشغلی عده ای هستن که وجدان کاری ندارن اما نمیشه همه رو با یه چوب زد.
Iran (Islamic Republic of)
22:08 - 1400/10/19
پزشکها واقعا پول پرست هستند البته اکثرشون
Iran (Islamic Republic of)
23:33 - 1400/10/19
اون پزشک تبریزی که قتل کرده بود چی شد؟ یه گزارش تهیه کنید موضوع خوبیه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
پارسیان طب - فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_تزریق چربی
اورانوس_فوتر2
روشا فارمسی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر